Za razliku od modela 350, 500-tka nema ECO mod tako da ili štedite ili trošite, šalim se stvarno je umjereno žedna.
Recimo ovako su okvirno okretaji na 500ccm s standardnim rolicama 25*17 21,4g
- 60km/h 3500rpm
- 80km/h 4100rpm
- 100km/h 5100rpm
-120km/h 6000rpm
-140km/h 7000rpm
Kod naglog kretanja okretaji idu na oko 5200rpm koje je ujedno i područje najvećeg momenta, a onda iza 100km/h okretaji rastu do nekih 7500-7600 mislim da nisam primijetio da se više zavrtio, čak ni kod 160km/h+ po satu.
Tako da u principu na brzinama do 100km/h potrošnja je ko kod 350-tke jer se motor znatno manje vrti, a kasnije može popit i preko 4,5l, meni je po kompu prosjek mojeg tempa 27km/l, uglavnom oko 4l realno kolko sam uspio dobit u zadnjih par točenja i smatram da je to ok s obzirom na kubikažu, težinu samog skutera, a treba ga i gurat onak oklopljenog kroz struju zraka, bio aerodinamičan ili ne opet pruža znatan otpor.
Da se vratim još malo na rad samog agregata.
Ako se starta s jačim gasom s mjesta okretaji idu odma na 4000rpm (ima "rupu" u ubrzanju) tu se malo zadrže i onda odu na 5200rpm.
Samo kvačilo lovi na oko 2500rpm, a agregat stvara dosta osjetne vibracije u području 3000-4000rpm, pa recimo ako se vozite po onim gore natuknicama između 50-75km/h konstantnom brzinom one osjetljivije smetat će vibracije koje se osjete na sjedalu, podnici, a osim toga i lagano prednji kraj podrhtava kod samog starta.
Da bi se to izbjeglo jednostavno treba maknut motor iz tih okretaja i ubrzati na veću brzinu.
Toga na 350-tki nema ona radi mirno od nule, fino starta bez ikakve vibracije, nešto sitno se osjete na brzinama do 100km/h, ali puno manje nego na 500-tki.
Kod 350 je kvačilo u ulju i to je odlična stvar, jer tko god je vozio piaggio s klasičnim kvačilom uvijek je imao muke po cviljenju istog, zacukavanju itd, naročito u ljetnim mjesecima, pomaže povremeno čišćenje pakni i zvona ali to nikad nije dugoročno rješenje, tako da su po meni trebali i na 500-tki napraviti takvo kvačilo, a ne ugraditi taj stari (malo dorađeni master 492).
Vožnja brzinom 90-130km/h je uživancija to je područje u kojem je taj agregat između 4500-6500rpm i on tu stvarno prede.
Znači idealno vozilo za obilaznicu i recimo staru cestu prema moru.
Želim još napomenutu da odvrtanjem ručice gasa na 120km/h imate rezervu snage/momenta za taj čas navući 160km/h , čak i u dvoje.
I tu dolazi do izražaja agregat od 500 naspram ovog od 350 koji je nakon 100km/h lagano anemičan, pogotovo u dvoje.
Po meni 350ccm je agreat za Beverly , ali ne i x10
Hebi ga kupac jednostavno mora znati što traži od tog skutera, za dalja putovanja moja osobna preporuka 500, jer na brzinama od 120km/h troši umjereno ima rezervu snage za prestići, dok za neku međugradsku vožnji ipak dajem prednost 350-tki i njezinoj uglađenosti zahvaljujući spomenutom kvačilu u ulju.
Što se da napraviti da 500-tka bude mirnija? ugradit variomat, ili kemijat s lakšim rolicama, federima kvačila centralnom oprugom itd. o tome u nastavku.
....
Plastike na skuteru su recimo solidne, ali bi prijelazi između spojeva i ukrasnih lajsni mogli biti malo drugačije zamišljeni i kvalitetniji.
Sve je to lijepo kad je novo međutim kad krenu servisi, da bi se došlo do agregata i ostalih dijelova mora se raskopati nešto od oklopa.
Neki spojevi su klasični s onim limićom i vijkom za lim, dok "inovacija" su plastični umetci u kombinaciji s također vijkom za lim.
S obzirom na ogromne podnice , neki spojevi malo zijevaju, i tu nažalost ništa ne može pomoć, trebalo bi još malo kopči ali ih nema.
