Tehnički kutak > Tehnička pitanja

Skidanje blokada sa PIAGGIO EURO4 mašina

<< < (10/10)

dino73n:
Pozdrav ekipa. Da vam dojavim otkrice od prije par dana. Pratio sam stroboskopom dogadjanje tacke paljenja na ovoj novoj struji. Znaci na starim modelima sa starim namotajima i starim cdi/bobina sistemom tacka paljenja je bila fiksna. Nekih 17-20 stepeni prije gornje mrtve tacke i tu je stojala i na leru i na 13000rpm a na ovoj novoj masini je tako nekih 15-17 stepeni kad radi na leru ali kako se povecavaju obrtaji pomejra se prema nuli i tako na nekih 9000rpm pomjeri se tacno u gornju mrtvu tacku.

I zato su ove masine uvijek davale slabe rezultate kad se odblokiraju i kad se tuniraju. Skoro smo bas slozili jednu apriliu sa stage6 sport pro mk2 i dell 21 i C16 i odmah se vidjelo da to nije kao na starim modelima. Nekako mlitavo i blago. A opet jednom NRGu je crkao ovaj novi CDI i nismo mogli nac orginal i ja sam prepravio struju na drugi DC CDI i morao sam preraditi brijeg na magnetu i nastimao sam tacku paljenja po starom na 20ak stepeni fixno.  Taj NRG sa malossi sportom i YasuniR leti. Ne brzo kao ta Aprilia al ima bolji moment i odziv na gas.

dario007:
Odlično saznanje, ja sam pretpostavljao da zamiče paljenje, ali nisam baš očekivao da dođe do nule. Zato se nerado i vrti preko 9000rpm.

Možeš li podijeliti više informacija oko prerade na drugi CDI, koji si koristio i šta je sve bilo potrebno napraviti?

dino73n:

--- Citat: dario007 - 25 Svibanj, 2025, 10:17:33 ---Odlično saznanje, ja sam pretpostavljao da zamiče paljenje, ali nisam baš očekivao da dođe do nule. Zato se nerado i vrti preko 9000rpm.

Možeš li podijeliti više informacija oko prerade na drugi CDI, koji si koristio i šta je sve bilo potrebno napraviti?

--- Kraj citata ---

Za preradu na drugi CDI bilo je potrebno malo prerade na instalciji i malo hadrverskog posla.

Koristio sam DC CDI od 4T GY6 jer sam ga imao. I u kombinaci sa pickupom koji je na euro4 masini varnicu baca cim brijeg naidje na pickup a to je bas prerano i onda sam klip iz gornje mrtve tacke spustio na 20mm pomjeranja magneta unatrag i tad je pick up bio nekako na sredini brijega i tu sam sebi zacrtao oznaku i skinuo magnet i obrusio brijeg sa krajeva i ostavio mozda samo 2mm i to je za ovu eketroniku sasvim dovoljno da radi ok. Medjutim kod 4T elektronika sa povecanjem obrtaja se pomjera tacka paljena ali na drugu stranu. TAko da se u ovom slucaju pomjeri za duzinu tog brijega od 2mm. Dok radi na leru baca iskru kad silazi sa pickupa a pod gasom kad nailazi na pickup.

Uglavnom ovako sve radi bez problema ali nije idealno. Dosta starijih Kymco SYM ili DEALIM motora ima DC CDI i moze se iskoristiti da se napravi sistem s kojim ce to raditi kao orginalna struja sa starih piaggio masina. Samo sto ce opert biti potrebno rucno upucavanje tacke paljenja skidanjem kajle sa radilice i pozicioniranjem magneta na radilicu.

U fabrickom djelu instalacije vec ima sve potrebno da se napoji DC CDI a i obrtomjer nastavlja normalno da radi.

NE sjecam se sad napamet koja se zica gdje postavi ali kad mi opet dodje u ruke takav motor poslikat cu i okaciti sliker ovdjhe nek ima.

P.S
I noviji AEROX ima DC CDI i lako je dostupan za nabaviti i takodje se moze upotrijebiti za preradu.

NAjvaznije je imati stroboskop da se ocima vidi kad sistem baca varnicu i onda vadjenjem kajle pomjeriti magnet na odogovarajuju poziciju.

challenbeen:
ja imam problema sa odblokiravanjem EURO4 mašine sa NRG Powera...
pratio sam setup cijeli, osvježio sam cijeli skuter, ali jednostavno skuter ne ide preko 7.000 rpm sa 5,3gr rolicama, Gianneli GO, Dizna 64, maknut limić i novi filter zraka, nova prirubnica, novi remen, rolice, mikroremen, nova pumpa goriva i nova crijeva, ... i kad se zagrije skuter, izgubi mi na snagi.. :/

dajte pomozite ljudi da se mogu riješiti Powera, hvalaaa

jony b.:
Lega, probaj po Dininim savjetima odozgo..... Korak po korak....

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju