Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Blic pitanja  (Posjeta: 1805587 )

0 Članova i 11 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12800 : 21 Lipanj, 2023, 12:24:28 »
Kako ce znat obrtaje ako nemam obrtaljku tvornicki haha


Na znam kak je s vozilima bez obrtaljke, ali barem na skuteru je to lako rjesivo (nije puno kompliciranije ni na ostalim vozilima): postavi se senzor ("stipaljka") na kabel svjecice i imas mjerac okretaja koji je precizniji od bilo kojeg tvornickog. E sad, da li to prakticiraju u danasnje vrijeme za mjerenje buke na odredjenom broju okretaja - ne znam. Prije nisu, al to je bilo prije dosta godina na takvim motorima/skuterima, mozda je i danas tako, a mozda i mjere svojim uredjajem ako obrtaljka nije serijska na tom vozilu.


Jbt, danas ima jeftinih multimetara sa takvom znacajkom, pogotovo ako se radi o bobini koja je izdvojena od lulice koja je na svjecici. Na modernijim vozilima obican OBD skener ustekan na dijagnostiku to ocitava, al to vjerojatno nije bitno u ovom slucaju.
« Zadnja izmjena: 21 Lipanj, 2023, 12:31:15 3alfa3 »

Offline NewMultiFail

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 28
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bijeljina
  • Moj Skuter: Piaggio NRG mc2 LC
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Serijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12801 : 21 Lipanj, 2023, 18:00:32 »
Ako moze neko da mi kaze koliki je tacno precnik novog originalnog piaggio klipa, jel 39.94 ili je koju stotu gore dole i da li je istih dimenzija na gornjem dijelu kod cela klipa, na sredini kod bolcne i na dnu klipa.
Takodje jel cilindar tacno 40.00 ili je par stotih u plusu.

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12802 : 21 Lipanj, 2023, 20:17:31 »
Klip bi trebao bit 39.95
Cilindar je 0.05 veciklip je na perima u toj mjeri a prema celu je sve manji zbog grijanja da ima toleranciju.
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline NewMultiFail

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 28
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bijeljina
  • Moj Skuter: Piaggio NRG mc2 LC
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Serijala
  • MojSpuh: SC08
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12803 : 21 Lipanj, 2023, 21:09:41 »
Hvala Matija, pretpostavio sam da je tako kupastog oblika zbog toga sto je u vrhu najveca temperatura, ako mi je subler ok cak 15 stotih je odstupanje na samom vrhu, na sredini malo manje od 10, a na dnu 5 stotih, to je sublerom mjereno, ne mikrometrom.

Offline matija84m

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5079
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zvečaj
  • Moj Skuter: gilera dna
  • Moja Kaciga: vemar
  • MojSetup: Gilardoni 180😉
  • MojSpuh: SM04
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12804 : 21 Lipanj, 2023, 21:39:56 »
To je ok. Na celu moze bit i 3 desete manji to tako mora bit
Mnogo jaka grana, role grama malo,
Tripovat se mora, makar se raspalo.

Offline hicmi30

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYears
  • Moj Skuter: yamaha spy
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12805 : 23 Lipanj, 2023, 14:58:48 »
Poz, cije linearne polutke pasu na yamahu spy samo da se stavi gore. I ako neko ima nekakvu da bi prodao. Lp

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12806 : 23 Lipanj, 2023, 16:07:41 »
Trebala bi ti odgovarati linearna Motoforce sa scooter attacka.
Problem rupe u ubrzanju možeš riješiti žutom malossi centralnom oprugom ako želiš nastaviti koristiti serijsku polutku.
Staviš žutu oprugu na serijsku polutku i dalje poštelaš prijenos rolicama da ide najbolje.

Offline hicmi30

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYears
  • Moj Skuter: yamaha spy
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12807 : 23 Lipanj, 2023, 18:11:54 »
Imam vec zutu gore nego mi se cini dosta nelinearno ubrzanje. Zato bi zelio uzet neku linearnu. Ima li netko otp ideju koje rolice da stavim. Malosi sport 70, carb 17.5, yasuni c10, hi speed, zuta centralna, od hi speeda oprugice kvacila. Gore su rolice 6.9 i skuter mi se cini dosta trom onako ima snage, ne povlaci bad najbolje do nekih 40 50 a onda malo bolje. Koliko čakse da stavim?
« Zadnja izmjena: 23 Lipanj, 2023, 18:58:54 hicmi30 »

Offline PchelaUbica

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4022
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Pž
  • Moj Skuter: Aerox Rossi Replica
  • MojSetup: Lake rolne za start
  • MojSpuh: Mnogo jaka grana odsijeca
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12808 : 23 Lipanj, 2023, 20:18:36 »
5.5
:yamaha:

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12809 : 23 Lipanj, 2023, 21:54:48 »
Kako kaže pčela slobodno 5,5g stavi, možda možeš čak malo lakše kad isprobaš 5,5g ako želiš baš zavrtiti mašinu u okretaje.
I stavi si koju šajbu na variomat da malo živneš taj start dok je sada sve novo jer Hi Speed vario ima kratku bolcnu  pa ti remen stoji visoko u variu.

