Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: CDI- funkcija  (Posjeta: 20141 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ichko

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1181
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kotor, Montenegro
  • Moj Skuter: Generic xor and custom project
  • Moja Kaciga: AGV K Rossi zoo
  • MojSetup: Malossi sport 70
  • MojSpuh: Polini 4race
CDI- funkcija
« : 15 Siječanj, 2009, 23:45:45 »
Interesuje me medju svom strujom koja je funkcija cdi-ja, i dali moze do njega biti to sto ne rade svijetla, znaci sve ostalo radi,paljenje,sirena,zmigavci,svjetlo kocnice,ali komplet svijetla ne rade, zadnja pozicija, prenjde pozicije, kratko, dugo svijetlo, svjetlo inst. table..ako nije do njega sto moze bit...
A i inace moze odgovor iako nije do toga st oje uloga cdi-ja cisto da znam

Offline gun_rider

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1390
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: cvajo 180
  • Moja Kaciga: imam
  • MojSetup: a
  • MojSpuh: imam
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #1 : 15 Siječanj, 2009, 23:52:15 »
vjerovatno ti je prigoria osigurač
Servis skutera, lakiranje i popravak plastika na podrucju Splita i okolice
Info na PM ili 098/979-8453

Offline sfx

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski skuteraš
  • *
  • Postova: 575
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #2 : 15 Siječanj, 2009, 23:52:49 »
ovo za svjetla --> osigurači vjerojatno

Offline ichko

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1181
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kotor, Montenegro
  • Moj Skuter: Generic xor and custom project
  • Moja Kaciga: AGV K Rossi zoo
  • MojSetup: Malossi sport 70
  • MojSpuh: Polini 4race
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #3 : 15 Siječanj, 2009, 23:53:10 »
A gdje se nalazi taj osigurac?

Offline gun_rider

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1390
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: cvajo 180
  • Moja Kaciga: imam
  • MojSetup: a
  • MojSpuh: imam
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #4 : 15 Siječanj, 2009, 23:55:58 »
vjerovatno negdi oko baterije
Servis skutera, lakiranje i popravak plastika na podrucju Splita i okolice
Info na PM ili 098/979-8453

Offline ichko

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1181
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kotor, Montenegro
  • Moj Skuter: Generic xor and custom project
  • Moja Kaciga: AGV K Rossi zoo
  • MojSetup: Malossi sport 70
  • MojSpuh: Polini 4race
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #5 : 15 Siječanj, 2009, 23:57:03 »
Tamo ima samo onaj jedan, kao glavni osigurac, al nije do njega on je ok... imaju li za sve posebno osiguraci tj ima li ih vise, gjde bi jos trebalo pogledat ?

Offline neer

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 4468
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • jizzhut
  • Mjesto: šmićanci
  • Moj Skuter: Tvojskuter
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #6 : 16 Siječanj, 2009, 00:08:31 »
treba pogledat pod prednjom plastikom nad farovima inace neki proizvodjaci stavljaju

Offline gumy

  • Tržnica : (+38)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4362
  • Spol: Muški
  • www.sco.hr
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #7 : 16 Siječanj, 2009, 00:12:31 »
pa jesi probao promjeniti lampice? frendu na aeroxu sve pregorile odjednom.. dobro nisu same od sebe, nešto se čačkalo bilo  :laughing6:
www.sco.hr

Najpovoljniji i najbrži servis za skutere i motore u Osijeku!

Offline ichko

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1181
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kotor, Montenegro
  • Moj Skuter: Generic xor and custom project
  • Moja Kaciga: AGV K Rossi zoo
  • MojSetup: Malossi sport 70
  • MojSpuh: Polini 4race
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #8 : 16 Siječanj, 2009, 10:38:30 »
A probao sam al nije, bilo bi ipak precudno da 7 sijalica u isto vrijeme pregori... moram vidjet oko farova za taj osigurac, gdje bi jos on mogao biti...?

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #9 : 16 Siječanj, 2009, 11:57:50 »
A probao sam al nije, bilo bi ipak precudno da 7 sijalica u isto vrijeme pregori... moram vidjet oko farova za taj osigurac, gdje bi jos on mogao biti...?

Ako ne nađeš niti jedan logički razlog onda ti se vjerojatno desilo slično ko meni. Žice u području rame ispod gazišta (podnice) su mi se rastopile i nakon kaj su dugo dodirivale jedna drugu, od topline popucala skroz. I tad sam ostao bez svjetla. Znači otišlo mi je prednje svjetlo, stražnje svjetlo, pozicija i lampica na dashboadru. Ko da je netko isključio prekidač za svjetla. A žarulje su bile normalne, jer kad smo otkrili kvar i spojili žice sva svjetla su proradila  :icon_thumright:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline Ive_MHR

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 736
  • Spol: Muški
  • SCHRANZ TRAUMA
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: PU
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #10 : 16 Siječanj, 2009, 12:47:46 »
provjeri osigurace i provjeri si mase

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #11 : 16 Siječanj, 2009, 13:17:09 »
Interesuje me medju svom strujom koja je funkcija cdi-ja, i dali moze do njega biti to sto ne rade svijetla, znaci sve ostalo radi,paljenje,sirena,zmigavci,svjetlo kocnice,ali komplet svijetla ne rade, zadnja pozicija, prenjde pozicije, kratko, dugo svijetlo, svjetlo inst. table..ako nije do njega sto moze bit...
A i inace moze odgovor iako nije do toga st oje uloga cdi-ja cisto da znam


Ajd, baš mi se piše i dosadno mi je pa da malo filozofiram  ;D

Daklem:


Kada klip dođe u gornji položaj ili GMT (gornju mrtvu točku), engl  TDC (top dead center), tada treba iskra opalit na svječici pa da ovaj kresne i potisne klip prema dolje...

To se zove kut (pred)paljenja i može biti malo prije GMT ili malo poslije GMT, ovisno o radu motora (okretaji, opterećenje, temperatura)...

E sad, kako ostvariti da se u TOČNO željenom trenutku da iskra?
Jasno, bobina stvara iskru i daje ju svječici, ali što i kako kaže bobini kada dati iskru?

U početku je bila doslovno sklopka koja je bila stavljena uz osovinu (radilicu) a na radilici je bio jedan nosić, i kako se radilica okretala, tako je nosic uključivao i isključivao sklopku i time dao informaciju bobini kada da daje iskru...

No, taj sustav je imao DVIJE glavne mane:
1. Kako je ta sklopka radila tisućama puta u minuti, jako se brzo trošila i trgala, čak i kada su je radili od najkvalitetnijih materijala (platine), pa je i po tome dobila ime.

2. Kako je već spomenuto, optimalan rad motora se dobija MJENJANJEM kuta predpaljenja, ovisno o radu, dok je sustav platina bio fixan, i nije mogao mjenjeti kut, budući da je nosić okidao uvjek u istom položaju okretanja radilice.

Danas, i već posljednjih 20-ak i više godina je taj sustav potpuno izbačen, kako na autima, tako na ostalim benz. mašinama, pa i skuterima, i koriste se puno napredniji sistemi, o kojima neću, no, za skuter se koristi jedan sistem koji ću dalje objasniti:

Umjesto sklopke, na radilicu (magnet) se stavi jedan komadić metala (kockica na magnetu izvana), i do njega se stavi senzor (pickup). Senzor detektira kada metal dođe do njega i tada da signal (struju).

Primjeti da se ovdje ni jedan dio ne dira, (za razliku od nosića i sklopke na platinama), te da se ovdje ništa ne troši.

Nadalje, postoji jedna "baterija" koja ima svojstvo da se JAAAKO brzo može napuniti i jaaako brzo isprazniti (red veličine mikrosekunde), a taj elektronički element, ta "baterija" se stručno zove KONDENZATOR il na engleskom CAPACITOR.

Nadalje, kako se motor vrti, magnet na svitku daje struju, i tom strujom se puni tak kondenzator. U trenutku kada pickup detektira onaj komadić metala na magnetu radilice, da struju elektronici, koja tada usmjeri struju iz napunjenog kondenzatora na bobinu, koja tada baci iskru.

Budući da taj sistem radi, kako sam opisao: Na način PALJENJA momoću PRAŽNJENJA KONDENZATORA, ili na engleskom CAPACITIVE DISCHARGE IGNITION, taj modul se skraćeno zove CDI.

