Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Anketa

Koju marku kacige imate ?

AGV
16 (9.1%)
Airoh
18 (10.2%)
Arai
3 (1.7%)
BELL
1 (0.6%)
HJC
29 (16.5%)
IXS
17 (9.7%)
LS2
14 (8%)
Marushin
2 (1.1%)
Nitro
2 (1.1%)
Nolan
22 (12.5%)
Premier
3 (1.7%)
Schubert
6 (3.4%)
Scorpion
2 (1.1%)
Shark
5 (2.8%)
Shoei
7 (4%)
Suomy
5 (2.8%)
Uvex
6 (3.4%)
Vemar
7 (4%)
Held
6 (3.4%)
Givi
5 (2.8%)

Ukupno Glasova: 176

Autor Tema: KACIGA !!  (Posjeta: 149778 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kodiaqrs

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 62
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Sanli Devil
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #340 : 07 Ožujak, 2021, 14:44:42 »
Isto odlična, najdraža mi je ova narančasta  8)

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #341 : 07 Ožujak, 2021, 15:49:39 »
Koju bi mi marku preporučio da pogledam. Imam široku glavu i dugačko lice. Trgovci nevoljko naručuju velike brojeve tako da se oduvjek patim sa malim kacigama. Znao sam i sjeć stiropor na mjestu gdje me tuče pa me onda tuče na drugom mjestu. Inače nosim sa sobom dvije kacige pa ih svakih 50km mjenjam


Za pocetak, jesi pravilno izmjerio opseg glave (na tom dijelu glave se i odredjuje kojeg je oblika)? Uzmi krojacki metar, izmjeri 3-4 puta opseg negdje 1-2cm iznad obrva i pazi da sa zadnje strane glave u pribliznoj visini nadjes mjesto gdje ces dobit najveci rezultat. Nemoj jako natezat metar jer se taj rasteze, ali pazi da je taman nategnut da pravilno obujmi glavu. Onda te brojke zapisi i trebale bi biti unutar pola cm ili manje ako si pravilno mjerio. Srednja vrijednost je najvjerojatnije pravi opseg, ali onda izmjeri i pravim metrom taj krojacki metar pazeci da krojacni nategnes isto kao sto si natego i kad si mjerio glavu. Tada ces imat 99% ispravnu mjeru u centimetrima opsega svoje glave sto je i jedina mjera kod odabira nazivne velicine kacige.

Tako ces imat pravilnu mjeru za odabir velicine kacige, ali, uvijek ostaje taj kalup jer nisu sve glave istog oblika i zato je kacige potrebno isprobat, ali prava velicina je ionako prvi i najbitniji podatak od kuda se krece.  Primjer: ako imas okruglu glavu (ili vrlo blizu pravog kruga), a navuces na nju kacigu ovalnog kalupa, primjetit ces da ti je jako uska sastrane, a da naprijed/nazad ima mjesta vise nego sto treba. I obratno: ako ti je glava jako ovalnog oblika, a navuces kacigu koja je okruglastija od prosjeka, skuzit ces da te jako zulja u podrucju cela i mozda otraga, a da sastrane imas puno lufta.

Brojkama proizvodjaca kaciga sto se nazivne velicine tice u principu mozes vjerovat, razlike postoje, ali su unutar 1cm, cesto i puno manje od 1cm. Sportskiji modeli su u pravilu nesto manji/uzi po feelingu i jace stiscu glavu, ali neugode ili bolova ni tada ne smije biti.

Najcesce je uz ispravanu velicinu kacige dovoljno 10-20 minuta imat ju na glavi da vidis jel negdje zulja, smeta itd. Koncentriraj se na predio kojeg si i mjerio, jer kaciga prvenstveno cuva mozak, a on je gore u glavi, ne u visini lica i to odredjuje velicinu kacige. Ako ti taj gornji dio odgovara, a imas lice koje je preusko ili presiroko, biraj kacigu koja ima izmjenjive obrazine pa ih domah kupi ili naruci ako nema na stanju, s tim da obrazine cak i kada jako stiscu vremenom se rasire poprilicno i djeluju totalno drugacije nego kad su nove, rijetko su one problem, osim kod ljudi koji imaju neuobicajeno siroko ili usko lice. Znas da su obrazine OK debljine kad su nove kada otvoris usta i kad nakon toga stisnes zube pa se ugrizes za obraze iznutra.


Preporucit ti kacigu ne mogu, to je individualna stvar, a i nisu sve glave iste, ali sam ti napisao kako krenuti u potragu za kacigom (koju svakako isprobaj prije kupovine.


