"Poštovani korisnici Legalis foruma,
dana 09.07.2011. godine dolazi do izmjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama kojeg možete u pročišćenom obliku dobiti „klikom ovdje“.
Došlo je do brojnih promjena od kojih su 20 najpopularnijih objašnjeni u tekstu koji slijedi:
1. Definira se kategorija „specijalnih vozila“. Definirane su kategorije lakog četverocikla i četverocikla. Vozač lakog četverocikla bez kabine mora nositi zaštitnu kacigu na glavi, a ako vozilo posjeduje kabinu, naravno homologiranu, mora biti zavezan sigurnosnim pojasom. Za upravljanje lakim četverociklom dobna granica je 16 godina i nužna vozačka dozvola AM kategorije. Vozač četverocikla bez kabine mora nositi zaštitnu kacigu na glavi, a ako vozilo posjeduje kabinu, naravno homologiranu, mora biti zavezan sigurnosnim pojasom. Za upravljanje četverociklom dobna granica je 18 godina i nužna vozačka dozvola B kategorije, a iznimno takvim vozilom mogu upravljati osobe koje posjeduju A1, A2 ili A kategoriju ukoliko su vozački ispit položili prije 09.07.2011. godine.
2. Parkiranje će se znatnije oštrije kažnjavati jer će policija biti dužna davati podatke o vlasnicima vozila, a vlasnici biti dužni dati vjerodostojan podatak o vlasniku vozila tijelu koje to traži.
3. Uvodi se kazna od 3.000 do 7.000 kuna za nepostupanje po znakovima i zapovijedima prometnog redara.
4. Uvodi se oštra kazna za vožnju suprotnim smjerom na autocestama od 5.000-15.000 kuna ili zatvor do 60 dana.
5. Sa 2.000 na 3.000 kuna poskupljuju kazne i počimaju se izricati zaštitne mjere zabrane upravljanja: za oduzimanje prednosti prolaska, za pretjecanje s desne strane lijevoga skretača, za pretjecanje kolone vozila, za pretjecanje vozila koje započinje pretjecanje, za pretjecanje prije nego što je drugi vozač odzada završio svoje pretjecanje, za pretjecanje na dvotračnim dvosmjernim cestama u tunelima, na mostovima, na nepreglednim mjestima, za pretjecanje vozila koje se približava pješačkom prijelazu, za pretjecanje vozila koje je zaustavljeno na pješačkom prijelazu radi propuštanja pješaka.
6. Postaje zabranjeno zaustavljanje i parkiranje bilo ako na bilo koji način ometa prometovanje vozila ili pješaka, što je kažnjivo sa 300 kuna.
7. Uvodi se kazna putniku ako neoprezno otvori vrata vozila i bilo kojoj osobi koja utovarom ili istovarom predmeta ugrožava sigurnost vozila.
8. Vraća se stara kazna za parkiranje do 3 m od pune linije ili 4 m do ruba kolnika i uvodi da je zabranjeno parkiranje u radiusu od 3 m od hidranta.
9. Trebati će gasiti dugo svjetlo čim se ugleda pješak pored ceste.
10. Noću i u slučaju smanjene vidljivosti pješak mora biti označen izvorom svjetlosti ili reflektirajućom odjećom, a što će uvelike koristiti osiguravatelji kao izgovor za odbijanje plaćanja odštete oborenim pješacima. Savjet: kupujte odjeću sa reflektirajućim dodacima.
11. Oštrije će se kažnjavati vožnja autoputom kada se na bilo koji način ugrožavaju sudionici u prometu, „slalomaši“ i sl..
12. Alkohol do 0,50 je opet kažnjiv mladim vozačima, profesionalcima svih kategorija, instruktorima, ali i svim vozačima vozila državne uprave (u prijevodu svim onim koji voze službena vozila raznih ministarstava), kazna od 0,50 do 1,00 poskupljuje sa 1.000-2.000 na 1.000-3.000 kuna što znači da će se izricati zabrana kao i prije par godina, a kazna od 1,00 do 1,50 g/kg alkohola se diže sa 2.000-5.000 kuna na 3.000-5.000 kuna.
13. Uvodi se D1 kategorija za mini buseve do 16 putnika i 8 m dužine vozila, a M kategorija za mopede se preimenuje u AM kategoriju.
14. Vozači B kategorije će opet smjeti vući prikolicu težu od 750 kg ako prikolica nije teža od automobila i ako zbroj najvećih dopuštenih masa ne prelazi 3,5 T.
15. Limit za osobna vozila od 75 kw se podiže na 80 kW i vrijedi samo za osobne automobile.
16. Podaci kome je vlasnik vozila dao vozilo na upravljanje, morati će se dati i komunalnom redarstvu, oprez, za očekivati je pojačanu aktivnost prometnih redara.
17. Na izvanredni nadzorni liječnički pregled radi alkohola većeg od 1,50 g/kg će policija upućivati vozače tek nakon pravomoćnosti prekršaja, ali je za očekivati da će policija početi izricati mjere opreza oduzimanja vozačke do pravomoćnosti postupka.
18. Vozila kojima je prometna dozvola istekla prije više od 1 godine biti će odjavljena od strane policije, te ih neće biti moguće registrirati na tehničkom pregledu bez posjeta u policiju.
19. Novi autobusi, vozila hitne i taxi vozila iako nova, morati se prvi tehnički pregled napraviti nakon jedne godine, za njih neće vrijediti ona 24 mjeseca prvog tehničkog pregleda kao za sva vozila.
20. Zakon konačno definira da zaštitna mjera počinje teći od dana dostave obavijesti vozaču. Za napomenuti je da postoje različiti načini dostave i da nije potreban potpis vozača na dostavnici."
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503350200&forum=29&post_id=281628