Ukrasne lajsne između podnice i gornjeg dijela su loše zamišljene, tako da prilikom demontaže treba kolko sam skužio zabit šrafciger i podići ih iz utora, a pri tome mislim da je nemoguće ne pogulit boju da bi se došlo do vijaka koje ta lajsna prikriva, jer sam znao vidjeti u gradu par primjeraka po kojima je nešto rađeno i po dosta spojeva su oguljeni.
Svjestan sam da ne može bit sve savršeno jer ima stvarno puno spojeva , prijelaza, a i ruku na srce tko kupuje talijana taj mora znati da su to šlampavi fušeri, na koje moraš biti spreman, a ako vas takvo nešto smeta treba ih izbjegavat u širokom luku. :mrgreen:
Mene osobno ne smeta jer općenito njihovi skuteri su izdržljivi i pouzdani u rukama pravog vlasnika koji će ga održavati kako treba
Ono što me smeta i što je stvarno nedopustivo za bilo koji skuter, a s obzirom na to da imam dva Piaggia doma je kill switch ili start stop kako je kome draže, hebe ih vlaga na najjače, pa onda prilikom starta motor se upali pa ugasi, ili u vožnji prekida u radu.
Ne kužim da neki inženjer do sad nije shvatio da ljudi voze te skutere u gradu i da će bit vani po svim vremenskim uvjetima, te da taj prekidač mora bit hermetičan na neki način i otporan na lakšu kišu, maglu, i sl.
Motori su mi garažirani al svejedno sam imao slučaj da je problem u tome, tako da ako nekog motor počne zezati na način da odjednom ne želi upaliti, ili kad upali radi neravnomjerno pa se ugasi te u vožnji počne gubiti snagu kao da mu iskru uzmeš (a uzme mu), pucati na auspuh prvo probajte par puta kliknut taj prekidač on/off i ako imate mogućnost ispušite ga komprimiranim zrakom te našpricajte kontakt sprejom.
Na to naročito obratiti pozornost ako je skuter vani , ako je pokisnuo i ako ste ga prali u praonici miniwashom i sl.
Osim toga kod akumulatora imate razno razne osigurače s desne strane, s donje strane tih osigurača nema nikakve zaštitne plastike, tko vozi po lošem vremenu, može očekivati da se to sve skupa natopi vodom spojevi oksidiraju i skuter počne zafrkavati, a vi u čudu jer ne kužite kaj ga hebe...
To je po meni jedan ogroman minus u konstrukciji.
....
Zadnji dio ovjesa na modelu 500 je elektro-hidralični, ima monoamortizer s desne strane, i dvije štange/šipke jedna spojena na deklo motora, i s druge strane na potpornu ploču te su obje s gornje strane spojene na klackalicu koja sabija amortizer :palacgore:
Upravljanje se vrši pomoću dva dugmeta neposredno uz kontakt bravu +/- i osobno ne primjećujem razliku između najmekše i najtvrđe postavke tvrdoće, koja se prikazuje na centralnom displeju na instrument ploči.
Motor ide ko po tračnicma u skladu s njegovom namjenom, međutim meni osobno je zeru pretvrd, jer prelaskom preko neravnine se udar prenosi na tijelo vozača i dopizdi na dužim rutama.
Spomenute štangice koje drže zadnji kraj u uvjetima ovakve tvrdoće će pucat pitanje je vremena, a komad je oko 500kn što nije malo u usporedbi s dijelovima ovjesa osobnih automobila.
Neki bi sad mogli reć zašto si ga kupio kad sad pišeš tako kritičan osvrt, meni se on sviđa i kupio sam ga prvenstveno jer se mislim vozit na duže ture.
S druge strane radim na održavanju zrakoplova pa imam jednu profesionalnu deformaciju da uoćavam stvari koje drugima ne upadaju o oko.
U gradu mi nije ugodan za vozit u uvjetima kreni stani, al jednostavno izbjegavam takve vožnje maksimalno koliko je moguće.
Tek na otvorenoj cesti on dolazi na svoje i tada se zaboravi na sve ove spomenute sitnice te jednostavno uživa u vožnji i gušta.
Master agregat 492 se pokazao kao pouzdan i iz iskustva drugih oni voze po 100+tkm bez većih problema, kako će se u toj priči snaći agregat od 350 vrijeme će pokazati, za sad sam vidio neke primjerke bevelija s tim agregatom s po 30-40tkm, toči vozi bez većih kvarova.