Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Top na auspuhu?  (Posjeta: 4728 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Top na auspuhu?
« : 05 Travanj, 2014, 11:46:29 »
Pozdrav, par mozda malo bedastih pitanja, ako ima neki link o tome bio bi zahvalan.

Zanima me malo sa znanstvene strane kako tocno rezonantni auspuh funkcionira na skuterima, i koja je uloga topa?

Zasto skut bez topa sa rezonantnim auspohom ne zeli uopce ni krenut kada gasa dodajes nego se grklja i gusi? A isto tako ako s nogom ili necim malo prigusis tu rupu gdje bi top trebao doci on ce krenuti i voziti "normalno" (ako zanemarimo zvuk).

Uglavnom, imam jedan stari arrow....u voznji mu je jednom top ispao i bus iza mene ga je zgazio  :drunken_smilie: (neki cudan dizajn , samo se top nataknuo na spuh, i jednom vidom na stezniku stisnuo po sredini za spulju...vibracije vo no, jednostavno je skliznuo koliko god je vida bila stisnuta) , i sada mi stoji spuh u konobi jer sam novi u medjuvremenu nabavio.
Uglavnom, kako da dodjem do novog topa ili da li bi ga mogao sam napraviti? par cijevi,cekic, malo vara i to je to? Ili bas treba nesto special?

Hvala.


Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #1 : 05 Travanj, 2014, 12:55:10 »
malo si sam sebe zbunio ;D
prvo rezonantni auspuh...u dvotaktnog motora nemas ventile koji ti pustaju smjesu u cilindar vec klip prolazi priko prozora i tako ih otvara i zatvara...e sad...kako su u isto vrime otvoreni i otvori sta dovode frisku smjesu i otvori sta odvode izgorenu...dio friske smjese pobigne na auspuh...



e pazi sad..laicki receno...rezonantni auspuh je stvoren ko zvucna komora pa kad se masina zavrti na tocno odredjene okretaje valovi koje stvara ispusni plin se zbog oblika auspuha vracaju i dio smjese sto bi inace utekla vrate u auspuh i kako ima vise smjese bude i vise snage...dakle rezonantni auspuh ti je ko turbo na autu :)

a sta se tebi desi je da masina ne vrti u okretajima di auspuh rezonira pa zbog premalog otpora puno smjese utece na auspuh...kad stavis nogu na izlaz di je bio top stvoris malo veci tlak u auspuhu nesto vise smjese ostane u cilindru pa skuter podje...

funkcija topa na auspuhu ti je samo prigusivanje zvuka i nista vise...izveden ti je kao supljikasta cijev oko koje se nalazi kamena vuna...



moj ti je savjet kupi polovan top od nekog auspuha i namontiraj ga gore :hello:

Offline SF2 Freak

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Banned!
  • Postova: 3966
  • Spol: Muški
  • Dr. Peugeot triper^2
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity 50
  • Moja Kaciga: Xlite , Shark
  • MojSetup: Serijala komplet
  • MojSpuh: Serijski
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #2 : 05 Travanj, 2014, 13:20:22 »
Odlično objašnjeno  :icon_thumright:
Peza kao zgewindani Lamborgini
Peugeot Scooters 092-306-3817
Samo Francuz :rock_:

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #3 : 05 Travanj, 2014, 14:22:25 »
Nisam ni sanjao da cu ovako potpun odgovor dobit! Hvala
 :notworthy:

Edit:
malo si sam sebe zbunio ;D
prvo rezonantni auspuh...u dvotaktnog motora nemas ventile koji ti pustaju smjesu u cilindar vec klip prolazi priko prozora i tako ih otvara i zatvara...e sad...kako su u isto vrime otvoreni i otvori sta dovode frisku smjesu i otvori sta odvode izgorenu...dio friske smjese pobigne na auspuh...

Ma znam kak 2t funkcionira, al vidis nisam znao da se dio vraca nazad. Uvijek je bila ona da 2t "vise" trosi za razliku od 4t jer puno goriva bacis na spulju van.
« Zadnja izmjena: 05 Travanj, 2014, 14:27:41 ValterZz »

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #4 : 06 Travanj, 2014, 00:10:28 »
samo da se nadovežem na temu... Upravo sam danas sastavio svoju preradu na auspuhu...pa se možeš malo orijentirati kroz postove...
http://forum.mojskuter.com/index.php/topic,92965.0.html
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6726
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #5 : 06 Travanj, 2014, 07:05:43 »
kako tebi neče krenut a moj minarelli bez topa ide potpuno isto kao i sa njim ??? samo šta prije vožnje moram čepiče u uši stavit, probao to na svom reliu sa RRom, a isto probo i na bivšem reliju di je bio ZX.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline mališan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 105
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Mjestimično
  • Moj Skuter: Peugeot Looxor
  • Moja Kaciga: HJC
  • MojSpuh: Leo Vince ZX
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #6 : 06 Travanj, 2014, 12:42:52 »
protočnost auspuha, bilo rezonantnog ili serijskog određuje otpor na izlazu koji je u izravnom odnosu sa usisom zraka kroz airbox! sad na to može utjecati dosta finesa, od širine dizne koja opskrbljuje smješu sa gorivom, zaprljanja spužve u filteru, kubature (50 ili 70 ccm), pa otud i razlike. Meni je bio slučaj da je jednom mom sinu motor bez prigušnice vozio 20 metara i ugasio se, dok ga je drugi vozio po ulici i dušu vadio i motoru i nama drekom iz rezone... Nije bitna razlika u težini, ali bio je drugi dan pa je možda na tu razliku mogla utjecati promjena tlaka zraka i vlažnosti, a možda i mrvicu drukčiji odnos zraka i goriva na ler dizni što je također u međuvremenu štelano...
u načelu sama prigušnica ne bi trebala predstavljati otpor ispuhu, jer kroz cijev istog profila bez prepreka ispušni plinovi idu van, ali očito da se ipak to dešava.
Svaka teorija može egzistirati dok je ima tko zastupati!

Offline ajlavsrku

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1206
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Vxr
  • Moja Kaciga: Vise njih
  • MojSetup: Polini vario i zvono,polini bregasta,kevlar,alu polutke,e5
  • MojSpuh: Serdarević ili bez kata
Odg: Top na auspuhu?
« Odgovori #7 : 06 Travanj, 2014, 14:31:01 »
ja sam na sym jetu imao zx i otkacija mi se top tj odsarafija i stavija ispod sica dok dodjen do kuce,buka je bila strasna to je zvucalo koda boeing 747 i stari fap prolaze jedan kraj drugog hahahaha al performanse su bile iste al je samo zvuca koda ce poletit