Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Gilera Runner 300ie by 209  (Posjeta: 71486 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Gilera Runner 300ie by 209
« : 12 Siječanj, 2015, 17:56:03 »
Pozdrav dragi citatelji.

Kao sto mnogi ovdije vec znaju za moj prijasnji tzv projekt ( http://forum.mojskuter.com/index.php/topic,36300.220.html ) SP180 by 209, odlucio sam  krenuti i u drugi projekt koji mi je davno bio samo ideja ali nikako da se odlucim i krenem u pricu.

Naime, kako sam prije 10ak i vise godina bio vlasnika poznatog VXR-a 209 , nakon toga sam nabavio SP180 iz gorenje linkanog projekta, odlucio sam sada ponovo nabaviti 4T skuter i time na neki nacin malo podici sjecanja i uspomene koje sam imao sa svojim prvim 4T skuterom.

Naravno puno toga se do dana danasnjeg promijenilo od samih agregata, modela, tuning ponude ali sam odlucio ostati na starom modelu Runnera pa tako i nabavio golu ramu od koje zapravo treba i zapoceti.





Kao sto i sam naslov teme kaze, ideja je na skuter staviti 300ie masinu ( kratki blok ) kao najjacu masinu sa kratkim blokom za sada. Zapravo znam da X10 ima 350 koja je isto ako se nevaram kratki blok ali trenutno neznam kako ju jos nabaviti s obzirom na broj prodanih skutera u HR a i broj razbijenih do sad . S obzirom da je karburator lagano proslost u svim pogledima auto/moto industrije odluka je pala da ce VXR ( p )ostati ie jer to gledam kao korak u naprijed po pitanju tehnologije.

Svima je poznato da danasnji skuteri sa direktnim ubrizgavanjem mirnije i tise rade, manje trose a opet ne gube i mogucnost tuninga tj dodavanja goriva uz za to predvidjene naprave. Dakle vise manje samo su pozitivnosti u igri.

Nisam veliki pristalica konverzije ie masina na karburator jer to vidim kao korak unatrag jer se zeli izbjeci vec poznata problematika sa klapnom/kodom, instalacijom skutera, pumpom goriva i sto i jedan drugi problem.





« Zadnja izmjena: 13 Siječanj, 2015, 13:21:26 steeef »

Offline neos 123

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1819
  • Spol: Muški
  • nije bitno kako vozis vec sta vozis!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: split
  • Moj Skuter: neo s
  • Moja Kaciga: givi runer 50.1
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #1 : 12 Siječanj, 2015, 18:13:21 »
Ovo ce biti vemoa interesantno nesto kao sto je jandro radio samo jos jace...dobro ramu ojacat da to sve bude kako treba i napred vilive jel ti palo napamet upasavat sta sa 2 veca diska?

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #2 : 12 Siječanj, 2015, 18:29:09 »
Ovo ce biti vemoa interesantno nesto kao sto je jandro radio samo jos jace...dobro ramu ojacat da to sve bude kako treba i napred vilive jel ti palo napamet upasavat sta sa 2 veca diska?

Pa ne vidim prevelik problem pogotovo po pitanju ovjesa posto npr Vespa 300 naprijed ima 220mm disk kao i Runner 125/200. Planiram naprijed oversize 250/280 ovisno koje vilice/celjusti cu odabrati za setup.


Offline neos 123

  • Tržnica : (+18)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1819
  • Spol: Muški
  • nije bitno kako vozis vec sta vozis!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: split
  • Moj Skuter: neo s
  • Moja Kaciga: givi runer 50.1
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #3 : 12 Siječanj, 2015, 18:30:20 »
A i to ajde...al ramu ojacat pod obaveznoo

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #4 : 13 Siječanj, 2015, 13:28:35 »
novi 350 agregati nisu quasar i nemaju ništa zajedničko sa quasarima..
totalno drugačije od prijenosa,kvačila koje je u ulju skupa sa getribom itd..
ugrađuju se i na beverly 350..

kaj se tič tih zabluda i gluposto oko pojačavanja rame,neznam od kud i zbog čeg je to poteklo al je bezvezarija teža..
razlika između 200 i 300cc mašina u kilaži je 2-3 kile,u snazi 2,5 konja..dimenzijama ista osim kae dulji cilindar zbog duljeg hoda na 300cc agregatu..i veće deklo vodene,paljenje u ulju itd..
ide na isti nosač ko i 200 i nema boga isusa da ima ikakv utjecaj na ramu nit da joj more kaj bit.

bokte pa x9 125 i x9 500 imaju istu ramu,razlika je u nosačima motora..isto tak i beverly 125 i 500 itd..
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #5 : 13 Siječanj, 2015, 17:32:39 »
Nisam htio nista pisati vezano za tu ramu jer smatram da nema smisla ali ajde ti si odgovorio onda vec. Uglavnom nije mi jasno u koju skupinu spada da 350 masina posto nije ni quasar a ni master. Cak i na Piaggio stranici ju samo oznacavaju kao liquid cooled masina sto je realno i leader 125 ali ok, nebitno za ovu pricu. Daleko od toga da naletim na nju da bi mi pala ideja i to uglaviti jer bi s njom Runner postao mali KTM.


Uglavnom nabavljena je 300ie masina sa 600km predjenih. Dakle taman razradjena, ako i to..



Nabavljeni su skroz novi stapovi od novog modela Runnera koji su upareni sa starim trokutom vilica tako da pasu na stari Runner.

Sve to ovako na prvu izgleda ovako:




S obzirom da sam na putu, sve dijelove, ramu i popratne gluposti sam ostavio u Zagrebu kod izvodjaca radova Chupsy j.d.o.o koji ce se pobrinuti oko mehanike a i struje da ovo upali i provozi po principu kljuc u ruke. Dogovor je da se skuter preda sa slozenom strujom, mehanikom i starim satovima od Runnera.
« Zadnja izmjena: 22 Veljača, 2016, 19:50:00 209 »

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #6 : 13 Siječanj, 2015, 17:46:33 »
znači mašina stanje novo..nije još ni razrađena,al je taman da se smije gonit  :toothy3:
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #7 : 13 Siječanj, 2015, 18:01:07 »
Pa masina je bas doslovce u stanju novo jer se recimo sarafi na grani auspuha nisu ni zaprljali, bakrene matice su jos uvijek sjajne kao prvog dana, flandja na auspuhu jos sjajna i na svim sarafima jos uvijek zuta boja kao znak da nije nista otvarano, logicno. Reklo bi se mirise po novom.

Od liste sto treba napraviti tu je sljedece:

1. Montaza felge 12 od Runnera
2. Prilagoditi support arm od starog Runnera da pase na 300 blok
3. Na granu auspuha od Runnera montirati lambdu ( posto cu koristiti stari auspuh od vxr-a, najbolji i najjaci auspuh po pitanju fi grane )
4. Sprovesti svu instalaciju na ramu i kompletno ozicenje postaviti da je na svome mjestu
5. Rijesiti pitanje pumpe goriva od ie i smjestaj iste
6. Rijesiti klapnu gasa i kod kljuca posto nemam kljuceve od masine
7. Airbox od VXR-a
8. Vidjeti da li koristiti sajlu gasa od VXR-a ili od Vespe ( jedna vs dvije sajle )
9. Nabaviti nove amortizere
10. Spojiti sve da radi na satove od starog Runnera te ukomponirati Check Engine lampicu u satove kao sto to ima i Vespa
11. Rijesiti pitanje pipka za odzracivanje na glavi i blindiranje izlaza itd.
12. Ima tu jos toga ali ovo je ovako na prvu bilo vidljivo..

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #8 : 13 Siječanj, 2015, 23:23:53 »
sajlu mores i od vxra,samo jednu stavit,tak ima gp1 250 ie..
kaj se tice pipka za odzracivanje,ja sam stavil na jednoj 250 masini runnerov poklopac termostata,blindiral pipak di dolazi inace crijevo sa karba i blindiral rupicu koja je ostala na glavi od orginalnog sistema za odzracivanje..
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2004
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #9 : 14 Siječanj, 2015, 06:52:16 »
odlican projekt! jedva cekam video bolida u pogonu  :)

Offline walkay

  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5428
  • Spol: Muški
  • Dr. TGB
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Osijek
  • Moj Skuter: SP180, ZIP SP180
  • Moja Kaciga: Vemar vtx atlan
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #10 : 14 Siječanj, 2015, 12:51:13 »
Zanimljiv projekt!  :icon_thumright:

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #11 : 14 Siječanj, 2015, 13:36:31 »
sajlu mores i od vxra,samo jednu stavit,tak ima gp1 250 ie..
kaj se tice pipka za odzracivanje,ja sam stavil na jednoj 250 masini runnerov poklopac termostata,blindiral pipak di dolazi inace crijevo sa karba i blindiral rupicu koja je ostala na glavi od orginalnog sistema za odzracivanje..

Druga stvar je u pitanju jer 300 masine nemaju takve pipke kao 200-250 nego je "pipak"  u kucistu termostata koje kada se makne i stavi kuciste od VXR-a koje mi pase zbog smijera crijeva, onda nastane problem sto VXR kuciste nije dovoljno siroko da pokrije tu rupu koja je inace pokrivena kucistem termostata od 300. Ako me kuzis..

Tako da treba narezati navoj u glavi i unutra zabit neki saraf i to zalit tekucim metlaom ili necim. Vidjet cemo.



Danas izglodan VXR support arm na mjestu gdje je originalni 250-300 upusten vec serijski.

« Zadnja izmjena: 14 Siječanj, 2015, 13:45:12 209 »

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #12 : 14 Siječanj, 2015, 13:52:11 »
da,da...to i pricam,250 i 300 masine taj poklopac termostata sa odzracivacem na sebi,vxr nema tak..
da,to sam prical,da vxrov poklopac termostata ne prekrije tu rupicu ko orginalan od 250/300,nju sam blindiral sa sarafom i diht masom i toe to..
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline Bikelover

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 543
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #13 : 14 Siječanj, 2015, 16:23:29 »
Zašto jednostavno ne nabaviš takav poklopac, aprlia sportcity 125 ti ima takav kakav tebi (nama svima treba) taj plasticni razdjeljak pokriva tu malu rupicu za odzracivanje i ima na sebi taj saraf za odzracivanje a onaj dio di se natakuje cijev od hlađenja velika je na istom mjestu di u vxr-a! 

Ja san također diht masu i zavida vidu u to i drži...
Ne vozi, gura!

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #14 : 14 Siječanj, 2015, 17:26:55 »
Da li kuciste termostat kod SC125 ima izlaz za crijevo vode okrenut u istom smijeru kao i vxr ? Na ni jednom novijem skuteru nisam vidio to kuciste da je okrenuto u istom smijeru nego sve kontra..
« Zadnja izmjena: 14 Siječanj, 2015, 17:33:02 209 »

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #15 : 15 Siječanj, 2015, 11:40:32 »
Dok se cekaju novi updejtovi iskoristit cu priliku za staviti par slika masine prije montaze na ramu.








Prezadovoljan sam sto sam nasao doslovce novu masinu koju se zapravo i isplati swapati jer na njoj je trebalo biti promijenjeno prvo ulje na 1000km i sada krece uopce koristenje/voznja.


Offline Josip-98

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1185
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #16 : 15 Siječanj, 2015, 12:08:24 »
Nema ovakvih dijelova u hr  ::) ::) masine je odlicna durat ce dokle god bude motora

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #17 : 15 Siječanj, 2015, 12:11:06 »
Nema ovakvih dijelova u hr  ::) ::) masine je odlicna durat ce dokle god bude motora

A evo prodaje se razbijena Vespa 300 u oglasu za 1500 eura.

Offline Bikelover

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 543
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Korčula
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #18 : 15 Siječanj, 2015, 14:53:56 »
Da li kuciste termostat kod SC125 ima izlaz za crijevo vode okrenut u istom smijeru kao i vxr ? Na ni jednom novijem skuteru nisam vidio to kuciste da je okrenuto u istom smijeru nego sve kontra..

Koliko san ja vidia na svoje oči, ima i trebalo bi pasat :icon_thumright:

Ako možeš samo molin te mi slikat kako si riješia/kako češ riješit ovo udaranje poklopca glave (na najgornjoj vidi) u ramu dok je na srednjem nogaru?

Al mašina je stvarno bomba, ja san moju uzea sa 9000 km od madisona 250 2007. godina (mašina je 2006.) i prebacia na karb, malo me zezalo napravit ovaj termostat od vxr-a da paše al tokar je riješia i to rezanje rame tj pravljenje rupe da ne lupa mašina od nju :)
« Zadnja izmjena: 15 Siječanj, 2015, 14:56:34 Bikelover »
Ne vozi, gura!

Offline 209

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-1)
  • forumski biciklist
  • *
  • Postova: 497
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gilera Runner 300ie by 209
« Odgovori #19 : 15 Siječanj, 2015, 16:18:42 »
Kod mène ne udara nista u ramu dok je na centralnoj nogari. Prolazi na milimetar, novi centralni selen.

Takodjer sam mislio da ce to biti problem ali su to ocito mitovi..