Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem  (Posjeta: 11065 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline iwan023

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 84
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sachs Sx1
  • MojSetup: u imam
  • MojSpuh: bice neki Gianelli
Pretpostavljam da ima puno vas na forumu koji imate vazdusno hladjenje na skuteru.Sta se desava kad se pregreje.Kako to izgleda?Se samo ugasi i onda kad se ohladi normalno radi? ili sta? :dontknow:
Sachs Sx1

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #1 : 04 Svibanj, 2009, 12:20:24 »
meni se znao ugasit, izgubit snagu, ler gas je sporiji, na pojavu tih simptoma treba otkriti kvar, načešće je stvar u presiromašnoj smjesi ili neodgovarajućoj svječici..
dugotrajno pregrijavanje može prouzročiti zacvikavanje klipa..

Offline iwan023

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 84
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sachs Sx1
  • MojSetup: u imam
  • MojSpuh: bice neki Gianelli
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #2 : 04 Svibanj, 2009, 12:55:01 »
Jel bio se motor pregrejao kad bi neprestano vozio 50 km  pod punim gasom?
Sachs Sx1

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #3 : 04 Svibanj, 2009, 13:16:15 »
Desi se sljedece ... vozis ,on ide,ide i samo odjednom naglo usporavanje ,zvuk gasenja masine...dajes gas nedajes nema razlike on staje i gasi se...e ako je rijec o ne toliko pretejranom grijanju i cvikanju ...kurbla ce se dati pokreniti skoro odma nakon par sekundi ,ako je vece zaribavanje onda ce trebati cekati da se ohladi i onda pokusati kurblati.... upaliti. Inace kod ponovog paljenja ne siliti ako ne ide kurbla...kada ohladi popusti (vecinom ,osim u ekstremnim slucejvima kada klip i cilindar postanu jedno  :icon_biggrin:) Svaka od ovih situacija je losa....uzrok nepravilnog rada ,lose postelanog karba ,ili neceg treceg i uzrokuje stetu na masini. Opasno je za vozaca, jer nagli gubitak pogona i kocenje moze rezultitati padom.

Offline iwan023

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 84
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sachs Sx1
  • MojSetup: u imam
  • MojSpuh: bice neki Gianelli
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #4 : 04 Svibanj, 2009, 19:49:09 »
tnx na odg
Sachs Sx1

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #5 : 04 Svibanj, 2009, 22:27:42 »
meni je tgb nakon 10 km ful gasa na 40 stupnjeva, lagano zacvikao. produbio zvuk ful kao da je gljiva pa se gusi, i na gas se samo gusio ali se nije gasio, pustio gas i stao na mjestu 10-20 sec i krenuo lagano ( bila premala dizna na ful gasu presiromasna smjesa)
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #6 : 04 Svibanj, 2009, 23:30:43 »
Mikiju je automatic zaribao na mjestu, na ler gasu za 10-20min nakon uspona na brdo :toothy12:

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #7 : 05 Svibanj, 2009, 13:00:47 »
Dečki, postoji nekoliko vrsta pregrijavanja mašina, pa ovisno o kojem se pregrijavanju radi, reakcije su slijedeće:

1. Pregrijavanje zbog trenja (loše podmazivanje) i ili lošeg hlađenja: Klipni prsteni se šire, te se rašire toliko da se krajevi karike spoje. Širenje se nastavlja te se karike počmu pretjerano trljati u stjenku cilindra i nastaju oštećenja na stjenkama cilindra zbog čega nastaju strufotine koje dalje oštećuju površine kontakata klipa na cilindar i kao posljedica nastaje zacvikavanje klipa unutar cilindra...


2. Pregrijavanje zbog pregrijane svječice: Toplina izgaranja smjese u cilindru previše zagrije vrh svječice, te ona postaje vrlo vruća, te preuzima ulogu iskre, to jest pali gorivo čim uđe u cilindar a ne pred GMT i motor staje, neda se upaliti, te nakon što se ohladi, pali bez problema i nastavlja raditi kao da ništa nije bilo.
Postoji mogućnost da u kombinaciji s presiromašnom smjesom stvori toliko visoke temperature da može rastopiti čelo klipa (Robert najbolje zna...)


3. VAPOR LOCK pregrijavanje kod kojeg se zbog vrlo višokog zagrijavanja toplina prenosi na usisni dio (grana, fergazer), te smjesu pre jako zagrije (ispari) tj raširi prije nego uopće uđe u cilindar, te se zapravo stvori brana koja ne dozvoljava ulaz goriva u cilindar.... Nije štetno, ali se mora ohladiti motor prije nego se ponovno može pokrenuti...

I još nešto:

Termički kapacitet mašina skutera je takav da svi dijelovi dobiju max. kapacitet nakon max. 5 kilometara vožnje (po ljeti) tako da teorija "vozim 50 km, pa stanem da mi se motor ne pregrije" ne drži vodu....

