Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: CO2 boca vs. Flux Core?  (Posjeta: 4696 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
CO2 boca vs. Flux Core?
« : 29 Travanj, 2021, 04:41:49 »
Pozdrav! Nisam odavno pokrenuo novu temu, zaboravio sam i kakav je to osjecaj  ;D
Oduvijek imam zelju da naucim variti pa sam si mislio kupiti neki ne preskupi Mig aparat koji bi mogao zadovoljiti potrebe jednog domaćinstva a i usput poneki hobi poslić oko skuta, auta, diy projekta i sl.
Aparat na elektrode vec imam i nikad ga nisam uspio savladati u potpunosti al sam neke osnove pohvatao prilikom rukovanja njime. Vidim da je Mig dosta laksi za pocetnika a i prikladniji za tanje materijale pa sam se mislio okusati u tome.

Eh sad, istrazivajuci bespuca interneta saznao sam da postoji i flux core varijanta odnosno aparat koji koristi "punjenu zicu" pored standardnog mig aparata sa CO2 bocom ali vidim da su misljenja podijeljena u vezu tog flux core aparata jer kao prska okolo vise nego standardni aparat koji sa CO2 plinom pravi gasni omotač okolo vara kako bi se varilo bez prisustva čistog oksigena. I navodno ako se zeli lakirati preko vara sa flux core aparatom mora se dobro, dobro, dobro ocistiti/obrusiti var a i povrsina oko njega jer taj flux moze izazvati anomalije ispod laka.  Jel to stvarno toliko osjetljivo ili su ipak puste price sa foruma  ???

Takoder vidim da ima dosta tih low budget aparata koji po pitanju štelunga imaju potenciometar za brzinu izbacivanja zice i samo onaj prekidac Min i Max i to je to, dok neki mrvicu skuplji imaju potenciometar i za ampere. Pretpostavljam da ovi sa samo Min/Max opcijom i nisu bas neka sreca? (obicno pise na njima 45A i 90A kao dvije opcije)

Offline Danijel4x4

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 192
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runnerče
  • Moja Kaciga: Šomy
  • MojSetup: Svasta pomalo
  • MojSpuh: R
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #1 : 29 Travanj, 2021, 06:23:52 »
Ja sam probao kod frenda taj aparatić sa punjenom žicom i moram priznat da nisam ostao oduševljen...nisam si dao puno truda oko štelanja (iako i nema baš puno toga za štelanje) ali jednostavno ni blizu mog aparata. Koristim Varstroj 160 već nekih 15 godina i...kad bih morao kupovat novi aparat, mislim da bih opet njega uzeo. Znači, daleko je to od profi aparata ali odrađuje sve poslove više nego dobro. Susjed ima 140 i skoro pa nema neke razlike, dobar je i njegov  :dontknow:
Kažeš da sam plitak, glupačo ne seri, dala si mi pizde jer se vozim na Gileri

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6731
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #2 : 29 Travanj, 2021, 08:03:16 »
Ja imam co2 Iskravar 210 i onaj lidlov na punjenu zicu, malo je rec da je lidlov drek ali mozda je cak i do lidlove zice morao bi probat neku kvalitetniju. Pisu ljudi da se sa nekom boljom zicom ljepse radi u odnosu na one lidlove. CO2 je avion tu nema dileme ali ti je dosta skuplji i tesko ga je vuc za sobom i njega i bocu.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #3 : 29 Travanj, 2021, 08:06:39 »
Za neke hobi stvari je meni i flux core dobar. Var se svaki prije bojanja mora srediti tako da te priče o utjecaju na var zanemari. Ako ne pripremiš nešto prije bojanja bit će drljavo svakako, a ovisno šta radiš bitno ti je ili nije.
U Lidla je bio nedavno neki flux aparat, susjed ga je uzeo i zadovoljan je. Ja ga nisam probao al dosta ljudi je reklo da radi oke.

Ja sam sebi prije godinu ili više tražio aparat za varenje i nakon dosta mozganja ipak uzeo stari polovni Varstroj Avtomig 160, vjerojatno isti ko svaki drugi varstroj 160 samo ima punjač za baterije i još 2 dodatna kolutića za pulsiranje neko. Našao sam mu malu bocu od 20l i miran sam. Uzeo sam ga jer sam ga vidio u 3 autolimara i nekoliko mehaničara. Svaki od autolimara ima autogeni aparat i TIG aparat, al 99% poslova obavljaju upravo s nekim Varstroj migom starim 20 ili više godina. Ako oni mogu živit od njega, pa valjda će valjat i meni :dontknow:

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #4 : 29 Travanj, 2021, 13:45:31 »
E bas ovakve informacije iz prve ruke su me zanimale, bez rekla-kazala podataka.
Na oglasu sam nasao neki iskravar mig170 sa bocom i kolicima pa mozda i okusam srecu. Ima i ovih parkside, royalkraft i ostalih kineza al mi ne ulijevaju povjerenje zato sam i htio cuti par vasih misljenja.

Edit: hvala za odgovore. I kako znati koja zica je bolja?
« Zadnja izmjena: 29 Travanj, 2021, 13:48:05 aragonY »

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #5 : 29 Travanj, 2021, 14:48:49 »
Ja uzo s kumom popola Proinstal 200A (MIG/TIG/Elektrolucno) sa Sinergia nacinom postavki. Kao bocu koristim CO2 aparat za gasenje;-)
Ovo sa Sinergijom je super- kazem mu da je zica 0.8 i da varim 0.5mm debel lim a on sve postavke sam podesi... Radi super.
« Zadnja izmjena: 30 Travanj, 2021, 09:20:37 balki »
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #6 : 29 Travanj, 2021, 15:28:50 »
Mm to mi zvuci skupo, ali impresivno naravno   ;D foolproof sto bi rekli ameri

Offline ivano_007

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1660
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kaštela
  • Moj Skuter: x9 500, DL 650, A3
  • Moja Kaciga: LS2, KYT
  • MojSetup: Serijski
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #7 : 08 Svibanj, 2021, 23:57:28 »
Ja uzo s kumom popola Proinstal 200A (MIG/TIG/Elektrolucno) sa Sinergia nacinom postavki. Kao bocu koristim CO2 aparat za gasenje;-)
Ovo sa Sinergijom je super- kazem mu da je zica 0.8 i da varim 0.5mm debel lim a on sve postavke sam podesi... Radi super.

Jesi balki sve istražio, to je kao best buy? Gledam i ja kupiti profesionalniji aparat za varenje, pa da ne trošim vrijeme istražujući ;D
Disi Toza kuco stara ognjiste bez zara, jel jos zajebavas ljude? Ne mogu se sjetiti trenutno zasto si me spalio, al znam da sam ti j#bo sve po spisku!!!

Offline balki

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1537
  • Spol: Muški
  • idemo dalje...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: Sportcity X50ie; X=3
  • Moja Kaciga: Nolan N80.8
  • MojSetup: Nadasve funkcionalna nakupina djelova
  • MojSpuh: Akrap
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #8 : 09 Svibanj, 2021, 00:36:48 »
Kad sam istrazivao ovo mi je ispalo kao dobra opcija. Svidlo mi se sto se covjek bavi time, bio je spreman sve objasniti i omoguciti i probu ako treba. Dao garanciju.
Ja bi rekao da je dobar hoby alat. Profici koji aparat koriste vise sati svakodnevno ipak uzimaju ozbiljnije aparate ali im je i cijena visestruko veca...
Stvarni život je iluzija izazvana odmakom od tastature

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16908
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #9 : 09 Svibanj, 2021, 09:30:28 »
Gle prvo da pojasnimo flux core ili ti ga aparat za punjenu zicu nije mig/mag aparat niti su usporedivi.
Flux aparat ti je ideja zamjene elektrode, odnosno je ubiti tanka elektroda koja umjesto da ima flux vani ima ga iznutra i stvara zastitu atmosferu tokom varenja, ubiti ista stvar ko i elektroda samo sto se s njime lakse vari za "hobi zavarivace", var ovisi uvjetno jako jako puno o kvaliteti zice i uvjezbanosti zavarivaca. Odnosno isto ko i s elektrodama, ko zna varit s njime varovi su lijepi i drze ali treba skuriti par kila elektroda prije nego se naucis, naravno  treba ti netko pokazati tehnike zavarivanja i kako se priprema metal za varenje i koja je ispravna tehnika za zavarivanja pojedinih varova.  Bitna je tehnika vodenja bazena metala, kut drzanja, jacina struje i poznavanje opcih modela i namjena koristenja pojedinih elektroda.

Mig/mag pa je cista zica sa plinom koji stiti i hladi var, jako cisto vari i cak za pocetnika je mig/mag aparat puno jednostavniji za uredne varove, sto ne znaci i da su varovi nosivi ako se procijenuje samo na izgled vara.

Po meni treba se prvo nauciti variti na elektrodu, poceti sa metalom 3-5mm i vjezbati i vjezbati dok se ne prokuzi i ne dobi osjecaj za vodenje aparata, tek nakon toga se moze ici na mig/mag jer tehnike su identicne samo je ljudima teze nauciti varit elektrodom nkon sto su se naucili na komfor co2 aparata.

