Na motorima se to ne radi jer se dusik ne siri zagrijavanjem. Samo zrak. Po mogucnosti bez vlage (filtriran kroz suhi led).
Poanta je da guma treba odredjenu temperaturu i tlak kako bi ispravno radila. Tlakom zraka u gumi se regulira temperatura jer ako je guma slabo napumpana, postizat ce vecu temperaturu i tlak u njoj ce (proporcionalno) vise narast nego u jako napumpanoj gumi koja se tada nece moci zagrijati. Guma se grije prvenstveno "mijesanjem" karkase (nosivi dio gume), a tek onda trenjem po asfaltu.
Naravno, gume se uvijek pumpaju prije voznje - na hladno. Kad se (iz prakse) dodje do ispravne temperature u voznji, onda se ima podatak koliki tlak na hladno mora biti. Stil voznje i vanjska temperatura tu ima prilocno veliku ulogu.
Inace, svakih 10 stupnjeva celzija vise, tlak u gumi automatski raste oko 0,1 bar.
Ne znam kako je za skutere, ali za motore postoji jedan prilicno dobar nacin testiranja da li je guma ispravno napumpana - razlika tlaka od hladnog (kad se pumpa) do radne temperature bi trebala biti 10tak % (zagrijana guma ima visi tlak), odnosno, to vrijedi za cestovnu voznju. Za stazu je to nesto vise i iznosi 15-20%. Nije ultraprecizna metoda, ali je dovoljna za ono za sto nama ovdje treba.
Moto GP, Superbike itd - svi pune gume zrakom, tako da razbijemo i tu tajnu.
Za autogume to nije toliko presudno pa je dusik pozeljniji zbog toga sto se guma ne treba toliko cesto kontrolirati (tlak).
A i sve sto ce vam vulkanizeri napuniti je dusik kojeg pumpaju u gumu koja i kad je ispumpana sadrzi u sebi zrak. A ne znam bas da ih itko vakumira prije punjenja.
Uostalom, dusika u obicnom zraku ima 78%, tako da vecinom gume i pumpamo dusikom