Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Razbio se po kiši....  (Posjeta: 3181 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Razbio se po kiši....
« : 14 Srpanj, 2013, 12:28:04 »
Razbio se sa motorom nocas, tj proklizio po kisici ...razderao cijelu desnu stranu(lakat noga itd itd)....i naravno desnu stranu motora....plastike polomio..auspuh udubio i skroz se povuko uz zadnju gumu, volan van lezista koliko mi se cini, kacigu udubio...super je i zavsilo s tim da sam isao oko 70-80...

Nakon pada motor je i dalje radio...ugasio ga...dignuo i dovuko natrag na cestu jer je preletio trotoar. Desna strana prednja plastika iza gume di su one rupe za zrak je na desnom rubu bas napukla malo jace....plastika di su noge za suvozaca je isto pukla...i plastika gore iza kod zadnjeg dijela sica di pise Sportcity je isto napukla. Auspuh se priblizio na mozda par milimetara od felge i mislim je felga malo udubila auspuh sa njegove ljeve strane, gledano strana prema felgi. Volan sam morao "centrirat" jer je otiso u ljevu stranu od svog tog silnog struganja po cesti.

Upalio motor krenuo prema doma, motor vuce i sve funkcionira kako treba koliko mi se cini samo mi se auspuh drugacije cuje...neznam mozda jer se udubio malo ili neznam...jedino sam osjetio na volanu da ide teze u desnu stranu...


Ja evo malo u zavoima na desnoj strani tijela po ovoj toplini...super je i zavrsilo kako je moglo...sam sam si kriv..prebrzo sam uletio u kruzni, kisica je pocela padat pa ono najgore je bilo...masna cesta sa kisom i gledao sam na cesti bas sam preso preko neke malo vece mrlje ulja...tako da u tim trenucima kad sam krenuo padat ko po ledu sam iso...pokusao sam "kontrom" vratit ga al nema šanse..prebrzo je bilo da bi se išta napravilo...sljececi tren gledam sebe kako se vucem po podu i motor ispred mene kako struze iskre lete i motor preleti trotoar dole u neku travu.

Sad neznam sta da radim, sve te plastike zamjenit, vidit sa auspuhom dal sljaka i vratit ga na njegovo prvobitno mjesto ili neznam novi stavit, i volan bi trebalo sredit da ima isti hod ljevo i desno....

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2008
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #1 : 14 Srpanj, 2013, 12:33:05 »
jebes motor, bitno da je glava ok!
sad sve lipo rastavi, ispravi sto je krivo, od plastika vidi sto se spasiti da, sto se ne da kupi nove i opet samo gas :)
dobro je sto se nisi direkt zabio u nekoga, imao bi puno vece stete...

Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #2 : 14 Srpanj, 2013, 12:36:29 »
jebes motor, bitno da je glava ok!
sad sve lipo rastavi, ispravi sto je krivo, od plastika vidi sto se spasiti da, sto se ne da kupi nove i opet samo gas :)
dobro je sto se nisi direkt zabio u nekoga, imao bi puno vece stete...

S obzirom s koliko sam pao prezadovoljan sam u kakvom je stanju motor...a i ja....s tim da sam se zaustavio oko pola metra od trotoara okrenut glavom...i s tim da mi srecom u kruzni s druge strane nije nitko ulazio inace bilo bi letenja ja mislim...i neznam dal slucajno ili refleksno desnu nogu sam nekako uspio dignut maknut prije pada da mi ne ostane ispod motora...

Nebi bas volio ponavljat scenu...iskre lete ja se vucem krv iz ruke i noge zamnom po podu i tako...

Offline sladjan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 772
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bos.Gradiska
  • Moj Skuter: Speedfight 2
  • Moja Kaciga: HJC Session
  • MojSetup: Mislite na kitu?
  • MojSpuh: ZX - carbon
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #3 : 14 Srpanj, 2013, 15:05:09 »
Hehehehe iskre lete leti sve a sve mokro bilo... :D malo je to preuvelicano  :icon_thumright:

A ne trebas biti prezadovoljan druze jer kad sam ja pao sa motora isao sam 80 al sam pao kad je vani bilo 35-40 stepeni po najvecoj vrucini :) u sorcu i majici :D I poderao samo 3 plastike koje nisu pukle niti ista vec samo izderale se...Ja sam malo gore prosao izdero sam lakat i koljeno i kuk ali kacigom nisam udario od beton...I meni je sreca bila sto nije u susret dolazilo auto jer bi bilo sto ti kazes letenja.A o iskrama da ti ne pricam :D kocnica,drzac za noge suvozaca,bocna nogara,kurbla ne da su varnicile vec je sjevala vatra :D hahha  :icon_tongue:


Offline svbeljan

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1018
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kastav
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #4 : 14 Srpanj, 2013, 15:09:23 »
Hehehehe iskre lete leti sve a sve mokro bilo... :D malo je to preuvelicano  :icon_thumright:
Ne bi vjerovao, ali znaš kako gume mogu škripat kad sjedneš na kočnicu po kiši prilikom izvrtanja  :dontknow:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Razbio se po kiši....
« Odgovori #5 : 14 Srpanj, 2013, 15:12:07 »
I iskre mogu letit pa taman da je opci potop

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #6 : 14 Srpanj, 2013, 15:31:35 »
Hehehehe iskre lete leti sve a sve mokro bilo... :D malo je to preuvelicano  :icon_thumright:

Vjeruj mi i ja sam se zacudio da usred kiše toliko iskra leti, varnice i sve...al nakraju sve je relativno dobro proslo...iako mogao sam i bez toga bit...

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #7 : 14 Srpanj, 2013, 15:36:26 »
koja je guma popustila , zadnja ili prednja?
moram pitati, kakve gume imas?
i kako kocis?


« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 15:38:02 eladio »
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #8 : 14 Srpanj, 2013, 15:39:08 »
predpostavljam da si prilagodio voznju uvjetima..
moram pitati, kakve gume imas?
i kako kocis?

Prednja je popustila

Da sam prilagodio voznju uvjetima nebi bio ovaj thread sad ovdje :) Sam sam svjesno u prvom postu rekao da je moja krivica jer sam prebrzo uletio...i imao velike srece jer je mogao bit puno puno gori scenariji...

Gume su od pirelia za sve uvjete, tako rec nove...

Kocim 70-30 znaci standard...

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #9 : 14 Srpanj, 2013, 15:45:05 »
moram te to pitati jer ljudi cesto grijese u banalnim stvarima ( i ja sam to sam ucio na tezi nacin X puta)
ovo je prilika za malo edukacije..

da li si u tom trenutku kad je guma proklizala drzao (bar malo) prednju kocnicu stisnutom ?
imam osjecaj da si zbog te brze voznje probao korigirati brzinu (smanjiti ju)



sta ti to znaci 70 30 ?
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 15:46:59 eladio »
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #10 : 14 Srpanj, 2013, 15:48:15 »
moram te to pitati jer ljudi cesto grijese u banalnim stvarima ( i ja sam to sam ucio na tezi nacin X puta)
ovo je prilika za malo edukacije..

da li si u tom trenutku kad je guma proklizala dzao (bar malo) prednju kocnicu stisnutom ?

Probao sam da smanjit ju korigirat, i ocito mi se potrefilo da sam bas na toj mrlji od ulja i sa takvom cestom masnom od kiše i svega zakocio.

Mislim da jesam, i bas sam osjetio kako jednostavno prednja guma je izgubila "tlo". Jednostavno gume su dobre al nisu uspijele zadrzat zbog neprilagođene brzine. Vozio sam 1000 puta po kiši i sve, i znam, al eto ja sam takav karaker da uvijek bilo sunce, kiša hladno toplo s motorom idem do "granica"...al eto nocas prešao "granicu" i desilo se sta se desilo...


I sam sam znao da ce mi se ovako nešto desit jednom, samo jbga nisam mogao protiv toga...takav sam kakav sam...da jednostavno vozim do krajnjih granica...