I nemoj ocekivat da ce se kaciga razgazit vremenom u tom najbitnijem dijelu, mrvicu hoce, zbog podstave koja ce se malo spresat, ali u principu, nece bitno, a i ko bi se patio mjesecima da malo popusti, ako te u startu boli, nebu to nikad doslo na mjeru koja ti odgovara. Obrazine su druga prica, one dosta vremenom popuste, a to skuzis kad ih skines i operes pa se vrate na velicinu blizu onoj kad su bile nove (ali ne skroz).






E da, odgovor na prvo pitanje:
gle, sportske (race) modele ako imas siroku glavu (tj okrugliju od prosjecne) nemoj gledat, odnosno, probaj ako te zanimaju, ali vjerojatno ces prije naci nesto u touring segmentu za sebe, iako su najcesce istog/slicnog kalupa, nesto su izdasniej u unutarnjem prostoru pa ti to moze pomoc.
REcimo, Schuberth je meni uvijek bio (sport/race) preuzak, Shoei OK, ali sa drugim nedostacima, Nolan,Xlite su mi uvijek bili najudobniji. Moja glava je prosjecnog, poluovalnog oblika s tendencijom prema okruglom, ali i dalje u popuovanom obliku pa meni dosta kaciga na nasem trzistu odgovara.
« Zadnja izmjena: 07 Ožujak, 2021, 16:06:32 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #342 : 07 Ožujak, 2021, 16:09:58 »
Nasao sliku koja je napravljena nakon studije (mislim u Njemackoj) gdje je izmjereno na tisuce glava. Sve te glave imaju opseg 58cm, a pogledajte kolika je varijacija u sirini obzirom na oblik glave. E zato se kacige kupuju tako da se isprobaju, a ne samo po velicini.

Slika prikazuje glavu snimljenu odozgora.

« Zadnja izmjena: 07 Ožujak, 2021, 16:11:32 3alfa3 »

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #343 : 07 Ožujak, 2021, 16:11:18 »
Hvala ti na detaljnom objašnjenju. Bio sam prisiljen da kupim neku kacigu i to je što me je najmanje tuklo. Nisu se ništa proširile što kažeš. U trgovini probam ali na skuteru od lagane boli do neizdržive prođe 50km.
Mora da me je babica ispustila u rodilištu pa imam vanserijsku glavu

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #344 : 07 Ožujak, 2021, 16:12:30 »
Hvala ti na detaljnom objašnjenju. Bio sam prisiljen da kupim neku kacigu i to je što me je najmanje tuklo. Nisu se ništa proširile što kažeš. U trgovini probam ali na skuteru od lagane boli do neizdržive prođe 50km.
Mora da me je babica ispustila u rodilištu pa imam vanserijsku glavu


Kazem, prvo izmjeri pa da krenemo od toga, tada ces imat pravilan broj kacige koje ces gledat, a sve ostalo je do kalupa i oblika glave.

Moja glava 59.3cm, L je velicina kod koje sam u sredini (i udobne su mi) kod kaciga koje za L velicinu navode 59-60cm, a kod HJC gdje je L velicina za glavu 58-59cm je prilicno usko i morao sam malo utisnut stiropor iznad usiju jer mi je glava i mrvicu okruglija od kalupa kojg HJC koristi.  Nevidim osobno problem utiskivanja stiropora za par mm ako to cini razliku imedju kacige koju ne osjetim na glavi i one koja izaziva bolove, idealno, pasat e iz prve, ali sto mislis, zasto moto GP vozaci iako nose kacige koje su u slobodnoj prodaji ipak imaju unutrasnjost ("stiropor") napravljen prema bas njihovoj glavi?



U trgovini ju imaj na glavi min 10 minuta, najcesce je to dovoljno da se pokaze jel gdje smeta. Tako je meni bilo sa HJC RPHA10+, u ducanu usko, skroz uz glavu, milina, na cesti ipak nakon pola sata smeta, nakon sat vremena boli, preko sat vremena - nema sanse. Utisnuo malo stiropor gdje je smetalo i ko custom made, bas za mene.


Mozda je najbitnije imat trgovca koji se razumije u to pa mu objasnis na temelju dosadasnjih iskustava. Pravi trgovac bi trebao znati tu problematiku jer mu je to posao, u Lidlu to ne mozes ocekivat, ali recoimo kod Sepica mozes jer su u motorima cijeli zivot. To je samo primjer, ne kazem da ides kod Sepica (ali preporucam, sto vise ducana obidjes, to bolje)


Evo ti jedan prastari video koji se bavi tom problematikom

« Zadnja izmjena: 07 Ožujak, 2021, 16:25:15 3alfa3 »

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #345 : 07 Ožujak, 2021, 17:58:18 »
Nigdje metra kad ti treba.
Obećo mi je ovaj gospodin što mi je prodo skuter naručit par velikih modela navodno može vratit ako nepašu. Čovjek je dugo u motosportu i shvaća problem. Još jednom ti hvala alfa. Kad se dočepam metra napraviću sve kako si objasnio

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #346 : 07 Ožujak, 2021, 19:12:36 »
Mozes i neku vezicu za cipele, komad spage, bilo sto sto se ne rasteze pa onda izmjeris na metar kolika je duljina :icon_thumright:

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #347 : 07 Ožujak, 2021, 21:12:37 »
Evo izmjerio
3 puta 63cm
2 puta 62.8cm
Ali kažem čudan oblik glave

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #348 : 08 Ožujak, 2021, 02:35:12 »
Evo izmjerio
3 puta 63cm
2 puta 62.8cm
Ali kažem čudan oblik glave

OK, to je kod gotovo svih firmi velicina XXL.
Sad bi trebao obici sto vise ducana isprobavati kacige u tom broju pa koja ti najvise odgovara. Nema druge.


Ja sam kupio Nolan N104 flip up XXXL i mala mi je.

Da, ocito je do kalupa, jer ta kaciga ti mora biti prevelika za cijeli broj ako bi ti kalup odgovarao, a ovakva ti je skoro neupotrebljiva jer ti je isptovremeno i prevelika i premala. Problem bi mogao biti i sto Nolan ima relativno "srednji" oblik kalupa koji nije ni okrugli niti previse ovalan nego bas neka sredina koju cesto prate i drugi proizvodjaci. Svakako isprobaj vise modela od svake firme, moglo bi i trebalo biti manjih razlika, a sport/race kacige nemoj ni gledat ako ti je problem da su ti preuske sa strane.
Za sitnije korekcije, utisnuti stiropor na mjestima gdje smeta, ali, glavna velicina bi se trebala pratit, a ne ic na vece samo zato jer u nekom segmentu nije odgovarajuca - prevelika kaciga u slucaju udarca nije sigurna kao ona odgovarajuce velicine.



« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2021, 02:51:15 3alfa3 »

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #349 : 08 Ožujak, 2021, 03:01:55 »
Ako nadjes neku firmu gdje je velicina skoljke veca bas kod XXL u odnosu na L/XL, to bi moglo po feelingu dati osjecaj vece kacige, takva su moja iskustva, iako, najesce je taj prijelaz izmedju L i XL kao kod tvoje kacige. Kad god si na sredini izmedju 2 broja, ako je na tom prijelazu i razlicita velicina skoljke kacige, dojam je kao da je kaciga veca vise od jednog broja, a to znaci i da ima puno vise stiropora unutra kojeg se moze malo utisnuti. Tako je meni bilo sa Schuberthom: L premala i to sam znao cim sam ju navuko na glavu, a XL koja ima vecu skoljku mi je odma bila prevelika pa sam odustao od tog modela.
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2021, 03:03:57 3alfa3 »

Offline Deki.

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 970
  • Spol: Muški
  • Kymco power
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Kymco Downtown 350i
  • Moja Kaciga: Nolan N104
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #350 : 08 Ožujak, 2021, 08:16:58 »
Pred desetak godina sam probao sve što se nudilo u Hrvatskoj i Trstu. 2xl nema šanse. Da napomenem nosim naočale i integralke su mi nepraktične mada bi integralku kupio da mi paše. Imam jednu staru Dainese jeticu i nju sam masakriro stiropol da ju prilagodim ali mi u međuvremenu istrunula spužva od postave pa je opet u banani. Dat ću nekome da mi sašije podstavu. Do tad se vozim s otkopčanom Nolanicom. Tu je smanjena sigurnost i kao da se voziš s jeticom ali jbg voziti se mora

Offline ivano_007

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1660
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kaštela
  • Moj Skuter: x9 500, DL 650, A3
  • Moja Kaciga: LS2, KYT
  • MojSetup: Serijski
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #351 : 08 Ožujak, 2021, 10:02:15 »
Ono sto zna biti slucaj je da je na primjer broj kacige 57-58 (M) u jednoj velicini skoljke, a 59-60 (L) u vecoj skoljki, ali taj prijelaz se osjeti kao bitno veca kaciga, ne kao jedan broj nego vise od toga pa iako ti oblik unutrasnjosti odgovara obliku glave, jedan broj ti moze biti premali, a prvi slijedeci prevelik.

