Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: obrada cilindra  (Posjeta: 14215 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #20 : 26 Studeni, 2009, 09:40:36 »
za pocetak cu probat samo ovako sa spustenim(dignutim) ispuhom pa cu onda naknadno probat i kod prelivnih da vidim ima li kakve razlike..samo prvo moram nac knjigu od jenningsa :toothy9:

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #22 : 26 Studeni, 2009, 10:25:39 »
hvala ti..imam doma negdje knjigu ali moram nac  :toothy12:

Offline vanjossi

  • Tržnica : (+12)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • 2T 098 593 105
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 180
  • Moja Kaciga: airoh
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #23 : 01 Prosinac, 2009, 18:53:28 »
ja sam isprobao sa serijskim piaggio vodenim cilindrom napraviti sve sta s ti naveo, i razlika je ogromna nesto kao base kit(nakon 15000)  :icon_biggrin: uglavnom sve u svemu ok samo sta skut postaje nemirniji...
Cuje se ovako "tok tok tok tok toktok tok tok tok toktok tok tok tok",naravno,ako je auspuh sa katalizatorom,ako je bez katalizatora onda se cuje "tak tak tak taktak tak tak

Offline runner_sp180

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 382
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Županja
  • Moj Skuter: SP180
  • Moja Kaciga: Takachi
  • MojSetup: stock
  • MojSpuh: stock
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #24 : 01 Prosinac, 2009, 19:12:05 »
zar ne bi bolje bilo dignuti ispuh cilindra vec ovako dirati klip? jos jedno pitanje, koja je znacajka zaostravanja pregrade?

Offline J.U.R.C.A

  • MS Technical support
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1621
  • Spol: Muški
  • Mobitel: 091 9081 857
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Kawasaki Z1000,Zip 210 2T X Factory Team
  • MojSetup: Ported by X Factory Team
  • MojSpuh: Fabrizi 210
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #25 : 01 Prosinac, 2009, 19:13:42 »
Evo da se i ja malo ukljucim u raspravu :)
davno nisam heh

pitanje za GIZA obzirom da sam citao jako puno njegovih postova i vidim da decko ili covjek(neznam koliko godina ima) ima jako puno znanja!

Kakve veze ima jeli u balansu obzirom da je pravocrtno gibanje a nije rotirajuce ?

pitanje za gokija?

dali uopce znas(ne sumnjam u tvoje znanje i volju) cemu uopce sluzi tako odrezan klip(odnosno spusten) ili si to napamet isao raditi?


Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #26 : 01 Prosinac, 2009, 19:42:49 »
znam cemu sluzi i nisam ja to radio.. :) klip je skinut sa sp-a koji je dopeljan iz italije..znaci neki talijan je to tjuniro  :icon_biggrin:

Offline mario_f15

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4285
  • Spol: Muški
  • 2T Power !
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ...sB...
  • Moj Skuter: ...derbi...
  • Moja Kaciga: ..uvex ps400s..
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #27 : 01 Prosinac, 2009, 19:54:37 »
znam cemu sluzi i nisam ja to radio.. :) klip je skinut sa sp-a koji je dopeljan iz italije..znaci neki talijan je to tjuniro  :icon_biggrin:
goki slusaj sad...mozes obradivat cilindre koliko oces..kad sam ja odnjeo nagradu..hahahah...salim se.. :toothy11: :toothy11:
talijani su opasni.... :redface: :icon_biggrin: :icon_biggrin:

Offline J.U.R.C.A

  • MS Technical support
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1621
  • Spol: Muški
  • Mobitel: 091 9081 857
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Kawasaki Z1000,Zip 210 2T X Factory Team
  • MojSetup: Ported by X Factory Team
  • MojSpuh: Fabrizi 210
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #28 : 01 Prosinac, 2009, 20:07:45 »
znam cemu sluzi i nisam ja to radio.. :) klip je skinut sa sp-a koji je dopeljan iz italije..znaci neki talijan je to tjuniro  :icon_biggrin:
jel bi htio objasniti ostalima cemu to sluzi!?
da ne rade bezveze na svojim klipovima to!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #29 : 01 Prosinac, 2009, 20:22:36 »
zasto mislis da nebi trebalo radit? ja nisam ovo nikad radio ali recimo postoje klipovi tvornicki sa spustenim celom koji se mogu kupit isto su tako i neke starije vespe imale tako spusteno celo klipa tvornicki...time se dobije duzi tajming ispuha...ajde napisi ti svoje misljenje jer me zanima i slobodno me ispravi di grijesim  :)