70-30 mislim omjer kocenja...znaci prednja zadnja...
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 15:51:19 The_Dark_Side »

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #11 : 14 Srpanj, 2013, 15:52:46 »
ocito nisi dobro naucio di su krajnje granice , jer nema tu univerzalne formule..
u zavoju se ne dira kocnica, koci se prije zavoja.. a u zavoju si u biti vec na gasu..
s obzirom na kisu, imam neki feeling da mozda nebi ni pao da si kocio laganini samo zadnjom i da je bila "noga sa strane na podu"


ja cesto mjenjam te skutere , pa sam daleko oprezniji u tom smislu.. ali iz iskustva mogu reci, a to ce ti potvrditi svi iskusniji vozaci, da se po kisi vozi iskljucivo kao po jajima i nema druge 
to je jedini koliko toliko siguran nacin :icon_biggrin:


« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 15:56:36 eladio »
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline The_Dark_Side

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 69
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: Aprilia SportCity 50
  • Moja Kaciga: HELD
  • MojSpuh: Gianeli GO
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #12 : 14 Srpanj, 2013, 15:55:32 »
ocito nisi dobro naucio di su krajnje granice , jer nema tu univerzalne formule..
u zavoju se ne dira kocnica, koci se prije zavoja.. a u zavoju si u biti vec na gasu..
s obzirom na kisu, imam neki feeling da mozda nebi ni pao da si kocio laganini samo zadnjom i da je bila "noga sa strane na podu"


ja cesto mjenjam te skutere , pa sam daleko oprezniji u tom smislu.. ali iz iskustva mogu reci, a to ce ti potvrditi svi iskusniji vozaci, da se po kisi vozi iskljucivo kao po jajima i nema druge 
to je jedini koliko toliko siguran nacin :icon_biggrin:

Svjestan sam ja svega sta ti meni govoris...ja jesam zakocio prije zavoja al ne dovoljno i onda sta ti kazes, ja sam pokusao usred zavoja korigirat tj smanjit brzinu i desilo se sta se desilo, i jos je pripomogla mrlja ulja preko koje sam presao sa prednjom gumom.

Svjestan sam ja to za kisu i da se tad vozi bas ko po jajima al rekoh...takav sam karakter...do krajnjih granica idem....znam da mi nevalja..al valjda ce ovo bit lekcija da ubuduce vozim normalnije, posebno po kiši...

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #13 : 14 Srpanj, 2013, 15:58:01 »
to za omjer 70 30, ti ne vrijedi, to zaboravi..  to po suhom donekle i vrijedi, iako se koci s obje kocnice i to ovisno o situaciji i stilu voznje tako ih i doziras..
moj omjer kocenja po kisi je zadnja laganini, prednja skoro da mi ni ne treba  :icon_biggrin:

poanta, ako zadnji proklize jos ga mozes i loviti, a ako prednji proklize ( u zavoju)  to je onda gotovo siguran pad


(ovo ne pisem samo da bi ti procitao, ovo citaju i drugi , pa neka se svi zamisle koliko im vrijedi stediti na gumama, i neka razmisle o stilu voznje po kisi)
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 16:02:30 eladio »
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline giannelli

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3272
  • Spol: Muški
  • Warn a brother (WB)
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: DBK
  • Moj Skuter: SR50R
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #14 : 14 Srpanj, 2013, 16:21:44 »


poanta, ako zadnji proklize jos ga mozes i loviti, a ako prednji proklize ( u zavoju)  to je onda gotovo siguran pad


i to je lutrija, ja po kisi u sumljivim okukama vozim kao bakica, jer precesto mi se dogodilo da zadnju odnese vodeni klin, pogotovo na izlazu iz zavoja, jos ako skuter ''ne zna'' polako ubrzat.

bitno je ostat hladne glave i ne zurit kako nebi pokisnuo.  :icon_biggrin:
Serijski phva ima taj 209ha atomizer što mu je i mana ed ima 211fa atomizer koji je puno pogođeniji zanemarimo klipič 40 i a7 iglu,ler diznu 34

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #15 : 14 Srpanj, 2013, 17:50:39 »
Da vas naucim nekaj....

SUHO:
Prednja odradjuje 70-80%, zadnja ostatak. Govorim o kocenju na ravnom, ne u zavoju.
U zavoj se moze uc pod prednjom kocnicom, to se zove trail braking, samo to je tehnika koju treba znat jer inace guma pusti, a kad prednja u zavoju pusti, to je 99% pad.

Radi se o slijedecem.
Ajmo rec da guma ima grip od 0 do 100. Kad na ravnom kocis maksimalno moguce, iskoristavas tih 100. I nema vise prostora za nagib jer je svih 100 "potroseno" na kocenje. Zavoj je delikatan jer guma mora imat grip i na bocne sile. Sto je nagib veci, tu vise ne pricamo o 100, nego u maksimalnom mogucem nagibu pricamo o 0. Ako je 100 potroseno na nagib, jasno je da za kocenje nema zalihe.

Neda mi se u detalje, nadam se da je jasno.


Najbolje je kocit pred zavoj, a u zavoj uc bez kocnice i gasom izac iz zavoja. Zapravo, gas se treba dat sto je prije moguce, a ne u apexu zavoja kako vecina misli. Razlog je sto tada ovjes radi kako treba i raspored tezine je povoljniji. Nije bez veze zadnja guma sira od prednje.




MOKRO:
nikakvo kocenje u zavoju, na kocenje se trebalo mislit prije















....i uvijek, ali UVIJEK gledat kamo zelis ic, a ne gledat prepreke koje zelis izbjec. Gledanje u prepreke se zove target fixation i u pravilu tada zavrsis tocno tamo
« Zadnja izmjena: 14 Srpanj, 2013, 17:54:44 3alfa3 »

Offline Palenta0

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 125
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vladislavci
  • Moj Skuter: TROSI VISE OD AUTA
  • Moja Kaciga: NA GLAVI
  • MojSetup: JEDE ZIVU DJECU
  • MojSpuh: CRNI
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #16 : 14 Srpanj, 2013, 20:42:10 »
Evo volio bih i ja podjeliti  svoju pricu kako sam klizio po cesti

Naci krecem kuci s svojim sf 2 u 23:15( subota )  naci mrkli mrak po selima pogasena rasvjeta,kisa pljusti.Vozio sam cca 40 - 60 km/h.I dolazim u selo Brodjance i dolazim do raskrizija koje ima blago skretanje lijevo,preblizavam se raskriziju,kad tip s autom dugim svjetlima predje na moju traku i zabljeska me ( nista nevidim ) povukao sam se uz rub ceste i kad sam mogo opet da vidim,posto nisam nis mogo vidjeti kad me tip zabljesko,vidim ispred sebe betonski kanal,stiso sam refleksno odma zadnju kocnicu i zabacio sam skuter i jedva neznam kako sam to uspio izbjegnem kanal ali sam klizio po cesti,ja sam otisao na drugu stranu a skuter se malo zakuco u neke kalice za cvijece,na svu srecu nije bilo auta na cesti,ja sam sebi dobrana izdero dlan ruke i guzicu,laktu nije nista bilo posto sam imo jaknu,na skuteru sam izgrebo lijevu stranu motora,sj#bo retrovizor i sve plastike istero iz vinkla.

Na svu srecu nisam stiso prednju kocnicu da sam ju stiso sj#bo bi motor totalno a i sebe.
:peugeot:

Offline marac90

  • Tržnica : (+6)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 809
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZagreB
  • Moj Skuter: SR50
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #17 : 14 Srpanj, 2013, 20:48:18 »
I prilikom koturanja u ostrom zavoju nikad davat ful gas... gume se zavrte po skliskoj cesti samo tako... isprobao na vlastitioj kozi  i kostima prije tjedan dana... :angry7:
Aprilia SR 50 dijelovi morini karb masina svi dijelovi kompletnog skutera....

http://forum.mojskuter.com/index.php/topic,90728.0.html

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #18 : 14 Srpanj, 2013, 20:48:28 »
ja sam sebi dobrana izdero dlan ruke i guzicu,laktu nije nista bilo posto sam imo jaknu

Nakon kacige, rukavice su najvazniji dio opreme. Slijedi obuca, pa tek onda jakna i hlace. Ne cini se tako, ali statistika ozlijeda to potvrdjuje

Offline roc

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 590
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Hyosung gt250
  • Moja Kaciga: Nolan
Odg: Razbio se po kiši....
« Odgovori #19 : 14 Srpanj, 2013, 21:17:56 »
Ja sam sa svog pao u kružnom toku (koji sam prije više puta prešao) tj. ušao sam u kružni i onda sam se previše nagnuo u lijevo i samo mi je skuter nestao iz ruku i malo se slajdal do branika. Meni nije skoro ništa jer sam imao moto jaknu, traperice i ofc kacigu, ali sam malo zgrebao prst desne ruke(ništa kak je moglo biti). Inače nosim i rukavice, ali je fakat bilo vruće, pa si mislim ide i bez njih. Skuteru skoro ništa jer sam imao kofer koji je zaštitio sve bočne plastike i kurbl je puknul i spasio dekl. svako se mora družit s asfaltom, ako vozi motor  :icon_thumright: