Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Koji akumulator?  (Posjeta: 1257 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4266
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Koji akumulator?
« : 02 Kolovoz, 2022, 02:43:27 »
Kaj bi vi kupili? Treba mi za Beverly 400, to je 12ah 200a dimenzija 159x87x145...

Sad imam YUASA YTX14-BS izdrzao je 3 i pol godine, problem je kaj sam ga tad platio 500kn, a sad gledam cijene prek 700kn :S

Prije Yuase sam imao Ciak, koji je prdnul pod garancijom, pa sam dobil novi, pa je opet i taj prdnul ubrzo, pa sam odustal od Ciaka..

Na pezi trekkeru sam imao podkapacitirani unibat (zatvoreni) i skuter je stajal celu zimu i verglal na proljece, tak da me iznenadio, jer yuasa sa zutim cepovima to nije mogla..

Ciji su LP akumulatori?  vidim tokic ima... ne znam dal vredi dodat 150kn za exide ili kaj...

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6762
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #1 : 02 Kolovoz, 2022, 05:43:29 »
LP znaju bit dobri akumulatori a ja osobno od kako sam otkrio one suhe gel akumulatore na motor-xu samo to kupujem jer je to najbolje kaj sam ikad probao a ujedno jeftinije od bilo kojeg frizera kod nas a pogotovo onog iz ulice 🌵

https://www.motor-x.com/agm-battery-gel-mt14b-moretti,p.html

ili nekaj malo jace u tim dimemzijama

https://www.motor-x.com/landport-battery-hvt-8-12v-14ah-148x86x144-heavy-v-twin-maintenance-free-flooded-boost-starting-current-220a-left-3,p.html

ili ovo

https://www.motor-x.com/maintenance-free-battery-bs-battery-btx14hl-max-ytx14l-bs-12v-14ah-149x87x144mm-230cca,p.html
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2022, 06:07:23 zvonkec92 »
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6076
  • Spol: Muški
  • Samo Kawasaki
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #2 : 02 Kolovoz, 2022, 06:20:42 »
Slabo ti je yuasa izdrzao.
Ne pazis bas na aku ha? :glasses9: :dontknow:

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4266
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #3 : 02 Kolovoz, 2022, 09:30:31 »
a slabo sam koristil motor, bio je odjavljen, tak da je tu i tamo dobil ctek na sebe.. sreca u nesreci kaj mi se ovo desilo u garazi, a ne ko sa ciakom 9km od doma, pa sam pesacil do doma u moto opremi..  :toothy11:

lp u tokicu je na nekoj akciji 380kn...mislim da bum na to iso, jer 380kn je jedino jos unibat, al je u zg, a to mi je jos 50kn dostava, a tokic imam tu...exide je 500

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #4 : 02 Kolovoz, 2022, 10:22:36 »
Slabo ti je yuasa izdrzao.
Ne pazis bas na aku ha? :glasses9: :dontknow:
Ma i oni su počeli fušarit,čujem da se dosta ljudi žali u zadnje vrijeme,meni je Yuasa 9ah prva ugradnja izdržala čini mi se 10 godina,već nakon druge sezone je preko zime pao napon ispod 10V i jedno dva puta na 6V i svejedno sam ga tak dugo vozio,sad već jedno 4 godine imam suhu Yuasu od 10ah izvađenu iz nekog Beverlya veće kubikaže koja je sigurno stara još toliko koliko je kod mene i radi ono baš turbo,dok je skuter ugašen napon je od 12 - 12.2V ali vrti ko lud jer ima 180A startne struje kaj je nepotrebno puno za 50ku,tak da traje i traje...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #5 : 02 Kolovoz, 2022, 10:56:47 »
Meni na Z900 nakon 2 i pol godine nedavno krepao aku: losa kvaliteta (nije Yuasa kao nekada na Z750 koja je trajala jako dugo) i ove vrucine ga ubile i to u kombinaciji sa prevelikom voltazom koju je dobivao od motora (15.1V zadnjih tjedan dva: motor ima voltmetar na satu - stavio novi aku i voltaza opet na klasicnih 14.7V u okretajima, a 14,4V na leru kao i kad je motor bio nov sa novim akumulatorom). Jedno jutro krenuo na djir, popio kavu i jedva upalio motor koji nije mirovao niti pola sata i bio vruc jer se nije stigao ohladit, a i bio parkan na suncu (zapravo je relej samo skljocnuo, ugasio kontakt, pricekao 15tak sekundi i pokusao ponovo, ovaj put sa stisnutim kuplungom i nakon jednog klika releja, zavrtio je anlaser i upalio).

