Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja  (Posjeta: 8484 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dzo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški
  • Ne brze od zivota.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mladenovac
  • Moj Skuter: -
  • Moja Kaciga: -
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« : 29 Srpanj, 2010, 00:44:51 »
Interesuje me par pitanja u vezi skutera posto mi je `98 Booster 2T 49ccm prvi skuter. Ne znam tacno sta je sve na njemu menjano ali znam da je klip 40.5, standardni izduv, blokada sa variomata je skinuta i ima gljivu koja ne stoji na karburatoru vec tamo gde stoji kaciga!

1. Skuter bolje ide i radi bez gljive(znaci radi super bez ikakvog filtera), cim se stavi lose radi pri malim obrtajima i vise trosi (da li da vratim gljivu ili da vozim tako) ?
2. Da li neko moze da mi objasni sta se dobija stelovanjem igle na karburatoru (dizna ne znam koje je velicine ali znam aproximativno da je debljine malo manje od debljine sibice (matches)
3. Da li se u skuter sipa bilo kakvo ulje za podmazivanje sklopova unutar motora, radilica i to (pitam jer nikad nisam vozio skutere ranije, samo motore a naravno u motore ide ulje), ili jedino ulje koje se sipa jeste za mesavinu?? Video sam neku rupicu za dolivanje ulja kod zadnjeg pneumatika, pise 110 ml pa nisam siguran.
Eto, toliko za sad sa pitanjima, ako nekoga zanima nesto oko motocikala svih marki preko 250ccm, imao sam ih dosta mogu podeliti sopstveno iskustvo sa nekim kome je potrebno misljenje.
Momci, hvala unapred

Offline Aerox007

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1031
  • Spol: Muški
  • Dajte nemojte tu iznad pisat gluposti molim vas
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Samobor kraj Savrscak city-a
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Na motoru tak kad padnem da ne izgrebem plastike
  • MojSetup: DR Evo
  • MojSpuh: Zx
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #1 : 29 Srpanj, 2010, 00:49:39 »
1.Stavi serijski airbox jer ti ulazi smece u frgazer

2.Podizanjem i spustanje povecavas i smanjujes dotok goriva

3. Ono iza kaj pise 110ml tu se uljeva ulje za getribu, kaj se tice ulja za podmazivanje cilindra toci 2t...Silkolene scoot sport 2 ili Motul scooter expert
Bio sam ovdje 11.11.11. i jos sam tu

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #2 : 29 Srpanj, 2010, 07:56:06 »
1. Skuter bolje ide i radi bez gljive(znaci radi super bez ikakvog filtera), cim se stavi lose radi pri malim obrtajima i vise trosi (da li da vratim gljivu ili da vozim tako) ?
Nabavi seriski airbox i filter i nadji nekoga da ti postela karb pa ce ti ici jednako ,dosta manje trositi i biti tisi. Bez filtera nemoj voziti  :nono:

2. Da li neko moze da mi objasni sta se dobija stelovanjem igle na karburatoru (dizna ne znam koje je velicine ali znam aproximativno da je debljine malo manje od debljine sibice (matches)
Procitaj post ispred!
*Da bi prckao po karbu ,prvo prouci sve sto imas u starim temam na forumu ,shvati kako i sta radi i koji je utjecaj svakog dijela pa ces sa malo prakse znati postelati svaki karb do savrsenstva. Nemoj prckati dok ti sve ne bude jasno jer mozes osiromasiti smjesu i zezniti masinu (klip)!
(Slika od 3alfa3 clana)
3. Da li se u skuter sipa bilo kakvo ulje za podmazivanje sklopova unutar motora, radilica i to (pitam jer nikad nisam vozio skutere ranije, samo motore a naravno u motore ide ulje), ili jedino ulje koje se sipa jeste za mesavinu?? Video sam neku rupicu za dolivanje ulja kod zadnjeg pneumatika, pise 110 ml pa nisam siguran.

Skuter se podmazuje preko mjesavine ,jer mjesavina ulazi u prostor izmedju blokova kod radilice i zbog toga se i radi mjesavina. Ulje u prijenosu se mjenja dosta rijetko (cca 20,000km) bitno da je gusto i da ga uvjek ima do mjere.

Offline Dzo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški
  • Ne brze od zivota.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mladenovac
  • Moj Skuter: -
  • Moja Kaciga: -
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #3 : 29 Srpanj, 2010, 11:23:11 »
@ Aerox007     Hvala ti na odgovorima!

@Veka84sb     Ne mogu da nabavim serijski filter nigde, trazio sam po oglasima ali niko ne prodaje filter za Boostera. Karburator na mom skuteru nema nikakve stelujuce zavrtnje, osim jednog oko koga je opruga. Kada taj zavrtanj zavijam ili odvijam smanjuje se i povecava leer gas. Ne postoji nikakav drugi zavrtanj... Stvarno ne znam sta da radim, kada stavim to sto imam (tu gljivu) motor ide skoro 20 procenta slabije i vise trosi... Bez icega stvarno lepo ide. Pokusacu da odem kod dilera sto prodaju kineske skutere, izmericu koliki precnik na karburatoru pa cu probati da nadjem bilo kakav serijski filter, ne znam vise sta mi preostaje....

Hvala ti puno na odgovoru za ulje koje se sipa kroz taj jedini otvor na skuteru, jer stvarno nisam imao predstavu cemu to sluzi. Kasnije cu ici da promenim to ulje, znajuci ko je bio prethodni vlasnik skutera, sigurno nikad nije menjano!

Hvala vam momci, najjaci ste

Offline Dzo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški
  • Ne brze od zivota.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mladenovac
  • Moj Skuter: -
  • Moja Kaciga: -
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #4 : 29 Srpanj, 2010, 11:26:05 »
E, da, zaboravih, sto se tice ranijih post-ova o temama koje mene zanimaju, stvarno nisam jedan od onih koji nemaju vremena da citaju ono sto je neko ranije odgovorio, stvarno citam svaki novi post koji izadje.
 

Pozdrav!

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #5 : 29 Srpanj, 2010, 12:54:00 »
sta nema taj booster minareli masinu,probaj stavi airbox od roxa

Offline Dzo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški
  • Ne brze od zivota.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mladenovac
  • Moj Skuter: -
  • Moja Kaciga: -
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #6 : 29 Srpanj, 2010, 13:33:51 »
Jeste, minarelli je masina ali jako je tesko naci delove za ``brend`` masine, tako da cu probati da namestim neki filter od kineskih proizvodjaca.

Offline neven92

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1445
  • Spol: Muški
  • 095-542 82 44
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bedekovčina
  • Moj Skuter: runner
  • Moja Kaciga: takachi tk-110x
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #7 : 29 Srpanj, 2010, 13:50:56 »
Jeste, minarelli je masina ali jako je tesko naci delove za ``brend`` masine, tako da cu probati da namestim neki filter od kineskih proizvodjaca.

kod mene je teze nac dijelove za kineza nego za neku yamahu,aprilliu i slicno... :drunken_smilie:
.. bez kocnica u provaliju ide do 120... ako ne zafali provalije...
eto.. sve serijsko.. i mjereno po cajngeru... osim za provaliju.. to je od oka.. cajnger nisam nasao

Offline veka84sb

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1272
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Slavonski Brod
  • Moj Skuter: - bez skutera
  • Moja Kaciga: HJC Phoenix FG-14
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #8 : 29 Srpanj, 2010, 14:34:58 »
Taj sarafic sa oprugom je samo ler sarafic i i on ti ima utjecaja na leru i na malim otvorima gasa. Da bi podesio smjesu trebas pomicati iglu koja se u karbu nalazi i mjenjati velicinu glavne dizne. Dok ne rijesis airbox barem stavi najlonku  preko karba koliko toliko ce zastititi masinu. Najbitnije stvar na airboxu ti je promjer otvora koji trebas uskladiti sa promjerom karburatora . Promjer ulaza ce ti jako utjecati na rad i potrosnju ,te potrebnu glavnu diznu ler i polozaj igle!

Sto se tice airboxa siguran sam da ima na forumu netko neki koji mu nicem ne sluzi da se mozete dogovorit za neko pice ili slicno!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #9 : 29 Srpanj, 2010, 15:18:37 »
1. Imas preveliku glavnu diznu u karburatoru dok ti radi normalno bez gljive. Da stavis orginalni filter tj. airbox, skuter bi ti toliko trokirao da bi se jedva vozio. Znaci moras mu smanjiti glavnu diznu i vidjeti koji je to broj. Ako bas moras i nemas izbora, vozi se sa gljivom uz manju diznu.
Najcesci pristup karburatoru kod pocetnika je vijak za smjesu na karburatoru (najcesce se zakretanjem vijka u desno smjesa obogacuje, a u lijevo osiromasuje, kod PHBG karburatora je obrnuto), okanite se toga jer podesavanjem tog vijka se dobije kifla (ako mislimo na glavno podesavanje karburatora), on sluzi za rad skutera u leru koji se odredjuje po zvuku ili pracenjem pokazivaca okretaja, kada se da malo gasa okretaji bi trebali odmah pasti na ler, jer ako je smjesa siromasna zadrzati ce se na par tisuca rpm vise i nakon nekoliko sec ce pasti na ler. Ako je pak smjesa prebogata, okretaji ce odmah padati na ler, ali ce skuter zatrokirati prilikom naglog dodavanja gasa u startu, dakle treba naci zlatnu sredinu.

Druga stvar je utjecaj na rad skutera dok se pusti naglo gas u voznji, jer ako je siromasna smjesa na vijku onda ce prilikom naglog pustanja gasa skuter i dalje zadrzavati srednje okretaje (cuje se iz auspuha tak tak tak), a kada je smjesa bogato podesena onda pri naglom pustanju gasa padaju i osjeti se kao da malo koci skuter (iz auspuha se ne cuje nista, nesto kao boooo).

2. Podesavanjem igle dobivas smjesu od 1/4 do 3/4 gasa, ako ti skuter trokira ili se gusi, onda se problem rijesava pomocu igle. Kada pogodis glavnu diznu koja najvise utjece na smjesu full gasa, onda treba podesiti iglu.

Evo na brzinu namazano u paintu nekakvo osnovno objasnjenje:


Benzin prolazi kroz glavnu diznu (tok benzina na slici), dalje prolazi kroz atomizer (needle jet), dio koji nije obicna cijevcica, nego je prilagodjen obliku igle, moze se promijeniti jer ne moze biti isti za tupe i siljate igle.

Kako je svaka igla siljata, neka vise neka manje, podizanjem igle atomizer se vise otvara jer je siljastiji i kraci dio igle u njemu pa dobivamo vise goriva u smjesi za zrakom.
Spustanjem igle u atomizer ulazi dulji i tuplji dio igle, pa vise zatvara atomizer sto daje manji protok benzina...


Eto tako nekako u grubo radi igla. :toothy3:


Ako nije moguce podesiti dobro smjesu sa odredjenom iglom, onda se prisupa ugradnji druge, jer ako ne mozete dobiti dovoljno goriva na srednjim otvorima gasa i stalno se osjeca gusenje, onda se izabire spicastija igla koja ce vise goriva davati. Za dellorto karburatore postoje tablice sa mjerama igli gdje se moze lakse predvidjeti koja je igla potrebna---> ima u ovoj temi http://www.mojskuter.com/forum/index.php/topic,13003.0.html

slike razlicitih igli:
http://www.metal-fab.net/images/06-750-needles.jpg
« Zadnja izmjena: 29 Srpanj, 2010, 15:21:47 SlowRider »

Offline Dzo

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 261
  • Spol: Muški
  • Ne brze od zivota.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mladenovac
  • Moj Skuter: -
  • Moja Kaciga: -
  • MojSetup: -
  • MojSpuh: -
Odg: Nekoliko pocetnickih TEHNICKIH pitanja
« Odgovori #10 : 29 Srpanj, 2010, 16:30:05 »
Au ljudi, sta da vam kazem, ostao sam bez texta! Mnogo vam hvala na odgovorima, svaka vam cast!