Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: MBK Nitro 50 (Aerox) - interesantan "problem" - pistanje na preko 30 km/h  (Posjeta: 921 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DukeLander

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Moj Skuter: AEROX 50
Pozdrav svima!

Pratim vec vise godina forum i do sada nisam imao potrebe da pitam bilo sta, uvek sam nasao odgovor.
Doduse ni sada nije neka preka potreba, zato je u naslovu problem pod navodnicima, samo je iritantna pojava na koju niko nije znao da mi da konkretan odgovor, ili makar priblizno logicno zadovoljavajuc, te pomislih da pokusam i ovde.
Imam MBK Nitro 50, '97 godiste, kupio od kolege pre 6-7 godina i do sada nikakvih problema nisam imao, motor pali iz prve, vuce odlicno, bez blokade je isao 100 kmh ali zbog nemacke policije sam morao staviti blokadu na 50, posto ovde u nemackoj kada vide Aerox, odmah misle da je full tuning pa zaustavljaju, kontrole a kazne rigorozne itd...

Krajem proslog leta, posle par kilometara voznje, kada se ugreje motor i kada vozim brze od 30 kmh, pocelo da se cuje jedva primetno pistanje, zvizdanje, ni ne znam kako da nazovem,, slicno kocionim plocicama, ali ne u svakoj voznji.
Vremenom je postalo sve ucestalije, bio sam uveren da su u pitanju kocnice koje su dotrajale. Zamenuo sam prednje i zadnje diskove i plocice, zvuk je i dalje ostao i tako je motor prezimio.
Ovog leta se pistanje pocelo javljati u svakoj voznji i postalo je toliko glasno da i pored letnje kacige imam utisak da cu ogluveti.
Ono sto je interesantno je sto se pistanje/zvizdanje uvek javlja samo ako se ugreje motor, samo preko 30 kmh i da je uvek isti tonalitet - frekvencija zvuka.
Znaci bilo da ubrzavam, usporavam kocim slabije ili naglo, uzbrdo ili nizbrdo sa ili bez gasa (probao sam svaku mogucu varijantu) - ako je preko 30kmh zvizdanje je tu i uvek je istog tonaliteta.
Ako pustim motor da sam usporava ili laganije kocim, zvuk ce postati slabiji dok ne padne brzina ispod 30 kmh i onda odjednom prestane, cak ponekad i "zastuca" pre prestanka, ali opet - tonalitet - frekvencija zvuka je uvek ista.
Interesantno je takodje da ponekad zvuk jednostavno prestane sam od sebe (mada se to retko desava) i do sledece voznje se ne javlja.
Od pojave zvuka sam menjao komplet prednje i zadnje kocnice, kvacilo, zvono kvacila, opruge, remenicu, prednji vario, tegove (to je sve bilo za zamenu jer je dotrajalo, inace je na motoru sve standard) ali je zvuk i dalje tu.
Bio do par od kolega  preporucenih servisa i uvideh da niko na prvu nije znao sta je (cak sta vise neki su bili totalno zbunjeni) nudeci kompletna rasturanja motora i zamenu svih delova sa astronomskim ciframa sto je van pameti, radije cu kupiti novi Aerox, doduse oni su 4T...
Pre mesec napravih kratak video i poslao frendu u Madjarsku koji 20 god vozi i rastura motore i skutere - kaze on ovakvo nesto jos nikada nije cuo ni video.

Tako da ako neko ima bilo kakvu ideju, rado cu je isprobati, koliko god da je luda ideja, jer me zivo zanima sta uzrokuje ovaj zvuk.  :)

Unapred zahvalan

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2898
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
ulje u prijenosu si mijenjao?

Offline DukeLander

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Moj Skuter: AEROX 50
Nisam, proverio i delovalo mi sve ok, mada si u pravu, mogao bih i to zamenuti.
Zahvaljujem

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4255
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
jel mozes naci neku nizbrdicu niz koju ces se spustiti ugasenim motorom nekih 50 na sat,  da vidis jel i tad pravi buku?

Jel, mozes na nogari probati drzati  manji gas i tad gledati sto se desava?

jel prednji ili zadnji kotac kad vrtis rukom osjecas otpor? (mozda prekontrolirati lezaj kotaca) Prednji ces najlakse primjetiti,  kad skines kotac, prstom vrtis lezajeve...