Offline hicmi30

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYears
  • Moj Skuter: yamaha spy
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12810 : 25 Lipanj, 2023, 22:40:38 »
Ima li netko informaciju gdje u Rijeci ili okolici bi mogao kupiti te sajbe i otp koliko da stavim i koje velicine?

Offline mic

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 731
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Yamaha Zuma
  • Moja Kaciga: 3XL
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12811 : 25 Lipanj, 2023, 23:15:17 »
Upotrijebi logiku malo - šajba treba biti istih dimenzija kao bolcna.
Debljinu šajbe nitko ne može reći jer to ovisi o remenu i fiksnoj strani variomata.
Inače postoji set šajbi za štelanje različitih debljina koje vjerojatno možeš kupiti na moj skuter trgovini, u skuter dijelovima ili na scooter attacku.
Za tvoj setup će ti za početak trebati oko 1.5-2mm šajbi ako ti je nov remen. Kasnije kako ti se bude trošio remen možeš skidati šajbe.

Offline hicmi30

  • Tržnica : (0)
  • forumski pješak
  • *
  • Postova: 26
  • YearsYears
  • Moj Skuter: yamaha spy
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12812 : 26 Lipanj, 2023, 14:09:01 »
Pasu li usisne lamelice sa aeroxa na spya?

Offline jony b.

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 341
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: našice
  • Moj Skuter: aprilia sr 50
  • Moja Kaciga: IXS HX 1000 crn
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12813 : 28 Lipanj, 2023, 13:14:48 »
Pozdrav ekipa! Konačno uhvatio vremena za malo se poigrati sa sastavljanjem blokova!
A naptavih si i alat za semeringe postavljati, po uzoru na ekipu s foruma!

E sad kad stignem pomalo opet, jbg kad nemam vremena da to riješim u 2 dana....

Sve složeno prije mjesec i nešto, fino zdravo radilo bez onoga lupanja iz videa, ma da sad znam da nisam trebao sve mijenjati jer dobila je samo bolcna klipa po dijelu di ide igličasti. No od sklapanja i prve vožnje pa do sada imam vibracije koje se prenose cijelom ramom, ne sjećam se da su prije bile, ajmo reći do negdje 6k o/min, onda prestaju.  Ne vidim gdje sam pogriješio. Jedino da probam odpustit osovinu koja drži motor za ramu pa je stegnuti dok sjedi netko na motoru, nez dal bi to pomoglo?

I još nešto, ubrzava super (normalno nakon razrade karika probano), no kad dođe do 60km/h na satu treba mu vječnost da dođe do 70 dalje jedva da može. Prije rastavljanja zakuca u granicu 80 gps je pokazivao 87 na ravnici. Sve u prijenosu je vraćeno kako je bilo. Pošto je sa 64 diznom prije raskapanja bila zeru svjetlija BR9ES, kupio sam Stage6 komplet dizni i stavio 72 sad. No nakon par vožnji s punim gasom dogodilo se slijedeće, ubrzava baš dobro do 60 (krepao mi KOSO rpm, čekam drugi iz Kine, poslali ga iz Budimpešte u Beč, pa sad na trackingu pratim što se događa), i onda neko gušenje evo zvuk, od 0 pun gas: http://sndup.net/yfnk
Sc46 auspuh sa izvađenim katalizatorom i povarenim onim cijevima na grani, dell 17,5 igla A22 naređena da ide najdublje, 32 ler dizna, čok manual, nove brtve na karbu. Prijenos orginal, i 5,5g jasil rolice, uljna jedno 1,5mm preko crte našpanana. Polini plavo sivi filter, isto se ponaša sa limićem i bez, na čepljenje usisa prstom momentalno krepa, inače pali na zub. Da nije previše goriva i ulja, NGK gore navedene 2 u mjesec dana kao da su crknule, radi mi jedino sa Bosna 65 sad.... Što predlažete? Smanjiti diznu, igla?
Da, radilica je s punim polutkama, sa SA, ona mi je bila prvi pick za vibracije, no kako sam čitao dalje sve više sam se udaljavao od te misli....
Probat ću ponovno otpustiti i steći nosač dok netko sjedi na skutu.... 49cm³ je, samo nove OEM karike, radilica, ležajevi, pumpa vode....
 Nez, mene od uvijek strah te uljne, od malena, još davno, smo mućkali sami mješavinu, pa se bojim da je slabo uvijek i uvijek otvorim više ako mogu, a ovdje mogu. Ništa vratit ću onda da se poklope, ili maaaalkoc jače 😁....
Diznu ću probat onda 68 stavit, filter je Polini plavo sivi uložak u obliku orginalnog, onaj s 2 različito gusta sloja....
Jbg, kad imam posla pun k, i ne stignem se igrati, a htio bih, pa moram pitat ovako. A skut mi je baš potreban za brzinski skočit po kojekakve stvarčice u krugu do 5-6km, ponekad dalje.... Tako, da ide iznad 8 banki i da ima dobar start, ne trebam ništa više, takav je bio kad sam ga dovezao iz BJ, dok nisam mijenjao remen iz prevencije, odonda sr se svaki 2mj skida dekl 🤪. Ništa, moram napravit što sam napisao i opet onda BR9ES novu uzet (jbg nemam alternativu tu u NA ili PŽ gdje radim), volio bih nabaviti negdje RN2C, al bezveze mi plačat poštarinu sad za jednu svječicu, a 2x sa SA uzimao dijelove i jednom sa MotorX-a i uvijek zaboravio na svječicu....