Govoriš alfa kao sveto pismo, sve istina :icon_biggrin:

Imao identičan takav slučaj, prijelaz s jedne veličine školjke na drugu je u veličinama M i L. Veličina M mi je premala, veličina L (pre)velika zbog druge veličine školjke.

U trgovini ju imaj na glavi min 10 minuta, najcesce je to dovoljno da se pokaze jel gdje smeta. Tako je meni bilo sa HJC RPHA10+, u ducanu usko, skroz uz glavu, milina, na cesti ipak nakon pola sata smeta, nakon sat vremena boli, preko sat vremena - nema sanse. Utisnuo malo stiropor gdje je smetalo i ko custom made, bas za mene.

Opet imao isto iskustvo. Nosio u dućanu čak i 15 minuti i onako okej, taman u knap. Išao motorom na vožnju, na čelo mi stavlja preveliki pritisak. Koliko se god patio sa tim M kacigama, prelazim ipak na L, bolje da mi je pola broja veća nego manja, neda mi se više patit sa tim "oće li popustit", "kad će popustit", "idem utiskivat stiropor"...
Disi Toza kuco stara ognjiste bez zara, jel jos zajebavas ljude? Ne mogu se sjetiti trenutno zasto si me spalio, al znam da sam ti j#bo sve po spisku!!!

Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #352 : 08 Ožujak, 2021, 10:09:50 »
Imao sam problem s tijesnom kacigom, i isprva me je ubijala. Zatim sam se malo zrtvovao i rasturio sam je s debljom podkapom.

Vecu kacigu, tj. luftirajku ne bih nikad uzeo jer mi krene "vibrirati" na glavi i nista ne vidim. I bojim se okrenuti glavu :D
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline ivano_007

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1660
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kaštela
  • Moj Skuter: x9 500, DL 650, A3
  • Moja Kaciga: LS2, KYT
  • MojSetup: Serijski
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #353 : 08 Ožujak, 2021, 10:37:51 »
Teško je sad o tome raspravljat.

To je individualna stvar jel nekome kaciga veća za 1/6 broja njegove prave veličine, il za 1/4 il za 1/2 ili čak za puni broj od njegove prave veličine :icon_biggrin: Hvala Bogu, ako uzmeš za cijeli broj veću od one šta ti odgovara onda imaš taj problem "vibrira mi i bojim se okrenuti glavu", ako imaš za pola broja veću, nećeš imat tih problema.

Da su M kacige u kalupu veće za 2mm meni bi sjele taman. I naslušao sam se tih savjeta "izreži malo skalperom stiropor", ali šta ja znam, nije mi to neki savjet baš.

Zaključno, bitno da ne uzmeš za puni broj ili 2 veću kacigu nego šta ti treba (poznanik nosio 10 godina veličinu L, a sad nosi XS), a ovo oćeš se napatit sa malo manjom veličinom pa molit Boga da se stiropor utiska ili ćeš uzet malo komodniju kacigu... to je sad individualna stvar i ne može se o tome raspravljat preko foruma. Ja ubuduće za svoj oblik glave biram malo komodniju.

Edit: volio bi i ja kad stavim kacigu na glavu da kažem "to je to, neću više ništa drugo ni probavat", al jbg. ima i nas šta se ne uklapamo baš u standardne kalupe i nas na granici 2 veličine (58,7cm mi je opseg glave), a kao L je od 59cm...
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2021, 10:46:33 ivano_007 »
Disi Toza kuco stara ognjiste bez zara, jel jos zajebavas ljude? Ne mogu se sjetiti trenutno zasto si me spalio, al znam da sam ti j#bo sve po spisku!!!

Offline 3alfa3

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #354 : 08 Ožujak, 2021, 13:18:32 »
ima i nas šta se ne uklapamo baš u standardne kalupe i nas na granici 2 veličine (58,7cm mi je opseg glave), a kao L je od 59cm...

Moja glava je 59,3cm. HJC RPHA 10+ je u L velicini nazivno za 1cm manja od vecine ostalih (58-59cm) u L velicini i ona mi je najmanja sto mogu imat na glavi, sad je stara vec dosta godina i dalje je cvrsto uz glavu, mogu i na 200+ kmh okrenut glavu i ne mice se. Xlite X802R koju rijetko nosim je isto L, ali ona je standardnih 59-60cm, ali nebi se bunio da je pola cm manja - volim kad je cvrsto uz glavu (ali bez bolova ili da je neudobna).  Super je ako je glava "standardna" i na pola broja neke velicine kacige pa prema gornjoj granici, recimo, 59.5-60cm za L itd. Uvjet je da je kalup skoro savrsen inace brojke padaju u vodu.

Nolan N84 i N85 koje sam imao u L velicini su nakon nekog vremena postale prevelike na mojoj glavi iako su 59-60cm nazivno, a i to su vise touring kacige koje su nesto komotnije. Isto vrijedi i za Nitro kacigu koju sam prije imao u L velicini. Za skuter nikakav problem, ali na motoru na vecim brzinama je kod okretanja glave problem kojeg sam znao rijesit tak da otvorim malo usta dok okrecem glavu da remen kacige pod bradom jace nabije kacigu na glavu  ;D
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2021, 13:28:40 3alfa3 »

Offline ivano_007

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1660
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kaštela
  • Moj Skuter: x9 500, DL 650, A3
  • Moja Kaciga: LS2, KYT
  • MojSetup: Serijski
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #355 : 09 Ožujak, 2021, 11:09:30 »
Uvjet je da je kalup skoro savrsen inace brojke padaju u vodu.

S ovim si sve rekao :icon_biggrin:

Ako kalup nije savršen, onda i 58,5cm može biti L, ali i 59,5cm M.
Disi Toza kuco stara ognjiste bez zara, jel jos zajebavas ljude? Ne mogu se sjetiti trenutno zasto si me spalio, al znam da sam ti j#bo sve po spisku!!!

Offline Lazo

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 861
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bošnjaci
  • Moj Skuter: Yamaha X-Max 250
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #356 : 23 Svibanj, 2021, 16:06:12 »
Koristim već dugo godina Airoh tr1 kacigu i došlo je vrijeme za zamjenu. Možete li nešto slično preporučiti do 2000 kn? Znači ljetna kaciga s puno zraka, gledao sam malo po netu Shark Street Drak i Nolan n70-2 su dosta slične ili da idem na nekakvu flip up? Mada čini mi se da bi mi više pasao ovaj stil kao kod Airoha zbog zaštite od buba
« Zadnja izmjena: 24 Svibanj, 2021, 19:33:54 Lazo »

Offline dolo

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 3
  • YearsYearsYears
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #357 : 26 Srpanj, 2021, 12:03:02 »
Lijep pozdrav, informacija, koliko jako kaciga treba stisnuti glavu? Probao sam maloprije HJC C70 u L velicini (opseg glave mi je 58,5) I dobro me stiskla oko usiju, probao sam zatim XL, ona malo manje stiska, ali mi vrh glave ima prostora onda. Zatim sam probo CS-15 u L velicini, ona je onako ok, ne stiskam ali mi vrh glave dira u kacigu. I koliko je bolje/losije uzeti otvorenu kacigu nego full, nesto racunam ako mi i zatreba bit ce radi zubi i brade, nekako statisticki najvise tamo i treba

Offline challenbeen

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2832
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYears
  • Mjesto: otok Pag
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #358 : 26 Srpanj, 2021, 14:50:04 »
Sve ti ovisi i o kalupu glave... nisu sve kacige iste. Moras pronaci dobar kalup za sebe. Pogledaj kod Kimka u temi od Deki-a, on je svoju kacigu sam prilagođavao svojoj glavi..
Aprilia SR 150 2t 2000 - "Project 2"
Piaggio NRG Power DD LC 2t 2007 - "Project 4"

Offline ivano_007

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1660
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kaštela
  • Moj Skuter: x9 500, DL 650, A3
  • Moja Kaciga: LS2, KYT
  • MojSetup: Serijski
Odg: KACIGA !!
« Odgovori #359 : 26 Srpanj, 2021, 14:52:01 »
Integralna kaciga je bolje nego otvorena, to znaš i sam ;D

Šta se tiče obraza, nek te stišće maksimalno, tu ne vodi brigu, to ionako popusti s vrimenom. Kad staviš kacigu na glavu i stisneš je od iza, neka ti ima pola centimetar do centimetar lufta do čela, tj. da je možeš flipat od obrva do sredine-vrha čela (ako me razumiš). Teško je to sad objasnit, ali nemoj pretjerivat s tim "da te stiska", tu onda imaš problem jer je broj manja kaciga možda čak i opasnija od broja veće kacige.

A ne može ti niko preko forum reć koju da uzmeš kacigu, ti ćeš morat odlučit. Iako mi opseg glave od 58,5 baš nekako ide uz veličinu L (ako si pogodia ispravni kalup kacige).
Disi Toza kuco stara ognjiste bez zara, jel jos zajebavas ljude? Ne mogu se sjetiti trenutno zasto si me spalio, al znam da sam ti j#bo sve po spisku!!!