Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)  (Posjeta: 2020 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
(start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« : 27 Prosinac, 2010, 17:29:28 »
Rijec je o sr50 AC iz 1998g. verzija www, minarelijeva masina, motor sam nedavno uzeo polovan tako da ne znam sta je do sada na njemu dirano, preso je 14 000km,
 ja sto sam primjetio sve je serijala, osim auspuha, stavljen je Tehnigas Pro-silent (jel dobar?), smjesa nikad nije dirana (saraf nema zazor), dizna je 80,karburator je 17,5(orginalni)
 remen je yamahin (izgleda dobro, a i mjerio sam ga i ok je), rolnice su 6 grama.(na jednoj sam procito :) )
eh sad...kada sam na ravnici motor krece do 15-20 nekako lijeno, a nakon toga dobro povuce i po ovoj zimi bez velikog zaleta, uspio sam ici 75 bez problema,mada ocekujem vise;
dok sa dvojicom je nemoguce, jedva krene, a na brdu kada sam sam nece krenut...motor se ne gusi i ne gasi,al ne ide, masina i dalje radi i to po zvuku dobro okrece (nema obrtomjera),
eh nakon te voznje........
mjerio sam kompresiju i ispala je 9,1 bar (na forumu sam nasao da na 8,27 ide izmjena karika), pa sad ne znam jel do toga,da mijenjam komplet klip i karike na 14 000km.
zatim stavio sam lakse rolnice od 5g. i nisu mi dale bas neki rezultat, tako da sad idem dalje, ali bi se posavjetovao, da ne ulazem u nepotrebno,
ciljam na kvacilo, neznam da federi nakon tih kilometara nisu otisli i koje bi trebao stavit +  koji centralni
uzeo sam i diznu 64, pa da probam i to,jer svijecica je crna,malo cak i mokra a smijesa dirana nije, mozda je jednostavno dotrajala,iako pali lijepo iz prve.
bitno mi je da imam dobar start, da nemam problema sa brdom, i makar 80 da ide  :) , neznam jesam li skroman.heheheh
u planu imam mjenjat auspu, stavio bi neki leovince zx,tt ...odprilike neki lagani tuning (bez kita) i da ga napravim do proljeca, da ne z****aje
-tema vec ima slicnih, tak da sory...ali da se ne nadovezujem..... :)  unaprijed hvala

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #1 : 27 Prosinac, 2010, 17:35:28 »
treba zamijeniti i federe kvačila..

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #2 : 27 Prosinac, 2010, 17:46:24 »
17,5 nije original

stavi Lc getribu da jos malo krajnje izvuces

mjerenje kompresije ne govori nista

bolje provjeriti koliki je zazor karika, a i cijelo stanje garniture, onda znas na cemu

ovaj podatak 8,27 di si to izvukao  :dontknow:
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #3 : 27 Prosinac, 2010, 17:48:30 »
nemoj niš prčkat, prvo stavi federe kvačila tvrđe.. vjerojatno su serijski gore!!

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #4 : 28 Prosinac, 2010, 01:41:26 »
hvala na odgovorima, mada ocekivao sam malo vise, al opet dovoljno za pocetak  ;D
 probat cu sa federima srednje tvrdoce iz malosi pakovanja (ne znam koje su boje), ili koje bi vi preporucili za serijalu, i koji centralni, ako treba i njeg mjenjat?
 i koje bi rolnice uz te federe isle? (ili mogu ostati 5g.) ovo pitam ako je vec neko slago nesto slicno i experimentiso sa prijenosom,na ovakom skuteru, da ne moram i ja...
a što se tice klipa ?! koliko bi trebao biti neki normalan zazor karika a i evo teksta u kojem sam nasao na nekom forumu, kako se mjeri kompresija na 2t motoru,
 (copy/paste).... :

Evo točno kako se mjeri kompresija na rs-u ili mitu..tj svakom 2T motoru,točno onako kako sam ja rekao,samo šta mora biti otvoren gas do kraja ( uzeto sa 125ccsportsbikes foruma)... :

If you want to see if your piston is in good condition you need to put a feeler gauge between the side of the piston and the cylinder bore and measure the piston to bore clearance at the tightest point, which will be the bottom of the skirt. This reading should be lower than the maximum allowable tollerance in your workshop manual. For a cast piston this will be around 0.08mm maximum 0.03mm minimum. If your fitting a forged piston you need to do some research yourself.

It is impossible to know if a piston or rings is a proper fit or worn out by the naked eye. The clearance and wear limit is measured in hundredths of a millimetre. The specification for ring size and wear limits for stock parts will be in your workshop manual. if your using non-stock parts you should do some research yourself.
You can't do a compression test properly by holding your thumb over the spark plug hole, unless your thumb is calibrated to measure pounds per square inch pressure. :wink:



To do a compression test properly -

Remove spark plug


screw in compression tester making sure that any rubber o-rings are compressed slightly to get a good seal but not over-compressed and deformed which will give a leaking seal and a false low test result

Open throttle fully

Engine kill switch off

Hold starter button until maximum pressure is achieved


As a rough guideline:

80 psi - blown up or completely worn out

100 psi - extremely low

120 psi - time to swap rings

150 psi - rings in good condition for stock engine

180 psi - rings in good condition for tuned (high compression) engine
200 psi - rings in good condition for highly tuned (very high compression) engine



A 2 stroke sportsbike like a Mito125 or RS125 will need a ring swap every 8000KMs or so, depending on use.



U prijevodu skraćeno : 1.skinemo svjećicu s motora
2.ušarafimo tester za mjerenje kompresije ali ne prejako kako bi oring na testeru pravilno dihtao
3.otvorimo gas do kraja ( ja dok sam mjerio recimo nisam imao karb na mašini uopće)
4.treba stavit killswitch na OFF (Vjerojatno iz razloga da nas ne mazne struja)
5.držati start gumb i alnaser treba vrtiti dok se ne pokaže maksimalni pritisak

PRITISAK
kao grubu vodilju možete uzeti u obzir ove smjernice : - 80 PSI ili 5.51 bar - zaribani ili potpuno istrošeni motor
- 100 PSI ili 6.89 bar - extremno nizak pritisak
- 120 PSI ili 8.27 bar - vrijeme za izmjenu karika
- 150 PSI ili 10.34 bar - karike u dobrom stanju za serijski motor
- 180 PSI ili 12.43 bar - karike u dobrom stanju za tuniran motor
- 200 PSI ili 13.79 bar - karike u dobrom stanju za jači tunning

motori poput Rs-a ili Mita trebaju zamjenu karika otprilike svakih 8000km,ovisno od motora do motora i same upotrebe...


Tak da eto sad da se zna za ubuduće,i da ne očitavate krivo te dobivene vrijednosti znate usporediti ugrubo s danom tablicom

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #5 : 28 Prosinac, 2010, 08:40:33 »
zazor nove karike je oko 0.2mm a kad rabljenu staviš u cilindar, ona nebi smjela imat više od 0.8mm lufta između rubova (mjereno listićima) ako ima mijenjaj ih..
al ja stojim da je do federa... i role kombiniraj još malo lakše, 4.6gr tako nekako..

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #6 : 28 Prosinac, 2010, 17:31:08 »
ok, hvala

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #7 : 15 Veljača, 2011, 16:54:46 »
evo da ne otvaram novu temu, nadovezat cu se ovdje...
ivan je bio upravu, federi su zezali, start sam ispravio sa tvrdjim federima (plavi-mislim da otvaraju na 1 000 rpm, tako sam naso na netu podatak)...i stavio sam rolnice 4, 3 g.

ali  preko zime se skupilo para, i iako sam u prvom postu napisao da kit ne bih stavljao, ipak sam ga uzeo   ;D ,jer zivim na brdu, i skoro uvijek je dvoje na motoru a i motor sam polovan uzeo,
 i trebalo je vec mijenjat klip, karike, busit na prvu specijalu, pa ja lijepo uzmem sve novo, al jace...
momak koji mi je pregledo motor i preedlozio generalku, rekao je da je radilica mijenjana (al ne pita ga koja je sad, na klipnjaci pise mk i nisu pune polutke)
 i da je ne trebam dirat, a svakako motor je presao 14 000 km, pa sad kad je stavljena??? mislim da moze jos 10 000 trajat bez problema.

znaci na njemu je sad TOPPERFORMANCE TROPHY 70cc , auspuh je trenutno tehnigas pro silent, mislim ga zamjenit sa tehnigasom next-r, to mi je majstor preporucio, pa sad sta vi mislite?
ne zelim da iz kita izvlacim maksimum, trenutno sam i ovako zadovoljan,
motor ide 100km po njegovom satu, sa ovim rolnicama (4.3) i plavim federima ima predobro ubrzanje, jednosatvno ispali motor, i konstantno ubrzava nema nikakvih rupa izmedju da ja osjetim  :),
 ali kad mu tek dam gas doobro ga zavrti, ( pa sad ne znam sta vam je prevrtavanje) i sa slabim gasom malo zatrza, skoro pa se ne moze lagano krenuti, al meni ne smeta, ne znam jel njemu steti?
i jos ne znam sta bi trebao dirat (mijenjat)? ,
 za karburator nemam pare, mislim ga dobro podesit, stavit red sponge, i diznu oko 80,trenutno je 72, i svjecica je boje tamne kafe, skoro pa crne.
-jedini problem je kad krecem i u leru, ponekad nesto lupka, kao rolnice,plastike,mozda cak i kvacilo, cudan zvuk
(klizaci su dobri, remen je jos dobar (16mm), kvacilo jest malo potroseno i mislim kupit top-ovo? ) ne znam sta bi moglo bit?

svaka preporuka je dobro dosla sto se tice setupa, jer cuo sam da je minareli kao lakse nastimat u odnosu na druge masine

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #8 : 16 Veljača, 2011, 15:45:10 »
???

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #9 : 16 Veljača, 2011, 15:53:23 »
onaj tko ti je slagao setup nek ga i završi kakav je to tuning bez štelanja..

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #10 : 16 Veljača, 2011, 20:53:14 »
ok... mada mislio sam sta vi preporucujete, da je po vama najbolje za ovaj motor, da sam si slozim. a ponajvise me zanima prijenos? jesul ove rolnice prelagane?
« Zadnja izmjena: 16 Veljača, 2011, 20:54:51 amerr »

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #11 : 16 Veljača, 2011, 21:07:15 »
Pogledaj ulje u getribi, a sto se setupa tice mozes jos promjenit variomat i rjesit ces se prevrtavanja i u krajnjoj ce ti malo nize vrtit, a mozda i bude nesto veca. Ako vec nisi, stavi unutra getribu iz minarelli lc masine, duza je ni 5%, al se osjeti u ubrzanju i krajnjoj razlika :hello:

Offline amerr

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: aprilia sr50
  • MojSetup: dr evo 70cca
  • MojSpuh: leo vince zx r
Odg: (start, brdo)pomoc za apriliu sr 50 (www iz 1998g.)
« Odgovori #12 : 16 Veljača, 2011, 22:33:52 »
ok... znas li mozda kako se krece cjena lc getribe? (na forumu nisam naso)