Bok ekipa! Nije me dugo bilo, a i drugi radovi, nisam imao vremena (jedva da spavam zadnja 3mj, šuma i ostalo). Prije 400km stavio 72 glavnu diznu, smanjio udio ulja (na maaaaalo jače od pokapanja crtica), stigao novi KOSO RPM, ugrađen.... Nakon ovoga zahvata dođe (na ravnom) na 80km/h kazaljka (dalje i ne može ići, nisam GPS mjerio). Super povuče iz starta i onda nakon nekih 400m vožnje počne trzat, neće primit gas, moram ga tražit, pa nakon još 500m probije i ide super, i tako je bilo svaki put kad ga upalim, toplog/hladnog nebitno.... Na začepljivanje prstom dovoda zraka u filter krepa momentalno na svim razinama gasa, ručni čok je, ni hladan nema šanse pod čokom kresnut. Bez na zub, topao ili hladan. Na full gasu NGK BR9 (gore navedena) ima odličnu boju, na pola gasa zeru tamnija, u leru još tamnija.

E sad dolazi do kataklizme.
Onaj dan, kad je bilo najtoplije (nez više koji dan, oko 35°C), išao sam na jedno mjesto 20km od kuće, temp rashladne između 58 i 70 se kretala (imam KOSO digitalac na izlazu s cilindra je senzor), ovisno jel brdo, niz brdo ili ravno, novi je termostat stavljen. Mjerio sam i kućište senzora laserskim termometrom, odstupa do pol stupnja. Kilometar prije destinacije, na ravnici, počeo mi cukat i tu i tamo pucat iz sc46 sa izvađenim katalizatorom, te sam se sa 50km/h dovukao do destinacije, temp 65 bila. Dok sam obavio što sam trebao, prošlo 10, max 15 min, dam kontakt temp tu negdje, krenem, ide bez pucanja no lošije vuče. Moram se dovući doma, u brdo jedva 20km/h, probava na pola gasa, pun, malo ispod pun.... Ništa ne valja, stao skinem svječicu, ko da metala ima po njoj zaljepljeno, očistim upalim i dalje.... I 6km od doma u šumi na ravnom BUUUUUU i krepa, stanem sa strane u ulaz u šumu, skinem svječicu, a ono čvarak između elektroda u obliku zavarenog metala (slično kao šljaka kod varenja s elektrodama). Očistim pustim da se malo ohladi (sa 68 stupnjava), upalim za pola sata i dovučem se doma. Doma promijenim svječicu, poigram se sa lerom i zavrnem vijak smjese do kraja, stavim novu takvu svječicu, radi ko nov, ide vuče ide 80 bez problema, napravim 20km s njim punim gasom, u brdo niz brdo, prezadovoljan, Svječica prekrasne boje stare tamne cigle. Spremim ga u garažu, ujutro nema šanse da upali, stavim opet novu svječicu, upali na zub, ali ne snage za krenuti, kvačilo taman dira zvono ali ne može dobit više okretaja i momenta da povuče, trokira.... Htio sam sve sasječ sjekirom.... I hajde smirim se, parkiram ga u garažu.... Jučer uzmem od bratića manometar da izmjerim kompresiju, hladan 5.5bar radio u leru 1min 6bar.... Popizdio i skinem cilindar, kakav je i bio nema oštećenja, niti glava, čelo klipa lagano crno bez većih naslaga, bokovi na izgled ok (nisam skinuo pa nisam mogao najbolje vidjet). No klipnjača na novoj radilici sa SA ide centimetar lijevo desno u visini čela klipa, vide se iglice od ležaja na spoju polutka i klipnjače, lufta i gore dolje.... Idem sad skinut agregat pa snimim i dignem video.... Lud sam, ja bi se samo lagano vozio tu i tamo 2tkm godišnje.... I ne mogu.... A mislio sam da sam skinuo urok kad sam prodao TGB....

