Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Topik (samo) o centralnim federima  (Posjeta: 2696 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Topik (samo) o centralnim federima
« : 02 Ožujak, 2009, 18:40:17 »
Sada sam mjerio na vagi federe. Ovo mjerenje je malo drugacije nego prije zato sto sam za svaki feder mjerio 3 polozaja.

1. polozaj je onaj kada je feder stisnut tako da mu je duljina 4cm
2. polozaj je onaj kada je feder stisnut tako da mu je duljina 3cm
3. polozaj je onaj kada je feder stisnut do kraja

Mjereni su Piaggio serijski, Malossi ljubicasti i Malossi plavi feder za Piaggio


Malossi ljubicasti:
1. 24kg (stisnut na duljinu od 4cm)
2. 30kg (stisnut na duljinu od 3cm)
3. 38kg (skroz stisnut)

Malossi plavi:
1. 27kg (stisnut na duljinu od 4cm)
2. 33kg (stisnut na duljinu od 3cm)
3. 41kg (skroz stisnut)

Piaggio serijski:
1. 31kg (stisnut na duljinu od 4cm)
2. 37kg (stisnut na duljinu od 3cm)
3. 41kg (skroz stisnut)


Ovako to izgleda usporedjujuci federe (prvi stupac je ljubicasti, drugi stupac plavi, a treci serijski feder):

1. 24kg   27kg   31kg (stisnuti na duljinu od 4cm)
2. 30kg   33kg   37kg (stisnuti na duljinu od 3cm)
3. 38kg   41kg   41kg (skroz stisnuti)



Zakljucak:

Ljubicasti i plavi federi su iste duzine. Serijski Piaggio feder je dosta dulji. On u polozaju kada je skuter u leru pruza dosta veci otpor od kracih federa, ali kako se skupljanjem polutki on stisce, polako se izjednacava plavom Malossi federu po otporu koji pruza i u skroz stisnutom polozaju su isti. Vjerojatno je serijski feder tvrdji u praksi jer se u polutkama obzirom da ima vise namotaja zice spoji skoro sam sa sobom dok su kraci federi stisnuti tako da bi se mogli jos slobodno stiskati i ispada da je u praksi serijski Piaggio feder cak i na max. brzini tvrdji od Malossijevih.


E sad, ja racunam ovako:
Imam lagani pad okretaja na polovici polutki (oko 50-70 km/h) jer se ne sire linearno (kao i 99% ljudi sa Piaggio prijenosom i Multivarom)  i trebao bi izbjegavati feder koji u startu ima jaci pritisak. Odnosno, ako moram birati izmedju kraceg i duljeg federa, svakako mi treba onaj kraci ukoliko oba ta federa pruzaju isti otpor kada su do kraja (ili skoro do kraja) stisnuti jer zelim krivulju djelovanja federa takvu da u startu bude sto meksi.
Kako su ove opruge linearnog djelovanja, tako je nemoguce dobiti ponasanje da feder u startu bude meksi onda sam prisiljen koristiti najmanje lose rjesenje, a to je svakako sto kraci feder.


Mozda je malo konfuzno napisano, ali ako se cita sa razumijevanjem trebalo bi biti jasno.





Komentari?
« Zadnja izmjena: 03 Ožujak, 2009, 01:25:47 3alfa3 »

Offline Rossi

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2380
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla
  • Moj Skuter: Gilera Runner ST 200
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #1 : 02 Ožujak, 2009, 18:44:51 »
lijep topik...iznenadio sam se da je serijski piaggio centralni tvrdji ov ovih malossi..ajde konto sam da je isti kao ljubicasti ali od plavog nisam ni razmisljo da ce biti tvrdji..
Valentino Rossi 46!!!!!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #2 : 02 Ožujak, 2009, 18:58:04 »
ja sam na zipu imao plavi feder i serijski i sa istim rolama nisam bio osjetio nikakvu razliku, znači da ima smisla..
samo što su sportski  federi osmišljeni da daju izjednačen otpor dok serijski jednostavno služi svojoj svrsi..
i da imam bilo kakav setup prvo bi ga probao sa serijskim centralnim a onda išao dalje..
slično je na pežou..
zapravo malossi federi za pežo i piaggio su potpuno isti..

Offline PROOF

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3920
  • Spol: Muški
  • aj ne seri jeate
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin-Vratno
  • Moj Skuter: ide u blokadu đitn vu-vu
  • Moja Kaciga: head inside
  • MojSetup: cul sam nekaj o kitu ali neznam,on zivi u vodi jel?
  • MojSpuh: kaj si njim?ja mislim da imam,moram pitat mamu
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #3 : 02 Ožujak, 2009, 18:59:51 »
svaka cast..... :notworthy: :notworthy:
ĐITN ĐITN......
FUCKING ZAŠIKJENIC :ajdeajde:
PIČKIN PRDEC
KALAFUNĐIJA RULZ :pottytrain4: We are the best, Fuck all the rest

Offline Brla

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 824
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Sveti Ivan Ž
  • Moj Skuter: Runner VX
  • Moja Kaciga: HJC fg-15
  • MojSetup: 209, polini, vxr, itd.
  • MojSpuh: serijala
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #4 : 02 Ožujak, 2009, 19:02:10 »
zanimljivo  :happy8: i ovo je za svaku pohvalu što si to podijelio s ostalim svijetom  :notworthy:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #5 : 02 Ožujak, 2009, 19:02:29 »
...samo što su sportski  federi osmišljeni da daju izjednačen otpor dok serijski jednostavno služi svojoj svrsi...

Linearno se sire i skupljaju i jedni i drugi jer su "glupi". Nisu kao neke opruge na autima sa razlicitim debljinama na pojedinim dijelovima pa da imaju nelinearno stiskanje


malossi federi za pežo i piaggio su potpuno isti..

Tako je

Offline Ivan SP

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 830
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ST
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #6 : 02 Ožujak, 2009, 19:05:57 »
ja cu sada probati sa polinijem jer za moj set ljubičasti je pre tvrd i od 50 do nekih 70 kao da izgubi okretaje
---OSIGURAČ RACING---

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #7 : 02 Ožujak, 2009, 19:09:45 »
ako skuter ima rupu u ubrzanju onda je feder premekan..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #8 : 02 Ožujak, 2009, 19:09:56 »
ja cu sada probati sa polinijem jer za moj set ljubičasti je pre tvrd i od 50 do nekih 70 kao da izgubi okretaje

Ajde mu probaj prije izmjeriti duljinu kad je opusten i onda ga stisnuti rukom na vagu i vidi koliko vaga pokazuje u trenutku kad se on spoji sam sa sobom (ali nemoj stiskat dalje od toga)

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #9 : 02 Ožujak, 2009, 19:12:13 »
ako skuter ima rupu u ubrzanju onda je feder premekan..

Najcesce je tako, ali nije pravilo. Ovisi o nacinu sirenja variomata, skupljanju polutki, krivulji snage mashine.... Dosta stvari utjece.
Dok sam imao torque polutku (linearno sirenje) imao sam obrnutu situaciju - prevrtavao bi (200-300 okr) tek nakon 70 km/h

Offline Rossi

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2380
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Tuzla
  • Moj Skuter: Gilera Runner ST 200
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #10 : 02 Ožujak, 2009, 23:15:13 »
mislim da bi ove podatke oko centralnih opruga trebalo premjestit u FAQ ili negdje drugo da ljudi poslije neakd mogu vidjeti to...
Valentino Rossi 46!!!!!

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #11 : 02 Ožujak, 2009, 23:19:21 »
mislim da bi ove podatke oko centralnih opruga trebalo premjestit u FAQ ili negdje drugo da ljudi poslije neakd mogu vidjeti to...

Da sam isprodao barem po 5-6 federa od svake boje, onda bi u slucaju identicnih rezultata mogao garantirati da je odnos tih federa upravo ovakav. Ali ovako se to nebi usudio pa je zato to "samo" u tehnickom dijelu foruma.

btw, imam doma 2 ljubicasta - nov (nikad bio na skuteru) i polovan koji ima 12300km (sad sm pogledao na koliko km je stavljen  ;D). Oba su jednaka u svim ovim mjerenjima.

Offline pitaNS

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2154
  • Spol: Muški
  • samo gas
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Novi Sad
  • Moj Skuter: JeTfOrCe,ApRiLiA SR
  • MojSetup: kako ono - high end?!
  • MojSpuh: prdekalica neka Roost
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #12 : 03 Ožujak, 2009, 00:07:03 »
evo ja imam Polini plavu i belu oprugu za Peugeot, pretpostavljam da su iste kao i za piaggio, pa ih mogu testirati na vagu kako bismo i njih stavili u odnos...
MHR 70..MHR radlica...Roost Sprint...PWK 21mm...Malossi Selletra...MHR OR prenos...itd itd

Offline dhorvat

  • forumski cruiser
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6892
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: YaAeMrAoHxA
  • MojSetup: serijala sa malim trikovima
  • MojSpuh: serijala
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #13 : 03 Ožujak, 2009, 04:37:40 »
E, ovo me živo zanimalo. Imam doma dva različita bijela federa za minarelli. Jedan je kupljen zasebno a drugi sam još davnih dana dobio uz Malossi Multivar. I nisu jednaki. Ovaj koji je došao uz Multivar je duži za centimetar  :icon_thumright:

Drugim rječima, sad mi padaju okretaji postepeno (za cca 200) prema krajnjoj, to znači da bi mi kraći bio bolji. Baš ću probat  :toothy11:
Base tuning minarellija... u slobodno vreme :zubo:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15005
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Topik (samo) o centralnim federima
« Odgovori #14 : 03 Ožujak, 2009, 13:39:15 »
E, ovo me živo zanimalo. Imam doma dva različita bijela federa za minarelli. Jedan je kupljen zasebno a drugi sam još davnih dana dobio uz Malossi Multivar. I nisu jednaki. Ovaj koji je došao uz Multivar je duži za centimetar  :icon_thumright:

Drugim rječima, sad mi padaju okretaji postepeno (za cca 200) prema krajnjoj, to znači da bi mi kraći bio bolji. Baš ću probat  :toothy11:



Za Piaggio su Malossi zeleni, ljubicasti i plavi dugi 9cm, a Malossi bijeli i originalni Piaggio 11,5cm