Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)  (Posjeta: 6089 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« : 08 Svibanj, 2008, 09:10:16 »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #1 : 10 Svibanj, 2008, 10:11:14 »
evo tutorial za štelanje 19 mm  karba na slabijem midraceu i base setupu by 3alfa3:

"1. imaj jednu rupu na airboxu 20-22mm i niti jednu vise. To je dovoljno jer je ionako venturi karba 19mm.

2. Sad kad distribucija goriva do karba nije upitna i kad sve dihta kak treba, spreman si za stelanje karba.
Nebu bilo u 5 minuta jer to tak ne ide, ali ak bus to radio etapno, ne sumnjam u uspjeh.

Kak se i radi - stelaj odozgora prema dole. Iglu ostavi podignutu na 2. ili 3. zubu.
Potrefi pravu dizu za full gas. Svjecica nek bude toplinske vrijednosti NGK 9 ili Denso 27 - to je isto.
Svjecica nek bude polovna, ali ne neka full crna. Nek ima na sebi taloga tek toliko da bude prekriven izolator.
Rastegni ga na ravnici ili laganom usponu 1 km i onda naglo kocenje i gasenje skuta ne kasnije od 3-4 sekunde od pustanja full gasa. Skini svjecicu i vidi jel zdrava boja. Obrati paznju na boju izolatora, ali i na dio iz kojeg ide ground elektroda (tamo gdje je svjecica u nivou sa glavom motora, gdje pocinje navoj). Crno nebi smjelo biti niti na jednom, a pogotovo izolatoru. I ground elektroda bi morala imati smedju boju.

Kad je to rijeseno (umetanjem odgovarajuce glavne dize) predji na stelanje igle.
Vozi istu dionicu sa pola gasa i gledaj svjecicu. Idealno je da je ista kao i na full gasu.

Kad to dobijes, stelas ler i voznju na vrlo malom gasu.
Serafic smjese podesi tako da sa full zagrijanim motorom imas savrsen odziv na gas dok stojis. Dakle, na granici siromasnog. Zaserafi ga do kraja, pa odserafi za pola kruga. Nabi full gas i sve dok osjetis da se skut malo zagusi prije nego primi gas, odserafljuj serafic po 1/4 kruga. Kad skut bez zadrske odgovori na davanje full gasa, rijesio si ler gas.

Ostaje voznja na 1/4 otvora gasa koja nebi smjela biti sa trokiranjem i pri kojoj bi na naglo davanje gasa skut morao normalno ubrzati bez zadrske. Gledanje svjecice nakon voznje sa  1/4 otvora gasa bi u praksi trebalo pokazati malo tamniju svjecicu od idealne, ali nikako crnu ili mokru.
Tu je cesto problem sto je smjesa ipak prebogata, ali ako trokiranje nije strasno, ostavi tako. Tek ako se zapravo nebi moglo vozit sa konstantim otvorom gasa od 1/4, onda poduzmi nesto. Idealno bi bilo umetnut W7 iglu, ali to povlaci i vecu glavnu dizu i kompeltno novo stelanje. Druga varijanta je donekle osiromasit smjesu umetanjem klipica sa vecom vrijednosti."
« Zadnja izmjena: 10 Svibanj, 2008, 11:34:12 ivanm »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #2 : 11 Kolovoz, 2009, 22:44:59 »
1. imaj jednu rupu na airboxu 20-22mm i niti jednu vise. To je dovoljno jer je ionako venturi karba 19mm.


Sto je sa lulicama za usis zraka iz vana u airbox? Njihova duljina ima utjecaja, recimo malossijeve lulice su krace od orginalnih, drukciji je odaziv na gas sa i bez lulice. Orginalne lulice imaju koljeno pod 90° dok malossijeve nemaju nikakvo koljeno, ravna cijev.


E sad za ovaj promjer rupe airboxa, mozda jest optimalno, ali sto vise to bolje, tesko se vratiti nazad  :toothy3:


Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #3 : 11 Kolovoz, 2009, 22:50:14 »
Pada mi na pamet da bez lulice povrat iz karba u airbox lakse "pobjegne" van a kad je lulica u airboxu, onda se taj povrat zraka odbija u tijelu airboxa. Postoji i izraz rezonancija airboxa, ali (trenutno  ;D ) ne poznam tu problematiku bas najbolje pa nebi o tome.

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #4 : 11 Kolovoz, 2009, 23:04:50 »
Pada mi na pamet da bez lulice povrat iz karba u airbox lakse "pobjegne" van a kad je lulica u airboxu, onda se taj povrat zraka odbija u tijelu airboxa. Postoji i izraz rezonancija airboxa, ali (trenutno  ;D ) ne poznam tu problematiku bas najbolje pa nebi o tome.

evo sto se konkretno dogadja kod skutera koji imaju airbox kao aerox:
 :toothy3:


rupa za usis zraka i rupa prema fergazeru su zapravo jedna do druge, a izmedju njih je filter zraka. Sa lulicom produljujem putanju zraka... a bez lulice ta putanja je kraca, rezultat je bolji odaziv na gas i vise snage u startu.
« Zadnja izmjena: 12 Kolovoz, 2009, 11:01:59 SlowRider »

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #5 : 12 Kolovoz, 2009, 08:44:08 »
Sa lulicom produljujem putanju zraka... rezultat je bolji odaziv na gas i vise snage u startu.

Eto ti zakaj je moj motor tak dobro išel  :icon_biggrin:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #6 : 12 Kolovoz, 2009, 10:57:48 »
na pežou bez ikakve lulice, odziv na gas je bio dobar, naravno sa polini usisom..
na piaggiu isto bolje radi i da se lakše uštelat ler ako je lulica unutra..

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #7 : 12 Kolovoz, 2009, 11:01:04 »
Eto ti zakaj je moj motor tak dobro išel  :icon_biggrin:

e SORRY ALI ja sam pogrijesio, zabunio sam se, BEZ LULICE je "rezultat je bolji odaziv na gas i vise snage u startu."


Ispravljen post :bem__mu: :bem__mu: :bem__mu:


nema one zivcanosti i skakanja masine sa lulicom  :angry7:


Offline grunner

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Muški
  • pali gume, cuvaj dusu
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Banjaluka
  • Moj Skuter: Runner 180
  • MojSetup: veeeeeeeelika
  • MojSpuh: dosta dimi
Odg: Sve o Dellorto frgazerima i kako ih uštelati(eng)
« Odgovori #8 : 13 Kolovoz, 2009, 20:50:26 »
a bas je zajebano nastelati dellorto 25 sa e13, ja imam to, dizna mi probusena na 100 i odvrnut mi onaj vijak sa strane za smjesu 2 kruga i uvijek mi se cini previse vazduha, jbga stvarno ne zelim vecu diznu pa vec trosi 8l na 100 km, probavao sam razne solucije ali neznam bas...objasni mi neko zasto konkretno sluzi onaj vijak na karbu mali pored ler gasa, to su jedina dva na karbu, to je koliko znam, zavrnem i manje vazduha jel??? i da postelao sam ga ja i igla mi je za jedan zubac vise da vuce goriva, ali uvijek mi se cini da je premalo jer dodam mu gas od 3/4 do 4/4 i samo mjenja zvuk motor...sad da je nekako preko karb. smanjiti dovod zraka???
« Zadnja izmjena: 13 Kolovoz, 2009, 20:52:50 grunner »
●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•
... a pod haubom besan pas rezi...
●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•●•
...KO DRUGOM JAMU KOPA,TRECOM SLAJDRA...