Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Podešavanje rada karburatora i prijenosa  (Posjeta: 20852 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kamikaza

  • Tržnica : (+11)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1076
  • Spol: Muški
  • 0911889594
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: zagreb
  • Moj Skuter: area 51
  • Moja Kaciga: kbc
  • MojSetup: evo
  • MojSpuh: shot
« Zadnja izmjena: 24 Veljača, 2011, 11:35:08 CoK »

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica

Offline Beneli

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 796
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Benelli 491 LC
  • MojSetup: Dell 17.5,redsponge
  • MojSpuh: R1200
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #2 : 01 Kolovoz, 2012, 19:01:00 »
Ljudi kakva je razlika između stavljanja lakših rolnica i tvrđeg federa?
Dosta sam čitao po forumu da se ne mogu samo promjenit rolnice da sve to treba ukomponirat sa drugim centralnim. Malo razmišljam šta bi trebao stavit lakše rolnice i mekši feder pa opet sve isto dobit?

Hoću reć na isto mi dođe stavit lakše rolnice ili tvrđi feder skuter će na višim okretajima počet "šaltat"
mekši feder ili teže rolnice onda će skut na manjim okretajima počet "šaltat"

Tu na linku sve piše stavi se centralni feder pa onda rolnice od težih ka lakšim, ali zašto po forumu pišu da se ne mogu promjenit samo rolnice?


Offline marracc

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 951
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Malaguti F12
  • Moja Kaciga: Scorpion EXO
  • MojSetup: TP remen i vario, Malossi FLY
  • MojSpuh: Gianelli NRX
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #3 : 01 Kolovoz, 2012, 19:07:22 »
Ljudi kakva je razlika između stavljanja lakših rolnica i tvrđeg federa?
Dosta sam čitao po forumu da se ne mogu samo promjenit rolnice da sve to treba ukomponirat sa drugim centralnim. Malo razmišljam šta bi trebao stavit lakše rolnice i mekši feder pa opet sve isto dobit?

Hoću reć na isto mi dođe stavit lakše rolnice ili tvrđi feder skuter će na višim okretajima počet "šaltat"
mekši feder ili teže rolnice onda će skut na manjim okretajima počet "šaltat"

Tu na linku sve piše stavi se centralni feder pa onda rolnice od težih ka lakšim, ali zašto po forumu pišu da se ne mogu promjenit samo rolnice?

svaki setup na skutu ima svoje rolice koje se traze. znaci, najbolje su jedne jedine gramaze rolica. zablude su ono lakse rolice start teze brzina! znaci, ovisno o tvojem auspuhu si biras rolice, ako imas serijski auspuh, trebalo bi ti da se skut vrti oko 6000 7000 rpm, i dok ne pogodis te okretaje, nemas dobre rolice, ako su premali okretaji trebaju ti lakse rolice i obrnuto!

serijski feder skuzi da ti skuter linearno ubrzava, da remen ne upada u polutke pa da se vuce ili uopce ne povuce ili da je pretvrd pa da nemozes postic 60 70 kmh! ali inace, treba uparit rolice i centralni da sve to skupa lijepo funkcionira, jer ti centralni daje kontru rolicama, mislim, vraca variomat u nizi stupanj kada usporavas! eto!

evo ti jedan link pa pogledaj koji okretaji trebaju za koji auspuh i kako utjece tezina rolica na ponasanje skutera!:
http://www.mojskuter.com/forum/index.php/topic,66640.msg913281.html#msg913281

EDIT:
po rolicama si stelaj skuter, a ne po centralnom federu, ako imas tvrdji feder trebao bi imat teze rolice da se moze stisnut tvrdi feder, ali je pitanje da li ce ti skuter postic odgovarajuce okretaje i snagu s tezim rolicama! imas vec puno setupova za razlicite kombinacije, koji izvrsno funkcioniraju!
ja na serijali + hebo NG vario imam rolice 4,1 i serijski centralni + malossi TC, i super je skupa u kombinaciji, samo mi spuh fali, jer se vrti dosta visoko skut, a ne iskorisitm te okretaje jer je auspuh serijala!

na grafu se vidi da recimo za serijski auspuh nema potrebe ici preko 8000 rpm-a jer snaga iza toga samo pada, bar na minarelli masini! veci okretaji - veca potrosnja a u ovom slucaju nis ne dobivas, osim veceg racuna!

dobro je slozeni prijenos onaj koji ciljelo vrijeme, dok skuter ubrzava, ima minimalne oscilacije +/- okretaja, znaci, leo zx vrti na 9000 i nes, razvija 7 ks pri tim okretajima i tebi treba cijelo vrijeme tih 9000 i 7 ks da skut  bude ustelan pici pici i ide ko beba
« Zadnja izmjena: 01 Kolovoz, 2012, 19:24:46 marracc »