Gledao malo cijene, Yuasa za moj motor 450kn, Exide 277kn. Oba godinu dana garancije, kupio Exide. Zajebano je da zadnjih godina vise ne mozes kupit neformirani akumulator za motore nego ti ga pripreme u ducanu, srecom, bilo je dovoljno telefonski rec covjeku u Berenu gdje sam kupio aku da on ulije kiselinu, ali da ne puni akumulator nego cu ja to doma odradit sa CTEKom - nije se bunio na to iako da to nisam napravio, aku nebi bio pravilno formiran, al covjek je vidio da znam o cemu pricam pa nije bilo problome da mi da garanciju na akumulator kojeg on nije pravilno formirao. Tako je i bilo, ovjek je na povjerenej da cu doc po akumultor stavio kiselinu u njega, svaka cast, spasio mi dosta vremena jer nisam dvaput morao u ducan - ili tamo cekat mozda i pola sata da aku popije elektrolit. Kad sam dosao doma, pricekao jos malo da prodje cca 45-60min od ulijevanja elektrolita, spojio aku na CTEK i nakon cca 4 sata punjenja, aku bio spreman za upotrebu.

Za cijenu od 277kn, a obzirom da me svaki kilometar na motoru kad zbrojim sve troskove kosta kunu ili nesto vise (pogotovo od kad je i benga poskupila, ali i gume itd pa je to sad vjerojatno i 1.2kn po km , mozda cak i vise), a radim godisnje 20.000km, odlucio sam se na mijenjanje akumulatora svake sezone makar bilo nepotrebno, al financije to ne osjete u cijeloj prici (samo sto se taj dan nisam vozio jer bi napravio cca 150km, ustedio sam preko pola iznosa novog akumulatora).


Malo dulji post, al eto.
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2022, 11:13:38 3alfa3 »

Offline aprilija top

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1321
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sr 180
  • Moja Kaciga: Scorpion
  • MojSetup: polinni :)
  • MojSpuh: polini
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #6 : 02 Kolovoz, 2022, 11:01:17 »
Ja sam sebi zel litium bateriu cijena ko yuasa dupla amperaza itd tak da ...
0981674245

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #7 : 02 Kolovoz, 2022, 11:06:07 »
Ja sam sebi zel litium bateriu cijena ko yuasa dupla amperaza itd tak da ...

Super stvar kad radi kako treba, ali ta baterija je manje pozudana od olovne, a i po hladnom remenu znaju imat problema jer jako izgube snagu pa ih je potrebno opteretit par desetaka sekundi prije paljenja ako se taj problem pojavi da se malo zagriju. A i nisu sve iste: one vrhunske kostaju jaaaako puno, a na kraju se zapravo svodi na razliku u tezini, pa kome je to na motoru bitno - to je po meni jedini plus u odnosu na olovne baterije. Valjda svi motori koji se voze po stazi ju imaju iz tog razloga jer ustedit 2-3kg na tako banalnoj stvari je odlicno i super jeftino u tom smislu.
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2022, 11:07:43 3alfa3 »

Offline aprilija top

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1321
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sr 180
  • Moja Kaciga: Scorpion
  • MojSetup: polinni :)
  • MojSpuh: polini
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #8 : 02 Kolovoz, 2022, 12:18:45 »
I akumulatoru po zimi padne napon i amperaza tak da ovo kaj pricas nedrzi vodu bio on karbonitni ,gel ili na kiselinu.prednosti baterije drzi bolji napon konstantni nema varijacija manje opterecenje na regler nema variacija tolko napona na gasu jel nepruza velki odpor ko std aku.cisto onak autoelektricarski bez ljutnje ti velim.
0981674245

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #9 : 02 Kolovoz, 2022, 12:33:04 »
Ma OK je. Koriste ju za motorne sanjke ameri pa je sigurno OK i zimi. Mene jedino strah samozapaljenja pa to nebu na moj skuter dok se deeebelo ne dokaže u praxi.
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline aprilija top

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1321
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sr 180
  • Moja Kaciga: Scorpion
  • MojSetup: polinni :)
  • MojSpuh: polini
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #10 : 02 Kolovoz, 2022, 12:42:51 »
Odes u ciak i kupis ciak agm to je fiam a fiam je kvalitetan ulozeno dobiveno
0981674245

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6076
  • Spol: Muški
  • Samo Kawasaki
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #11 : 02 Kolovoz, 2022, 13:18:31 »
Aha znaci yuasa nije sta je bila. :sad1: :sad3:

A sta je sa vartom oni su bili odlicni jesu i danas takvi?