Znači CDI sistem riješava problem trošenja kontakata jer ih ni nema, a još riješava i drugi problem, mnjenjanja kuta paljenja jer elektronika u samom CDI-u ovisno o brzini vrtnje motora, sama regulira (rani ili kasni) paljenje...

Eto, ovo sam šturo objasnio, pojednostavljeno, ali nadam se da koristi...
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2009, 13:25:53 gozz »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #12 : 16 Siječanj, 2009, 13:21:22 »
@gozz:

Uf, al si se raspiso    :icon_thumright:



E sad, kako ostvariti da se u TOČNO željenom trenutku da iskra?
Jasno, bobina stvara iskru i daje ju svječici, ali što i kako kaže bobini kada dati iskru?

Za one koji su se izgubili u gozzovom predavanju - CDI radi ovo boldano    ;D
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2009, 13:24:40 3alfa3 »

Offline ichko

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1181
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kotor, Montenegro
  • Moj Skuter: Generic xor and custom project
  • Moja Kaciga: AGV K Rossi zoo
  • MojSetup: Malossi sport 70
  • MojSpuh: Polini 4race
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #13 : 16 Siječanj, 2009, 13:22:28 »
tnx gozz, svakako ce pomoci,pogotovo meni jer nemam blage veze o struji, pa pomalo i na tom polju da se pocnem informisati... :)

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #14 : 16 Siječanj, 2009, 13:23:46 »
@gozz:

Uf, al si se raspiso    :icon_thumright:



A šta'š, dosadno mi je... :drunken_smilie:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #15 : 16 Siječanj, 2009, 13:25:37 »
Znači CDI sistem riješava problem trošenja kontakata jer ih ni nema, a još riješava i drugi problem, mnjenjanja kuta paljenja jer elektronika u samom CDI-u ovisno o brzini vrtnje motora, sama regulira (rani ili kasni) paljenje...


Ja bi tu dodao da je promjenjivi kut paljenja na skuterima moguc samo ugradnjom (varijabilnog) aftermarket CDI-a koji to omogucuju jer su serijski redom fiksni.
(barem oni u pedesetkama o kojima je najcesce rijec na ovom formu)
« Zadnja izmjena: 16 Siječanj, 2009, 13:28:00 3alfa3 »

Offline RideRR4EveRR

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1002
  • Spol: Muški
  • Stunt Яide
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Stuntbase
  • Mjesto: Zagreb-dubrava
  • Moja Kaciga: Head armor
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #16 : 16 Siječanj, 2009, 13:27:37 »
Interesuje me medju svom strujom koja je funkcija cdi-ja, i dali moze do njega biti to sto ne rade svijetla, znaci sve ostalo radi,paljenje,sirena,zmigavci,svjetlo kocnice,ali komplet svijetla ne rade, zadnja pozicija, prenjde pozicije, kratko, dugo svijetlo, svjetlo inst. table..ako nije do njega sto moze bit...
A i inace moze odgovor iako nije do toga st oje uloga cdi-ja cisto da znam


Ajd, baš mi se piše i dosadno mi je pa da malo filozofiram  ;D

Daklem:


Kada klip dođe u gornji položaj ili GMT (gornju mrtvu točku), engl  TDC (top dead center), tada treba iskra opalit na svječici pa da ovaj kresne i potisne klip prema dolje...

To se zove kut (pred)paljenja i može biti malo prije GMT ili malo poslije GMT, ovisno o radu motora (okretaji, opterećenje, temperatura)...

E sad, kako ostvariti da se u TOČNO željenom trenutku da iskra?
Jasno, bobina stvara iskru i daje ju svječici, ali što i kako kaže bobini kada dati iskru?

U početku je bila doslovno sklopka koja je bila stavljena uz osovinu (radilicu) a na radilici je bio jedan nosić, i kako se radilica okretala, tako je nosic uključivao i isključivao sklopku i time dao informaciju bobini kada da daje iskru...

No, taj sustav je imao DVIJE glavne mane:
1. Kako je ta sklopka radila tisućama puta u minuti, jako se brzo trošila i trgala, čak i kada su je radili od najkvalitetnijih materijala (platine), pa je i po tome dobila ime.

2. Kako je već spomenuto, optimalan rad motora se dobija MJENJANJEM kuta predpaljenja, ovisno o radu, dok je sustav platina bio fixan, i nije mogao mjenjeti kut, budući da je nosić okidao uvjek u istom položaju okretanja radilice.

Danas, i već posljednjih 20-ak i više godina je taj sustav potpuno izbačen, kako na autima, tako na ostalim benz. mašinama, pa i skuterima, i koriste se puno napredniji sistemi, o kojima neću, no, za skuter se koristi jedan sistem koji ću dalje objasniti:

Umjesto sklopke, na radilicu (magnet) se stavi jedan komadić metala (kockica na magnetu izvana), i do njega se stavi senzor (pickup). Senzor detektira kada metal dođe do njega i tada da signal (struju).

Primjeti da se ovdje ni jedan dio ne dira, (za razliku od nosića i sklopke na platinama), te da se ovdje ništa ne troši.

Nadalje, postoji jedna "baterija" koja ima svojstvo da se JAAAKO brzo može napuniti i jaaako brzo isprazniti (red veličine mikrosekunde), a taj elektronički element, ta "baterija" se stručno zove KONDENZATOR il na engleskom CAPACITOR.

Nadalje, kako se motor vrti, magnet na svitku daje struju, i tom strujom se puni tak kondenzator. U trenutku kada pickup detektira onaj komadić metala na magnetu radilice, da struju elektronici, koja tada usmjeri struju iz napunjenog kondenzatora na bobinu, koja tada baci iskru.

Budući da taj sistem radi, kako sam opisao: Na način PALJENJA momoću PRAŽNJENJA KONDENZATORA, ili na engleskom CAPACITIVE DISCHARGE IGNITION, taj modul se skraćeno zove CDI.

Znači CDI sistem riješava problem trošenja kontakata jer ih ni nema, a još riješava i drugi problem, mnjenjanja kuta paljenja jer elektronika u samom CDI-u ovisno o brzini vrtnje motora, sama regulira (rani ili kasni) paljenje...

Eto, ovo sam šturo objasnio, pojednostavljeno, ali nadam se da koristi...

Svaka čast obožavam ovakve tekstove!!!! odlično opisano  :headbang:
Potpis

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #17 : 16 Siječanj, 2009, 13:29:40 »
Znači CDI sistem riješava problem trošenja kontakata jer ih ni nema, a još riješava i drugi problem, mnjenjanja kuta paljenja jer elektronika u samom CDI-u ovisno o brzini vrtnje motora, sama regulira (rani ili kasni) paljenje...


Ja bi tu dodao da je promjenjivi kut paljenja na skuterima moguc samo ugradnjom (varijabilnog) aftermarket CDI-a koji to omogucuju jer su serijski redom fiksni.

Ne i da...

CDI je fixan, kako dobije - tako i proslijedi, no...

PICKUP je induktivno ovisan o brzini "naleta" onog komadića metala na magnetu... Što je metal brži u naletu, to pickup brže (prije) inducira impuls...
Tako da to je regulacija, no postoje još sofisticiranjije metode, kako si napomenuo varijabilni CDI itd itd...

Offline RideRR4EveRR

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1002
  • Spol: Muški
  • Stunt Яide
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Stuntbase
  • Mjesto: Zagreb-dubrava
  • Moja Kaciga: Head armor
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #18 : 16 Siječanj, 2009, 13:31:56 »
2 gozz ti bi trebo onda znat. Dali pločica na magnetu smije bit namagnetizirana ?
Potpis

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: CDI- funkcija
« Odgovori #19 : 16 Siječanj, 2009, 13:34:51 »
2 gozz ti bi trebo onda znat. Dali pločica na magnetu smije bit namagnetizirana ?

U principu ovisi o načinu rada pickup-a...
Da li pickup radi na principu "reluktancije" ili "indukcije"...
I da li je, i kako namagnetiziran...

Puno varijabli...

Ako radi na principu reluktancije, onda NE, a ako radi na principu indukcije onda MORA biti magnetiziran...