Offline J.U.R.C.A

  • MS Technical support
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1621
  • Spol: Muški
  • Mobitel: 091 9081 857
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Kawasaki Z1000,Zip 210 2T X Factory Team
  • MojSetup: Ported by X Factory Team
  • MojSpuh: Fabrizi 210
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #30 : 01 Prosinac, 2009, 20:35:43 »
e ne...
ne dobije se duzi timing ispuhe jer je timing ispuha ogranicen sa gornjom stjenkom ispusnog kanala!

ovako o ovom se radi!

Kada zelimo da nam timinzi ostanu isti ili ih zelimo smanjiti stavljamo tanju brtvu dole(ispod cilindra) i onda se dogada da klip ne otvori ispusni kanal do kraja(jer je cilindar otisao prema dole a polozaj klipa koji je ovisan iskljucivo o radilicu u DMT(donja mrtva tocka) ostaje isti.

dakle dio klipa pokrije ispusni kanal. prilikom povrata plinova taj dio cela klipa igra ulogu jer se stvori vrtlozenje povratnih plinova sto drasticno utjece na geometriju(kretanje fluida svjeze smjese) koji u "tom trenutku" ulaze u cilindar preko transfera.

ista stvar je zasto se klip gladi i na transferima(brusi odnosno upusta)

medutim kazem to je sve stvar proracuna izracuna i mjerenja tako da napamet ovo raditi je u najmanje ruku neozbiljno!

Offline gokiSP

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-2)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 11002
  • .
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Ri
  • Moj Skuter: NRG 180
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #31 : 01 Prosinac, 2009, 20:43:37 »
hmm naravno treba se sve izracunat i neznam dali je ovo racunano i kako je radeno ali evo potrudit cu se pa cu kasnije stavit detaljan opis iz 2t tuning knjiga o obradi klipa

Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #32 : 02 Prosinac, 2009, 10:14:43 »
Evo da se i ja malo ukljucim u raspravu :)
davno nisam heh

pitanje za GIZA obzirom da sam citao jako puno njegovih postova i vidim da decko ili covjek(neznam koliko godina ima) ima jako puno znanja!

Kakve veze ima jeli u balansu obzirom da je pravocrtno gibanje a nije rotirajuce ?

pitanje za gokija?

dali uopce znas(ne sumnjam u tvoje znanje i volju) cemu uopce sluzi tako odrezan klip(odnosno spusten) ili si to napamet isao raditi?



Varaš se jako. Gibanje nije 100% pravocrtno. Zapravo je eliptično i to uzrokuje potrošenost cilindra s obzirom na gibanje klipa.
Jesi ikad mjerio potrošenost košuljice na recimo autu koji je prošao preko 100k km?
Kad pogledaš košuljicu odozgora, ona izgleda okruglo no mjerenje če ti dokazati da je oblik eliptičan jer je klip poglodao malo košuljice s obzirom na kretanje radilice.

Strana di je bolcna neče biti poglodana ali druga strana hoče jer se radilica vrti i preko klipnjače prenosi silu na stjenke klipa.
Ako klip nije u balansu, to trošenje se povečava drastično jer klip počne grabiti po košuljici.

Evo slikica da bude jasnije i drugima:


Dakle po osi kretanja se javljaju sile koje nisu više u balansu i trošenje stubline(košuljice) se drastično povečava.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #33 : 02 Prosinac, 2009, 11:25:52 »
Varaš se jako. Gibanje nije 100% pravocrtno. Zapravo je eliptično i to uzrokuje potrošenost cilindra s obzirom na gibanje klipa.
Jesi ikad mjerio potrošenost košuljice na recimo autu koji je prošao preko 100k km?
Kad pogledaš košuljicu odozgora, ona izgleda okruglo no mjerenje če ti dokazati da je oblik eliptičan jer je klip poglodao malo košuljice s obzirom na kretanje radilice.

Strana di je bolcna neče biti poglodana ali druga strana hoče jer se radilica vrti i preko klipnjače prenosi silu na stjenke klipa.
Ako klip nije u balansu, to trošenje se povečava drastično jer klip počne grabiti po košuljici.

Evo slikica da bude jasnije i drugima:


Dakle po osi kretanja se javljaju sile koje nisu više u balansu i trošenje stubline(košuljice) se drastično povečava.

Istina je da se cilindri troše u elipsu, ali to nema veze sa samim klipom i njegovim balansom, već s onim da se preko klipnjača treba pravocrtno gibanje pretvorit u rotirajuće. I kad klipnjača ide gore dole, negura klip direkt prema gore il pri ekspanziji kad klip ide dole, negura klipnjaču ravno dole, već gura dolje i u stranu, il kad se vraća klip u GMT, klipnjača ga gura gore i u stranu samo zbog toga što je klip "zaglevljen" u cilindru ide samo gore i dole. Logično da se klip troši više na ta 2 mjesta i to se zna i to je tako. I nisam jednom vidio da klipovi imaju puni krug uz cilindar samo di su karike a niže di je bolcna i oko nje uopće nema mesa koje ide uz cilindar već samo na te dvije strane di se troši cilindar jer je potrebno da klip ostane u pravocrtnom gibanju...

Što se tiče disbalansa, neznam zašto pravite toliku buku da će skidanje par grama s čela poremetit toliko rad da će se raspast mašina, kad se to radi i te mašine rade bez problema. Pa neizmišlja sad goki toplu vodi s tim pa da to još nitko nije isprobao na skuteru pa se nezna ishod. To se radi već dosta vremena, to funkcionira i to je to. A i kako se uređuju i dotjeruju "rupe" na klipu bez negativnih posljedica? Kako kad sređujemo ljev na klipu i skidamo višak bez posljedica? Kako neki buše rupu u klipu na pregradi od ispuha bez posljedica? A sve je to skidanje težine klipa na nekim mjestima i dovođenje u "disbalans"!

Offline J.U.R.C.A

  • MS Technical support
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1621
  • Spol: Muški
  • Mobitel: 091 9081 857
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Kawasaki Z1000,Zip 210 2T X Factory Team
  • MojSetup: Ported by X Factory Team
  • MojSpuh: Fabrizi 210
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #34 : 02 Prosinac, 2009, 12:28:49 »
Varaš se jako. Gibanje nije 100% pravocrtno. Zapravo je eliptično i to uzrokuje potrošenost cilindra s obzirom na gibanje klipa.
Jesi ikad mjerio potrošenost košuljice na recimo autu koji je prošao preko 100k km?
Kad pogledaš košuljicu odozgora, ona izgleda okruglo no mjerenje če ti dokazati da je oblik eliptičan jer je klip poglodao malo košuljice s obzirom na kretanje radilice.

Strana di je bolcna neče biti poglodana ali druga strana hoče jer se radilica vrti i preko klipnjače prenosi silu na stjenke klipa.
Ako klip nije u balansu, to trošenje se povečava drastično jer klip počne grabiti po košuljici.

Evo slikica da bude jasnije i drugima:


Dakle po osi kretanja se javljaju sile koje nisu više u balansu i trošenje stubline(košuljice) se drastično povečava.

uz pravu si i sve stoji ALI



razmisli dali olaksavanje klipa kod ispusnog kanala(na big bore masini je polozaj cilindra horizontalan prema gore oko 25 stupnjeva) smanjuje habanje odnosno tosenje donje g djela
cilindra(kosuljice) i karike klipa?




