Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Projekt "theSkodilac" by challenbeen  (Posjeta: 6962 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« : 10 Listopad, 2021, 20:24:53 »
Vrijeme je za otvoriti projekt temu.
Komentare temu neću otvarati jer već postoji tema u Garaži.
Tu sam otvorio da sve bude pregledno, uredno jer je ipak moj posebni projekt dugo očekivan.


Naravno, radi se o Piaggio NRG Power DD LC 50 modelu iz 2006 godine - simpatičan primjerak u jako dobrom stanju pronađen u Puli i dovežen kući na otok Pag. Skuter koji je već predstavljen u pod forumu garaža, ali pošto je u planu odraditi nešto posebno, tema je i tu. Poznavajući i imajući dijelove za Piaggio LC 50cc mašine, i imavši MC3 te 2 Powera znajući da je Power odličan za noćne vožnje, gdje se lako plastike skidaju i mogu pristupiti za servis mašine, nisam se puno dvoumio hoće li to biti Power u 2T izdanju ili jači 4T skuter. Tražio sam dosta dugo Power koji će biti estetski u odličnom stanju, gdje sam u konačnici i uspio nać za manje para nego što sam se i nadao pa je taj trip od Pule i nazad potrajao 270 km u 6 sati vožnje (ručak, trajekti, gmizanje 35 uz brijeg).








Planiranje sa skuterom je već odrađeno pa su za sada neki dijelovi naručeni. Zbog čudnog plana, kupio sam još jedne blokove na kojima će biti sve složeno od nule, kompletna mašina, sa karbom, prijenosom, završnim prijenosom, felgom, kočnicama itd. Uz drugu mašinu, plan je nadograditi vilice, prednju čeljust, prednji disk, i još neke manje sitnice kao što je prijenos i završni prijenos.




Blokovi su kupljeni u okolici, dobio sam za malu cijenu 2 bloka, zadnju čeljust i felgu sa gotovo novom Touring Force gumom od novog Runnera SP50. Blokovi su došli za zapeklom radilicom, bez getribe, dok su drugi blokovi imali getribu (zato sam ih i dobio). Na manjem bloku je falio šaraf za cilindar, gdje je drugi skinut sa  bloka iz šteka i onda montiran, izvađeni su svi ležajevi, vodena pumpa, oprani su koliko sam god mogao sa četkom, Avasolom CS i brake cleanerom. Blokovi se sada sjaje i čekaju da stigne Top Perfomance radilica i Koyo Japan ležajevi te Corteco semerinzi. Getriba je također rastavljena, te detaljno oprana uz zupčanike.












Zadnja čeljust je skoro kao nova, uz poneke tragove korištenja, ali ono što me privuklo kod te čeljusti je to što je potpuno crna, i to je zato što je sa novog Runnera, gdje me to dobro obradovalo. Čeljust je otvorena, isprana i očišćena od starog ulja, složena nazad i stavljene su nove pločice. Čeljust ide sastrane i čeka sklapanje blokova. Prednju čeljust imam Hengtong koja je bila oversize na  MC3 projektu koji je bio na skuteru niti 100 km tako da je doslovno nova. Tako da čeljust čeka ugradnju i oversize kočioni disk da se montira na felgicu.






Anlaser sam izvadio iz šteka, očistio ga detaljno, i tokom pranja i sastavljanja primijetio sam da mu je otkinut dio kojim se šarafi za blok. Sada tražim neki za dijelove da ga mogu prebaciti jer je ovaj u gotovo odličnom stanju!




Za sad sam još odradio: zamjenu prekidača za dugo svijetlo na volanu, rastavio, oprao sat i složio, te sam krenuo lagano nabavljati dijelove...



