Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.  (Posjeta: 11853 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« : 07 Prosinac, 2012, 14:14:17 »
Pozdrav svima.

Ovako, imam neko osnovno generalno znanje o motorima, (studiram brodostrojarstvo vec 3 godine),pa sam se odlucio sam baciti u "popravak" mog NRG-a ma koliko god on trajao, iz zabave.

Sada na problem, vec duze vrijeme mi niz nogaru iz prijenosa curi ulje za podmazivanje, ne pre jako, ali dovoljno da preko noci napravi mrlju na podu. Nakon malo kopanja, ceprkanja i ciscenja pronasao sam odprilike od kuda curi. Na osovini variomata je s remenom privjesena neka pumpa ulja (vidim da je protok na njoj reguliran gasom), i izgleda da iz nje curi lagano ulje.

Nisam je jos rastavljao , ali predpostavjam da je moguce otisla brtva na osovini te pumpe? Jer one ulazne i izlazne cijevcice su neostecene i ne pustaju a ne pada mi na pamet gdje drugdje bi moglo pustati iz te pumpice.

Pomalo me strah ulijetati u rastavljanje te pumpice ,jer dalje od variomata i kvacila nikada nisam isao , sto se prijenosa na skuterima tice.

E sad, netko tko ima malo iskustva s time da mi da neki savijet, uputi me malo. Ima li neka posebna preocedura skidanja te pumpe, pozornost obratiti na nesto? U slucaju da jesu brtve  gdje nabaviti nove, sto traziti.
itd.

Evo i slike toga dijela, moze se vidjeti kapljica ulja crvene boje. http://www.freeimagehosting.net/8vbbg , http://www.freeimagehosting.net/212v3 , http://www.freeimagehosting.net/szrx7

Unaprijed hvala svima.
« Zadnja izmjena: 07 Prosinac, 2012, 14:17:24 ValterZz »

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #1 : 07 Prosinac, 2012, 14:22:34 »
Propišao je semering uljne pumpe koji se nalazi na stražnjoj strani dotične.
On se nemože promijenit nego trebaš novu pumpu,košta oko 350kn,barem je bila kad sam je ja kupovao,a možeš uzet i rabljenu ispravnu.
Da bi skinuo pumpu prvo moraš odšarafit maticu variomata,skinut ventilvar,a onda odšarafit križne šarafe koji drže pumpu za blok i samo ju izvučeš van.

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #2 : 07 Prosinac, 2012, 14:30:57 »
Hvala na tako brzom odgovoru.

Postoji li mogucnost da se samo pumpa odnese na servis ili je jedina opcija nova?

I je ta pumpa standard na svim 50 ccm skuterima ili treba neki posebni piaggio model traziti, i pod kojim nazivom.

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #3 : 07 Prosinac, 2012, 14:36:47 »
Pumpa se nemože popravit,a nemoraš ni novu kupit,uzmi rabljenu ispravnu s foruma ak netko prodaje.
Ista pumpa ide na sve piaggio 50cc modele,znači nrg,runner,novi sr,derbi gp1,stalker,typhoon...

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #4 : 07 Prosinac, 2012, 14:43:07 »

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #5 : 07 Prosinac, 2012, 15:03:24 »
E takvu istu sam platil 350kn kad mi je moja propišala,a kaj je najbolje serijska nije bila ova kineska "piaggio" neg mikunijeva a propišala je na 7000km

Offline zrakoplovac

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Križevci
  • Moj Skuter: runner sp50
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #6 : 07 Prosinac, 2012, 15:03:46 »
meni je isto curilo ulje na pumpi,na strani polutke na kojoj je sajla gasa :angry9:,i skoro sam već novu pumpu kupil  :dontknow:,ali sam s vremenom zaključil da je curilo samo zbog onog Castrol Actevo sranja kaj je stari jedanput natočil (jer nisam imal novce za kupit odma novu pumpu pa je prošlo neko vrijeme)...inače točim silkolene scoot sport 2 polsije toga i nikad više nije curilo,a prošel sam 5000 km od tog incidenta tak da ti je najvjerojatnije (nemora bit) u ulju problem...  :icon_thumright:
:skuter:

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #7 : 07 Prosinac, 2012, 15:11:53 »
Hvala svima na odgovorima, ulje koje točim je ipona jagoda, a morao sam preci pred nešto godina na nju sa selenie (ili tako nekako) jer je navodno više nije bilo u proizvodnji, ne sjecam se tocno vise.


Još jedno pod pitanje da ne otvaram novu temu kad sam vec ovdje ako nije problem.

Vec dosta dugo imam jos jedan problem na istom skuteru, a nikako da dokucim sto ne valja, a svako mi da neku svoju ideju.

Problem je u tome sto bi motor, kad je tek upaljen letio i pucao od snage,"skace i cupa", a ubrzo nakon toga, kad se zagrije pocne gubiti snagu, sporo ubrzava, ne vuce uzbrdo kako treba, a okretaji nakon usporavanja pomalo rastu.