Offline Giz

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1455
  • Spol: Muški
  • Kotrljam se...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • GT Računala
  • Mjesto: Zaprešić
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #35 : 02 Prosinac, 2009, 12:30:46 »
Krivo shvačeno što se tiče trajnosti a moguče da sam se i ja krivo izrazio.
Realno gledajuči, same termogrupe na skuterima su daleko slabije po trajnosti od recimo automobilskih blokova tako da skračivanje radnog vijeka je pomalo uvjetno rečeno. Ako na 20k skratiš 3k, to je več puno. Ako sa 1500 skratiš na 1000, to je ekstremno puno. A ako pak na autu skratiš sa 300 000 na 270 000 onda to i nije tako puno.
Dakle, nije da sam rekao kako če se raspasti odmah no ako uzmem u obzir da svi mi nemamo novaca na bacanje da mjenjamo termogrupe ko čarape, onda taj faktor trajnosti mjenja stvari uvelike. Ako gledam da je to race setup pa te briga za trajnost, onda ovo što ja govorim nije bitno jer se gleda samo snaga.
Znači, samo stvar gledišta. Dok ja gledam sa strane nekakvog trajanja, ti gledaš samo performanse i zapravo smo oboje u pravu.

Što se tiće disbalansa. Par pojmova se mora uzeti u obzir.
Prva činjenica je da je to sve lutrija. Klip se steže i širi toplinski gledano. Ima svoju krutost, faktor tvrdoće, bla bla bla...

Ti njemu napraviš custom made rupu sam, te podatke si uvelike promjenio i to NEMOŽE biti jednako dobro kao tvorničko rješenje.
Tvornica kad to radi sukladno tome radi optimizaciju klipa i nije istina da je to prosto gledanje tipa... pa to je samo rupa.
NE, velika greška. Tvornica je to ubacila u proračun te je to kroz razne metode kompenzirala.

To što kažeš da to radi... Ajmo to gledati kroz trajnost. Samo mi na jedno pitanje odgovori. Koliko to dugo radi?

Tu je ta razlika. ;)

Ako gledamo high end... Koliko je trajnost jednog uber naturpijanog kita?
Nekakvih 10ak radnih sati... Cca govoreći.
Sad na to skratiš 2 radna sata. To i nije toliko bitno jer si dignuo performanse.
Nisu se svi rodili savrseni, neki nemaju sluha, neki se rode invalidi, neki slovenci.

Dežurni forumski Gargamel. :D
 Dobriša Cesarić u recesiji... "Gle malu plaću poslije kiše, platiš račune i nema je više"

Offline Aerox007

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1031
  • Spol: Muški
  • Dajte nemojte tu iznad pisat gluposti molim vas
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Samobor kraj Savrscak city-a
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Na motoru tak kad padnem da ne izgrebem plastike
  • MojSetup: DR Evo
  • MojSpuh: Zx
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #36 : 02 Prosinac, 2009, 15:09:18 »
I kad to sve fakat fino napravimo nekazem ja da necemo poboljsat performanse, samo koliko cemo smanjit trajnost cilindra...Moguce je da odmah pri izlasku iz dvorista sve zacvika i ode kvragu
Bio sam ovdje 11.11.11. i jos sam tu

Offline vanjossi

  • Tržnica : (+12)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2379
  • Spol: Muški
  • 2T 098 593 105
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP 180
  • Moja Kaciga: airoh
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #37 : 02 Prosinac, 2009, 19:21:35 »
ili je moguce da radi predobro kao meni  :toothy12:
Cuje se ovako "tok tok tok tok toktok tok tok tok toktok tok tok tok",naravno,ako je auspuh sa katalizatorom,ako je bez katalizatora onda se cuje "tak tak tak taktak tak tak

Offline cameosb

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-5)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 2707
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #38 : 22 Lipanj, 2010, 16:35:40 »
gdje su slike?

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: obrada cilindra
« Odgovori #39 : 22 Lipanj, 2010, 17:07:25 »
gdje su slike?
Nestale... :icon_biggrin: Al evo ti jedne...