Po meni jako dobra stvar ako ti vec nema ko za pokazati ti je youtube, imas weld.com kanal gdje ti jako lijepo pokazuju pojedine varove i tehnike, ima i jako kvalitetnih videa na njemackom schweissen mit kristof, koji je profi zavarivac i objasnjava korak po korak kako koji var i sa kojom tehnikom variti.
Kaj se tice aparata, znam da su svi na nekom budetu i pogotovo dok picinjes je jako skupo  ali za mig/mag aparat preporucio bih ti Einhelov koji jako fino radi, mlo je glomazan ali da se nabaviti rabljeni za ispod 1000kn preko indexa njuskala i slicnih stranica, kaj se tice elektrodnog aparatatu imas od jasic  i slicnih firmi kineske aparate koji su odlicni i pokazuju i prave vrijednosti amperazi (ubiti sve kaj ima preko 160A struje za varenje je glupost i cajger laze).

Ako mislis uzlozit malo vise para za stvarno odlicnu opremu preporucam ti Hugong i GYS koji su pravi aparati, dugotrajni i nikad ih neces moci preforsirati u kucnim uvjetima rada, nemoj samo kupovati profi opremu jer to je abnormalno skupo a takitak ces variti 3-4 sata godisnje.
Za elektrodni aparat ti preporucam hugong 160ed koji je stvarno dobar aparat za 1100kn  i na poslu sam ga forsao satima i radi perfektno. Za CO2 preporuka za varstroj i einhel koji se daju rabljeno naci za male pare, a rade i rade.







Kriger je isto odlican  kanal samo je vise ko neki reklamno prodajni centar za opremu tako da nemoras misliti koliko skup alat trebas da se sve odraditi i sa jeftinijim strojevima i tehnikom.
« Zadnja izmjena: 09 Svibanj, 2021, 09:50:09 JogFromYamaha »

Offline aragonY

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3111
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Srebrenik
  • Moj Skuter: Gilera Runner 70SP
  • Moja Kaciga: Takachi TKR-401
  • MojSetup: Abrajsani brezoni i mnogo jaka grana
  • MojSpuh: ZX-R
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #10 : 09 Svibanj, 2021, 23:36:59 »
Kao i uvijek, Jog pokidao  ;D
Hvala stari, mnogo korisnoga si napisao. Hvala puno  :icon_thumright:

Offline Vodena Pumpa

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 75
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Piaggio fly 50 2t
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #11 : 17 Veljača, 2024, 01:48:00 »
Gle prvo da pojasnimo flux core ili ti ga aparat za punjenu zicu nije mig/mag aparat niti su usporedivi.
Flux aparat ti je ideja zamjene elektrode, odnosno je ubiti tanka elektroda koja umjesto da ima flux vani ima ga iznutra i stvara zastitu atmosferu tokom varenja, ubiti ista stvar ko i elektroda samo sto se s njime lakse vari za "hobi zavarivace", var ovisi uvjetno jako jako puno o kvaliteti zice i uvjezbanosti zavarivaca. Odnosno isto ko i s elektrodama, ko zna varit s njime varovi su lijepi i drze ali treba skuriti par kila elektroda prije nego se naucis, naravno  treba ti netko pokazati tehnike zavarivanja i kako se priprema metal za varenje i koja je ispravna tehnika za zavarivanja pojedinih varova.  Bitna je tehnika vodenja bazena metala, kut drzanja, jacina struje i poznavanje opcih modela i namjena koristenja pojedinih elektroda.

Mig/mag pa je cista zica sa plinom koji stiti i hladi var, jako cisto vari i cak za pocetnika je mig/mag aparat puno jednostavniji za uredne varove, sto ne znaci i da su varovi nosivi ako se procijenuje samo na izgled vara.

Po meni treba se prvo nauciti variti na elektrodu, poceti sa metalom 3-5mm i vjezbati i vjezbati dok se ne prokuzi i ne dobi osjecaj za vodenje aparata, tek nakon toga se moze ici na mig/mag jer tehnike su identicne samo je ljudima teze nauciti varit elektrodom nkon sto su se naucili na komfor co2 aparata.

Po meni jako dobra stvar ako ti vec nema ko za pokazati ti je youtube, imas weld.com kanal gdje ti jako lijepo pokazuju pojedine varove i tehnike, ima i jako kvalitetnih videa na njemackom schweissen mit kristof, koji je profi zavarivac i objasnjava korak po korak kako koji var i sa kojom tehnikom variti.
Kaj se tice aparata, znam da su svi na nekom budetu i pogotovo dok picinjes je jako skupo  ali za mig/mag aparat preporucio bih ti Einhelov koji jako fino radi, mlo je glomazan ali da se nabaviti rabljeni za ispod 1000kn preko indexa njuskala i slicnih stranica, kaj se tice elektrodnog aparatatu imas od jasic  i slicnih firmi kineske aparate koji su odlicni i pokazuju i prave vrijednosti amperazi (ubiti sve kaj ima preko 160A struje za varenje je glupost i cajger laze).

Ako mislis uzlozit malo vise para za stvarno odlicnu opremu preporucam ti Hugong i GYS koji su pravi aparati, dugotrajni i nikad ih neces moci preforsirati u kucnim uvjetima rada, nemoj samo kupovati profi opremu jer to je abnormalno skupo a takitak ces variti 3-4 sata godisnje.
Za elektrodni aparat ti preporucam hugong 160ed koji je stvarno dobar aparat za 1100kn  i na poslu sam ga forsao satima i radi perfektno. Za CO2 preporuka za varstroj i einhel koji se daju rabljeno naci za male pare, a rade i rade.







Kriger je isto odlican  kanal samo je vise ko neki reklamno prodajni centar za opremu tako da nemoras misliti koliko skup alat trebas da se sve odraditi i sa jeftinijim strojevima i tehnikom.

 Da te ispravim Flux core je oznaka za žicu koja je punjena prahom. Žica sa prahom može se koristiti sa plinom i bez plina za zaštitu zavara. Ima i aparata mig/mag koji mogu koristiti žicu punjenu prahom. Imaš FCAW-S i FCAW-G žicu.  FCAW-S (Self-shielded) –je žica kojoj ne treba plin,a za FCAW-G (Gas/Dual-shielded) treba plin. (FCAW-Flux cored arc welding). Imaš i žice koje su punjene metalnim prahom( zavarivao sam sa tom žicom) i za njih treba plin, ali na površini zavara ne ostaje ona šljaka kao kod elektrode i kao kod žice flux core. Ovi što postavljaju zavarivanje na youtube gdje prikazuje zavarivanje mig/mag provara na spuštanje je pogrešno, provari idu prema gore. Jedino STT
postupak zavarivanja je koji se
primjenjuje za zavarivanje korijena zavara u otvorenom žlijebu, i za zavarivanje tankostijenih
limova ide prema dolje.  Sad da objasnim o aparatu koji je za kućnu upotrebu i koristi samo žicu flux core bez zaštite plina. Svaki aparat mig/mag koristi pištolj kroz koju prolazi žica koja ide na + polaritet, a masa je minus i spaja se na komad koji se zavaruje. Kod aparata koji koristi flux core bez plina polaritet ide obrnuto, žica ide na minus,a masa na plus. Tko ima takav aparat neka proba staviti žicu na plus,a masu na minus pa će dobiti puno prskotina, ako zamjeni polaritet dobiti će bolji zavar. Za žicu flux core idu točkiči koji su nazubljeni da bolje guraju žicu i ne smiju se puno stezati jel je žica mekana.Da puno ne objašnjavam evo film koji to objašnjava.https://youtu.be/vVSBzRXWt10?si=7pbC-Dhnf4DW6NHh
« Zadnja izmjena: 17 Veljača, 2024, 05:36:47 Vodena Pumpa »

Offline dr.mrgood

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1264
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bribir
  • Moj Skuter: Peugeot Elyseo
  • MojSetup: Malossi Sport 70 ccm,Dellorto 17.5,dizna 80, original airbox
  • MojSpuh: Stock
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #12 : 19 Veljača, 2024, 13:18:31 »
Kao bravar sa više od 10 godina iskustva (više se ne bavim bravarijom, doduše) mogu reći da ne postoji lakše varenje nego žica i CO2 boca. Žicu sa prahom smo svojevremeno probali međutim malo je teže varit s tim a također i jako prska odnosno oko vara ostavlja puno mrvica. Te mrvice ako ne odbiješ sa sjekačem nego samo tako pofarbaš preko toga kasnije otpadnu i tu se pojavi hrđava točkica koja se širi.

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16908
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: CO2 boca vs. Flux Core?
« Odgovori #13 : 23 Veljača, 2024, 08:47:33 »
Punjena zica je primarno namjenjena da pojednostavi vanjsko varenje u prirodi di je i glavni konkurent varenje elektrodom. DOk gledas pajplajn za plin i goriva se vare iskljucivo na elektrodu jer sama stvara zastitnu atmosferu. Cistoca vara ti ovisi o kvaliteti zice koju zavarujes i punjenje koje ima, odnosno aparat na zicu je da ti olaksa varenje vani nije za lijepe poslove varenja tankih limova kaj je primarna zadaca CO2 aparata, TIG aparata itd.
Ta punjena zica se u zadnje vrijeme jako razvila i ima dosta aparata i zica koje se jako lijepo daju variti samo jbg nije 100% cisto ali za nekog ko si vani vrtna vrata povari to nije ni prevladavajuci problem.