Remen sam mijenjao, nije on, roline sam mjenjao, lakse teze, svakakve, nije ni do njih. Moja teorija je da se kvacilo zagrije i ona tri federica od onih pakni, koji se centrifugom sire, (neznam strucni naziv za to) se zagriju i izgube snagu pa kvacilo ne prokliže pri manjim okretajima nego otane rašireno, spojeno, pa zato pomalo ubrzava. ( Neznam tocno princip rada tog kvacila pa je moguce da baljezgam gluposti)

To sam zakjučio jer sam i njih ( te federice) svojevremeno mjenjao. Stavio sam tvrđe od malossia i situacija se poboljšala ali isto je problem bio prisutan , samo sam malo produzio vrijeme do pojave problema.

Cirka nakon 5 minutne vožnje pod,vise manje punim gasom, on se pocne vuc uzbrdo kao puž, nedaj bog stati s dvojicom na uzbrdici...

Da li je to normalno za seriski prijenos ili treba jos nesto mijenjati?

Auspuh je arrow rezonantni, i nista drugo nije mjenjano osim rolica i tih federica na kvacilu.

Offline zrakoplovac

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Križevci
  • Moj Skuter: runner sp50
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #8 : 07 Prosinac, 2012, 15:19:48 »
semerinzi na bloku,"rašire" se kad se zagrije skuter i tu imaš falš zrak koji naravno remeti rad motora :)
:skuter:

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #9 : 07 Prosinac, 2012, 15:40:04 »
Semerinzi na bloku, falši zrak? Neznam točno na što misliš, misliš spoj iz karburatora na blok?

Offline dr.mrgood

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1265
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bribir
  • Moj Skuter: Peugeot Elyseo
  • MojSetup: Malossi Sport 70 ccm,Dellorto 17.5,dizna 80, original airbox
  • MojSpuh: Stock
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #10 : 07 Prosinac, 2012, 16:03:13 »
Ne, misli na semeringe na bloku, jedan je ispod magneta a drugi je ispod variomata. Kroz njih prolazi radilica. Mada u tvom slucaju ne mora biti to, moguce je i da ti se cok ne spusta odnosno stalno je upaljen, pa motor kada se zagrije dobiva previse benzina, i to ga gusi. To ces znati ako ti je prevelika potrosnja.

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #11 : 07 Prosinac, 2012, 16:04:28 »
Moguće da je do semeringa radilice,ali bi onda vuko fals zrak i dok je hladan...
Ovako po objašnjenju mi se čini da je centralni feder dao svoji...
Ako ima kojih 12-13 tisuća skuter,vrlo moguće
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #12 : 07 Prosinac, 2012, 16:44:52 »
Nije feder, mjenjao i njega.

On dakle strasno gubi na ubrzanju, nakon 5-10 minutne vožnje njegovo ubrzanje postane grozno, krajnja brzina se ne mijenja samo vremenski mu treba tri puta duze da je postigne u usporedbi kad je hladan.

Ako usporim recimo s 80 na 40, i dam gasa on se pomalo muci i vuce, dok se opet ne zavrti, a dok se ne zavrti ,iza mene kolona auta.

« Zadnja izmjena: 07 Prosinac, 2012, 16:46:57 ValterZz »

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #13 : 07 Prosinac, 2012, 16:46:47 »
Simptom teških rolica...
Koji centralni si stavil i koje rolice?
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline zrakoplovac

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1107
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Križevci
  • Moj Skuter: runner sp50
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #14 : 07 Prosinac, 2012, 16:59:26 »
onda mu ni na hladno ne bi vukel dobro da su rolice...  :icon_scratch:,90% da su semerinzi,dihtaju ok sve dok se ne raširi blok pri povišenoj temp pa prestanu dihtat zato kaj su prestarili (materijal ostari i skruti se,bar bi ti strojar to trebal znat  :icon_thumright:).,a 10% da je čok...inače ako čok ne radi dobro ne hvata odma gas,tj. slabo diže okretaje,ali to opet zavisi od toga kolko se iglica čoka spušta ili diže,može bit da se na davanje gasa gasi,a može bit i neprimjetno sporije dizanje okretaja...skini dekl i variomat i pogledaj tam di ti izlazi radilica van jel slini ulje tam di su ležajevi,moguće čak da ti slini tam pa ide po uljnoj pumpi  :dontknow:
:skuter:

Offline ivan94

  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 565
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Jastrebarsko
  • Moj Skuter: piaggio nrg power
  • Moja Kaciga: hjc
  • MojSpuh: giannelli reverse
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #15 : 07 Prosinac, 2012, 17:08:40 »
a da nije zvono kvacila prekureno???

Offline ljubo46

  • Aprilia team Croatia
  • MS počasni član
  • Tržnica : (+31)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6058
  • Spol: Muški
  • Samo Kawasaki
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moja Kaciga: HJC
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #16 : 07 Prosinac, 2012, 17:09:41 »
Ako imas originalnu diznu u karbu to ti je zbog nje...moras
Stavit vecu. 100 posto je to problem ili remen

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #17 : 07 Prosinac, 2012, 17:20:03 »
Meni se čini da taj nrg nije uštelan kak spada samo,daj napiši koliko kilometara ima skuter,setup karba i prijenosa ak znaš,znači koja dizna,remen,rolice,federi kuplunga i feder kontrasta i koliko dotični dijelovi imaju kilometara

Offline ValterZz

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 60
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: NRG
  • Moja Kaciga: Okrugla
  • MojSpuh: Arrow
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #18 : 09 Prosinac, 2012, 15:12:44 »
Ok, dakle, rolice su trenutno 5 grama i stare godinu dana, nedavno sam stavio od 4 grama i problem je bio isti pa sam vratio na 5 jer mi se nekako prejako derao a nije nista vukao a i problem bi se isto pojavio nakon sto bi se zagrijao, isto sam probao i teze ali bez uspijeha.
Centralni na kvačilu je isto mijenjan, sa seriskog na zeleni malossijev pa nazad na seriski (novi serijski)
Šuštice na kvacilu sam isto mijenjao par puta, mekse, serijske, tvrđe (tvrđe su poboljšale situaciju) ali je problem jos bio prisutan.
Remen sam nedavno novi stavio , serijski, ali sam isto isptobao i malossiev(neki širi) s njim je katastrofa bila, jedva sam se kretao, doslovno. Probao sam i kevlar (kao ne siri se na toplini) isto ništa od toga.
Dizna nije serijska, veča je, neznam tocno koja ali se sijecam da sam je jos davno prije zamijenio kada sam prvi puta tunirao skuter.
Auspuh arrow rezonantni stavljen pred 4 godine.
Motor je 2006 godište a neznam kolika mu je ukupna kilometraža jer se urica resetirala nekoliko puta.
Servisiran je pred godinu dana zadnji puta, karburator skroz očišćen.(što bi na neko kratko vrijeme isto poboljšalo situaciju).
Kompresija izmjerena, i u savršenom je stanju.

Dakle semerinzi na bloku ili čok mi još preostaje.

Kako provijeriti da je do tih semeringa? Je li mogu to ja promijeniti ili treba na servis voziti?
Kako čok provijeriti da li je do njegai?

Pod pitanje , na koliko okretaja bi trebao ovako "natuniran" motor uloviti u brzinu. I kako tocno to centrifugalno kvačilo funkcionira, sto se tice proklizavanja i hvatanja. Nemogu nigdje naci tocan princip rada.

A zašto to pitam, jer mislim da je u kvačilu problem. Kad je hladan, motor hvata na višim okretajima, a kad se "zagrije" i počne zajebavat hvata na jako niskim okretajima i onda se muci dok se ne postigne brzinu.

Isto, zanimljiva stvar koju nisam spomenuo,svakidašnji scenarij skoro, zaletim se na ravnici kojih 80-85, uletim na umjerenu uzbrdicu i motor se pocne zilaviti na kojih 40-45 i nece više ma koliko god imao vremena, nece se razvrtit. A kada stanem na toj istoj uzbrdici i krenem od nule isto se osijeti kako se muči ali onda se razvrti i ubrza do kojih 60. To sam isprobao bezbroj puta i uvijek isto.

Huh, raspisao sam se, i jos jednom hvala svima na odgovorima.



Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Piaggio NRG-sam svoj majstor treba pomoc, pumpa ulja.
« Odgovori #19 : 09 Prosinac, 2012, 15:21:07 »
5 grama su ok za zx i slične auspuhe, ako je ovaj arrow jači,trebal bi lakše rolice...
Kvačilo ti igra samo za start, i federima kontroliraš na kolko ti skuter okretaja starta, to ima veze samo sa startom, dalje nikakve...
Semeringe možeš sam zamjenit...
Sa strane variomata, tj. u velikom bloku, je lako, skineš sve dolje sa radilice, variomat, mikroremen itd. i onda dođeš do njega...
Ako je masan, znači da pušta, starog iščupaš van, i novi samo staviš unutra...
Sa strane magneta,tj. u malom bloku, moraš imat radapciger za skinut magnet, te moraš skinut namotaje i dodeš do njega, postupak isti...
Čok skini van, pusti ga da se ohladi(to vjerojatno je, ako ga nisi palio sat-dva), i izmjeri sa šublerom od plastike do vrha iglice...
Trebalo bi bit 19-20 mm...
Spoji ga na akumulator na par minuta, i dok se zagrije, ponovo izmjeri i sada bi trebal bit oko 24-25 mm...
Ako jedno od tog dvojeg nije,onda je čok neispravan...
Skini diznu i provjeri koja je unutra, veća od 64 ti netreba ako je skinut limić sa ulaza u karb, ili 60 ako je limić još gore...
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang: