Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: xenon na 50ccm moguće?  (Posjeta: 49611 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gozz

  • moderator mini
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #20 : 15 Lipanj, 2009, 15:46:21 »
Danas napravio nekoliko testiranja:
1. Spojio sam xenon direktno na akumulator i radi ali namotoji i regler ne mogu toliko puniti koliko xenon troši,max.struju koju regler daje je oko 2A,znači fali nam bar još 1A,tako da ta opcija otpada.

2.Odspojio sam žarulju od 35w i tu spojio graetz sa kondenzatorom i onda na dodatni akumulator te onda na xenon.Sve radi ali i dalje akumulator ne stigne puniti,nedostaje skoro 0.4A,jer se napon spusti na oko 12.5v i nema punjenja akumulatora.Sve je testirano sa nominalnom strujom xenona(znači kad se zagrije na radnu temperaturu,oko 3Ampera)
Još jedan problem je da ukoliko ugasimo xenon ili crkne(obično ne traju više od 12mjeseci) napon punjenja je skoro 17V,što je neprihvatljivo i opasno za dodatni akumulator.
Kad stignem pokušat ću napraviti punjač sa LM338 ili nekim mosfetom  koji će ograničiti struju do 4A i napon do 14.4v bez obzira na okretaje motora,naravno akumulator otpada,morat će doći 7-8 članaka Ni-Mh baterija da bi napon bio niži.
Snaga koji namotaji za rasvjetu mogu dati je oko 45W a da napon ne padne ispod 12.6V.
Ako netko ima neku bolje ideju,samo neka kaže?




1. da li si isključio sve ostale potrošače (naprijed poziciju (5)10W, natrag poziciju 5W), jer to je to dodatnih 1A struje!!! (umjesto njih staviš LED, koji je kojih 100 mA)

2. Kako si mjerio da aku ne puni...??? Ako si samo naponski, onda normalno da ti aku napon nikad neće preijeći 12.5 volti, (13V max) jer kaj god namotaji proizvedu, akumulator proguta i "ispegla"... moral bi imat 10 ak ampera da mu daš 14, 16 Volti...

3. ako na grec i iza njega spojiš SAMO xenon, onda nema bojazni da ako ga isključiš ili pregori da će ostatak instalacije imat 17Volti, jer je ostatak instalacije na izmjeničnom naponu, PRIJE graetza... Uz to, kondić mi se čini malo nejak... koliko je to, 3300uF?

Trebaš staviti minimalno 8600 uF il iviše...

I naravno, sve to mjeriti pod pola gasa, nekak ne na leru...

I još,pazi na komponente... tvoj Graetz je 3000 ili (3300) miliampera, znači max trpi 3A a tebi xenon guta pod dobar dan 3A...

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #21 : 15 Lipanj, 2009, 16:13:35 »
xenon kod paljenja proguta i 10a tako da mu ovo nebu išlo jer buju diode rekle doviđenja dajem otkaz.
Piaggio X9 250  Black Box

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #22 : 15 Lipanj, 2009, 17:27:48 »
1. da li si isključio sve ostale potrošače (naprijed poziciju (5)10W, natrag poziciju 5W), jer to je to dodatnih 1A struje!!! (umjesto njih staviš LED, koji je kojih 100 mA)
2. Kako si mjerio da aku ne puni...??? Ako si samo naponski, onda normalno da ti aku napon nikad neće preijeći 12.5 volti, (13V max) jer kaj god namotaji proizvedu, akumulator proguta i "ispegla"... moral bi imat 10 ak ampera da mu daš 14, 16 Volti...
3. ako na grec i iza njega spojiš SAMO xenon, onda nema bojazni da ako ga isključiš ili pregori da će ostatak instalacije imat 17Volti, jer je ostatak instalacije na izmjeničnom naponu, PRIJE graetza... Uz to, kondić mi se čini malo nejak... koliko je to, 3300uF?
Trebaš staviti minimalno 8600 uF il iviše...
I naravno, sve to mjeriti pod pola gasa, nekak ne na leru...
I još,pazi na komponente... tvoj Graetz je 3000 ili (3300) miliampera, znači max trpi 3A a tebi xenon guta pod dobar dan 3A...

1.Za pozicuju sam stavio le-diode,dok zadnja pozicija već jesu diode.
2.Na aku sam spojio potrošač(žarulju od 35w) i mjerio struju punjenja,koja je iznosila oko 2A,dok je ostatak žarulja uzimala od akumulatora.(žarulja uzima oko 3A) Znači onaj 1 amper šta nam fali,žarulja je cuclala sa akumulatora,a regler daje max 2ampera.
A,ako si mislio na punjenje dodatnog akumulatora,spojen je kao na slici,znači imamo struju od 0.4A u minusu,znači aku daje tih 0.4A xenonu,testirano je sa pola gasa i to nekoliko minuta.
3.Ako spojiš samo grec i kondenzator bio on i 100000uF xenon se neće upaliti jer mu treba oko 10A.Namot ne može toliko dati.I da se xenon upali,kad bi skuter radio na minimum napon bio bio oko 8v i xenon se gasi.

Ja još čekam Lm338(tu unašem selu nema niš,moraš sve čekati 10dana)Znači cilj je ispraviti napon i ograničiti napon i struju do 4A koja će puniti dodatni aku(ni-mh) i koji će napajati xenon.
« Zadnja izmjena: 15 Lipanj, 2009, 17:49:23 manky »

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #23 : 15 Lipanj, 2009, 17:35:07 »
Graetz je 5A(3.3) na hladnjaku tako da nema problema,namotaji ne mogu dati više od 5A,osim u kratkom spoju.Elektrolit je 4700uF.
« Zadnja izmjena: 15 Lipanj, 2009, 17:41:05 manky »

Offline gozz

  • moderator mini
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #24 : 15 Lipanj, 2009, 18:20:40 »
Graetz je 5A(3.3) na hladnjaku tako da nema problema,namotaji ne mogu dati više od 5A,osim u kratkom spoju.Elektrolit je 4700uF.

gle, najlakše ti je provjerit dal ti se aku puni tako da od plusa akua daš diodu prema potrošaču, a paralelno s tom diodom staviš LED icu bez otpora, i onda, kad aku daje struju, ide kroz diodu, a ledica u tom smjeru ne svjetli...

Čim napon namota pređe napon akua, dioda prestaje voditi, a ledica počinje, to jest pali se... Bude vjerojatno zgorila, ali obična ionako ne košta ni 30 lipa...

Znači ako zasvjetli, onda se aku puni...

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #25 : 15 Lipanj, 2009, 20:17:06 »
gle, najlakše ti je provjerit dal ti se aku puni tako da od plusa akua daš diodu prema potrošaču, a paralelno s tom diodom staviš LED icu bez otpora, i onda, kad aku daje struju, ide kroz diodu, a ledica u tom smjeru ne svjetli...
Čim napon namota pređe napon akua, dioda prestaje voditi, a ledica počinje, to jest pali se... Bude vjerojatno zgorila, ali obična ionako ne košta ni 30 lipa...
Znači ako zasvjetli, onda se aku puni...

Pa zašto komplicirati,instrumentom je izmjerena struja,aku daje 0.4A prema xenonu dok ostatak daju namoti.Tu je sve jasno.

Offline Resident-Bj

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 255
  • Spol: Muški
  • 095/506-6677
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nexus 500
  • Moja Kaciga: 095/506-6677
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #26 : 21 Lipanj, 2009, 00:23:35 »
Samo na ovo mogu reci jedan veliki LOL (bez uvrede), ako kome treba pomoc ili objasnjenje za montazu na 50 ccm ili bilo sta sto proizvodu struju 12v min 3 A , neka se javi putem PM-a .
« Zadnja izmjena: 21 Lipanj, 2009, 00:26:02 Resident-Bj »

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #27 : 21 Lipanj, 2009, 11:46:53 »
Samo na ovo mogu reci jedan veliki LOL (bez uvrede), ako kome treba pomoc ili objasnjenje za montazu na 50 ccm ili bilo sta sto proizvodu struju 12v min 3 A , neka se javi putem PM-a .