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6726
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12814 : 28 Lipanj, 2023, 15:14:42 »
Koja radilica je ta kaj se rasipala, neka brand name ili no name?
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline jony b.

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 341
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: našice
  • Moj Skuter: aprilia sr 50
  • Moja Kaciga: IXS HX 1000 crn
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12815 : 28 Lipanj, 2023, 15:27:57 »
https://www.scooter-attack.com/en/product/crankshaft-reinforced-piaggio-26093

Ovu sam platio, no dobio sam sa punim polutkama, uopće nije takva kao na fotki.... No Dario je napisao da je ok i da dugo već takve šalju, da dobro radi i na 70cm³.Kao i cijeli život, očito nemam sreće....

https://youtube.com/shorts/KkP7hwm3DfU?feature=share4

Offline jony b.

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 341
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: našice
  • Moj Skuter: aprilia sr 50
  • Moja Kaciga: IXS HX 1000 crn
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12816 : 28 Lipanj, 2023, 18:37:38 »



https://youtube.com/shorts/T9yojhB5ZH4?feature=share4

https://youtube.com/shorts/cBxSnmt-XMg?feature=share4

https://youtube.com/shorts/OpCVdGNwEus?feature=share4

Rezime današnjeg dana -> najradije bi zvao "sakupljače sekundarnih sirovina"....


Koyo Japan ležajevi radilice
Corteco semerinzi
Polini igličasti klipa
OEM Piaggio karike klipa

Sve novo prije cca 450km.... Pojela se ona brončana ili mesingana distanca između klipnjače i polutke radilice do variomata, strugala klipnjača u polutku, ubila klip, karike mi ne izgledaju oštećene, cilindar nema nekih vidljivih tragova s te strane.... Što sad radit, tražit složenu mašinu, ili ponoviti postupak ili prodati u djelove i kupiti nešto drugo? Koliko, 200€ izvana za kvalitetne dijelove? Eo ako ima tko za prodati štogod ispravno neka ponudi.... Jbt, '95. do '99. dok smo, klinci, slagali Tomose, nisam toliko često komplet rastavljao, TGB me ubio, riješio se, čitao forum, vagao između Mine i Pia i jbg, od punog bazena p**** ja baš za k**** uhvatio.... Nije baš lijepo da prdonja psuje, ali van takta sam.... Ode sad u birtiju, malo se izliječiti, pa ujutro u šumu drva izvest, sutra popodne sam tu da pročitam savjete i sprdanja 😁😁😁😁.
Nego, gospon Chale, od 3.7. sam u ZD (tj. u okolici), pa volio bi i tebe konačno upoznati....

Edit: Kontam da sam z**ebo prilikom otkočivanja radilice, nez možda sam previše pogurao stranu variomata.... A super se okretala.... Ili je greška u proizvodu baš.... Žalit ću se upravi vodovoda....
« Zadnja izmjena: 28 Lipanj, 2023, 18:42:27 jony b. »

Offline v3kac

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 278
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: runner, leonardo
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12817 : 28 Lipanj, 2023, 21:39:03 »
metali loše kvalitete, imam slučaj sa vijcima koji pucaju ko kokice na stroju piše 10.9  al repa...

Offline Poggiali

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4109
  • Spol: Muški
  • Aprilia Sportcity 250
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagorje
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 400
  • Moja Kaciga: je u vreci
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12818 : 28 Lipanj, 2023, 22:44:54 »
a joj druze, bas si ga ubo :(

A nis, ja bi to rastavil pregledal, ak blok izgleda solidno, nije nis iskopano ili puklo, bolju radilicu, i slozit nazad... ak pod noktom ne osjetis u cilindru na stjemkama nista, onda je ok... klip novi i teraj..

Offline ValentinoD

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 227
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: SP 180
Odg: Blic pitanja
« Odgovori #12819 : 28 Lipanj, 2023, 23:53:50 »
Znate redosljed osiguraca kod fara na sp 180?