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #8 : 05 Svibanj, 2009, 14:44:49 »
Ovaj drugi bio meni na luni i netreba 5km, vec je dovoljno 400m da se zagrije te kao da se izgasi prilikom voznje, te brze usporava nego kad pustim samo gas. Nakon 2-3min se ohladi i ponovo ide koda nista nije ni bilo, ali nakon par stotina metara opet. Za drugu svjecicu 10kn i problem na luni rjesen :hello:
Aj kad je vec ovdje tema, prepirao sam se s nekima. Automatic nema ventilator za hladjenje te je bolje da se izgasi na mjestu, nego da se ostavi na ler gasu. Jeli kod AC skutera obrnuto, oni imaju rjeseno hladjenje preko ventilatora te jeli bolje ostaviti skuter da se hladi na ler-gasu ili da se izgasi?

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #9 : 05 Svibanj, 2009, 14:53:53 »
Ovaj drugi bio meni na luni i netreba 5km, vec je dovoljno 400m da se zagrije te kao da se izgasi prilikom voznje, te brze usporava nego kad pustim samo gas. Nakon 2-3min se ohladi i ponovo ide koda nista nije ni bilo, ali nakon par stotina metara opet. Za drugu svjecicu 10kn i problem na luni rjesen :hello:
Aj kad je vec ovdje tema, prepirao sam se s nekima. Automatic nema ventilator za hladjenje te je bolje da se izgasi na mjestu, nego da se ostavi na ler gasu. Jeli kod AC skutera obrnuto, oni imaju rjeseno hladjenje preko ventilatora te jeli bolje ostaviti skuter da se hladi na ler-gasu ili da se izgasi?

Svaki motor je projektiran (proračunat) da radi idelano u normalnim uvjetima...

Ako 'matik nema ventilator, to znači da je proračunata površina rebara da na ler gasu na mjestu dovoljno dobro odvode toplinu termosifonskim efektom... Toplina sama cirkulira zrak preko cilindra...

Ako pak ima ventilator da se sam hladi prisilno, onda je opet tako projektiran motor.
Znači u oba slučaja može raditi na mjestu bez greške, uz pretpostavku da je ČIST (bez blata, prašine i masnoće po cilindru i glavi) i da je ispravan...

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #10 : 05 Svibanj, 2009, 14:59:38 »
Mikiju se karike ''rastopile'' doslovno :o i zaljepile klip za cilindar kad je ustrao uz brdo skroz pod punim gasom i cjelo vrjeme bijo u drugoj brzini :headbang:
Ugurao ga je u verandu i nije ga gasio jer je mislio da ce samo malo ostat. Poslje kad ga je pokusao zakurbulat nije mogao. Spustao se nizbrdo na leru dokuce i rastavio pilu. Izgledalo je kao da nije napravio mjsavinu :dontknow:
Motor je bio prljav pun blata po cilindru ako je do toga

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #11 : 05 Svibanj, 2009, 15:10:26 »
Mikiju se karike ''rastopile'' doslovno :o i zaljepile klip za cilindar kad je ustrao uz brdo skroz pod punim gasom i cjelo vrjeme bijo u drugoj brzini :headbang:
Ugurao ga je u verandu i nije ga gasio jer je mislio da ce samo malo ostat. Poslje kad ga je pokusao zakurbulat nije mogao. Spustao se nizbrdo na leru dokuce i rastavio pilu. Izgledalo je kao da nije napravio mjsavinu :dontknow:
Motor je bio prljav pun blata po cilindru ako je do toga

Ameri imaju jednu jako dobru uzrečicu:

"A clean engine is a happy engine" ili u prijevodu, "čist motor je sretan motor" a to sigurno nije zbog estetike...
iliti, probaj trčati ljeti na +35C u zimskoj jakni... :icon_biggrin:

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #12 : 05 Svibanj, 2009, 15:18:05 »
Ameri imaju jednu jako dobru uzrečicu:

"A clean engine is a happy engine" ili u prijevodu, "čist motor je sretan motor" a to sigurno nije zbog estetike...
iliti, probaj trčati ljeti na +35C u zimskoj jakni... :icon_biggrin:

Trcao sam u ratnickoj bundi i dobio upalu pluca i suncanicu :(
nemojte ovo komentirat ni rugat se, bilo je silom prilika, necu nista govorit...

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Sta se desava kad se pregreje skuter sa Vazdusnim Hladjenjem
« Odgovori #13 : 05 Svibanj, 2009, 15:29:58 »
e, pa tako je i motoru... jedine površine preko kojih se može hladiti a to su rebra cilindra i glave, nisu čiste već pune blata, ulja i prljavštine, i kak sad jadan mali da se hladi?

Nemoguće...