Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT  (Posjeta: 9300 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline anabellas

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2783
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi rambla 300i
  • Moja Kaciga: HJC FG 17
  • MojSetup: Sve serijala
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #60 : 22 Rujan, 2014, 10:19:12 »
Zvonkec forumski doktor :)
Nije potrebno cesto al ja cu mjenjat jer nije vlasnik od 2007. Mijenjo  a imam ga domov :P
Kolko kosta to ulje cca?
Mjenjam Speedfight za kuku od golfa.

ŠIFRA OGLASA: kuku meni kuku tebi!

Offline Macak sf

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 659
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot sf2
  • Moja Kaciga: IXS
  • MojSetup: MHR replica
  • MojSpuh: Yasuni r
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #61 : 22 Rujan, 2014, 10:25:13 »
Zvonkec forumski doktor :)
Nije potrebno cesto al ja cu mjenjat jer nije vlasnik od 2007. Mijenjo  a imam ga domov :P
Kolko kosta to ulje cca?

Skuplje su dvije kutije Mallbora nego litra ulja za kocnice  ;D

Offline anabellas

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2783
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi rambla 300i
  • Moja Kaciga: HJC FG 17
  • MojSetup: Sve serijala
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #62 : 22 Rujan, 2014, 10:30:03 »
Vidim proguglo upravo :)

Mjenjam Speedfight za kuku od golfa.

ŠIFRA OGLASA: kuku meni kuku tebi!

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16861
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #63 : 22 Rujan, 2014, 11:04:56 »
anabelas kak ti popravljas taj skuter tak mu sve vise stvari odlaze
ajd napravi si uslugu nemoj kupit ulje nego odma s batom od 10 kila opali po rezervaru za kocnice  ;D

Offline anabellas

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2783
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi rambla 300i
  • Moja Kaciga: HJC FG 17
  • MojSetup: Sve serijala
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #64 : 22 Rujan, 2014, 11:28:30 »
anabelas kak ti popravljas taj skuter tak mu sve vise stvari odlaze
ajd napravi si uslugu nemoj kupit ulje nego odma s batom od 10 kila opali po rezervaru za kocnice  ;D

Da , otiso aku star 8 godina  :toothy12:
Mjenjam Speedfight za kuku od golfa.

ŠIFRA OGLASA: kuku meni kuku tebi!

Offline ajlavsrku

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1206
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Vxr
  • Moja Kaciga: Vise njih
  • MojSetup: Polini vario i zvono,polini bregasta,kevlar,alu polutke,e5
  • MojSpuh: Serdarević ili bez kata
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #65 : 22 Rujan, 2014, 11:40:25 »
Ne kontam kako neko uopste moze reci da ne treba mijenjati kocnice za ulje ako rade kako treba...pa radi se o redovnom odrzavanju. Znaci ne treba mijenjati ni ulje u autu dok motor ne rikne, niti bilo sta drugo...

Ja nisam htio da mijenjam ulje na skuteru (dobrih 6 godina) jer sam se naslusao "pametnjakovica" koji tvrde da nema potrebe, dok mi se nije desila havarija na kocionom sistemu.
Kociono ulje bi se trebalo mijenjati po preporuci na svake 2 godine da bi zadrzalo svoje kocione karakteristike. Problem kod DOT 3/4 ulja je sto su hidroskopska pa privlace vlagu i time se smanjuje temperatura kljucanja. Pored toga sto svako kociono ulje ima svoju "mokru" tacku (sa procentom vlage) kljucanja logicno je da skuter nece nikada postici tu temperaturu kao automobil ali ima drugih posledica kao sto je recimo stvaranje vlage u sistemu i samim tim slabije kocenje jer se voda, tj. para lakse kompresuje nego ulje i stvaranjem taloga u sistemu.
A da ne govorim da je jako bitna viskoznost kocionog ulja, posebno kod ABS sistema.

Meni se na skuteru desilo to da je preko zime (koja je bila srednje hladna) smrzla voda u ulju, dakle ono sto se kondenzovalo tokom proteklih godina u ulju, i rezultovalo time da mi pukne staklo na kocionom cilindru. Naravno ulje je iscurilo (pri tome upropastilo plastike na prednjoj masci i naljepnice) i morao sam da kupujem novi kocioni cilindar, novo ulje, itd. A mogao sam fino ustediti da sam redovno mijenjao ulje.

