Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: lezajevi?  (Posjeta: 2928 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
lezajevi?
« : 03 Lipanj, 2008, 16:49:49 »
Ako mi je otisla vodena pumpa, tj lezaj vodene pumpe da li bi se cuo dok je skuter u leru? jer u leru je sve normalno, nista ne šuška i ne zavija. ali cim prijedjem brzinu od nekih 60 kmh pocne neki lezaj svirat. Lezajevi od radilice ne bi trebali bit jer su promjenjeni prije 300km, e sad ne znam jesu li lezajevi od kola, getribe, ili vodene pumpe. eto ako imate neki savjet , hvala!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #1 : 03 Lipanj, 2008, 16:55:53 »
Nisam nikada cuo pokvarene lezajeve vodene pumpe, ali pretpostavljam da oni nebi smjeli ruzit nego shushkat.
Skini uljnu pumpu i zupcanik vodene, pa probaj vrtit prstima i vidi ima li zapinjanja kod okretanja. Ako ima - lezajevi su.
Ali to je prilicno nepouzdana metoda.

Koliko km ima ta pumpa? Vise od 15000km? Ako ima, postoji sansa da jesu lezajevi. Pogotovo ako je semering popustio pa je voda uspjela doci do njih.
Za izmjenu pogledaj
http://www.mojskuter.com/forum/index.php?topic=6697.0


nemoj da te luft osovine vodene pumpe zavara - normalno je da ga ima. Pogotovo van/unutra.

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
Odg: lezajevi?
« Odgovori #2 : 03 Lipanj, 2008, 17:00:05 »
hvala!

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: lezajevi?
« Odgovori #3 : 03 Lipanj, 2008, 17:13:35 »
prije bih posumnjao na lezaj radilice i to na ovaj pri variomatu...  :icon_thumright:

dijagnostika charnel, dijagnostika...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
Odg: lezajevi?
« Odgovori #4 : 03 Lipanj, 2008, 17:17:06 »
prije bih posumnjao na lezaj radilice i to na ovaj pri variomatu...  :icon_thumright:

dijagnostika charnel, dijagnostika...

a *****u promjenjeni prije 300km.
stavljena nova radilica top performances i novi lezajevi i semerinzi!
BB1B 447205 A, skf lezajevi i corteco semerinzi.

i da idem sad za svaki slucaj uzet i lezajeve, koje mi preporucate?
da uzmem c3?
« Zadnja izmjena: 03 Lipanj, 2008, 17:19:05 charnel »

Offline charnel

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2292
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Šibenik
  • Moj Skuter: Ukraden
  • Moja Kaciga: nolan n84
  • MojSpuh: sp 180
Odg: lezajevi?
« Odgovori #5 : 03 Lipanj, 2008, 21:00:02 »
za svaki slucaj uzet cu nove lezajeve, pa koje da uzmem, c4
ili c3? [skf].

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: lezajevi?
« Odgovori #6 : 03 Lipanj, 2008, 22:23:10 »
C4 manje traju ali se raspadnu i bloku itd ne bude ništa, tiši su od C3, C3 duže traju skoro za duplo al zavisi sve od setupa ja na gusu i replici uvijek imam C4
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #7 : 03 Lipanj, 2008, 23:10:28 »
za svaki slucaj uzet cu nove lezajeve

Nemoj napamet kupovat lezajeve radilice ako u njima nije problem. Steta truda i novaca.
Prvo vidi sto je problem, pa onda to rijesi.

Ako su stvarno lageri radilice, onda ili su nestrucno postavljeni (osteceni prilikom montaze) ili su naopacke okrenuti pa se nisu podmazivali. Iako, preko 300 km bi trebali preci bez problema i da su naopacke postavljeni jer donekle se i tako podmazuju....

Lagere koje imas treba okrenuti tako da teflonski kavez bude prema radilici, a gole kuglice prema bloku jer tamo je uljni kanal za podmazivanje.


Sto se odabira lagera tice, oba (c3 i c4) su kvalitetna i neces pogrijesiti koji god da kupis. C3 je jedino lakse montirat jer ne trebas paziti kao ga okrenuti jer je isti s obje strane, a i ne mozes mu ostetiti kavez grijanjem fenom prilikom montaze.
« Zadnja izmjena: 03 Lipanj, 2008, 23:13:09 3alfa3 »

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: lezajevi?
« Odgovori #8 : 03 Lipanj, 2008, 23:16:12 »
C4 manje traju ali se raspadnu i bloku itd ne bude ništa, tiši su od C3, C3 duže traju skoro za duplo al zavisi sve od setupa ja na gusu i replici uvijek imam C4

Po nekoj logici jel nebi C4 trebali biti bolji, pouzdaniji, duže trajati.
C2 se prodaju na kile, C3 su uredu za masu stvari, C4 za malo žešće stvari. Šteta je na nešto potrošiti soma kuna pa onda ušparati 30kn na ležajevima.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #9 : 03 Lipanj, 2008, 23:30:34 »
Po nekoj logici jel nebi C4 trebali biti bolji, pouzdaniji, duže trajati.
C2 se prodaju na kile, C3 su uredu za masu stvari, C4 za malo žešće stvari. Šteta je na nešto potrošiti soma kuna pa onda ušparati 30kn na ležajevima.

Jel znas sto "C" oznaka oznacava?
« Zadnja izmjena: 03 Lipanj, 2008, 23:33:38 3alfa3 »

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: lezajevi?
« Odgovori #10 : 03 Lipanj, 2008, 23:51:46 »
Po nekoj logici jel nebi C4 trebali biti bolji, pouzdaniji, duže trajati.
čuo sam da na 125 sa C4 ležajevima može se vrtit na više obrtaja, nisu dugotrajniji zbog teflona i te rešetke koja je u C3 metalna. a jesu bolji
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: lezajevi?
« Odgovori #11 : 03 Lipanj, 2008, 23:59:41 »
Slobodno me prosvjetli!! Otvoren sam za sve novo što se da naučit. :)
Znam dovoljno da na svoj skut stavim C4 i da ću ih ubuduće stavljat.

C4 su precizniji al ne trpe pi*darije...

Samo kažem da se na nekim stvarima neisplati šparat 30-40kn, što ti se poslije višestruko obije o glavu.
Nekažem da C3 nisu dobri i sl., nebi ih serijski ugrađivali na neke skutere da su loši.
« Zadnja izmjena: 04 Lipanj, 2008, 00:23:24 Area51 »

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: lezajevi?
« Odgovori #12 : 04 Lipanj, 2008, 00:02:24 »
Po nekoj logici jel nebi C4 trebali biti bolji, pouzdaniji, duže trajati.
čuo sam da na 125 sa C4 ležajevima može se vrtit na više obrtaja, nisu dugotrajniji zbog teflona i te rešetke koja je u C3 metalna. a jesu bolji

ma negdje se pisalo sam ne sjecam se, da razlika c3 c4 je bilo oko 1000 okretaja (na 125.ici)

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: lezajevi?
« Odgovori #13 : 04 Lipanj, 2008, 00:20:13 »
problem nije u samom ležaju, neki su i trke vozili bez otvaranja bloka s C3 i tako 3 godine..
ali problem je jer na HR milom našem tržištu NEMA poštenog C3 ležaja, ima samo NTN Taiwan..
jedino šta valja je SKF C4 poliamid, ili eventualno Koyo..
inače NTN Taiwan se ugrađuje u sve serijale tvornički ali za kit je nepouzdan..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #14 : 04 Lipanj, 2008, 00:35:58 »
Slobodno me prosvjetli!! Otvoren sam za sve novo što se da naučit. :)
Znam dovoljno da na svoj skut stavim C4 i da ću ih ubuduće stavljat.

Samo kažem da se na nekim stvarima neisplati šparat 30-40kn, što ti se poslije višestruko obije o glavu.
Nekažem da C3 nisu dobri i sl., nebi ih serijski ugrađivali na neke skutere da su loši.


C oznaka nije oznaka kvalitete nego samo i iskljucivo zracnosti kuglica u odnosu na okvir lagera. Sto je zracnost veca, to je lager sposobniji za vise okretaje. C3 nije jeftiniji od C4 jer za to nema razloga obzirom da je kvaliteta materijala i izrade IDENTICNA kod oba lagera.
Specifikacija C3 lagera kaze da je pouzdan do nekih 17000 okretaja. Od C4 je bolji ukoliko se skuter ne vozi iskljucivo na stazi na okretajima preko 13000-14000. Ima dosta ljudi koji i u tom slucaju koriste C3.

Slikovito receno, staviti C4 lager na cestovni skuter je kao i staviti karbonske kocnice na Golfa. One jesu bolje, ali samo na nenormalno visokim temperaturama, ali na onima koje se postizu u "civilnoj" voznji koce zapravo losije od obicnih.


E sad, ne kazem ja da C4 ne valja, ali mislim da za skutere koji ne vrte 14000+ okretaja (pri cemu su uljni kanali zatvoreni, a lager samo namazan mascu da izdrzi jednu trku) nije potreban.
Ko da muhu ubijas tenkom.

P.S.
Imao sam na skuteru i C4 SKF i C3 SKF. Isti vrag kaj se mene tice. Trenutno imam SKF BB1-3055B (C3, iako nema lager C oznake, ali zracnost je takva) jer je primjereniji za moj setup (slabiji midrace).


Nesto vise okretaje se sa C4 lagerom mogu dobiti jer je kontaktna povrsina kuglica sa lagerom manja od C3, ali da bi to na skuteru primjetio - ne vjerujem.


na HR milom našem tržištu NEMA poštenog C3 ležaja, ima samo NTN Taiwan..

Bio sam neki dan u Velikoj Gorici blizu Lagercommerca (ak se tak zove taj ducan - uglanvom, onaj di je Hac narucio) i prosetao sam do ducana. Receno mi je da su BB1-3055B lageri u nabavi i da ce ih biti.

« Zadnja izmjena: 04 Lipanj, 2008, 00:41:31 3alfa3 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: lezajevi?
« Odgovori #15 : 04 Lipanj, 2008, 00:51:36 »
Lageros je u VG ima dućan u Brozovoj tam sam kupio C4, imo je još jedan SKF C3 na lageru..
dal će dobit još nije reko..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #16 : 04 Lipanj, 2008, 00:53:34 »
Lageros je u VG

E taj, pobrko sam naziv ducana. Reko lik da ima "na lageru" (  ;D ) samo jedan lager, ali da ocekuje posiljku. Zivi bili pa vidjeli.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: lezajevi?
« Odgovori #17 : 04 Lipanj, 2008, 00:57:18 »
viš  meni je reko da nebudu naručivali više te sa metalnim kavezom zbog brojnih reklamacija..
eh trgovci..
treba otić u sloveniju i kupit ležaje kakve oćeš i bok..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: lezajevi?
« Odgovori #18 : 04 Lipanj, 2008, 01:01:16 »
Ali zapravo, to je tako sve isto. Ako ih pravilno montiras, oba lagera ce svoj posao odradit isto na skuteru. Kvaliteta izrade i materijal je ionako isti.

Offline Pupo

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2865
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG/Pž
  • Moj Skuter: Area 51
Odg: lezajevi?
« Odgovori #19 : 04 Lipanj, 2008, 01:04:01 »
Sad znam jednu stvar više. Gledo sam i prije na Google-u prije razlike al hvala Bogu na tehničkim izrazima pa sam mislio da sam pola skužio.


Slikovito receno, staviti C4 lager na cestovni skuter je kao i staviti karbonske kocnice na Golfa. One jesu bolje, ali samo na nenormalno visokim temperaturama, ali na onima koje se postizu u "civilnoj" voznji koce zapravo losije od obicnih.

Sad hoćeš reći da nema brzog golfa? Pa nemoj mi brate to radit!! TDI rulezz   Sry za off  :toothy12: