Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Gume  (Posjeta: 981380 )

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Gume
« Odgovori #2160 : 08 Ožujak, 2013, 21:27:40 »
Ivane vidim da spominjes autokreso i ove dunlopice!volim dunlop!koja je to dimenzija?ima sve dimenzije ili?

pa imate sve na webshopu , sve je dobavljivo i na dunlop dostava besplatna ,
i cijene su sigurno jednake ili bolje nego u auto kresi
..ako je drugacije, molim da mi se javite, ali nema sanse da imamo losije cijene  :nemasanse:
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gume
« Odgovori #2161 : 08 Ožujak, 2013, 21:59:50 »

sta ima veze i da je godinu dana stara

pa tebi možda nema veze ali meni ima..
ako biram, radije biram novu neg prošlu godinu.
ja i tako gume bacam zbog starosti a ne poderem ih za godinu dana, zato želim čim noviju.
ako spališ gumu za jedno ljeto onda ti je svejedno jel na skladištu 1-2-3 ili 4 godine jer ćeš ju i tak spalit u jednoj sezoni.
ja gume vozim 4 godine i bitno mi je da je čim novija..

ima li još nešto nejasno u vezi dot-a?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Gume
« Odgovori #2162 : 08 Ožujak, 2013, 22:05:08 »
Ja sam htio rec da prenova guma isto nije dobra. Ona nakon proizvodnje treba odlezat par mjeseci da se kemijski stabilizira.

c/p:


Starost guma

Bitno je znati da gume nisu pokvarljiva roba i da je mnogo bitnije u kojim uvjetima se gume čuvaju. Proces „starenja“ kod guma u pravilu počinje kada se montiraju na vozilo i počnu zagrijavati i hladiti, što je i normalno kod vožnje. Sigurno vam se dogodilo ili ste čuli da je netko imao slučaj da gume nakon određenog vremena izgube elastičnost i postanu tvrde i to je vidljivo posebice na mokrom kolniku. Jedini razlog, kako se pokazalo u praksi, je – vožnja sa nedovoljnim pritiskom zbog kojeg u bočnici gume nastaju torzione sile. One imaju za posljedicu povećanje temperature koja nakon nekoliko mjeseci takvog korištenja rezultira gubitkom nekih elastomera u samoj gumi.
Vremensku određenost krajnjega roka tijekom kojeg se gume smatraju novima (uz pravilno skladištenje) ima primjerice Velika Britanija. Ondje guma može biti stara šest godina. Savez njemačke gumarske industrije, Savez industrije automobilskih guma i Udruženje vulkanizera Njemačke navode da su gume nove ako od datuma proizvodnje nije prošlo više od šest godina. To je zbog toga što guma u svom sastavu ima više vrsta antioksidansa koji sprječavaju propadanje guma u vremenu od najmanje 12 godina. Da su gume pokvarljiva roba, tada bi po zakonima o zaštiti potrošača koji vrijede svuda u svijetu, gume umjesto datuma proizvodnje imale datum do kojeg se mogu upotrijebiti.
S obzirom da gume još uvijek kao i vaš automobil imaju samo datum proizvodnje kao referencu starosti, priče o tome da gume ne smiju biti starije od 6 mjeseci padaju u vodu.
Nešto i o toj zabludi: guma koja se proizvede danas, u stvari bi trebala, kako bi svi kemijski procesi završili, odstajati ne manje od 6 mjeseci. Ako ste ikada pokušali nešto zalijepiti, znadete da treba pričekati neko vrijeme da se ljepilo stvrdne i tek tada možemo upotrijebiti naš proizvod. Isto je i sa epoksilnim smolama od kojih je, između ostalog, izrađena svaka automobilska guma.
Zaključak: prilikom kupnje obratiti pažnju da dobijemo gume koje najviše odgovaraju našem načinu vožnje, za vrijeme eksploatacije guma voditi brigu o pravilnom pritisku, vansezonske gume pohraniti na tamno i hladno (ne vruće i svijetlo) mjesto i naše gume će biti elastične godinama.

« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2013, 22:07:24 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gume
« Odgovori #2163 : 09 Ožujak, 2013, 07:18:46 »
alfa ti previše citiraš članke u novinama. novinari nisu sveci nego lešinari.
novinari su u ovom slučaju plaćeni da napišu ono što proizvođači žele. da proizvođač kaže novinaru da napiše je bolje kupiti gumu čim novijeg datuma, nitko nebi kupovao one stare godinu dana.. oni prošire vijest da su gume iste i sad i za godinu dana inače bi propali.
kod svakog proizvoda je bitno da bude čim noviji, a guma nastaje procesom vulkanizacije, a to je grijanje mješavine danas umjetnog kaučuka i punila, slično kao kad se krpa guma. vuklanizer zakrpa gumu, zagrije ju i proces je gotov, nikakvo sušenje, lijepljenje ili bože oprosti na izrazu "dozrijevanje gume". pa nije guma naranča koja dozrijeva u inkubatoru.

auto guma kao i svaki drugi proizvod te vrste čim izađe iz tvornice mora biti spreman za ugradnju, inače bi ih tvornica deponirala i čuvala neko vrijeme dok ne dozriju. možda čak to i rade, dakle proizvedu gumu u 10.12 i na nju štampaju dot iz 2013. jer je upravo tad spremna za montažu.. nijedna normalna tvornica nebi isporučila robu trgovini uz opasku da je bolje da gume odleže na skladištu 3 mjeseca.. radim u trgovini i znam da je to nemoguće. trgovcu je cilj da čim prije robu raspakira iz skladišta i plasira.

evo kad već citiraš budem ja citirao proizvodni proces (dio dostupan javnosti) od strane GY

Izrada gume
 
Od miješanja mješavine do kontrole

Miješanje mješavine
Sirovine koje uključuju pigmente, kemikalije i do 30 različitih vrsta kaučuka, na izuzetno visokoj temperaturi i pod izuzetno visokim tlakom miješaju se u golemim miješalicama koje se zovu Banbury. Svi sastojci tu se pomiješaju u crnu, ljepljivu mješavinu koju potom treba još i gnječiti.
Kalandriranje
Ohlađena guma zatim se vuče u ploče koje se transportiraju do sljedećeg stroja. Tamo se pripremaju mješavine, koje se potom razrežu u odgovarajuće trake npr. za bokove, gazni sloj i druge dijelove gume. Druge vrste gume namijenjene su za gumiranje tkanina koje se upotrebljavaju za proizvodnju konstrukcije autogume. Tkanine mogu biti vrlo različite: poliester, rejon ili najlon.
Stopa gume
Sljedeći je sastavni dio u obliku obruča i zove se stopa. Stopa mora prilijegati uz naplatak automobilskoga kotača.
Umetak
Slijede dva sloja tkanine, tzv. tekstilni kord. Zatim se doda par zaštitnih traka koje sprječavaju da se stopa ošteti za vrijeme montaže gume na naplatak.
Gazni sloj
Konfekcionar sada dodaje čelične trake koje sprječavaju bušenje i gazni sloj drže čvrsto na cesti. Gazni sloj sastavni je dio koji se dodaje na samom kraju. Automatski valjci zatim čvrsto stišću sve dijelove i guma je spremna za vulkanizaciju i kontrolu.
Vulkanizacija
Za vrijeme vulkanizacije guma dobiva svoj konačan oblik i dezen ili šaru gaznoga sloja. Guma se oblikuje i vulkanizira u vrućim kalupima. Kalup sadrži dezen gaznoga sloja i oznake na boku koje određuje proizvođač i koje su propisane zakonom. Gume se 12 do 25 minuta vulkaniziraju na temperaturi višoj od 300stupnjeva, ovisno o dimenziji.
Kontrola
Ako guma ima bilo koji nedostatak, odnosno ako se samo sumnja da bi mogla imati neki nedostatak, guma se odbacuje, čak i ako je nedostatak tako nevažan. Neke nedostatke utvrdit će iskusne oči kontrolora, a druge će se otkriti na specijalnim strojevima. Kontrola međutim ne završava na površini. Neke se gume izdvajaju iz proizvodnje linije i rendgenski pregledaju, gdje se mogu pokazati eventualne skrivene mane ili pogreške u unutrašnjosti. Osim toga inženjeri za kakvoću redovito proizvoljno odabiru određeni broj guma i onda kod njih proučavaju svaki detalj konstrukcije koji utječe na izdržljivost, vozne značajke i sigurnost.

Offline Buha

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varaždin
  • Moj Skuter: Longjia LJ50 QT
  • Moja Kaciga: suomy
Odg: Gume
« Odgovori #2164 : 09 Ožujak, 2013, 11:17:20 »
ok,citam sve postove o gumama i vise nst ne kuzim! :icon_scratch:
dal kupit savu ili Metzeler ili koje?svaki kaze svoje misljenje i drugacije!nisam u toku i nerazumijem se u gume pa eto... molim kratak odgovor i savjet koje gume da stavim na Longjiu 120 i 130/70-12?i dal uzet te iste dimenzije ili druge? znaci sam na skuteru nikad suvozac! molim pomoc cim prije jer ove plastike koje su gore su katastrofa! hvala

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Gume
« Odgovori #2165 : 09 Ožujak, 2013, 11:37:40 »
gle buha, nitko ti ne moze reci da li ti vozis vise po suhom, ili mokrom, vise po glatkim ili hrapavim cestama, vise po zimi nego po ljeti..
ako zelis univerzalno dobru gumu, uzmi bridgestone battlax (eventualno molas ako je vise kišno zmiskih dana u igri) i tu ces dobiti svakako  provjereno dokazano dobru gumu..
(imas preko webshopa korektne cijene i besplatnu dostavu)
Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline eladio

  • We are the Borg
  • administrator
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 9350
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Xciting 400i
  • Moja Kaciga: SMK Hybrid
  • MojSpuh: Yasuni black ed.
Odg: Gume
« Odgovori #2166 : 09 Ožujak, 2013, 11:40:02 »
by the way

dunlop scootsmart stigle na hard test !!  :laughing7:



Mi ništa ne obećavamo, i to ispunjavamo!

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gume
« Odgovori #2167 : 09 Ožujak, 2013, 11:41:54 »
ok,citam sve postove o gumama i vise nst ne kuzim! :icon_scratch:
dal kupit savu ili Metzeler ili koje?svaki kaze svoje misljenje i drugacije!nisam u toku i nerazumijem se u gume pa eto... molim kratak odgovor i savjet koje gume da stavim na Longjiu 120 i 130/70-12?i dal uzet te iste dimenzije ili druge? znaci sam na skuteru nikad suvozac! molim pomoc cim prije jer ove plastike koje su gore su katastrofa! hvala

Dimenzije nikako ne mjenjati.
Savu bi izbjegao jer trenutno ima neusporedivo boljih guma za minimalno veću cijenu.
Kao što smo već pisali ovo su trenutno najbolji modeli i koju god izabereš nečeš pogriješiti ako si prosječan i nezahtjevan vozač.
-Michelin Power Pure
-Dunlop Scoot Smart
-Metzeler FeelFree
-Pirelli Diablo Corsa
-Bridgestone Molas ML 50
Da ti još malo olakšam...
-ako živiš uz more,u toplijim krajevima onda Pirelli ima prednost
-ako živiš u kontinentalnim krajevima onda je Pirelli najlošija opcija
-Dunlop i Michelin su najnoviji modeli sa revolucionarnom smjesom,kratko su na tržištu i jako je malo povratnih informacija ali realno gledajuči da tehnologija svakim danom ide sve više naprijed nebi trebale biti loše i sigurno su u vrhu kao što sam i napisao.
-Metzeler i Bridgestone su nekako najuravnoteženije prema iskustvima kupaca sa naglaskom da su izvrsne na mokrom.

Nadam se da sam pomogao.
« Zadnja izmjena: 09 Ožujak, 2013, 11:53:38 daRio »

Offline Buha

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 10
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varaždin
  • Moj Skuter: Longjia LJ50 QT
  • Moja Kaciga: suomy
Odg: Gume
« Odgovori #2168 : 09 Ožujak, 2013, 12:19:58 »
ok ljudi,hvala puno! :) :icon_thumright:

Offline marinjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: GP1 OPEN 50
  • Moja Kaciga: MDS i NITRO N12
  • MojSpuh: LeoVince TT
Odg: Gume
« Odgovori #2169 : 09 Ožujak, 2013, 14:00:15 »
Zenin poklon  :love7: :love4:




Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gume
« Odgovori #2170 : 09 Ožujak, 2013, 14:26:26 »

made in France, to je odlično!

btw u dogledno vrijeme investiraj i u prednju novu gumu jer su serijske na derbiju totalna livada..
« Zadnja izmjena: 09 Ožujak, 2013, 14:38:28 ivanm »

Offline marinjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: GP1 OPEN 50
  • Moja Kaciga: MDS i NITRO N12
  • MojSpuh: LeoVince TT
Odg: Gume
« Odgovori #2171 : 09 Ožujak, 2013, 15:10:19 »
Budem,trenutno mi je bitna zadnja jer pusta i trese,zato sam se odlucio za zadnju .

Offline marinjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: GP1 OPEN 50
  • Moja Kaciga: MDS i NITRO N12
  • MojSpuh: LeoVince TT
Odg: Gume
« Odgovori #2172 : 09 Ožujak, 2013, 15:11:57 »
by the way

dunlop scootsmart stigle na hard test !!  :laughing7:


jedva cekam da cujem prve dojmove   :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 09 Ožujak, 2013, 15:14:00 daRio »

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Gume
« Odgovori #2173 : 09 Ožujak, 2013, 16:11:11 »
alfa ti previše citiraš članke u novinama. novinari nisu sveci nego lešinari.

Prije godinu dvije mi je to rekao Matko iz Motoboxa. Njemu bezuvjetno vjerujem po pitanju guma.
Nakon toga sam to stavio u google i nasao ovo sto sam citirao.


Naravno da se guma nece razletit zbog toga, ali poanta je da se tezi idealnom, a to nije stavljanje gume u upotrebu koja nije "dozrila".

DOT je oznaka kad je proizvedena, ne stavljena u prodaju





btw, i ja sam prije par dana stavio "nedozrele" gume na motor (DOT 4912 i 5012)  ;D

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Gume
« Odgovori #2174 : 09 Ožujak, 2013, 16:14:51 »

made in France, to je odlično!


Drugacije ni ne postoje za EU trziste - Dulnop ih tamo proizvodi. Kao sto Michelin radi u Spanjolskoj (osim tebi omrazenih pure SC koje su made in SRB  ;D )

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Gume
« Odgovori #2175 : 09 Ožujak, 2013, 16:16:19 »
Budem,trenutno mi je bitna zadnja jer pusta i trese,zato sam se odlucio za zadnju .


Obavezno i prednju ako zelis bit siguran.
Naprijed uvijek mora biti bolja guma nego otraga (kad kupis set guma, prednja je meksa i boljeg gripa pa iako pricamo o istim gumama, prednja je "bolja")

Offline marinjo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 349
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: GP1 OPEN 50
  • Moja Kaciga: MDS i NITRO N12
  • MojSpuh: LeoVince TT
Odg: Gume
« Odgovori #2176 : 09 Ožujak, 2013, 16:56:47 »
Budem,trenutno mi je bitna zadnja jer pusta i trese,zato sam se odlucio za zadnju .


Obavezno i prednju ako zelis bit siguran.
Naprijed uvijek mora biti bolja guma nego otraga (kad kupis set guma, prednja je meksa i boljeg gripa pa iako pricamo o istim gumama, prednja je "bolja")
budem i prednju kupio,nisam znao to da je prednja bolj,hvala na savjetu  :icon_thumright:

Offline daRio

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 912
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gume
« Odgovori #2177 : 09 Ožujak, 2013, 18:15:02 »
Drugacije ni ne postoje za EU trziste - Dulnop ih tamo proizvodi. Kao sto Michelin radi u Spanjolskoj (osim tebi omrazenih pure SC koje su made in SRB  ;D )

Samo da nadopunim tvoj info,nije samo Power Pure SC iz Srbije već kompletan Scooter program.

Offline kos3

  • Tržnica : (+5)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški
  • Inženjer eleteh.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG, Hrašće
  • Moj Skuter: runner 50sp
  • Moja Kaciga: nitro
  • MojSetup: mhr replica
  • MojSpuh: Yasuni r
Odg: Gume
« Odgovori #2178 : 09 Ožujak, 2013, 20:13:05 »
Nije pirelli tako loš kak svi velite, dobre su to gume, jučer sam se provozao s motorom na kojima su diablo scoot gume stare 3 godine i odlično drže, pri kočenju s preko sto na nulu nema proklizavanje prednje tako da su ok i za kontinentalni dio..

Offline Lugburz

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1523
  • Spol: Muški
  • Rukovodioc-pijanac
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjesto:
  • Moj Skuter: MojSkuter:
  • Moja Kaciga: Moja Kaciga:
  • MojSetup: MojSetup:
  • MojSpuh: MojSpuh:
Odg: Gume
« Odgovori #2179 : 09 Ožujak, 2013, 20:31:20 »

Prije godinu dvije mi je to rekao Matko iz Motoboxa. Njemu bezuvjetno vjerujem po pitanju guma.
ako itko zna nesto o gumama onda je to on.a i isto uvik moj sef govori...i da vidis kad nan dodu u firmu nove gume friske,jos su tople i vlazne :D
Rock out till your life is at an end