Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera  (Posjeta: 24355 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #40 : 29 Kolovoz, 2011, 15:30:48 »
Uglavnom, guma je u maloj mjeri u trenutnom kontaktu sa podlogom (posto je guma okrugla i giba se po ravnoj plohi onda je ta ploha njezina tangenta i dodiruju se u jednoj tocki - tako bi bilo kod idealnih tijela ali znamo da se guma i deformira i onda je ta dodirna povrsina nesto veca ali opet znatno manja od cijele povrsine gume)

Prijanjanje gume za podlogu se ostvaruje preko adhezije (sposobnost prijanjanja izmedju 2 povrsine na molekularnoj razini), naravno vezu se samo najizboceniji dijelovi i onda je ukupna sila prijanjanja jednaka sumi svih mikro lokacija kontakta...
Naravno ta sila ovisi jos o geometriji dodirnih elemenata na mikro razini te o silama koje djeluju na te 2 povrsine (sile koje guraju jednu povrsinu ka drugoj - u ovom slucaju kotac ka asfaltu).
No, ukoliko se izmedju te 2 povrsine nadje nekakvo strano tijelo (voda, pijesak, ...) onda ce to strano tijelo oslabiti kontakt izmedju te 2 povrsine, stoga je bitno pri konstrukciji guma dobro profilirati gume kako bi na mokroj podlozi voda usla u zazore na gumi i na taj nacin iskljucilo vodu iz kontakta gume i asfalta...

Eto tu je odgovor da sira guma bolje drzi od uze jer se povecava broj mikro lokacijskog adhezijskog vezivanja izmedju gume i asfalta... Jednostavno je veca povrsina i ostvaruje se vise mikro kontakata ciji je onda zbroj veci.
zalosno je da si u krivu.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16889
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #41 : 29 Kolovoz, 2011, 15:36:33 »
sira guma ne drzi nista bolje od uze jer se pritisak gume na podlogu s sirinom gume smanjuje
zato npr u reliju voze uske gume jer imaju vise pritiska na povrsinu i auto ne skace i ne plese pri neravninama
a u formuli 1 imaju siroke gume jer je cesta totalno ravna i glatka i gume im se manje trose jer imaju manji pritisak na povrsinu

to da auti s sirim gumama bolje drze je glupost kao i kod skutera
jedino kod moora i skutera sto je pri siroj gumi drugacije je blazi pad pa skut prividno i motor ide stabilnije u zavoj

Offline Santa_Kloz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 213
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #42 : 29 Kolovoz, 2011, 15:43:25 »
evo jedan primjer šire i uže gume iz prve ruke. frend je tvrdio da je skuter šit, ovo ono, njegov tomos automatic targa je puno stabilniji i tako to... dok nismo došli na makadam kad je shvatio da uska guma na hrpi kamenja (ili kako se to po domaće kaže - batuda- ) puno slabije drži nego široka. ja prošao kroz batudu a on se iza mene na istom mjestu rasuo po podu ko dijete od 3 godine sa bicikla  :toothy12:
[author=Pulss]   pukla radilica, zabia se klip u cilindar, karike pukle par puta, osiguraci izgorili 300tinjak puta, nedavno se zapalia, izgoria regler, trosi ko trajekt al opet ga nebi minja za nista ...2T u srcu  :toothy9:

Offline mhr-team

  • Tržnica : (+20)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3030
  • Spol: Muški
  • zlato, srebro, DUCATI <3
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: MINKEN
  • Moj Skuter: KOSAČICA
  • Moja Kaciga: koliko?
  • MojSetup: polini evolušn prerađen na 1098 ccm
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #43 : 29 Kolovoz, 2011, 15:45:39 »
kako bi einstein rekao: "sve je to relativno"  ;D
to ti je nas anto stazic ( mhr-team)
on je minken boy a mi smo njegovi :icon_biggrin: :toothy12:
.. bosancu njemačka u srcu !! :)

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #44 : 29 Kolovoz, 2011, 15:48:12 »
sira guma ne drzi nista bolje od uze jer se pritisak gume na podlogu s sirinom gume smanjuje
zato npr u reliju voze uske gume jer imaju vise pritiska na povrsinu i auto ne skace i ne plese pri neravninama
a u formuli 1 imaju siroke gume jer je cesta totalno ravna i glatka i gume im se manje trose jer imaju manji pritisak na povrsinu

to da auti s sirim gumama bolje drze je glupost kao i kod skutera

E nemres bit vise u krivu nego sto jesi

jedino kod moora i skutera sto je pri siroj gumi drugacije je blazi pad pa skut prividno i motor ide stabilnije u zavoj

Ako pricamo o felgi predvidjenoj za uzu gumu onda je to tocno. Za sve ostalo, tu je masterkard  ;D

Offline Santa_Kloz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 213
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #45 : 29 Kolovoz, 2011, 16:00:35 »
meni je na autu razlika između 175x70/13 i 185x60/14 nebo i zemlja. auto se manje naginje, bolje drži cestu u zavoju, u laganom zavoju pri 180km/h (na autocesti) auto je miran dok na "trinaestici" švrlja lijevo-desno. i garantirano nije samo zbog col veće felge nego i zbog širine gume.
[author=Pulss]   pukla radilica, zabia se klip u cilindar, karike pukle par puta, osiguraci izgorili 300tinjak puta, nedavno se zapalia, izgoria regler, trosi ko trajekt al opet ga nebi minja za nista ...2T u srcu  :toothy9:

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16889
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #46 : 29 Kolovoz, 2011, 16:59:57 »
ja imam 225 gume i 185 i na 185 je auto puno stabilniji odnosno auto po grabama ne poskace i sl. i zimske sam cak na 175 isao a po ljetu 185 jedino dok se prije zesce vozio sam 225/40 18 i 215 imal al mi je na njima jako lako auto isao nekontrolirano na bocno slajdanje

i ajd ako je siroka guma bolja
zas u reliju imas 175 gune s 560 spajkom
jer je uza ne reagira auto na podne valove tako da plese i ima vise pritiska na manju podlogu da zabije spajkove
pogle si reli 1000 jezera al ako ne vjerujes stavi si sirokoprofilne gume po zimi pa se vozi ak mozes
« Zadnja izmjena: 29 Kolovoz, 2011, 17:02:11 JogFromYamaha »

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #47 : 29 Kolovoz, 2011, 17:02:28 »
ja imam 225 gume i 185 i na 185 je auto puno stabilniji odnosno auto po grabama ne poskace i sl. i zimske sam cak na 175 isao a po ljetu 185 jedino dok se prije zesce vozio sam 225 imal al mi je na njima jako lako auto isao nekontrolirano na bocno slajdanje

i ajd ako je siroka guma bolja
zas u reliju imas 175 gune s 560 spajkom
jer je uza ne reagira auto na podne valove tako da plese i ima vise pritiska na manju podlogu da zabije spajkove
pogle si reli 1000 jezera al ako ne vjerujes stavi si sirokoprofilne gume po zimi pa se vozi ak mozes

Jedno je voznja po snijegu, a drugo po suhom. Po suhom zelis vecu povrsinu prijanjanja, a po skliskom zelis sto manji "aquaplaning"


Na motorima je sirina gume uvjetovana sirinom felge i nebi se smjelo ici gore dole cak niti jedan broj. Tada guma ima profil kako je tvornicki zamislio proizvodjac.


A btw, ako veca povrsina znaci manji grip, zasto se gume na stazi pumpaju bitno manje od cestovne primjene (manjim tlakom se povecava kontaktna povrsina)?
I zasto F1 nema uske gume? Ili kapacitetni auti (recimo, oni od 200 na vise konja)?


Ali to ne znaci da treba nabit gumu 335 na jugica....
« Zadnja izmjena: 29 Kolovoz, 2011, 17:04:11 3alfa3 »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16889
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #48 : 29 Kolovoz, 2011, 17:04:40 »
ako na stazu ides guma se treba dodatno 0.1 bar dopumpavat za svaki 10km iznad 250 ako ides na brzine jer ti se guma inace pregrijava
iako cestovne gume su goli k**ra* za stazu jer su radene da se ugriju na radnu temp na cestovnim uvjetima i dok ih teras po starzi gas koci gas se brzo pregriju omeksaju i potrose
zato imas majmuna koji se voze s slikovima po cesti i misle da im je bolji grip a ubiti voze s hladnim gumama

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #49 : 29 Kolovoz, 2011, 17:06:54 »
Evo ti primjer:

Za moj motor (a i vecinu ostalih) Michelin za moej gume trazi tlak 2.1 bar naprijed i 1,9 bara otraga za stazu. Na cesti je to 2,5 bara naprijed i 2,9 bara otraga.
A vrlo bitno (vjerojatno najbitnije) je i konstrukcija karkase i bocnica gume. Sto je ona crvsca, tlak treba biti manji i obrnuto.

Veca kontaktna povrsina, veca temperatura. Potrosnaj je sporedna stvar na stazi, zapravo, totalno je nebitna. Bitno da se guma ne pregrijava jer tada joj trenje opada. Pirelli je radio nedavno testove na grobniku za svoje slikove i preporuca tlak 1,6 otraga
« Zadnja izmjena: 29 Kolovoz, 2011, 17:08:34 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #50 : 29 Kolovoz, 2011, 17:09:22 »
zato imas majmuna koji se voze s slikovima po cesti i misle da im je bolji grip a ubiti voze s hladnim gumama

Takve gume su radjene da dobro drze zagrijane, a ta temperatura je daleko visa nego sto ju na cesti mozes postici. I zato klizu.
Kao sto njih ne mozes vozit po cesti, tako ne mozes ni bolidom F1 na offroad - nije za to namijenjeno

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16889
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #51 : 29 Kolovoz, 2011, 17:11:24 »
ja po ljeti dizem na cesti tlak u gradu da se ne pregrije u zimi spustim da se guma lakse ugrije jer prelamanje gume dok se savija stvara toplinu
al istina u gradu je tesko doc na radnu temperaturu i nabit gumu u toplinu di bi se pocela topiti i trgat
al na stazi mi nije tesko
ja sam s pirelli diabolo 2 dost dugo provel i guma se da fino brzo ugrijat i nudi dosta gripa al ju se lako da provocirat da proklizuje dok je manji pritisak za 0.2 bara

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #52 : 29 Kolovoz, 2011, 17:13:29 »
ako te zanima ta tematika, pogledaj ovo (vjerojatno znas da se iz trosenja gume sazna kompletan rad ovjesa i da li je guma na potrebnoj temperaturi)


http://www.ustream.tv/recorded/6516891

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #53 : 02 Rujan, 2011, 14:47:02 »
3alfa3 ti kao da nisi imao fiziku u skoli .

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #54 : 02 Rujan, 2011, 14:50:21 »
3alfa3 ti kao da nisi imao fiziku u skoli .
de objasni, iako si u krivu
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #55 : 02 Rujan, 2011, 14:58:07 »


http://www.worsleyschool.net/science/files/tires/andfriction.html

Ftr=Fg*µ - ili izvedeno ta formula izgleda ovako Ftr=(m*g)*µ - gdje je m masa (kg), g gravitacijsko ubrzanje (9.81 m/s - slično kao i akceleracija ali je stalna veličina, samo za naš planet) i µ koeficijent trenja.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #56 : 02 Rujan, 2011, 15:00:14 »
netreba mi teroja, daj mi praksu  :icon_thumright:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline goa604

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 9
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #57 : 02 Rujan, 2011, 15:09:17 »
ne namjeravam trositi vrijeme dokazivajuci nevjernom peri. dao sam ti teoriju koja se uci u osnovnoj skoli ako ju nemozes svatiti ili ne zelis to nije moj problem.

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #58 : 02 Rujan, 2011, 15:16:18 »
argumentirano za 5  ::)
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Cobra

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka (Fakultetlija)
  • Moj Skuter: KYMCO Super 8 2t (PRODAN)
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #59 : 02 Rujan, 2011, 15:17:58 »
Ja imam 14 cola obje gume na skuteru i velika je razlika u upravljivosti prema onim od 13 ili 12 cola (PROBAO)