Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Što kad mašina nije u dobrom stanju...  (Posjeta: 2216 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« : 30 Travanj, 2015, 19:27:26 »
Pozdrav svima,

moj VXR , nakon 60tkm je otišao do majstora na jednu zasluženu reparaturu mašine. Čisto da se malo izmjene brtve, karike...i da se vidi stanje.

No majstor baš nije bio oduševljen stanjem. Kaže da su dosta veliki risevi na bolcni radilice i da se vidi da je mašina pretrpila neke "neugode". Također luft na ležajevima radilice je po njegovom mišljenju prilično velik. Po njegovoj slobodnoj procjeni, mašina može ići još nekih 20-30tkm.
Zbog ne isplativosti zamjene tih djelova, nema baš govora o kupnji novih. Uglavnom, ako nemam pametniju opciju...to će se sastaviti, pa koliko još ide..ide.

No jel ima kakva pametnija solucija?
Spreman sam uzeti agregat iz možda nekog karamboliranog mlađeg skutera. Pa ukoliko možda netko zna nešto, slobodno mi preporuči...

Offline FeZox-team

  • Tržnica : (+20)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1159
  • Spol: Muški
  • *Nije brzina opasna vec budala za volanom
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: PIASPEEDY
  • Moja Kaciga: Rap Helmet
  • MojSetup: ima $e
  • MojSpuh: TP Nardo
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #1 : 30 Travanj, 2015, 20:56:24 »
ako je skuter solidno isao nije bilo potrebe majstoru vodit pa daa rasklapa i ponovo vraca te jedne te iste dijelove
*Fuckas krizu kad imas zizu

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #2 : 30 Travanj, 2015, 23:58:37 »
Hmm... pa u zadnje vrijeme je pokazao da su ga stigli kilometri. Ulje je recimo bio dobar pokazatelj...nije pio ni kapi, i onda skoro odjednom počeo biti cuger ulja. ...jedno pola litre je cugo na 6000km.
Osim toga:
-počela se dosta mašina mastiti izvana...
-ventili nisu bili nikad štelani
-i nije htio ići 150 na sat. (Dobro, to nije htio ni ranije xd)

Tak da mislim da je bilo vrijeme da ode na uviđaj. Volim potegnuti s njim i na dalje..a to mi je prestalo biti ugodno kad ne znam kako mu je točno unutra.

Ak ništa, promijenit će se barem brtve i karike...
A što se tiče vraćanja "istih djelova", koja je opcija opće s klipnjačom? Jel ona uopće izmjenjiva, ili se mora mijenjati kompletno blok motora?

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #3 : 01 Svibanj, 2015, 03:12:04 »
nemojte stanje motor provjeravati odokativno. U repair manualu su navedene tolerancije pa premjerite i zamjenite bitno ako bude potrebe. Minimum je srediti glavu, zamjeniti gumice ventila i promjeniti karike. Uz to ako je potrebno rjesiti vodenu pumpu, prijenos (rolice, klizaci, remen).
(nisam navodio stvari poput ulja, oba tri filtera, sviecice i sl koji su dio standardnog odrzavanja...)
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #4 : 01 Svibanj, 2015, 10:41:19 »
I dalje ne kužim, dali se radilica i ležajevi mogu mijenjati posebno, ili se mora mijenjati kompletno blok motora. Mislim, majstor tvrdi ovo drugo, valjda ne griješi??

Što kad bi htio staviti gore neki agregat od 250ccm, dali postoji neki tip agregata koji paše možda uz neke manje dorade postojećeg nosača??

Offline Valentin17

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 98
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #5 : 01 Svibanj, 2015, 19:48:14 »
I dalje ne kužim, dali se radilica i ležajevi mogu mijenjati posebno, ili se mora mijenjati kompletno blok motora. Mislim, majstor tvrdi ovo drugo, valjda ne griješi??

Što kad bi htio staviti gore neki agregat od 250ccm, dali postoji neki tip agregata koji paše možda uz neke manje dorade postojećeg nosača??

Tebe majstor "malo" mulja ili nema pojma o onome što radi, vozi to nekome drugome.  :toothy9:

Offline karlo-sp

  • Tržnica : (+9)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 692
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: nolan
  • MojSetup: Malossi
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #6 : 01 Svibanj, 2015, 19:58:57 »
I dalje ne kužim, dali se radilica i ležajevi mogu mijenjati posebno, ili se mora mijenjati kompletno blok motora. Mislim, majstor tvrdi ovo drugo, valjda ne griješi??

Što kad bi htio staviti gore neki agregat od 250ccm, dali postoji neki tip agregata koji paše možda uz neke manje dorade postojećeg nosača??

Tebe majstor "malo" mulja ili nema pojma o onome što radi, vozi to nekome drugome.  :toothy9:
sto ga mulja  :icon_scratch: , a gledaj ako je toliko preso mislim da je nisi trebao ni rastavljat ako nisi bio spreman ulozit neku svotu novca da je sredis , trebo si to vozit dok ide i kad da svoje kupit takvu istu za cca 2000 kn ili prec na nesto jace  :dontknow: , 250 karburator verzija  je identicna , dalo bi se stavit na vxr-a.
No compression no fun!

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17033
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #7 : 01 Svibanj, 2015, 21:29:38 »
uzmi masinu i vozi ju majstoru a ne sarlatanu koji samo hoce tvoje pare

+ nema sklapanja masine skupa s starim dihtunzima i ne dopustaj mu da sklopi masinu skupa bez da stavlja dihtunge nove

Offline Booster 1

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 250
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Mbk Booster
  • Moja Kaciga: Givi BKCR
  • MojSetup: Italkit 50
  • MojSpuh: na dane
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #8 : 01 Svibanj, 2015, 21:42:32 »
I dalje ne kužim, dali se radilica i ležajevi mogu mijenjati posebno, ili se mora mijenjati kompletno blok motora. Mislim, majstor tvrdi ovo drugo, valjda ne griješi??
Koliko sam upucen nemogu se sami lezaji mjenjat tj mogu ali nije dugovicno trebaju drugi blokovi al ni to se ne isplati jer su pre pre skupi. stavi sad nove dihtunge prstenove gumice ventila semeringe ako je blokove rastavlja i postelaj ventile i ice on jos nemas brige.
Mislim da 60tkm i nije neka kilometraza za lezaje ako se redovito ulje i filter mjenjalo.

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #9 : 01 Svibanj, 2015, 21:55:20 »
Citat:
trebo si to vozit dok ide i kad da svoje kupit takvu istu za cca 2000 kn ili prec na nesto jace  :dontknow: , 250 karburator verzija  je identicna , dalo bi se stavit na vxr-a.

..a jbg, možda sam trebao..a opet, stvarno mi nije ugodan osjećaj bio više voziti nešto čemu ne vjerujem više previše..

Nego, što se tiče 250ccm, što bi to značilo "dalo bi se stavit". Vidio sam ja preko foruma poduhvat Jandre , kojem se dalo stavit i 500ccm na VXR-a xd.
Dali to znači da se samo stavi bez ikakvih preinaka na nosaču?
Dali to znači da se samo stavi bez ikakvih preinaka na onom CDI koji upravlja kutem paljenja?
Dali nešto treće treba razmatrati? (Ne računam rolice i prijenos iza kvačila ...iako može slobodno napomena što se i s time dešava?)

Citat:
uzmi masinu i vozi ju majstoru a ne sarlatanu koji samo hoce tvoje pare

+ nema sklapanja masine skupa s starim dihtunzima i ne dopustaj mu da sklopi masinu skupa bez da stavlja dihtunge nove

Iznenađen sam baš...čuo sam dosta ocke stvari o ovom majstoru. I ovako uživo je baš ugodan i pristupačan. Puno voli objašnjavati i time mi se više učinio osobom koja zna svoj posao. Baš čudno da ovako griješi...

Inače bi dihtunze i zamjenio, sve osim onog dolje u bloku motora. Veli da dolje ništa ne slini i da taj zahvat sad nije potreban. (Zapravo i ovo nema preveć smisla, ak ne slini danas ne znači da neće sliniti za 10tkm :/ )


Znači, vaš je savjet da se to dolje raskopa, zamjeni se radilica skupa sa ležajevima?
Dali u toj opciji onda mjenjam i lanac bregaste i pumpe??

Jer kad bi već išao na to, onda nebi ništa htio ostaviti da bude slaba karika. Na što još bi prema tome trebalo obratiti pozornost?
Oko glave nešto?
Brušenje cilindra dolazi pod kojim slučajevima? Samo ako ima tragova (riseva) ?




Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #10 : 01 Svibanj, 2015, 22:02:15 »
Citat:
Koliko sam upucen nemogu se sami lezaji mjenjat tj mogu ali nije dugovicno trebaju drugi blokovi al ni to se ne isplati jer su pre pre skupi. stavi sad nove dihtunge prstenove gumice ventila semeringe ako je blokove rastavlja i postelaj ventile i ice on jos nemas brige.
Mislim da 60tkm i nije neka kilometraza za lezaje ako se redovito ulje i filter mjenjalo.

Može biti da je tako nekakvu priču imao i majstor.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17033
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #11 : 01 Svibanj, 2015, 22:05:42 »
gledaj

ako ides mjenjati radilicu onda si vidi cijene kolko to kosta i vidi dal je isplativo ili je bolje uzeti za 2000kn kompletnu masinu pa s 2 napravi 1 koji vozi

kaj se tice potrosnje ulja treba zamjeniti karike (pogotovo uljnu) gumice ventila sve dihtunge koje si skinuo treba i zamjeniti  usput dok vec imas glavu dolje
provjeri dosjed ventila i ventile pobrusiti eventualno ako je to potrebno
pogledaj usput lanac u kojem je stanju  i vozi dalje

moj savjet je kad vec imas otvorenu masinu uredi sve osim radilice i vozi dalje
i u meduvremenu si nadi neku drugu masinu ako je bas klipnjaca ostecena (i nek ti ostecenje pokaze)

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #12 : 01 Svibanj, 2015, 23:51:11 »
Pa točno tako je i majstor predložio, jer veli da je neisplativo mjenjati klipnjaču (Sporazumjevajući da to onda znači zamjenu blokova motora)

Uglavnom, kužimo se onda oko toga...

..nego još jedno pitanje oko agregata 250ccm, možda ne vezano uz temu. Dali ima itko od vas nekog osjećaja, slobodne procjene...koliko vremena moram čekati da naletim na takvu mašinu u oglasniku. Nepratim to, pa nemam nikakvog pojma. Znam da nema pravila, ali možda neka slobodna procjena koliko često tako nešto naiđe??

Offline Josip-98

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1189
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #13 : 02 Svibanj, 2015, 00:05:57 »
Tesko, a ako naleti skupo je

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17033
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #14 : 02 Svibanj, 2015, 08:12:06 »
da zato i imas 3 komada upravo na njuskalu

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #15 : 02 Svibanj, 2015, 09:09:55 »
da zato i imas 3 komada upravo na njuskalu

Što stvarno? Ja gledao i ne nalazim baš.
Jel pod to spada ova hondina mašina: http://www.njuskalo.hr/moto-agregati/piaggio-x9-250-hondin-motor-oglas-10780050  ??

...jer, pretpostavljam da moram tražiti piaggio grupaciju?

Offline Shokre.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 198
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Sesvete
  • Moj Skuter: Piaggio Zip SP2
  • Moja Kaciga: Xlite 802rr
  • MojSetup: Serijala
  • MojSpuh: Wild lion
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #16 : 02 Svibanj, 2015, 10:10:57 »
ajde da i ja dam svoje skromno misljenje tu... napisali ste tu covjeku svega i svačega i isprepadali ga ko da je odpeljo motor najvecem fuseru na svijetu... ??? ja lika ni neznam ali iz bozinih postova nisam uopce dobio dojam da bude mu majstor vracao stare dihtunge i tome slično, a niti da ga hoce prevarit...eventualno da mu je covjek rekao da moze sve skupa sastavit i nis ne popravljat... pa dokle vozi vozi... svaki ozbiljniji majstor ce u najmanju ruku stavit nove brtve.

sto se mene tiče..leader 200 i 60 000 km bez stelanje ventila i mijenjanja faznog lanca  :notworthy: dobro da ti i vozi do sad  :)
mijenjanje klipnjače ne znači nužno i mijenjanje blokova, sve ovisi koliki je "luft" ležaja radilice...
druga stvar... čak i da oštećenje na klipnjači koje trazite da mu pokaze, i nije vidljivo gore na bolcni, jako je vjerojatno da ima lufta dolje na radilici, s obzirom na kilometrazu... e sad kada zbrojis klip, karike,klipnjacu, brtve, uređenje glave+ ruke majstora doci ces na cifru da ti je bolje kupiti polovnu mašinu a ovu fino prodat u dijelove... iz iskustva preporučam da ne ideš u slaganje iste osim ako nemaš viška novaca i baš si emotivno vezan za istu :D
098-625-570

Offline bozoou

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 29
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VXR
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #17 : 02 Svibanj, 2015, 10:57:03 »
Citat:
sto se mene tiče..leader 200 i 60 000 km bez stelanje ventila i mijenjanja faznog lanca  :notworthy: dobro da ti i vozi do sad  :)

:)
Steljanje ventila...bio sam prilično nemaran :) ..ali imao sam očito i sreće, jer sad se pokazalo da je sve ocke s time. Zatvarali su ventili uredno do kraja.

A što se tiče faznog lanca, nemam pojma što kaže tu manual? Pa ne čini mi se da se to mijenja unutar ovog intervala? :/  Čak je i sad majstor rekao da nema potrebe da se radi zamjena lanca, pogotovo što je prilično siguran da će duže trajati od ostatka :)

Što se tiče ostatka, da...majstor mi je uredno popisao skup svih djelova koje će mijenjati i analizirao skupa samnom što i zašto ne misli mijenjati. Sad se na pamet ne mogu sjetiti jeli spomenuo gumice ventila (provjerit ću to), ali drugo je sve bilo na popisu. Jedino kako misli da nema sad potrebe raskapati blok motora, tako taj donji dihtung neće biti zamjenjen. 

Citat:
mijenjanje klipnjače ne znači nužno i mijenjanje blokova, sve ovisi koliki je "luft" ležaja radilice...

Veli da je dosta velik luft...pokazao je on meni to...al meni to malo znači kad nemam iskustvo da sam vidio prihvatljive luftove..

Oštećenje na bolcni je vidljivo...i čak osjetno pod prstima. Ima jedan ris koji se lako napipa sa noktom.
Dali se isplati pojedinačno mijenjati bolcnu, kad ležište bolcne na radilici ostaje oštećeno??

Offline Shokre.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 198
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Sesvete
  • Moj Skuter: Piaggio Zip SP2
  • Moja Kaciga: Xlite 802rr
  • MojSetup: Serijala
  • MojSpuh: Wild lion
Odg: Što kad mašina nije u dobrom stanju...
« Odgovori #18 : 02 Svibanj, 2015, 15:03:34 »
Citat:
sto se mene tiče..leader 200 i 60 000 km bez stelanje ventila i mijenjanja faznog lanca  :notworthy: dobro da ti i vozi do sad  :)

:)
Steljanje ventila...bio sam prilično nemaran :) ..ali imao sam očito i sreće, jer sad se pokazalo da je sve ocke s time. Zatvarali su ventili uredno do kraja.

A što se tiče faznog lanca, nemam pojma što kaže tu manual? Pa ne čini mi se da se to mijenja unutar ovog intervala? :/  Čak je i sad majstor rekao da nema potrebe da se radi zamjena lanca, pogotovo što je prilično siguran da će duže trajati od ostatka :)

Što se tiče ostatka, da...majstor mi je uredno popisao skup svih djelova koje će mijenjati i analizirao skupa samnom što i zašto ne misli mijenjati. Sad se na pamet ne mogu sjetiti jeli spomenuo gumice ventila (provjerit ću to), ali drugo je sve bilo na popisu. Jedino kako misli da nema sad potrebe raskapati blok motora, tako taj donji dihtung neće biti zamjenjen. 

Citat:
mijenjanje klipnjače ne znači nužno i mijenjanje blokova, sve ovisi koliki je "luft" ležaja radilice...

Veli da je dosta velik luft...pokazao je on meni to...al meni to malo znači kad nemam iskustvo da sam vidio prihvatljive luftove..

Oštećenje na bolcni je vidljivo...i čak osjetno pod prstima. Ima jedan ris koji se lako napipa sa noktom.
Dali se isplati pojedinačno mijenjati bolcnu, kad ležište bolcne na radilici ostaje oštećeno??

Naravno da ne...čak i sam iz ovog pitanja možeš pretpostaviti odgovor...
Što se tiče faznog lanca i lanca uljne pumpe... na tome nemoj štediti..a sigurno nakon 60 000 km nije dobar.. vjeruj mi . ako se dobro sjećam, po nekakvom servisnom manualu, fazni lanac si do sada trebao vec drugi put mijenjati :)
098-625-570