Tehnički kutak > Garaža

Aprilia SR50 2001 Morini karburator verzija

(1/107) > >>

gavranpero:
Da ne pitam stalno na Blic pitanjima i ne otvaram posebno teme za svaki dio skutera, otvoriću ovu jednu ovdje. Trebao sam to odmah uraditi

Kupio sam SR50 prošle godine u katastrofalnom stanju. Navešću po rednim brojevima šta je bilo neispravno.

1.Nije palila na dugme, ne kurblu kako kad
2.Žmigavci nisu radili, stop svjetlo, prednji far izgorio
3. Prirubnica filtera zraka je bila šuplja
4.Otkinut komad cilindra na mjestu gdje se kači auspuh (držao jedan vijak)
5 Uljna nije radila
6. Akumulator na izdisaju
7. Zadnji amortizer procurio, na prednjim odavno nije bilo ulja
8.Sjedište pocijepano
9. Usisne lamelice zinule
10. Bez sajle za sat brzine

Do sad sam uložio oko 1000 evra (ne pitajte zašto), a platio sam je 500. Promijenio sam

1. Cilindar, klip i karike
2. Auspuh (x2)
3. Usisne lamelice
4. Karburator
5. Filter zraka (x2)
6. Akumulator
7. Sajlu gasa i brzine
8. Osposobio rezervoar uljne i uljnu pumpu (naručivao dijelove i originalne nastavke)
9. Presvukao sjedišta
10. Nova samoštelujuća lamela za kvačilo
11. Semeringe prednjih vila (ima tema)
12. U medjuvremenu crkava vodena, promijenio ležajeve i osposobio točak osovine (imam novu rezervnu kad stara potpuno zakaže)
11. Prebacio sve na LED, osim kontrolne table.

Ima još, ali to je najbitnije. Evo par nasumičnih fotografija.
Nov auspuh

Stari, varen na 100 mjesta

Staro/novo kvačilo



Danas sam još dobio nov zadnji amortizer i Malossi multivar.  Uz multivar osim opruge, variomata i rolnica, dodju i nekakav distancer i nešto što liči na podlošku.

https://www.malossistore.eu/multivar-variator-adaptor-0811562B-P

Pošto je bolcna multivara kraća tačno za taj adapter/podlošku, stavio sam je izmedju zupčanika kurble i ventilatora, jer u suprotnom ne može se kurblati, daleko od dekla je zupčanik. Nemam slike, mogu sutra postaviti. Tako sam odvezao probnu vožnju.

Da li tako treba da se postavi ?


gavranpero:
Malo sam proguglao (ne znam zašto nisam pogledao u priručnik koji sam dobio) i dobro sam postavio.



Zna li neko zašto mi sad 7g rolnice nisu preteške (mogu ladno i 8g), a sa serijskim variomatom sam se mučio ako su teže od 4.5g ? Žuta centralna, plave oprugice kvačila.

tdj595:
Multivar opcenito trazi teze valjcice. Svakako je bolje sto lakse, a da ne prevrtava kad ubrzava. Mislim da ti je ovaj prsten br.2 blokada?

gavranpero:
Jeste, to nisam stavio. U stvari, uz multivar je došla bijela centralna opruga, ali ja sam ostavio žutu i stavio 7g rolnice iz kompleta. Čini mi se da je slabija krajnja, ali ima dobar start i nema rupa u ubrzanju. Možda kasnije stavim 8g.

Sutra stavljam zadnji amortizer, da konačno više ne odbijam guzove po rupama.


aragonY:
Milju eura ulozio, kazes?  :o

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju