Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: prerada airboxa i koji carb?  (Posjeta: 13916 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kemo_nrg

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: BiH
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: MTR
  • MojSetup: u garazi
  • MojSpuh: nema ga
prerada airboxa i koji carb?
« : 04 Svibanj, 2010, 21:15:35 »
nigdje da nadjem uputstvo ???  

negdje sam citao da izvadis lulicu i ona rupu sto ostane bude 23mm,tu stavis sajbicu tako da onda promjer bude 19mm za carb 17.5 ???

dizna je 82

ovaj filter
« Zadnja izmjena: 23 Lipanj, 2010, 14:20:33 Kemo_nrg »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #1 : 05 Svibanj, 2010, 08:12:41 »
koji karb?
ako je 17.5 nemoraš ništa prerađivati, eventualno izbušiš jednu 8mm rupu do lulice..

Offline efz

  • administrator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2623
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zabok
  • Moj Skuter: Versulja 650
  • Moja Kaciga: SchuberthS1 PRO
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #2 : 05 Svibanj, 2010, 08:41:13 »
ja sam na NRGu imao Polini sport i Yasuni, karb je bio 17,5, a sto se tice airboxa maknuta je samo lulica bila, nista nisam drugo dirao
Sve za skuter/vespu - MStrgovina.hr
- tuning & styling dijelovi
 - gume
  - akumulatori
   - ulja

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #3 : 05 Svibanj, 2010, 10:01:42 »
Moze se i tako ali je dosta bucan airbox bez lulice a i prevelika rupa ostane za 17.5. Treba malo prosiriti i rupu na poklopcu.

Offline Kemo_nrg

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: BiH
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: MTR
  • MojSetup: u garazi
  • MojSpuh: nema ga
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #4 : 05 Svibanj, 2010, 13:30:47 »
Moze se i tako ali je dosta bucan airbox bez lulice a i prevelika rupa ostane za 17.5. Treba malo prosiriti i rupu na poklopcu.
nema veze sto je bucan, meni to nesmeta , al kazes da je prevelika onda cu izbusiti jednu malu pored a ostaviti lulicu,


i imam problem sa diznom, trokira mi i poslije pola sata voznje bude dosta goriva u filteru zraka , jel to znaci da fali zraka ???

svijecica je vise crna nego smedja i ima dosta garezi na njoj
« Zadnja izmjena: 05 Svibanj, 2010, 13:33:35 Kemo_nrg »

Offline nostra

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 311
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Runner 70 bgm
  • MojSetup: tp trophy
  • MojSpuh: yasuni r
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #5 : 05 Svibanj, 2010, 13:46:24 »
fali zraka ako je takva svječica,ali pogledaj si kako ti karburator stoji,meni je prije dok je bio na bočnoj nogari a uz to je bio i malo uhero namontiran kapao gorivo kroz airbox...proširi ako je 17.5 malo rupu u kojoj je bila lulica za milimetar-dva...

na kojem režimu gasa ti tako zabaca svječicu na full gasu ili na nekim drugim otvorima???
razguliiii

Offline Kemo_nrg

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: BiH
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: MTR
  • MojSetup: u garazi
  • MojSpuh: nema ga
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #6 : 05 Svibanj, 2010, 14:11:32 »
fali zraka ako je takva svječica,ali pogledaj si kako ti karburator stoji,meni je prije dok je bio na bočnoj nogari a uz to je bio i malo uhero namontiran kapao gorivo kroz airbox...proširi ako je 17.5 malo rupu u kojoj je bila lulica za milimetar-dva...

na kojem režimu gasa ti tako zabaca svječicu na full gasu ili na nekim drugim otvorima???

i kad uspravim motor on stoji malo naheravo, a tako i treba stojati, uzeo sam novu prirubnicu serijsku i u njoj ima urezano i kad stavim carb, on stoji malo naheravo, 

neznam tacno na kojim otvorima gasa, uglavnom, vozim uvijek full gas (iso bi sad testirati na pola, na full.... i uslikati al vani kisa pa nemogu, cim prestane idem vani pa cu uslikati kako izgleda svijecica)

Offline Lewa

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 27
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Piaggio nrg 50 tuned 105km/h 2005 yamaha neos 75-80km/h 2005 apn tuned 115 km/h
  • Moja Kaciga: MDS, NOLAN
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #7 : 05 Svibanj, 2010, 18:24:55 »
Kolko dodje yasuni R za piaggio masinu i di se može nabaviti i koji je filter najbolje stavit tj jel ima još koi osim malossi red sponage?

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #8 : 06 Svibanj, 2010, 12:52:05 »
kak se treba preradit ovakav airbox za 19mm karb i redsponge?
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: prerada airboxa na piaggiu
« Odgovori #9 : 06 Svibanj, 2010, 13:55:30 »
Imas upute na malossi stranici u linku za 19 karb.

Offline Kemo_nrg

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: BiH
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: MTR
  • MojSetup: u garazi
  • MojSpuh: nema ga
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #10 : 23 Lipanj, 2010, 14:21:27 »
ev imam neku ponudu uzeti dellorto 21 black edition jeftinije nego inace nov, necel to biti preveliko za ovja setup?  i koja bi tu dizna trebala otprilike



ps.uskoro i yasuni r dolazi
« Zadnja izmjena: 24 Lipanj, 2010, 21:16:44 Kemo_nrg »

Offline Kemo_nrg

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: BiH
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: MTR
  • MojSetup: u garazi
  • MojSpuh: nema ga
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #11 : 24 Lipanj, 2010, 00:03:11 »
ev imam neku ponudu uzeti dellorto 21 black edition jeftinije nego inace nov, necel to biti preveliko za ovja setup?



ps.uskoro i yasuni r dolazi

 ???

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #12 : 03 Kolovoz, 2018, 13:46:19 »
Znam da je prahistorijska tema al da bez veze ne otvaram novu...

Jel netko zna koliki su točno fi one dvije rupe na unutarnjoj pregradi u malom pia airboxu,navodno postoje dvije ili čak tri verzije ovisno o modelu i jel ac ili lc,znači podatak sa novog runnera ili powera mi je bitan,znam da bi bilo najlakše da ga otvorim i izmjerim,al airbox mi se raspada,jedan stupić je puknut,a pol šarafa se vrti u prazno pa ga zato ne bi otvarao jer onda može u đubre

Zanima me zato jer sam još prije dok sam montirao dr evo na njemu izvana probušio dodatnu fi9mm rupu,koja u kombinaciji sa lulicom koja je fi14mm ima istu površinu ko te dvije rupe unutar boxa - tada sam se navodio po postovima od Alfe koji je tvrdio da je zbroj površine tih rupa jednak jednoj rupi od 16-17mm,a neki mi sad navode da je zbroj površina tih rupa(jedna 9.5mm,druga 16.5mm) jednak jednoj rupi od 19mm kaj nije baš isto(213mm2(uzeo sam srednju vrijednost fi16.5mm) vs. 283mm2)

Stvar je u tome da sam odčepio tu rupu(do sad sam se vozio samo na lulici) čisto da vidim jel hoće bit kakve razlike i da se 17.5 karb bolje iskoristi,ak je zbroj površina tih rupa stvarno jednak ko jedna rupa od 16-17mm onda je to taman jer mu je pregrada usko grlo,al nju ne bi dirao i mesario po boxu,a da opet bolje diše nego samo sa lulicom

Za sada sam probao sa diznom 62 koju vozim već godinama,čak se i ne guši jako(samo povremeno),al osjeti se da nije to to i probat ću izbunarit diznu 68 koju imam negdje u šteku

Ak je netko probavao(Rade ti ne moraš pisat 2X  ;D) slične kemije na pia 50 al isključivo na 50ccm cilindru nek se slobodno nadopiše

« Zadnja izmjena: 03 Kolovoz, 2018, 15:00:54 Tomi_ZG »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #13 : 03 Kolovoz, 2018, 14:39:11 »
Ja sam tu pregradu izrezao, napravio jednu veliku rupu kao sto je dario uradio na svojoj energiji power.

Ali prije nego sam unistio taj dio airboxa izracunao sam povrsinu tih dviju rupa. Mala je promjera 9,5mm (70,85mm2) a velika je promjera 16,3mm(208,57mm2).
Njihov zbir je 279,42mm2.

Za usporedbu:

17.5mm=240,406mm2
18,5mm=268,666mm2
19,0mm=283,385mm2

Povrsina rupe od 17.5mm + 10% njene površine = 264,446mm2

Lulicu sam mjerio na ulazu i tu je promjera 14mm, nisam mjerio na drugom kraju ali trebalo bi valjda biti isto. Samo je pitanje da li je sužena na koljenu i, ako jest, koliko..

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #14 : 03 Kolovoz, 2018, 14:50:51 »
Nek ti je večna slava  :headbang: ;D

Znači ti stari postovi o zbroju da ispada ko jedna rupa od 16-17mm su ipak netočni,to je na kraju ko rupa od fi19mm,osim ak je stvarno nekog dopao poklopac sa manjim rupama

Ja sam se vodio po tom(očito krivom) podatku i zato sam bušio baš fi9

Sad to više ne bi širio nek ostane ovak,samo moram nać veću diznu,imam 64 i 68,stavio bi 68 jer mi je 64 malo sirotinjska pošto je sa fi9mm rupom ulaz u boxu točno 40% veći od samo s lulicom,da sad to idem radit bolje bi skarabuđio al kad je već rupa izbušena...

Malo sam u minusu,karb 17.5 je 240mm2,a ovo moje je 217mm2,kaj je opet bolje od serijskih 153mm2,al velim vodio sam se po pregradi koja na kraju ispada puno manje usko grlo nego se tvrdilo tu na forumu

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #15 : 03 Kolovoz, 2018, 15:06:11 »
Argony i ja smo onda isto mjerili.Sukosan je imao manje rupe od mene,to sam siguran,jer smo se dopisivali kad smo mjerili.Jos smo provjeravali sublere tako da smo neki dio na br9es svjecici mjerili i to nam se poklapalo u 0.1mm.
Znam da Ac skuteri imaju jednu rupu promjera nekih 14-15mm u tom poklopcu

Lulica je sa strane boxa 21mm,na koljenu je 14mm,sad dal je unutra jos uza je upitno,tu se subler nemre ugurat.Bez lulice je 23mm i kad se ona izvadi grmi ko dzavo.

Ja to uvijek odfikarim i onda si usisnim lulicama reguliram ulaznu rupu.

Inace po pravilu da bi se iskoristio karb ulaz na airboxu mora biti 10% ili vise veci.

Pisao sam vec na par mjesta i jos uvijek tvrdim da se "otvaranjem" karba dobije snage i odaziva.

Nisam nikad bio u pravoj steli sa a22 iglom na otvorenijem boxu,ono nabrzinu sto sam stelao je bila 72 dizna a22,68 a20 i 65 a07.Ulazna rupa 19mm i 40 klipic.

Najbolje je isao sa a20 i 68 glavnom diznom.


Edit: ja sam mjerio 16.4 i 9.5mm i to garantiram da je tocno,jer sam ubacivao male gedorice koje su knap sjedale u rupu,a vani njih premjeravao sublerom.Radio sam to iz razloga sto subler mora stajat pod koso ako se mjeri direktno,pa mjere nisu bile precizne.

« Zadnja izmjena: 03 Kolovoz, 2018, 15:10:09 dario007 »
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #16 : 03 Kolovoz, 2018, 15:13:47 »
Pisao sam vec na par mjesta i jos uvijek tvrdim da se "otvaranjem" karba dobije snage i odaziva
Sve stoji samo na 50ccm to zna bit upitno,puno ovisi i kakav spuh imaš,na mrtvoj serijali se po meni tu đabe kreči

Sa lulicom i 17.5 karbom imaš efektivno "14" karb bez obzira kaj je limić izvađen,sa limićem je to "12" karb

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #17 : 03 Kolovoz, 2018, 15:17:43 »
Dodi s runnercetom do mene,dosao bi ja do tebe,al nije regan jos.Budes vidio kolka je razlika.Starog runnera sa sc08 ostavljam 5 duzina od nule.Gore je samo onaj leovince,5gr role i 17.5 na trokutastom airboxu.
Dacerovs ga je vozio pa je ostao ugodno iznenadjen,jos me pitao kaj je to gore...
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #18 : 03 Kolovoz, 2018, 15:31:31 »
Trokutasti box daje bolju moć,da mi se da zajebavat s time i ja bi ga nabavio

Offline dario007

  • moderator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Nrg 180,2x SP180
  • Moja Kaciga: X-lite x661
  • MojSetup: OEM+
  • MojSpuh: Pia-SM06,Jollymoto
Odg: prerada airboxa i koji carb?
« Odgovori #19 : 03 Kolovoz, 2018, 16:08:28 »
Problem je sto se nikom neda,pa je bolje kopirat setupe. Nastelo bi ja to iz nule pa podijelio,ali imam ED karb,koji ima bogaiji atomizer,ler diznu i iglu,pa to ne vazi za ID karb...
Ne vozi brže nego što tvoj andeo čuvar može letjeti!!!