Ovo sto ti je kolega sugerirao za ulje, promjeni ga...  probaj to ulje pregledati da nema puno metalnih sljokica kad ga ispustis... ako krenes u taj posao, mozda nije na odmet da skines poklopac getribe, pa prekontroliras stanje.. pazi samo, 99% ces pokidati dihtungu tog malog dekla/poklopca, pa prije posla kupi prvo set dihtunga, nije skup, i kad stavljas novu dihtungu, namasti je mascu prije montaze, manje ce zapeci za u buduce.. takodjer obrati paznju, imat ces 2 metalne podloske u getribi, da ti koja ne padne prilikom montaze nazad ( ja ih malo namastim tovatnom mascu da ne skliznu)

Offline DukeLander

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Moj Skuter: AEROX 50
Probacu nizbrdicu cim prestane kisa koja danima pada, dobra ideja!

Probao sam dici na nogare vise puta vec odmah posle voznje, nista.

Nema otpora na tockovima, osim standardnog otpora getribe.
Pri promeni diskova sam prekontrolisao lezajeve, nista nisam primetio.

Hvala.za savete za montazu, videcu kakvo je stanje kada ispustim ulje


Offline dr.mrgood

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1289
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bribir
  • Moj Skuter: Peugeot Elyseo
  • MojSetup: Malossi Sport 70 ccm,Dellorto 17.5,dizna 80, original airbox
  • MojSpuh: Stock
Moguće ležaj kotača treba zamjenu.

Offline DukeLander

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Moj Skuter: AEROX 50
Update:

Najzad par dana lepo vreme pa sam imao prilike da se igram.

Zamenuo sam ulje getribe, sve po pravilu sa 10W30. Ispusteno ulje je bilo ok, tamnije kao i svako istroseno ulje ali dovoljna kolicina i bez metalnih opiljaka.
Kada vec radim motor, imao rezervni filter vazduha te i to zamenih ali primetih da je spojno crevo izmedju filtera i karba delom ispalo iz mesta, tipa 1/4 obima creva. Zamenuo i sve vratio lepo na mesto.
Pregledao kocnice, sve ok, tockovi slobodni.
Podmazao sajlu kilometar sata, na savet kolege sa foruma, kao moguci uzrok zvukova.
Napravio krug od par kilometara bez pojave zvukova, bio sam srecan do prve jace uzbrdice, tu je krenulo da pisti opet ali samo oko 100m do prvog stajanja i prestalo.
Probao posle nizbrdicu + grad, nista od zvukova, sledecu turu oko 10km po gradu, nista od zvukova.
Otvorim poklopac varijatora i videh da je remenica blago istrosena i bez oznaka proizvodjaca - ne secam se odakle sam uzeo, garant neki kinez. Imao u rezervi novu Polini + nove tegove, zamenuo.
Ocistio i podmazao po pravilu kick starter, bilo mu je vreme.

Sklopio varijator i od tada sam presao preko 100+km, juce sam ga terao par km uzbrdo na jacoj uzbrdici pun gas + nizbrdice + grad ( tura oko 15km) - nista od zvukova.

Iskreno pojma nemam sta je bio tacan uzrok, videcemo da li ce se vratiti, videcemo.


Hvala svima na sugestijama, javljam se ako opet bude nesto

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4255
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Taj polini remen malo poprati odma vec nakon par km voznje, moze bit dobar, a moze se pocet raspadat u roku odma.. meni je glanc novi remen poceo da se razlistava nakon 3km 
Inace je najbolji Bando ili eventualno Mitsuboshi, ako ne mozes nikako do Banda...

Jesi gledao lezajeve unutar zadnje remenice?

Sretno :)

Offline robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2898
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
lezaji zadnje remenice se vrte samo dok kvacilo ne ukopca do kraja, tj u voznji se ne vrte

Offline DukeLander

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 5
  • Moj Skuter: AEROX 50
Taj polini remen malo poprati odma vec nakon par km voznje, moze bit dobar, a moze se pocet raspadat u roku odma.. meni je glanc novi remen poceo da se razlistava nakon 3km 
Inace je najbolji Bando ili eventualno Mitsuboshi, ako ne mozes nikako do Banda...

Jesi gledao lezajeve unutar zadnje remenice?

Sretno :)

Nisam gledao lezajeve ali hocu, jer sam narucio opruge za kvacilo jer su oslabile pa kada rasturim videcemo sta se desava.
Provericu remen, hvala za info i brendove.