Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: XMAX 250 - nema iskre  (Posjeta: 2078 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
XMAX 250 - nema iskre
« : 09 Siječanj, 2024, 20:27:11 »
Pozdrav ekipa,

Kao sto u naslovu pise imam problema sa iskrom na Xmax-u 250 iz 2005 godine.

Motor sam uzeo neispravan s namjerom da ga popravim. Kad sam ga uzeo nije uopce htio verglati i samim time nije ni palio.

Taj isti dan kad sam ga doveo uspio napraviti da vergla i ujedno i da upali. Naime bivsi vlasnik je mijenjao novi akumulator ali je pri tom razdrmao zicu od mase i stoga je bio slab spoj. To sam stegnuo i usput rastavio prekidac od paljenja i ocistio ga i onda je motor poceo verglati. Kako je baterija bila slaba spojio sam motor na akumulator od automobila i onda je motor upalio i radio.
 I ja sam mislio to je to problem rijesen medutim sutra ujutro opet motor nije htio paliti.

 Onda sam poceo gledati jos po motoru i primjetio da su zice koje idu iz namotaja dosta loše to jest izolacija je bila rastopljena. Jos jedna stvar je ta da su sve zice koje idu iz namotaja u instalaciju razdvojene to jest nema oni dzekova koji se u koje budu ugurane zice nego je svaka zica bila spojena sa zicom iz instalacije.

I onda sam pomijesao zice i pokusavao skuziti kako spojiti da bude ispravno medutim od tih 5 zica 2 su obojene crvenom i plavom bojom a ostale 3 su iste bijele boje. I onda sam pretpostavio da ove 2 koje idu u CDI treba pospojiti s onim zicama koje idu iz pickup-a namotaja. Ako dobro mislim za dobivanje iskre trebaju biti ispravno pospojene zice koje idu iz pickup-a do CDI-a.

Nakon toga sam nasao manual na internetu za ispitivanje lule, bobine i pickup-a namotaja i sve testirao multimetrom i sve je ispravno.

 Zatim sam pokusao verglati i nista to jest nema iskre. Zatim sam izvadio osigurac pod oznakom "ignition" da provjerim da li je sve uredu i kad sam ga vratio cuo se neko zujanje i onda sam pokusao verglati i dobio sam iskru na sekundu i onda je nestala.

Zatim sam istekao i ustekao CDI i opet se dogodila ista stvar. I nakon toga uvijek kad izvucem i stavim osigurac od "ignitiona" dobijem iskru na sekundu i onda nestane. Ima li netko ideju zasto se to dogada ?

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #1 : 10 Siječanj, 2024, 15:53:21 »
Stavi dobar akumulator i potegni si klemu od minusa baterije na blok motora da dodas masu, onda si svaki kontakt koji ti izgleda da je gingav preradi, ili prelemi.
Jer to sta imas je vreca potencijalnih problema.
Moze biti jako jednostavna stvar, vidi injektor ako ti injektor stalno strela a bobina ne onda je do mase ili vodova bobine ili same bobine.
Ako injektor ne strelja velika je sansa da zbog loma kabla nemas pickup i / ili te imobilizator zeza.
Isto tako ako imas salter na bocnoj nogari ili salter na rucici gurvenala oni isto znaju od vibracija otici pa malo radi pa malo ne radi.
Imas lijepo unimetar i lemilicu i rjesavaj komad po komad opreme i instalacije.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #2 : 10 Siječanj, 2024, 22:41:59 »
Evo update situacije na motoru. Danas malo gledao po internetu i naisao na savjet da probam s drugim rezervnim kljucem i kada sam to probao dobio sam iskru. Izgleda da imbolizator nije ocitavao kod kljuca i u tome je bio problem.

 I ja se ponadao evo svi problemi rjeseni i krenem ja verglati kad ono ne zeli sastaviti nego zavergla par puta i zastane to jest cuje se kao neki prekid. Postaviti cu video da bude jasnije.

Onda sam sumnjao da gorivo ne dolazi pa sam ubacio direkt gorivo u cilindar kroz otvor svjecice i opet nista. Nakon toga sam gledao svjecica nakon verglanja i izgleda mi da dobiva gorivo.

Uglavnom dobiva i iskru i gorivo ali opet ne zeli sastaviti. Cini mi se da nekad i upali ono bas na kratko na sekundu ali to je to.

Jos jedna stvar za koju nisam siguran. Naime sve zice sam ucvrstio i one dvije koje idu iz namotaja u cdi samo ispravno pospojio s obzirom da baca iskru. No bune me preostale tri zice koje su sve iste boje.

To jest iz namotaja izlaze 3 zice crvene identicne boje a iz instalacije motora izlaze 3 bijele identicne zice. Po kojem pravilo to sad spojiti nisam bio sigurna pa sam ja isprobavao sve kombinacije. Sad ne znam moze li to biti razlog.

Takoder dok sam verglao akumulator je bio spojen na punjac baterije i tu sam pratio voltazu i naime ovaj zvuk u video koji se pojavi se dogada cini mi se kada voltaza padne ispod 12V. Da li je to normalno da baterija sa 13.2V padne ispod 12V nakon par sekundi verglanja.

Maloprije sam stavio akumulator od auta pa cu probati sutra to pospojiti. Ako netko imaju ideju do cegs moze jos biti rado cu poslusati i probati.

Hvala :)

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #3 : 10 Siječanj, 2024, 22:43:37 »

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #4 : 11 Siječanj, 2024, 12:23:23 »
Aj ti redom pregledaj dali je masina za pocetak ufazena i dali pi*kap daje signal cdiju za paljenje i onda redom lajtunge do bobine prekontroliraj dali daju struju.
A druga stvar je da akumulator nemoze tako pasti ispod 12V samo od tri cetiri verglanja to znaci da je dubinski prazan ili gotov.

Pogledaj si i masu i napajanje bobine da te oni ne zezaju.
Najbitnije je da su svi kontakti dobri onda mozes raditi inace je to trazenje duhova u podrumu. Svaki kontakt je bitan.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #5 : 11 Siječanj, 2024, 12:35:54 »
JogFromYamaha hvala na odgovorima za pocetak.

Sto se tice masine trebala bi biti u fazi jer kao sta sam u prvom postu napisao meni je motor upalio prvu vecer i radio je 2 minute idealno, nego se problem dogodio sutradan kad vise nije htio upaliti.

Mozes li mi objasniti kako provjeriti da li pick up daje signal CDI-iu za paljenje.

Sve zice sam sinoc izolirao i odvojio tako da se ne diraju nicega.

Sto se tice akumulatora on je nov samo eto postoji mozda mogucnost tvornicke greske pa sam zbog toga sinoc preko nkci stavio puniti akumulator od auta koji sam imao doma.

Sto se tice mase danas cu iza posla probati spojiti dodatni kabel sa minusa baterije na ramu skutera.

Danas iza posla cu odmah krenit to provjeravati pa ako tko ima jos koju ideju neka napise jer danas imam vremena za sarafanje 😃

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #6 : 11 Siječanj, 2024, 14:32:19 »
Provjeri masinu dali je ufazena lako se sve vidi, samo otvori kontrolni prozor na lgavi i na radilici i za 2 minute znas sve.
Sta se tice pickupa moras sa multimetrom postavljenim na izmjenicnu voltazu izmjeriti dal ti dolazi signal dok se vergla masina.
Signal ti je do nekih 0.8V ako ga ima onda ok, ako ga nema nije ok jer je ili pickup krivo nastelan pa ima preveliki zazor ili pak sam pickup ili kabel bude u prekidu. Oboje se da izmjerit pikanjem zica. Nema signala pickupa nema ni iskre od cdija.
isto tako hoceju krepati zice koje napajaju bobinu to se isto lako pregleda.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #7 : 11 Siječanj, 2024, 17:55:41 »
Evo novi update

Provjerena faza i sve je dobro.

Izmjeren izmjenicni napon izmedu dvije zice na pickup-u i on iznosi oko 0.75V tako da pretpostavljam da je to okej.

Spojena masa sa negativnog pola baterije na ramu.

Probano paliti sa baterijom od automobila i opet ista stvar  :icon_scratch:

Znaci i dalje nema pomaka. Ee tek sad neznam sto raditi  ???

Ekipa moze li pomoc  :help:

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #8 : 11 Siječanj, 2024, 17:56:45 »
mene je na x9 znalo zezati relej paljenja... pokušaj tako nešto nać i provjeriti....

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #9 : 11 Siječanj, 2024, 18:03:56 »
Ekipa evo jos malo videa ako pomaze:

https://streamable.com/2an4z9

https://streamable.com/qcxfox

https://streamable.com/l282xp

Chanellbean okej mogu probat pokusati naci relej paljena, ali sto da provjerim na njemu ili kako da ga ispitam ?


Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #10 : 11 Siječanj, 2024, 18:08:01 »
Pa ti imas pad napona da ti se prekida paljenje, daj manualno prebrikaj relej i vidi sta se desava i prebrikaj salter bocne nogare

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #11 : 11 Siječanj, 2024, 18:31:30 »
JogFromYamaha sto ti to znaci prebrikaj. Mozes li molim te objasniti.

Channelbeann nasao sam relej paljenja i istekao ga i podmazao kontakte i vratio i uspio sam ga jedva upaliti uz dodavanje gasa.

Znaci sad je motor upalio ali jedva ali radi samo na punom gasu i ako ga pustim ugasi se.


Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #12 : 11 Siječanj, 2024, 18:43:02 »
JogFromYamaha cini mi se da si ti u pravu.

 Izgleda kao da nesto uzrokuje pad napona i onda prekida paljenje.

Ako mozes objasniti ovo prebrikaj kablove pa da pokusam i to jer imam osjecaj da smo blizu otkrivanja kvara.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #13 : 11 Siječanj, 2024, 18:52:38 »
Evo jos jedan video di sam uspio snimiti kako izgleda kad motor upali.

Ovo je drzanje na punom gasu ako pustim gas ugasi se.

Da napomenem ovo mi upali jedva i ne zeli svaki put ovako.

Link videa: https://streamable.com/47d0m6

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #14 : 11 Siječanj, 2024, 19:05:27 »
Ako imas takav pad napona imas i kratki spoj u sustavu, najcesce relej zacvikani ili anlaser na pola u kratkom spoju.

Prebrikati znaci da uzmes kabel i s njime zamjenis originalni kabel da testiras da nije interni lom kabla.
Isto tako odstekas bocni nogar i s komadom zice prespojis tak da izgleda ko da je nogica dignuta.

Negdje u sustavu imas kratki spoj, defektan kontakt koji od vibracija ima pa nema, lom kabla  itd.

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #15 : 11 Siječanj, 2024, 19:34:55 »
Ako imas takav pad napona imas i kratki spoj u sustavu, najcesce relej zacvikani ili anlaser na pola u kratkom spoju.

evo čovik je doslovno sve rekao...

moj dodatak: uzmi sve releje, ja mislim da su možda čak i 2 releja paljenja, po njima kupi druge... sad u pleše, intercarsa ili di već si, naruči druge, i obavezno pregledaj osigurače tj kompletnu kutiju sa osiguračima...

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #16 : 11 Siječanj, 2024, 20:25:53 »
Pregledna je kompletna kutija sa osiguracima odmah na pocetku i svi osiguraci su cijeli.

Mogu probati uzeti nove releje paljenja pa vidjeti situaciju.

Sto bi znacilo ovo da je alnaser na pola u kratkom spoju ?

Prebrikao sam i kablove od bocne nogare i do toga nije.

Ostale kabele nisam uspio zamijeniti danas.


Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #17 : 12 Siječanj, 2024, 07:59:57 »
Anlaser dok je stari i polupotroseni ima potrosene cetkice koje su od grafita, kak se one trose tako i prase.
Ta prasina je vodljiva i nakuplja se unutra i radi kratki spoj. Citaj anlaser ne okrece dovoljno jako a i vuce puno vise struje nego bi trebao.

Offline Deni999

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 299
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Baotian 49
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #18 : 13 Siječanj, 2024, 17:35:53 »
Alnaser sam taman rastavio i ocistio cijelog.

 Naime u pravu si bilo je dosta prašine.

 Ali cetkice jos imaju mesa tako da ih vjerovatno nema potrebe mijenjati.

Onda sam nazad sve sklopio i probao paliti ali nazalost opet ista situacija. Tesko vrti to jest kao da prekida nesto.

Pitao sam jednog prijatelja i on kaze da je imao slicnu situaciju na svojoj Aprili Leonardo 125. On je svoj problem ovakovog prekida pri verglanju rijesio zamjenom bendixa na magnetu.

Medutim to bi rjesilo problem teskog verglanja i paljenja, ali i dalje ostaje problem zasto pali samo pri dodavanju gasa i zasto se gasi ako se pusti gas.

Relej paljenja jos nisam uspio nabaviti pa nisam uspio s tim probati.


Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16945
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: XMAX 250 - nema iskre
« Odgovori #19 : 13 Siječanj, 2024, 18:49:57 »
Relej preispitaj a onda gledaj kuplung i zamasnjak paljenja da se nisu raspali ili da nisu federi na stiftima lobavi ko babin zub.