« Zadnja izmjena: 11 Listopad, 2021, 07:54:35 challenbeen »
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #1 : 11 Listopad, 2021, 20:13:38 »
Nastavak projekta

Imao sam danas dosta vremena za neke sitnice riješiti a uz to su stigli i prvi set dijelova koje sam naručio:
- Dr. Evolution 70 cc termogrupa
- Top Performanse Corsa radilica
- Malossi 0,30mm karbonske lamelice






Očistio sam četvrtasti airbox iz šteka, detaljno ga pregledao i izvadio sam lulicu van. Zatim sam montirao usisne lamelice na njihovo postolje. Poslije toga sam očistio sve šarafe, i očistio i presložio glavčinu i disk te ih propisno stegao.









Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #2 : 12 Listopad, 2021, 22:16:36 »
Danas je odrađeno minimalno posla uz maksimalnu koncentraciju! Obradio sam sa brusilicom sve kanale na cilindru. Posao je bio dosta naporan iako je kratko trajao. Odrađeno, natopljeno WD40 i isprano čistačem kočnica. Spremljen je nazad u kutiju.






To je to za danas jer smo se ipak igrali sa serijskom mašinom koja je trenutno na skuteru  :glasses9:
Nastavak uskoro
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #3 : 14 Listopad, 2021, 17:44:12 »
Stigle su mi danas nove narudžbe pa sam mogao nastaviti sa projektom.

Stigao je Malossi Multivar 2000, i njega sam odmah montirao na serijsku mašinu uz G GO auspuh pa sam uspio dobiti 95 km/h krajnju brzinu po satu. Uz multivar, stigli su i Koyo Japan ležajevi pa sam ih stavio sve u škrinju (zamrzivač) na hlađenje na minimalno 48 sati.












Mijenjao sam i ležaj volana, dobro ga podmazao, i mogu reći da je to baš sad to, odlično se sad okreće!!! Uz njega sam promijenio i prekidač trube.




Znači da uskoro kreće sklapanje blokova. Jedino što mi nedostaje je ležaj getribe na bloku...
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #4 : 16 Listopad, 2021, 22:54:43 »
 Sklapanje blokova, centriranje radilice i montaža termo grupe!


Došao mi je pomoći glavni majstor za minareli mašine, naš član dado_mhr te mu ovim putem zahvaljujem iako mu je ovo bila prva Piaggio mašina koju je sklapao.
Krenuli smo naravno sa još jednim čišćenjem blokova, zatim smo zagrijavali blokove. Ubacili smo duboko zaleđene ležajeve koji su kliznuli u vrući blok bez većeg napora. Tu sam otkrio tu jednu malu tehniku koju ću definitivno svaki sljedeći put primjenjivati sam u sklapanju blokova. Nakon ovoga, ostavili smo na 30-ak minuta da se sve ohladi, zatim smo riješili vodenu pumpu, pa smo ubacili radilicu u veći blok, i naravno spojili manji blok sa šarafima, pritegnuli sve, i onda otkočili radilicu. Dado je čak mjerio špijunima zazor, i ima minimalno odstupanje po tvorničkim speckama. Evo i foto/video materijala:










Nakon igranja i rotiranja radilice 5-10 minuta, stavili smo semeringe, i onda smo montirali karike, bolcnu sa igličastim, klip, cilindar, glavu, zatim sam ubacio zupčanik vodene pumpe, i onda usisne lamelice i prirubnicu koju sam zadihtao i pritegnuo. Sve je dobro nauljeno dvotaktolom Motul Scooter Expert 2T.














Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #5 : 20 Listopad, 2021, 17:15:51 »
Bio sam danas u Zadru, pa sam kupio neke sitnice, uz OEM centralnu oprugu i lulicu vode, kupio sam lančanik koji ide na radilicu, te šarafe radilice. Naručio sam kajlu radilice, ležaj getribe i semering, ležaj dekla, RN1C svijećice, malossi ljubičasti, i set M6 dizni za štelanje 17,5 karba.







Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #6 : 22 Listopad, 2021, 16:04:24 »
Skratio sam sa fotkama maksimum, stavit ću samo najosnovnije. Došli su mi svi dijelovi da završim termo grupu i getribu. Tako da je mašina sa velikim slaganjem gotova. Ležaj sa novim semeringom ugrađen, zabrtvljeno i složeno. Montirana je i glavčina sa diskom te zadnja čeljust, pa je stavljen ATF i Motorcoat LS27 dodatak ulju.












Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #7 : 23 Listopad, 2021, 15:46:40 »
Pošto sam novi variomat već probao na serijali, vrijeme je došlo da ga montiram u nove blokove. Očistio sam ventilvar, stavio novu OEM plastiku, šajbicu nisam novu našao nego izvadio rabljenu iz šteka, te stavio novu maticu. Nisam pritezao. Rastavio sam polutke, te sam detaljno očistio i podmazao sa novom mašću tip1. Nemam ni slične nove gumice, pa sam ove samo obrisao i vratio nazad. Složio sam sve, i pripremio Malossi ljubičasti centralni.

Za sad ostaje nabaviti kvačilo, zvono, deklo, karburator i auspuh.







Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #8 : 25 Listopad, 2021, 15:58:20 »
Swap je odrađen, karburator, namotaji, magnet, anlaser, bendiks, pumpa ulja te poklopac dekla su posuđeni od stare mašine. Dellorto 17,5 sa diznom 82, prerađen airbox (izvađena lulica), bačvica vuče dobro. Kroz neko vrijeme sam zakinut sa parama pa će spuh i karb doći malo kasnije, nadam se do Nove Godine.











Odrađen je swap i prednje čeljusti, maknuta OEM jednoklipna kočnica, stavljena dvoklipna Brembo sa starijeg modela.




Za sad se lagano vozi, ja sam zadovoljan, ostatak ćemo vidit sa vremenom!
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #9 : 07 Prosinac, 2021, 21:44:00 »
Da malo osvježim temu.
Skuter je napravio od slaganja 550 kilometara, sa kojima sam prezadovoljan! Skuter se vozi koliko se god može, makar da se upali svaka dva dana da odradi malo na leru koju minutu samo da slušam kako odbrojava taktove.
Vraćena je jednoklipna original čeljust nazad, jer sa dvoklipnom puno škripi. Također, skuter je dobio i Yasuni R nakon dvistotog kilometra razrade na Đineli GO!



Dobio sam donaciju dekla od Peksy, te mu se ovim putem puno zahvaljujem, dečko luuud ko puška donirao deklo u gotovo vrhunskom stanju sa novom pisknom, i kompletno novim mehanizmom. Meni ostaje da promijenim ležaj, te da složim mehanizam i dobro ga podmažem!  :frajer:
Naručen je novi Dellorto karburator te se čeka da stigne iz daleke zemlje. Za sad ću samo reći da ima prihvat za ulje i vakum  :icon_scratch: :icon_thumright: Tako da sad mašina doslovno ima sve dijelove brend new i očekujem da će me dobro poslužit sa potrošnjom oko 5 do 5,5 litara maksimalnih.
Nabavljena je još jedna nova felga sa diskom, koja će biti proslijeđena oko nove godine tokaru na obradu i doradu adaptera za oversize disk i veeeliku kočionu čeljust.





« Zadnja izmjena: 07 Prosinac, 2021, 21:48:04 challenbeen »
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #10 : 21 Prosinac, 2021, 21:44:03 »
Božićni update.
Peksy deklo je sređeno, promijenjen ležaj, složen mehanizam kurble... Ostalo je još da se pobrusi do kraja i pofarba.






Stigao karburator, radi se o "Dellorto PHBG 21 BD 2665"
Postavke sa kojima je stigao: AU262, Ler dizna 48, igla W16, GL dizna 70, 60 čok dizna, 50 klipić, - montirana je igla W7 i Ler dizna 45 a glavna je trenutno 88. Uz montažu samog karba, modificirana je i sama sajla čoka, te je ugrađena na najbolje dostupno mjesto gdje sam se uspio snaći. Već 10.ak dana palim ga na čok, i poprilično sam zadovoljan upotrebom i mjestom.








Došla je na red i elektronska blokada, jako korisna stvarčica koja bi mi trebala pomoć i da se Yasuni upiše u prometnu. Trenutno se štela sama blokada a uskoro se nadam i video iste.






Ovo je trenutno stanje skutera. Prezadovoljan...



Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #11 : 11 Siječanj, 2022, 10:36:45 »
Novogodišnji update.

Skuter je perverzija za vožnju. Nekidan smo pukli 80 km na trenutnom setupu, ja sam sa njime zadovoljan  :glasses2: gume držu Bogovski!!
Što se do sad uložilo - promjenilo:

Deklo je konačno pobrušeno i pofarbano u RAL9006 boju, mehanizam kurble je izvađen i biti će složen sa novim dijelovima... kad je sve novo, bit će i mehanizam kurble  :icon_thumright: Uz deklo, pobrušen je nosač blatobrana te je pofarban u L041 boju, te je namontiran. Elektronska blokada je naštimana i složena da se vozi 45 km/h. Što se tiče daljnjeg ulaganja, ostaje za sada kupiti Osram Night Breaker laser H8 kao i novu bočnu nogaru (polovnu je nemoguće za nać) tako da mi tu odlazi barem još 600 kn... Znam da su normalne 35w a ove žarulje su 55w, jedino što se trenutno bojim da mi ne rastopi far hahaha našao sam i 35W led ali su trostruko skuplje nego ove 55w led. Kad se nabave, znat će te koje su u igri  :icon_thumright:








Daljnji neki planovi - pa iskreno nema ih puno, osim što mi pada ofarbati skuter u neku RARE kombinaciju, ali naravno, naljepnica za kupnju nema ni za lijeka ... Bilo je razmišljanja o farbanju skutera u costum boju, ali iskreno mi se ne ulaže u tu stranu, barem ne još. Plan je nabaviti i uljne vilice sa prihvatom za hengtong čeljusti koje je ovih dana gotovo nemoguće pronaći, i ako naletiš na koji oglas, već su unaprijed prodane, i prije same objave oglasa ... Poslije Uskrsa još bi se počastio sa novim retrovizorima  :icon_thumright: :icon_tongue:
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #12 : 01 Ožujak, 2022, 10:21:39 »
Ožujak 2022.

Radovi su napredovali polako i sigurno zadnja tri mjeseca :toothy3:
Promijenjena je vakum pumpa goriva i pipac sa filterom, naravno novi OEM. Skuter se bio gušio radi ČOK sajle (nije se vraćala) pa sam mislio da je u pumpi problem.






Poslije toga, procurila (pukla) mi je plastična zamjenska usisnica za glavu DReva, a desio se istovremeno kad sam mijenjao i vakum pumpu goriva, Tako da sam naručio originalnu novu aluminijsku, i taj problem je bio riješen. Uliven je Motul antifriz.






Konačno sam sredio blatobran, pofarbao sam ga u RAL9010 i ispao je odlično.






Par dana nakon, nabavio sam vilice sa prihvat za hengtong čeljust u odličnom stanju. Zatim sam i njih ugradio, ozračio prednju kočnicu i sad skuter nikad bolje ne koči!!






Sve u svemu, prezadovoljan sam skuterom, iako ima par svojih malih mana i mušica glede estetike i plastika, ali ništa mu ne zamjeram. Jedino me muči to sjedalo koje nikako ne mogu nabaviti. Skuter je pravi bombon i vozim ga sa zadovoljstvom!



Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: Projekt "theSkodilac" by challenbeen
« Odgovori #13 : 20 Travanj, 2022, 11:11:12 »
Last update.

Završetak nakon 7 mjeseci.
Skuter otišao novom vlasniku.

Skuter se vozio fenomenalno, išao fenomenalno a ja sam zadovoljan sa novcima koje sam dobio za njega. Skuter je otišao ovakav kakav je uz iznimku da je otišao sa nanovo repariranom 17,5 karbom koji je naravno i uštelan za setup.





Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"