Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Pregrevanje motorja  (Posjeta: 4654 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline slavuj

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 6
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Pregrevanje motorja
« : 14 Svibanj, 2007, 12:51:44 »
Bok! Mene zanima ali imate kakšne izkušnje v zvezi s pregrevanjem motorjev in kaj menite kaj je boljše hlajenje: zračno ali vodno. Kako ugotoviti, da se je motor pregrel?

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #1 : 14 Svibanj, 2007, 13:20:27 »
pregrijavanje motora moze rezultirati ostecenjem istoga...

Vodeno hladjenje je bolje od zracnog i daje bolje performanse motora - obicno uz vodeno hladjenje ima pokazivac temperature na komandnoj ploci dok zracno hladjene masine imaju samo indikator lampicu koja se upali kada se motor pregrije...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline Punisher

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3649
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio X8 150
  • Moja Kaciga: Nolan N62
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #2 : 14 Svibanj, 2007, 13:22:12 »
pregrijavanje motora moze rezultirati ostecenjem istoga...

Vodeno hladjenje je bolje od zracnog i daje bolje performanse motora - obicno uz vodeno hladjenje ima pokazivac temperature na komandnoj ploci dok zracno hladjene masine imaju samo indikator lampicu koja se upali kada se motor pregrije...
E a gle ja na Aerox-u imam isto tako samo lampicu a na vodeno hlađenje je...
Who's looking for punishment ??

Offline roby44

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1500
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #3 : 14 Svibanj, 2007, 16:59:21 »
kolko ja znam zracnjaci uopce nemaju indikator, ni lampicu. jer se podrazumjeva da nema sta crknut,dok se vrti radilica automatski se hladi cilindar. a jos nisam cuo da je nekom nesto crklo od vrucine vani.

Offline fvedran

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Generic Ideo 50
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #4 : 14 Svibanj, 2007, 18:04:17 »
kako u biti znam na skuteru sa zračnim hlađenjem kada je dosta i kada bih trebao stati? koliko je recimo neka maksimalna kilometraža koju odjednom mogu proći? recimo ljeti, vani je 30stupnjeva?

Offline slavuj

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 6
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #5 : 14 Svibanj, 2007, 18:08:36 »
To i mene zanima!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #6 : 14 Svibanj, 2007, 18:14:11 »
Meni je na zracnjaku uvijek svijecica odlazila i to bi bio znak pregrijavanja.

Offline roby44

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1500
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #7 : 14 Svibanj, 2007, 18:19:12 »
evo kako kazu malo iskusniji,pa da prenesem: mozes vozit dok ne ostanes bez benzina.
jer sto brze vozis on se vise hladi. valjda s razlogom nisu stavili indikator pregrijavanja.

a bas da svijecica ode zbog pregrijavanja, prije klip i cilindar.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #8 : 14 Svibanj, 2007, 19:11:31 »
zato zračni cilindri imaju manje snage, jer imaju veći squish i druge obrade drugačije koje im omogućuju da rade na višim temperaturama, i preko 100°C..
manje konja, ali doduše i manje brige, još ako je alu cilindar, nema brige uopće..

Offline roby44

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1500
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #9 : 14 Svibanj, 2007, 21:06:58 »
da,neusporedivo su jednstavniji, cilindar skines "na cesti"  :laughing1:, promijenis karike i vozis dalje.
a sve ima svoje dobre i lose strane.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #10 : 14 Svibanj, 2007, 23:26:49 »
znak pregrijanog motora (ako nema indikatora) je manja snaga (tromiji skuter je i kada mu je prijenos zagrijan - remen - zato se busi dekl) jer je masina daleko od idealne radne temperature...

Mislim da je idealna temperatura za savrseno izgaranje oko 50°C...

Naravno, kada su temperature povecane dolazi i do linearnog istezanja materijala i pada kompresija...  :icon_thumright:

U svakom slucaju dajem prednost vodenom hladjenju spram prisilnog hladjenja zrakom...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline enigma

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #11 : 15 Svibanj, 2007, 07:27:56 »
s ovim se slažem, čuj mr. j, jel moguće da zbog zagrijanosti motor neće da upali?

mene moj kinez zahebava, recimo, na kratkim udaljenostima 2-3 km, odem ugasim motorom, nakon 5 minuta teško pali...ukoliko ga pustim pola sata da se hladi upali odmah....nije mi jasno kako to?

doduše, sad bi trebao na drugi servis na soma km, pa ću reći da mi poštelaju ventile, očiste karb...će onda bit bolje? isto tako kad duže vozim 40-45 znači do blokade jednostavno se počne gušit i moram ful usporit pa nastavit....već mi to ide na
živce... :angry7:

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #12 : 15 Svibanj, 2007, 09:32:57 »
s ovim se slažem, čuj mr. j, jel moguće da zbog zagrijanosti motor neće da upali?

mene moj kinez zahebava, recimo, na kratkim udaljenostima 2-3 km, odem ugasim motorom, nakon 5 minuta teško pali...ukoliko ga pustim pola sata da se hladi upali odmah....nije mi jasno kako to?

doduše, sad bi trebao na drugi servis na soma km, pa ću reći da mi poštelaju ventile, očiste karb...će onda bit bolje? isto tako kad duže vozim 40-45 znači do blokade jednostavno se počne gušit i moram ful usporit pa nastavit....već mi to ide na
živce... :angry7:

Treblo bi biti obrnuto, motor kada je zagrijan bi trebao lakse paliti...  :icon_thumright:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline roby44

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1500
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #13 : 15 Svibanj, 2007, 09:47:12 »
s ovim se slažem, čuj mr. j, jel moguće da zbog zagrijanosti motor neće da upali?

mene moj kinez zahebava, recimo, na kratkim udaljenostima 2-3 km, odem ugasim motorom, nakon 5 minuta teško pali...ukoliko ga pustim pola sata da se hladi upali odmah....nije mi jasno kako to?

doduše, sad bi trebao na drugi servis na soma km, pa ću reći da mi poštelaju ventile, očiste karb...će onda bit bolje? isto tako kad duže vozim 40-45 znači do blokade jednostavno se počne gušit i moram ful usporit pa nastavit....već mi to ide na
živce... :angry7:

ako ga stavis na bocnu nogaru treba mu neko vrijeme da upali, to je do karburatora. a i blokade imas, naravno da se gusi, to si vec davno trebao skinut.

Offline enigma

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #14 : 15 Svibanj, 2007, 10:30:41 »
na bočnu nogaru ga ni ne stavljam jer me ful drka s paljenjem...blokade još nisam skinuo jer mi je garancija do 7 mjeseca a tada i tehnički, tako da ću nakon toga...

dobro, bitno da je to sve normalno :toothy3:

hvala...

Offline fvedran

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 72
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Generic Ideo 50
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #15 : 16 Svibanj, 2007, 00:07:00 »
ne kuzim to s bočnom nogarom...dajte pojasnite malo molim.

Offline enigma

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #16 : 16 Svibanj, 2007, 07:19:27 »
kad motor radi i stavi se na bočnu nogaru automatski se ugasi, znači da nekako blokira dovod goriva ili slično, kinezu treba nakon toga 5-10 minuta da upali... :confused5:

Offline slavuj

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 6
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #17 : 16 Svibanj, 2007, 17:09:24 »
To sa bočnom nogarom kod mene ne funkcionira. motor radi

Offline Doomsday

  • Doomsday
  • Doomsday
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3008
  • Spol: Muški
  • Doomsday
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Doomsday
  • Moj Skuter: Doomsday
  • Moja Kaciga: Doomsday
  • MojSetup: Doomsday
  • MojSpuh: Doomsday
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #18 : 16 Svibanj, 2007, 17:28:21 »
Mislin da kod bočne nogare nije u pitanju blokada dovoda goriva, nego samo prekidač koji ne daje struju na bobinu, kao i kill switch, ako ga imaš... Bar je kod mene kill switch tako glupo riješen, da iako je prekinuta struja na svjećicu, on i dalje može verglat... ::)

Stvar kod bočne nogare je vjerojatno da se benzina kompletno povuče iz karba i crijeva dovoda, pa triba verglat dok se to opet napuni, pa se može i zalit svićica, i tako...  :dontknow:

Nešto slično san ja napravija kad mi je motor osta bez goriva, nakon šta san dolija goriva... Pa san na kraju rastavija pola skutera bez potribe, jer san u po frke, kad san gleda bobinu, pritisnija kill switch, i zaboravija na njega... Pa svićica nije davala iskru... Pa san kupija 2 nove... I tako, redom, dok nije doša serviser i kresnija ga u 2 sekunde.. :laughing7:
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA... :zubo:

:laughing7:

Offline roby44

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1500
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Pregrevanje motorja
« Odgovori #19 : 16 Svibanj, 2007, 17:33:57 »
nema baotian to...jednostavno se povuce benzin pod tim kutem i gotovo.