A da ne pricam o talogu koji se stvara u cilindru ako se ne mijenja ulje redovno...


A evo na sta je licilo ulje na dnu kocionog cilindra koje vise ima vode u sebi nego ulja:


Sezonu prije te zime skuter je kocio dobro, ne kao prvih dana ali nista sto bi ukazalo na mogucu havaraiju. Nakon promjene ulja i cilindra razlika kocenja je nebo i zemlja.

A ovome liku, sto sam procitao da nije mijenjao kociono ulje 12 godina na autu, nadam se da ne vozi po autuputu niti savjetujem da vozi...





Evo Lauda je super objasnija šta se može desit,nemora se svakome desit odma da kažem,moguće je da neko vozi 20 godina a neko 5 i da bude isti k**ra* mu,al samo kažem,servisni interval za zamjenu ulja kočnica je svako 2 godine,ja ga zamjenim jedanput godisnje jer mi to oduzme 20 min i 20 kn iz dzepa kazem meni nije problem to niti platit niti izgubit 20 min,jer zasto nebi zna da je ulje novo pa da sam miran,uzmen malo bočicu textar dot4 20 kn košta,litra jeinače 80 kn zamjenim to i miran sam,redovno kontroliram i pločice na skuteru,i ako su pri kraju zamjenim i njih,130 kn Lucas pločice meni koče brutalno,Bridgestone Ml 50 gume uvik,ja mislim da je ovjes i kočnice najbitnije od svega i oko toga uvik držim radi sebe i sigurnosti svog suputnika (većinom cure) i volim da je sve u redu...
Sve je objašnjeno ode,nisam mislia da ste vi debili (zvonkec92 i Jog) jer vas boli k**** kad cete minjat ulje i to,ako su vam skočile tenzije radi ove "rasprave",samo kažem kad je servisni interval i da to nije loše prominit jer je bagatela cijena radi sebe...
A za ulje getribe na autu kad ste se vec prije rugali,neznam jeli ikad curi bilo minjano na autu al znam kad sam uzea novo ulje bija jer san zima vec neke stvari pa mi je prijatelj koji radi u ducanu krivo ulje donija odma sam zaminija i ulje getribe,nije ga falilo uopce,al je prominjeno,i posli je to bia dolsovno novi mjenjač,a ulje serva koje sam bia spomenija takodjer je prominjeno na autu i volan je lakši za okrecat tj servo još bolje radi...
Ulja ima svoje karakteristike i na odredjenoj kilometrazi,starosti i svemu gube svoja svojstva i zato sam se bija dotaka ove teme i samo reka neke stvari,bez da uvridim nekoga i to je to od mene...

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #66 : 22 Rujan, 2014, 11:46:46 »
Jel opet alfa jedini koji ne koristi termin "kočiono ulje"  :icon_biggrin: ?

Štaš, stara škola ;D
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #67 : 22 Rujan, 2014, 11:51:55 »
Jel opet alfa jedini koji ne koristi termin "kočiono ulje"  :icon_biggrin: ?

Štaš, stara škola ;D


Pa kad ne volim lagat ovaj napaceni narod  ;D

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #68 : 22 Rujan, 2014, 14:05:32 »
Ne treba mijenjati ni remen, samo će ti pasti krajnja brzina i imati će mlohave performanse, bitno da vozi :dontknow: Zato staviš pod sic sve rezervne dijelove + alat i svako malo mijenjaš kad nešto crkne  :headbang:
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline Rox-Rab

  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5140
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rab
  • Moj Skuter: DrEvo 70c,Dell 19 BE
  • Moja Kaciga: MF Evo radilica
  • MojSetup: S6 Sport Pro vario,S6 R/T zvono,Malossi kevlar,Mf polutke
  • MojSpuh: Giannelli Rekord
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #69 : 22 Rujan, 2014, 14:19:52 »
Ne treba mijenjati ni remen, samo će ti pasti krajnja brzina i imati će mlohave performanse, bitno da vozi :dontknow: Zato staviš pod sic sve rezervne dijelove + alat i svako malo mijenjaš kad nešto crkne  :headbang:

sad izmisljas toplu vodu, uspoređujes totalno krive stvari, uostalom koga briga kad ce ko mijenjat ulje  :dontknow:

ustanovili smo da bi ga trebalo mijenjat svako 2 godine ali i ako se ne mijenja i 12 godina ne znaci da su kocnice neispravne

ja osobno da imam baotana bi mijenjao ucestalije ali na brembovim kocnicama ne bi toliko cesto mijenjao jer znam da nisu srot i da nece se dogodit ovaj talog ko sta je gore na slici
Dr-Evo 70ccm,Giannelli Rekord,Mf Evo radilica,Dell 19 BE,S6 R/T zvono,Malossi Kevlar remen,S6 Sport Pro variomat,S6 LCD pokazivač goriva,Mf linearna polutka

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #70 : 22 Rujan, 2014, 14:29:07 »
Tolerira se do 3% udjela vlage u sistemu. Ocekuje se da je za to potrebno 2-3 godine, vozio ti ili ne. Vreliste tada pada sa 230C kod savrsene dot4 tekucine na 155C kod 3% vlage u sistemu. To su minimalne vrijednosti. Nije rijetkost ni da dot 4 tekucina ima vreliste i iznad 300C, ali bogami, gledao filmic gdje je testirano novo ulje iz ducana pa je vreliste bilo ispod 150C!!!!!!
Higroskospna osobina (ne hidroskopna nego higroskopna  ;D ) je razlog i zasto se kupuje kociona tekucina i nakon zamjene se ostatak vise ne koristi u buducnosti - vlaga nadje put do ulja u kantici cak i kad nikad nije otvarana, a kamoli ako je otvarana (vlaga je u zraku - ne ulazi voda unutra nego zrak koji je pun vlage)

Ne kazem da se neda vozit i sa starom tekucinom (moze se sevit i sa polovnim kurtonom - nisam probao  ;D , al garant se moze - pitanje je samo rizika), ali brate mili, nemojte to "reklamirat"na forumu jer znate i sami da to nije ispravno i oslanjate se na iskustvo i srecu. A zbog cega? 20-50kn sto je preracunato 3-7 lipa dnevno ako se mijenja svake 2 godine.....
« Zadnja izmjena: 22 Rujan, 2014, 14:36:30 3alfa3 »

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6046
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: IXS
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #71 : 22 Rujan, 2014, 15:16:03 »
zvonkec ti si svoj majstorluk i sarafanje dokazo...stoga  :sut_u_jaja:
lijepo kupi novo ulje a staro ispusti pa usporedi i sam zakljuci jel dobro?ak imas mozga uopce... :laughing7:
meni na nexusu je nakon 8god ulje izgledalo ko puding...ak je to dobro tebi i takvima poput tebe onda prosetaj s komentarima lagano s teme... :icon_thumright: sjebe se i pumpica s vremenom i celjust i semerinzi i klipici i posuda...i mozes se ti tak vozit i 16god..al ce riknut kad tad...da si mjenjo ulje izdržalo bi 32god i kocilo bi kao od prvog dana..

Offline Infernus

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 946
  • Tjuner bez kune
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rocky 50, Majesty180
  • Moja Kaciga: imam dopunsko
  • MojSetup: Kofer, vizir, Tucano dekica, duge gaće
  • MojSpuh: tutuz replica
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #72 : 22 Rujan, 2014, 16:54:54 »
evo moje maintenance-free kočnice  :icon_thumright:
http://rsmetali.hr/wp-content/uploads/2014/05/157.jpg

Forumska Sirotinja R/T

Offline neckheneck

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 74
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Baotian
  • Moja Kaciga: Crna
  • MojSetup: Unikat
  • MojSpuh: Ručni rad
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #73 : 23 Rujan, 2014, 20:15:53 »
Možda nekome nije bitno kako koči, nego samo da se zaustavi  :sign020:


Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Mijenjanje ulja za kocnice - BT50QT
« Odgovori #74 : 23 Rujan, 2014, 21:39:25 »
Odlicna off topic tema  :icon_biggrin: jbs kocnice  :headbang: