....ok rossi kak ti kazes a i kod nas je to neka sica nije problem platit nego bas me zanima o kojoj se kiselini rade jer nece rec' pa reko mozda neko zna...
evo ti cp sa jednog foruma :
Ako je srebro zaprljano masnoćama, masnoće se mogu očistiti nekim pH neutralnim šamponom, ali radi izgleda, treba voditi pažnju da se to radi samo vrlo čistim rukama ili uz upotrebu vrlo finih krpica i četkica od konjske dlake.
Korištenje paste za zube može biti korisno, ali kao što je neko rekao, pasta je abrazivna, treba izbjegavati jake pritiske na srebru.
Kad je masnoća skinuta, onda se solna kiselina HCl može koristiti za čišćenje srebrnog sulfida, tamnog sloja koji nastaje na srebru. Solnu kiselinu treba dobro razblažiti vodom, pa onda srebro staviti u čašu i uvijek koristiti plastični pribor ili plastične predmete za vađenje i stavljanje srebra u kiselinu.
Da bi srebro dugo ostalo čisto, može se staviti u plastične, zatvorene vrećice, sa što manje zraka.
Srebro treba čuvati od kiselih stvari i bilo kakvih kemikalija. Srebro u dodiru sa drugim metalima, zavisno od metala, može da pocrni u kratkom roku od samo nekoliko sekundi.
Ne čistite srebro tako da dodirujete druge metale, ako ne znate šta radite.
Jedan mogući način za čišćenje srebra je kada se u plastičnu posudu stavi alu folija, po cijelom dnu plastične posude. U tu posudu se stavi jedna mala žlica soli i 2-3 žlice sode bikarbone. Ulije se vruća voda i sol i soda bikarbona moraju biti razrijeđeni. Srebro se stavi onda na aluminijumsku foliju, ali tako da dodiruje dno, a svi komadi srebra trebaju da dodiruju jedan drugog ili aluminijumsku foliju na dnu. Onda se tamni sloj premješta tim mini elektro procesom na alufoliju. Ne treba pretjerati, jer se alu folija može zasititi prljavštinom, srebro se praktično trenutno čisti na taj način, samim dodirom, čim je dovoljno čisto, treba ga izvaditi, da se zasićenost ne počne opet skupljati na srebru.