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #4 : 01 Kolovoz, 2012, 19:22:51 »

centralni feder se odabire ovisno o variomatu.
ako je serijski variomat onda ide serijski feder (govorim za piaggio, za minarelli je serijski premekan za bilošto)
uz multivar prvo se odabere centralni feder po snazi setupa
npr za malossi federe za piaggio:
serijala - bijeli feder
base tuning - zeleni do ljubičasti
midrace - ljubičasti do plavi
kad si odabrao feder onda štelaš okretaje sa rolicama..
lakše rolice - viši okretaji
teže rolice - niži okretaji
feder se može kombinirati sa torsion controllerom koji otvrdne feder za nijansu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #5 : 01 Kolovoz, 2012, 21:22:29 »
Teze rolice + tvrdji feder po okretajima moze biti identicna kombinacija kao i lakse rolice + meksi feder. Razlika je sto ce tvrdji feder pruzat veci otpor mashini pa ce se veci dio snage gubiti u prijenosu umjesto da snaga (tj moment) dodje do zadnjeg kotaca.


Feder se stavlja najmeksi moguci, a da nema drugih nuspojava kao rupa u prijenosu, jaki pad okretaja voznjom pod vecim opterecenjem (uzbrdo, udvoje i sl)

Offline cvele60

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2307
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Nis
  • Moj Skuter: Keeway 70
  • Moja Kaciga: taiwan helmet
  • MojSetup: S6 sport, PHBG19,+25% primar,mina CDI...
  • MojSpuh: s6 pro replica
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #6 : 01 Kolovoz, 2012, 21:46:02 »
Teze rolice + tvrdji feder po okretajima moze biti identicna kombinacija kao i lakse rolice + meksi feder. Razlika je sto ce tvrdji feder pruzat veci otpor mashini pa ce se veci dio snage gubiti u prijenosu umjesto da snaga (tj moment) dodje do zadnjeg kotaca.


Feder se stavlja najmeksi moguci, a da nema drugih nuspojava kao rupa u prijenosu, jaki pad okretaja voznjom pod vecim opterecenjem (uzbrdo, udvoje i sl)
Taj sam  :icon_thumright: Beli malosi+torsion controller kao najmeksa iz serije za mina blokove  zavrsava poso odlicno al je ipak ogromna zasluga torqa sa linearnim kanalima ...

Offline marracc

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 951
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Malaguti F12
  • Moja Kaciga: Scorpion EXO
  • MojSetup: TP remen i vario, Malossi FLY
  • MojSpuh: Gianelli NRX
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #7 : 01 Kolovoz, 2012, 23:41:26 »
Teze rolice + tvrdji feder po okretajima moze biti identicna kombinacija kao i lakse rolice + meksi feder. Razlika je sto ce tvrdji feder pruzat veci otpor mashini pa ce se veci dio snage gubiti u prijenosu umjesto da snaga (tj moment) dodje do zadnjeg kotaca.


Feder se stavlja najmeksi moguci, a da nema drugih nuspojava kao rupa u prijenosu, jaki pad okretaja voznjom pod vecim opterecenjem (uzbrdo, udvoje i sl)
na minarelliu se odlicno pokazao serijski centralni+ torssion, cak se i preporuca od puno forumasa, evo i od mene preporuka! cak se hvali i bijeli centralni + torssion da je kao serijski taman....

Offline Beneli

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 796
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Benelli 491 LC
  • MojSetup: Dell 17.5,redsponge
  • MojSpuh: R1200
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #8 : 02 Kolovoz, 2012, 09:03:33 »
puno vam hvala ljudi sve ste dobro objasnili i sad mi je puno toga jasnije, ma najviše su me zbunjivale one priče tipa
lakše rolnice bolje ubrzanje,teže veća brzina (na seriskom skuteru)

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Re: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #9 : 02 Kolovoz, 2012, 09:06:17 »
Realno gladano i je tako. Ali skuter se uvijek stela u sredinu. Dakle idealne rolice koje omogucuju optimalan start i krajnju..

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Re: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #10 : 02 Kolovoz, 2012, 16:53:21 »
Realno gladano i je tako

Neki put nije. Recimo, najbolje performanse na replika kitu sa ZXom sam imao kad su u multivaru2000 bile rolice 7,2g. ali kad bi stavio 6,5g, imao bi nesto slabije ubrzanje (prevrtavanje), ali bi krajnja bila 5+ km/h veca jer bi skuter u krajnoj mogao imat povoljne okretaje, sto s 7,2g rolicama nije bio slucaj

Offline Gilera_Vk

  • Tržnica : (+7)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 503
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Vinkovci
  • Moj Skuter: Runner SP 50
  • Moja Kaciga: MDS
  • MojSpuh: Zx
Odg: Podešavanje rada karburatora i prijenosa
« Odgovori #11 : 20 Svibanj, 2013, 21:55:09 »

 dali se nesto treba mjenjati u postavkama karburatora nakon busenja na specijalu ? mozda dignuti iglicu za 1 zub ili nesto?