Ostalo > Svijet računala i mobitela

PC : IBM - brzinski rekord!

(1/5) > >>

Gladiator:
IBM je uspio napraviti zasada najbrži čip, barem ako je suditi prema radnom taktu. Koristeći tehnologiju Silicon-Germanium (SiGe) i hlađenje smrzavanjem, uspjeli su postići brzine preko 500 gigaherca. No veliki plavi ne misli ovdje stati, već planira brzine koje bi se približile taktu od jednog teraherca. Pokus je izveden na Georgia Institute of Technology i prema njihovim riječima SiGe materijal daje to veće brzine što je više ohlađen.

Na sobnoj temperaturi prototip čipa je radio na 350 gigaherca, a granicu od 500 je dosegao tek hlađenjem tekućim helijem na minus 268,5 stupnjeva Celzija. Tehnologija ima potencijala da na sobnim temperaturama dosegne brzine od teraherca. Međutim, IBM-ovci sumnjaju da će ovolike brzine procesora zaživjeti u kućnim računalima, te da bi primjenu mogle imati prvenstveno u vojnoj industriji, telekomunikacijama i svemirskim istraživanjima.

1VAN:
nema šanse da to imamo doma....jer cijena nebi bila mala :icon_scratch:

filiplatinovicz:
danas ne, ali za koju godinu... tajna je u tuningu!  :laughing9:  :glasses9:

Aleksandar:
ja vas s kompjuterima ama baš ništa ne kužim  :laughing6:

filiplatinovicz:

--- Citat: Aleksandar - 01 Srpanj, 2006, 01:38:37 ---ja vas s kompjuterima ama baš ništa ne kužim  :laughing6:

--- Kraj citata ---

Dakle;
Gladiator nas obaviještava da je u tvrtki IBM mapravljen do sada najbrži (najsnažniji, najmoćniji, najpotentniji) mikroprocesor od kem. elemenata silicija i germanija. Takt je frekvencija kojom mikroprocesor radi, dakle, propušta podatke (što brže to više). 500 Gigaherca = pet stotina milijardi titraja u sekundi (to je taktm odnosno frekvencija, odnosno: toliko impulsnih podataka procesor moze propustiti /oobraditi u sekundi.  (1 Teraherc = 1000 Gigaherca)
Zašto hlađenje (što nema direktne veze s kompjutorima)?
Svaku tvar čine atomi povezani u molekule. u slučaju krutina, struktura je postojana i atomi međusobno zauzimaju točno određen položaj. no jezgre atoma titra velikom brzinom oko svog središnjeg polpžaja (dakle i cijeli atom) to intenzivnije što je tempertura veća... to sve jače titranje izazvano toplinskom energijom zaslužno je i za dovođenje pojedinih tvari u razna agregatna stanja jer uslijed navedenog titranja veze među atomima/molekulama slabe pa krutine prelaze u kapljevine. Temperatura na kojoj atomi ne titraju na opisani način, naime ne titraju uopće, jednaka je za sve tvari naziva se apsolutnom nulom = - 273,16 Celzija = ' Lelvina (K). Pri toj temperaturi (koja u praksi nije ostvariva kao i bilo koji ekstrem - razmisli zašto) u tvatima nema električnog otpora pa one poprimaju svojstvo tzv. supravodljivosti. Pri temperaturama bliskim 0,0 K raznim se materijalima različito poboljšava el. vodljivost. Eto, SiGe je dooobar!
Sad valjda kapiraš zašto hladjenje - zbog bolje vodljivosti! Zato i niži takt na sobnoj... za sada. Na kraju, cijena izrade ograničava primjenu... vele u IBM-u...

To svojim riječima ponavlja i spamer 1van poput papige!  :headbang:

ja kažem da smatram da će i takvi čipovi kad tad ući u primjenu... napredna tehnologija, veće serija, niža cijena.
šala: tajna je u tuningu je viseslojna... hladjenje cipa je stanovit tuning, no mislio sam i na tuniranje kompjutora...

Eto, ako nisi plavuša, možda i skužiš... nadam se da ti je barem malo žao sto si odmarkal pol škole i školovanja... 
:toothy9:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju