Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: problemi regler/namotaji na 250 quasar  (Posjeta: 2968 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
problemi regler/namotaji na 250 quasar
« : 27 Kolovoz, 2010, 12:59:35 »
ovako je tekla rasprava na konkurentnom forumu bez obzira što se spominje određeni skuter kvar može biti univerzalan za quasar mašine od piaggia.

generalno:
ako je napon punjenja manji od 12V (potrošači upaljeni) greška je u statoru

ako je napon punjenja veći od 14-15V greška je u regleru.

greške statora:

-kratki spoj prema masi
-unutarnji kratki spoj (u samom namotu)
-izgoren konektor/instalacija vanjska

greške reglera

-kratki spoj na diodnom mostu
-tiristor u prekidu
-kontrola punjenja u kvaru
-gubitak mase prema motoru (popravljivo)

greške kod reglera su nepopravljive znači zamjena...
 :mrgreen:
i još nešto vrlo bitno

halogene sijalice h4 55/60w i h7 55w trebaju MANJU struju od xenon 35W ili biXenon svjetala.

xenon 35W podrazumijeva koliko snagu troši žaljura (iskrište!) od strane balasta, dakle balast mora moći isporučiti 35W ali na 6-9 kV (tisuća volti!!!).
balast troši 60-70W na ulaznom naponu od 13.3V. dakle P (snaga) je umožak I (struje) i U (napona) =

P=U x I

halogen H4 / H7

I= 60W / 13,3 V
I= 4,5A

xenon balast

I= 65W / 13,3 V
I= 4,88A

Tko ne vjeruje nek napravi test sa strujnim kljuštima  :mrgreen:
generalno:

ako je napon punjenja manji od 12V (potrošači upaljeni) greška je u statoru   namotaji u banani tako kaži

ako je napon punjenja veći od 14-15V greška je u regleru.  u manualu mi piše da napon punjenja mora biti unutar tvojih brojki tako da ovo nestoji

greške statora:

-kratki spoj prema masi                           nema promijena na displeju tj. nema nikakvog otpora instrumenta sve je na 1
-unutarnji kratki spoj (u samom namotu)    kako se to očitava na digitalnom mjernom uređaju
-izgoren konektor/instalacija vanjska         ???

greške reglera

-kratki spoj na diodnom mostu
-tiristor u prekidu
-kontrola punjenja u kvaru  
-gubitak mase prema motoru (popravljivo)

greške kod reglera su nepopravljive znači zamjena...

 :mrgreen:



iskoristit ču tvoj citat i malo ga preuredit crvenom i žutom bojom, komentiraj dalje.
ako je napon punjenja veći od 14-15V greška je u regleru. stoji, stoji, ako ti je taj napon prisutan na klemama a svi potrošaći su upaljeni...

greške statora:

-kratki spoj prema masi
-unutarnji kratki spoj (u samom namotu)       odstupanje od spec. vrijednosti - recimo otpor statora je 0.95 ohm a ti izmjeriš 0.01 ohm...
-izgoren konektor/instalacija vanjska            česta pojava na yamahi R1 točnije na konektoru koji izlazi iz statora a ulazi u regler (siva boja tropolni), zbog labavog spoja dolazilo je do grijanja konektora i izgaranja / topljenja istog..



ako je napon punjenja veći od 14-15V greška je u regleru. stoji, stoji, ako ti je taj napon prisutan na klemama a svi potrošaći su upaljeni...

greške statora:

-kratki spoj prema masi
-unutarnji kratki spoj (u samom namotu)       odstupanje od spec. vrijednosti - recimo otpor statora je 0.95 ohm a ti izmjeriš 0.01 ohm...
-izgoren konektor/instalacija vanjska            česta pojava na yamahi R1 točnije na konektoru koji izlazi iz statora a ulazi u regler (siva boja tropolni), zbog labavog spoja dolazilo je do grijanja konektora i izgaranja / topljenja istog..



miuslim da si trebao pročitati što sam napisao

evo ti iz servisne knige što su napisali.



pogledaj pod brojem 5.





ok na ovome, kako se mjeri ovaj pik up? niš ne razumijem.

neka njih u knjizi al struka je struka. 14-15 po meni je već lagano prepunjavanje i može doći do oštećenja. ne odmah al brže će taj akumulator bit za zamjenu nego što bi inaće trebao trajati. no dobro da ne duljimo. kod skutera pick up se nalazi u istom kućištu gdje i alternator samo postavljen sa vanjske strane (nije uvijet! - ima i obratno, recimo kod dvofaznih ili monofaznih statora je unutra). kod motocikala je drugačije. dakle da bi izmjerio ohmsku vrijednost pick up-a potrebno je razdvojiti njegov konektor, koji je zasebni od statorovog, i jednostavno priključiš multimetar ili AVO metar na oba pina u konektoru koji ide prema mašini. polaritet nije važan. to je to...  :mrgreen:


što znači to se mjeri kad si rasturio struju.

ok to nemožeš ovako izvidit. daj mi kaži za ovu evidentnu razliku u naponu

To sam uradio prije nego sto sam uzeo novi regler,
onako kako si mi napiso i sve ok cak sam provjerio i na ovaj nacin.

1. Disconnect the alternator 3-wire connector (the one with the 3 yellow wires).
2. Identify the alternator side of the plug (this is the one which you'll be doing tests on).
3. Start your bike and let it warm up.
4. Set your multimeter to the AC 0-250V range.
5. With the engine at 5000 RPM, test the voltage between:
- Yellow(1) and Yellow(2)
- Yellow(2) and Yellow(3)
- Yellow(1) and Yellow(3)
On each of these tests, the voltage should be greater than 70 Volts. If it's lower, you may have a
faulty alternator, however, first check to ensure you have a good connection and wiring is in good
repair (no dirty connectors/broken wires etc.).


ovakva je stvar - x9 250 evolution 16kw/22ps(ks)

izmjera otpora između žica žutih je 00,7 oma
napon na 5000 rpm između žutih žica je 45V~

napon punjenja varira do max u leru 14v bez trošila
napon punjenja 13,2 na 5000 rpm bez trošila

napon punjenja u leru 13,2 sa h7 halogen 55w
napon punjenja u leru 12,3 sa h7 xenonima 35w

napon punjenja na 5000 rpm 12,3 sa h7 halogene 55w
napon punjenja na 5000 rpm 12   sa h7 xenonima 35w


ovo su izmjere na motoru/maxiskuteru

tu sam gore pročitao da namotaji moraju davati 70v~ napona a ako je ispod te vrijednosti da su namotaji u banani, dali to vrijedi i za x9?


daj mi pojasni koji je sad relevantni podatak o naponu iz namotaja.


e ovako, 45V AC si mjerio u praznom hodu ili pod opterećenjem? prazni hod je kad je konektor (3 žute) otkopčan od reglera. ako je u praznom hodu onda po manualu nije dostatan i vjerojatno je problem sa namotajima statora. trebalo bi ga mjerit pod opterećenjem, očekujem da će pasti ispod 20V  :?

moguće je da si nadogradnjom svjetala na xenon izvedbu malo nagorio stator...  :(

napon je mjeren sa odvojenim reglerom dakle bez potrošača na 5000rpm.
ako je to istina onda niš ne preostaje nego promijeniti namotaje.


pa na koju foru je stator nagorio, nerazumijem, moji namotaji trebali bi biti dostatni za napajanje xenona.

probaj izmjeriti presjek bakrene žice, a i podatak o nominalnoj snazi u Wattima nigdje nije napisan....  :wink:



dakle to je bila konverzacija vezana uz namotaje i regler iz koje je proizašlo da su mi namotaji izgoreli.a dva reglera skoro da daji iste podatke punjenja.

ako je to istina zar nebi došlo do kratkog spoja u namotajima.

i kako je moguče da zbog xenona izgore namotaji.

zar nepostoji glavni osigurač koji štiti namotaje od prevelike struje ili čak i od kratkog spoja na instalaciji.

ako namotaji nemogu izdržati struju od 5 ampera onda bi piaggio trebao staviti ključ u bravu.
« Zadnja izmjena: 27 Kolovoz, 2010, 13:09:13 mrcina »
Piaggio X9 250  Black Box

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: problemi regler/namotaji na 250 quasar
« Odgovori #1 : 29 Kolovoz, 2010, 15:10:43 »
sila boga nemoli prisilno hlađenje reglera

     
Piaggio X9 250  Black Box