Evo dugo očekivanog rješenja  ;D


Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #28 : 21 Lipanj, 2009, 14:46:12 »
Samo na ovo mogu reci jedan veliki LOL (bez uvrede), ako kome treba pomoc ili objasnjenje za montazu na 50 ccm ili bilo sta sto proizvodu struju 12v min 3 A , neka se javi putem PM-a .

obozavam ovakve "padobrance" :D , ono, ni a ni b, ja imam rijesenje i reci cu vam ga na PM, necu ovako javno :D

e pa imam i ja rijesenje za krizu u svijetu, ako kome triba, neka se javi putem PM-a! :P

Offline Resident-Bj

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 255
  • Spol: Muški
  • 095/506-6677
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nexus 500
  • Moja Kaciga: 095/506-6677
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #29 : 21 Lipanj, 2009, 21:28:03 »
pa " padobranac" kako si me ti nazvao bi poslao ovdje , i evo nema problema , ali putem PM-a se moze bolje objasnit ako nekome nesto nije 100% jasno nisu svi elektronicari i da se kuze u sve kao sto se moze izcitati iz tvog posta , zato svoje misljenje zadrzi za sebe ... , a evo i slikice i opet kazem ako nije kome jasno slobodno pitaj na PM ....



Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #30 : 21 Lipanj, 2009, 21:34:53 »
 :toothy9:

i sto si napravio?

opet si stavio da ti se napaja sa akumulatora, a o tome stalno pricamo, da se aku ne stigne napuniti pa da se isprazni... pogle malo prijasnje postove i teme pa ces viditi...

zasto dioda prije balasta???

pa balast ima plus i minus, ne mozes falit


Offline Resident-Bj

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 255
  • Spol: Muški
  • 095/506-6677
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nexus 500
  • Moja Kaciga: 095/506-6677
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #31 : 21 Lipanj, 2009, 21:40:24 »
kao prvo to je zener dioda i nepusta struju vise od 12 V odnosno 14 , ovisno o punjenju koliko je jako na motoru (jel varira od skutera do skutera) , znaci nemoze vuci vise od 12V , jel  balast ce povuci svu raspolozivu struju ako je u mogucnosti prvih 10 sekundi (stabilizacija zarulje xenona) ako mu se to omuguci i tako 5-10 puta dnevno i cist normalno da ga neuspije nafilat , sa zenericom ga ogranicis na 12 , i akumulator se fila cist ok  , ja imam vec 1 godinu i svijetli non-stop (kineski akumulator) ....


PS : mogla bi ici i dioda 10 V , jel balast radi vec od 9 V , ali nije preporucljivo za BALAST ,
« Zadnja izmjena: 21 Lipanj, 2009, 21:43:43 Resident-Bj »

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #32 : 21 Lipanj, 2009, 21:49:15 »
kao prvo to je zener dioda i nepusta struju vise od 12 V odnosno 14 , ovisno o punjenju koliko je jako na motoru (jel varira od skutera do skutera) , znaci nemoze vuci vise od 12V , jel  balast ce povuci svu raspolozivu struju ako je u mogucnosti prvih 10 sekundi (stabilizacija zarulje xenona) ako mu se to omuguci i tako 5-10 puta dnevno i cist normalno da ga neuspije nafilat , sa zenericom ga ogranicis na 12 , i akumulator se fila cist ok  , ja imam vec 1 godinu i svijetli non-stop (kineski akumulator) ....


PS : mogla bi ici i dioda 10 V , jel balast radi vec od 9 V , ali nije preporucljivo za BALAST ,

mislis napon?

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #33 : 21 Lipanj, 2009, 22:48:42 »
kao prvo to je zener dioda i nepusta struju vise od 12 V odnosno 14 , ovisno o punjenju koliko je jako na motoru (jel varira od skutera do skutera) , znaci nemoze vuci vise od 12V , jel  balast ce povuci svu raspolozivu struju ako je u mogucnosti prvih 10 sekundi (stabilizacija zarulje xenona) ako mu se to omuguci i tako 5-10 puta dnevno i cist normalno da ga neuspije nafilat , sa zenericom ga ogranicis na 12 , i akumulator se fila cist ok  , ja imam vec 1 godinu i svijetli non-stop (kineski akumulator) ....
PS : mogla bi ici i dioda 10 V , jel balast radi vec od 9 V , ali nije preporucljivo za BALAST ,


 1. Zenerica će odmah izgoriti jer ne može izdržati toliku struju.Nisam susretao zenerice koje će izdržati više od 500mA.
 2.Opet se vraćamo na početak posta jer skuter ne stigne puniti aku i napajati xenon.

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #34 : 21 Lipanj, 2009, 23:07:38 »
ali decko kaze da mu radiiiiii

i to vec godinu dana....

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #35 : 21 Lipanj, 2009, 23:23:24 »
kao prvo to je zener dioda i nepusta struju vise od 12 V odnosno 14 , ovisno o punjenju koliko je jako na motoru (jel varira od skutera do skutera) , znaci nemoze vuci vise od 12V , jel  balast ce povuci svu raspolozivu struju ako je u mogucnosti prvih 10 sekundi (stabilizacija zarulje xenona) ako mu se to omuguci i tako 5-10 puta dnevno i cist normalno da ga neuspije nafilat , sa zenericom ga ogranicis na 12 , i akumulator se fila cist ok  , ja imam vec 1 godinu i svijetli non-stop (kineski akumulator) ....
PS : mogla bi ici i dioda 10 V , jel balast radi vec od 9 V , ali nije preporucljivo za BALAST ,

Evo upravo probao spojiti prema shemi,zenerica je izgorila nakon 20 sekundi.Zener u ovakvom spoju nema svrhe,pad na diodi biti će oko 0.7V x 10A= 7W
« Zadnja izmjena: 21 Lipanj, 2009, 23:35:03 manky »

Offline mrcina

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5929
  • Spol: Muški
  • čuvajte se policajca. jebu svakog koga stignu.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Piaggio X9 250 / Plava Vektra 1,6 16V
  • MojSetup: polini kuplung i plava centrala.
  • MojSpuh: Gianneli
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #36 : 22 Lipanj, 2009, 09:16:59 »
laže dečko samo da vas provocira.

nije bitan napon več struja koju poždere kod paljenja.

taj prvi udar potroši akumulator pa namotaji nemogu proizvesti dovoljno struje da napune akumulator. zašto neide
pod 1- paljenjem se potroši akumulator nešto više od tri četvrtine snage
pod 2- xenonica se upali i dok držiš gas ona svijetli kako lijepo namoti naprave 3a struju a xenonka troši 3,5a
pod 3- što če se desiti nakon sat vremena pod gasom če se xenonica ugasiti jer joj fali amperaže za rad       tj. akumulator prazan.
pod 4- kako napraviti da xenonica duže radi- kod paljenja xenonice iskoristiti serijski akumulator  na skuteru i njemu dodati još jedan od oko 20ah da daje struju xenonicama.
pod 5- ovo što sam napomenuo pod 4 trajat če par dana zašto - 3a iz namotaja + 0,4a iz akumulatora na sat vremena izračunajte. formula je jednostavna radit če otprilike 50 sati bez punjenja. dakle puna dva dana.
pod 6- sad treba napraviti elektroniku koja če pratiti punjenje orginalnog akumulatora te kad se on napuni da se  prešteka na punjenje ovog dodatnog.


i rezime - 50 ccm skuter imapreslabu struju da bi pogonio duže vrijeme xenonke - one če raditi ali samo u režimu vožnje dok kad stojiš na semoforu i čekaš zeleno xenonka nebu svjetlila zbog manjka struje.
i dodavanjem dodatnog akumulateora te elektronike koja če regulirati punjenje nečemo ništa postiči samo čemo pomaknuti ono neizbježno zamjenu akumulatora ili njegovo punjenje svaka dva dana.

nikakva elektronika neče postiči ono što mi hočemo a to je struja na izlazima namotaja veča od 3a a da je napon stabilan na 12v .

ovakvih problema imao je i tesla  tesla pa je konstruirao generatore koji su bili jači i bolji od zastarjelih dinama koji su davali istosmjernu struju.
Piaggio X9 250  Black Box

Offline manky

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 66
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pula
  • Moj Skuter: trenutno bicikl
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #37 : 22 Lipanj, 2009, 21:58:01 »
nikakva elektronika neče postiči ono što mi hočemo a to je struja na izlazima namotaja veča od 3a a da je napon stabilan na 12v .


Mi ne odustajemo,idemo dalje  :icon_scratch:

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2007
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #38 : 23 Lipanj, 2009, 13:01:45 »
tako je!  :icon_thumright:

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: xenon na 50ccm moguće?
« Odgovori #39 : 23 Lipanj, 2009, 13:57:45 »
Ako sam skuzio rjec je o slaboj struji namotaja. Moze li se nanovo viklovati dio namotaja za instalacije da proizvodi jacu struju, te se ubaciti 7ah akumulator? Mislim da bi svaki elektro mehnicar koji vikluje motore, elektro magnete itd... mogao previklovati par zavojnica za max 200kn, ako ne i 100, neznam koliki su namotaji na skuteru?