Offline aprilija top

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1321
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sr 180
  • Moja Kaciga: Scorpion
  • MojSetup: polinni :)
  • MojSpuh: polini
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #12 : 02 Kolovoz, 2022, 13:49:35 »
Varta ti je ciak stavi vartin i ciakov akumulator jedan pokraj drugog isti stroj ih radi samo je plastika druge boje nazalost kup dreka je to sve 2g garancija i ostalo stvar srece
0981674245

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #13 : 02 Kolovoz, 2022, 13:53:33 »
I akumulatoru po zimi padne napon i amperaza tak da ovo kaj pricas nedrzi vodu bio on karbonitni ,gel ili na kiselinu.prednosti baterije drzi bolji napon konstantni nema varijacija manje opterecenje na regler nema variacija tolko napona na gasu jel nepruza velki odpor ko std aku.cisto onak autoelektricarski bez ljutnje ti velim.

Da, sve tehnologije gube snagu struje po hladnom vremenu, ali, kod li ion baterija je to visetruko izrazenije. Cak i u uputama takvih baterija za motore objasnjavaju sto napravit u takvom slucaju, kod olovnih baterija takvih uputa nema, tada se jednostavno radi o bateriji koja je ili neispravna ili je ispraznjenja tolik oda zbog toga nema snagu.

Kod li ion baterija za motore je trik da se baterija optereti svjetlima oko pola minute nakon cega povrati dosta izgubljene snage zbog toga jer se zagrijala. To jos mozda igra na motorima koji svjetla mogu palit neovisno rade ili ne, ili eventualno ako malo zavergla pa svjetsla ostanu upaljena nakon neuspjesnog paljenja motora. Ali, moj motor ima LED rasvjetu koja ne trose puno struje, pa niti mogu zagrijat li ion bateriju u razumnom roku (sva svjetla), jedino sto mi pada na pamet da bi u takvoj situaciji trebao cekat puno dulje ili trubit tolik odugo dok to ne zagrije bateriju jer je truba veliki potrosac :D



O samoj li ion tehnologiji za motorna vozila sam se malo informirao prije 5-10 godina, dosao do zakljucka da meni to ne treba, da je preksupo, da je manje pozudano, da radi porbleme po hladnom vremenu (OK, ja ne vozim ak je ispod 10C pa taj dio vjerojatno ne igra u mom slucaju). A i nije da me sigurnost (ne moja nego motora :D ) ne brine: kad to pocne gorit zbog kvara, nema gashenja, samo cekas da izgori
« Zadnja izmjena: 02 Kolovoz, 2022, 14:00:53 3alfa3 »

Offline aprilija top

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1321
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Sr 180
  • Moja Kaciga: Scorpion
  • MojSetup: polinni :)
  • MojSpuh: polini
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #14 : 02 Kolovoz, 2022, 16:42:29 »
A jbg 5-10 g tehnika ide napred recimo covjek kaj mi je mapiro motor i kaj vozi grobnik koristi ga svakodnevo i na utrkama i nikad problema a sad bumo videli kak se veli
0981674245

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4266
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Koji akumulator?
« Odgovori #15 : 02 Kolovoz, 2022, 19:01:32 »
Ja sam nakraju uzel LP u tokicu, jer mi je to bilo najblize, 380kn i tu mi je pod nosom, + ak budem morao reklamirati, opet ne moram daleko...
U berenu je moja yuasa 788kn, -20% ak donesem stari, i to nema sanse da sad platim, jer mi je uskoro i rega i nemam para...

https://kupivozi.hr/akumulatori/agm-akumulatori-za-motocikle-i-skutere/moto-akumulator-landport-agm-mb-ytx14-bs-12ah-190a-l-150x87x146/