Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Akumlator,regler,čok,paljenje po hladnom vremenu...  (Posjeta: 3970 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Beneli

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 796
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Benelli 491 LC
  • MojSetup: Dell 17.5,redsponge
  • MojSpuh: R1200
Akumlator,regler,čok,paljenje po hladnom vremenu...
« : 31 Kolovoz, 2013, 11:13:38 »
Svake godine isto čim kreće zima skuteri slabije pale,akumlatori u proljeće crkavaju. Tako se i na forumu takve teme počinju pojavljivati. Vjerujem da i na forumu ima ljudi kao ja za kojih ne postoji loše vrijeme nego neadekvatna oprema odnosno skuter se vozi 365 dana u godini.

Originalni akumlator mi je trajao 8 g.(trajao bi i dan danas da sam znao ono što danas znam) onda sam kupio ciak i evo već 5 g. me služi kao i onog dana kada sam ga kupio.

Ako ova tema ne postoji na forumu, ona ja lagano krećem sa pisanjem.

Koji su uzroci težeg paljenja skutera zimi i kako ih otklonit
Zašto se akumlator prazni i kako provjeriti dali se ispravno puni
Kako održavati akumlator ako se skuter ne koristi zimi...

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15006
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Akumlator,regler,čok,paljenje po hladnom vremenu...
« Odgovori #1 : 31 Kolovoz, 2013, 11:23:30 »
Teze pali po zimi jer hladan ima manji kapacitet i snagu
Za maksimalni vijek i zdravlje je potrebno da je uvijek pun 100% (napon 12,8V-12,9V je pun aku)
Ako ga ne koristis, drzat ga na pametnom punjacu, ako ga nemas s vremena na vrijeme provjerit voltazu i kad padne ispod 12,7V - napunit ga
Provjerit jel skuter vuce neku struju. Ako ne, slobodno ga drzi u skuteru.
Ne drzat aku na visokim temperaturama

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Offline Beneli

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 796
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Benelli 491 LC
  • MojSetup: Dell 17.5,redsponge
  • MojSpuh: R1200
Odg: Akumlator,regler,čok,paljenje po hladnom vremenu...
« Odgovori #2 : 01 Rujan, 2013, 11:57:16 »
Dakle jutro je,malo je hladnije krećete ne posao.
A) Palite skutera vrlo dobro vergla ali neće upalit
B) Alanser teško okreće,ali kada se pojača ili na kurbulu upali
C) Teško okreće i neće ni na kablove ni na kurublu upalit
U slučaju da vam se desi A ili C sjedate na autobus i idete na posao

Kada se vratite s posla uradite sljedeće (za svaki problem ide posebno objašnjenje po slovima)
A
a) Dođete do karburatora i prvo što idete skidati je čok(ako imate ručni odmah idite na c) )
to izgleda ovako



Te dvije žice što idu iz tog čoka spojite na akumlator(nebitno + i -) za par minuta čok se treba ugrijati i iglica iz njega treba izaći nekoliko mm
Ako se čok ne grije ili iglica ne izlazi treba ga zamjeniti sa novim
b) 
Ako se čok grije i iglica izlazi, vratite čok na svoje mjesto i provjeravate dovodne žice od čoka dali na njih dolazi napon od 12 V (Za to vam treba multimetar)
Ako dolazi struja idite na sljedeći korak, ako ne
-provjerite instalaciju i spojeve da nije negdje spoj oksidirao ili da je instalacija oštećena
-ako to nije gonite skuter kod majstora  :laughing9: (iako čok jedino može zezati kada zaglavi da skuter ne pali, inače ako čok ne dobiva struju ili je neispravan skuter više troši i ima bogatiju smjesu)
c)
Skinite karuburator i airbox
Iz karburatora izvijte sve dizne,vijke i sve gumice skinite. Karburator,dizne i sve vijke ubacite u smjesu čarlija i vode u omjeru oko 30% čarlija. Stavite ne štednjak i upalite da skoro prokuha. Tada ugasite štednjak i ostavite da karburator stoji u toj smjesi 24 h
Kada prođe 24 h, sve to izvadite iz sapunice i stavite u nitro razređivač na 12 h
Posle 12 h karburator dobro isperite benzinom i ispušite kompresorom,svaku diznu pročačkajte licnima od čelične četke(ne previše da ne prošitie diznu)
d) dok to čekate skinite airbox i filter zraka operite u mješavini, pregledajte dobro pridubnicu,airbox da nigdje ne vuče falš zrak
U slučaju da je nešto od toga oštećeno treba zamjenit sa novim

Sve sastavite i probate ako skuter i dalje ne pali:
e) Provjerite kompresiju(neznam koliko treba biti bari ali valjda za svaki skuter negdje piše)
-Skinite cilindar i provjerite zazor karika, ukoliko je 0.5 mm i više treba zamjeniti karike
-provjerite dihtung ispod cilindra da nije oštećen i da tu ne vuče falš zrak
-provjerite semeringe

Također jedno od rješenja može biti da stavite malo veću čok diznu

Nakon toga skuter bi trebao palit čim dirnete dugme za paljenje



B)
a)
-Provjerite dali je elektrolit u akumlatoru na dovoljnoj razini ako fali nadospite desitilirane vode do nivoa označenom na akumlatoru
-provjerite spojeve da nisu negdje oksidirali
-provjerite napon akumlatora ako je ispod 12.5 V
                       -napunite akumlator do kraja napomena: koristite samo pametne punjače tipa c-tek i sl. nikako one jeftine samo će vam uništit akumlator
Maximalno napunjen akumlator je 12.9 V, minimalno 11.9V. Ispod 12.5V akumlator sam sebe uništava(ukolko se radi o olovnom akumlatoru) tako da uvijek držite akumlator punim
b)
provjerite punjenje akumlatora, na punom gasu voltaža ne smije biti ispod 13.8V ni iznad 14.7V
-ako nije u granicama treba zamjenit regler
c)provjerite dali u stanju mirovanja skuter vuče struju iz akumlatora
to radi tak oda odspojite jednu klemu od akumlatora i preko ampermetra vidite dali teče struja. Bez kontakta bez ključa u bravi ne smije teći struja
-ako tu ima struje provjerite svu instalaciju na skuteru
d) ako je sve gore provjereno, a skuter i dalje pravi iste probleme treba zamjeniti akumlator

Nastavak sljedi... Slobodno komentirajte i kritizirajte

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Akumlator,regler,čok,paljenje po hladnom vremenu...
« Odgovori #3 : 01 Rujan, 2013, 12:04:50 »
ja bih jos nadodao prije ikakvog rastavljanja i ciscenja, na tome coku postoji navoj, znaci skines ovaj poklopac koji stiti te 2 zice, i mozes stelati cok, znaci poigrajte se sirenjem ulaska igle ili smanjivanjem kako bi cok bolje odgovarao vasim vremenskim uvjetima.. puno puta rijesi problem bez da se ostatak rastavlja nepotrebno  :icon_thumright:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta