2t mašina kao i svaka druga mašina ima 3 osnovna/zasebna učinka : termički, mehanički i volumetrijski.
Termički je učinak izgaranja same smjese - na njega možeš djelovati s optimalnim omjerom zraka i benzina i zapreminom kompresijskog prostora - dizanjem kompresije
Mehanički je učinak (korisnost) svih pokretnih dijelova na koje se troši energija dobivena sagorjevanjem smjese (troši se na njihovo pokretanje/svladavanje trenja a kao produkt tih gubitaka je toplina koju moramo odvoditi mašini - zato je potrebno hlađenje motora i zato motori s unutarnjim izgaranjem imaju iskoristivost oko 50% dok elektromotori imaju oko 95%)
Na sam mehanički učinak možeš relativno malo utjecati - stavljanjem kvalitetnijih ležajeva, smanjenjem masa koje opterećuju radilicu, itd...
Treći onaj najbitniji i na koji najviše možeš utjecati je volumetrijski učinak. To ti je odnos volumena usisane smjese zrak/ulje-benzin i volumena izgorene smjese koja izađe kroz ispuh.
Recimo na 2000 o/min radilica se okrene 33 puta u sekundi - cijeli sustav (usis/kompresija/ekspanzija/ispuh) ti se dogodi u 0,03 sekunde!
Na 10 000 o/min imaš 167 okretaja radilice u sekundi a jedan krug (desnokretnog procesa) ti se odvije u nevjerojatnih 0,006 sekundi - za 6 tisućinki!
Dakle, povišavanjem okretaja progresivno se smanjuje vrijeme usisa i ispuha - tako kada motor zavrtiš u visoke okretaje zavrtiš ga zapravo u prazno jer zbog same inercije svih dijelova on nema dovoljno vremena da "diše" i tu nema snage.
Dakle, stvar je u tome da treba produžiti fazu usisa i ispuha ali u korist većeg unosa smjese zraka/ulje-benzin samim time u cilindar je ušla veća potencijalna energija smještena u smjesi i automatski pravilnim sagorjevanjem dobivaš veću energiju - naravno sada je veći volumen smjese pod većim tlakom i treba ispuh biti dovoljno velik da bi uspio izbaciti izgorenu smjesu van.
Faze ispuha i usisa možeš izmjeriti s kutomjerom kojeg napraviš od kartona pa da dobiješ omjer.