Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova  (Posjeta: 144923 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #120 : 07 Rujan, 2013, 22:33:13 »
E drnda, u 1. mjesecu si mjenal semering, samo 900 km ima, a ti svaki dan radiš po 50 bar :toothy9:

Tomi trebal si odma stavit kok semering i bok, svejedno se bus par dana vozil s vodenom još :dontknow:
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #121 : 07 Rujan, 2013, 22:37:54 »
E drnda, u 1. mjesecu si mjenal semering, samo 900 km ima, a ti svaki dan radiš po 50 bar :toothy9:

Tomi trebal si odma stavit kok semering i bok, svejedno se bus par dana vozil s vodenom još :dontknow:
registiran je mislim 13 ili 14.08 i tek je tada napravio prvi kilometar od izmjene svega , ali da, od tada je napravio 900km
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #122 : 07 Rujan, 2013, 22:50:59 »
Sad jedva čekam da mi dođe ac garnitura,a kad budu blokovi po pola onda ću dat zavarit tu rupu od pumpe i stavit el. pumpu jer mi je ovog dosta,već dugo nisam tak klel ko jučer i danas  :laughing7:

ako misliš stavljat ac cilindar, samo ostavi sve kako je.. izvadi pumpu a impeler ostavi u bloku..

Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #123 : 07 Rujan, 2013, 23:18:58 »
prodam ti ja svoju masinu sa 900km starom pumpom vode ;D
Kog će mi đavla još jedna piaggio mašina,i s ovom sam na korak vrapču  ;D


Vidiš uopće nisam razmišljal o tom.
KOK je ušo,doduše ni on baš prelagano,al mislim da će i on curit jer kak sam navel u prethodnom postu služil je ko alat zaljepljen za gedoru pa je lupano s njim(a drugi više nemam),to mi je bilo idealno jer bi u protivnom moral tokarit cijevi a ovak se semering na semering savršeno poklapa.
Sad jedva čekam da mi dođe ac garnitura,a kad budu blokovi po pola onda ću dat zavarit tu rupu od pumpe i stavit el. pumpu jer mi je ovog dosta,već dugo nisam tak klel ko jučer i danas  :laughing7:
sto ces stavi el.pumpu ako dolazi ac garnitura  :icon_scratch:

inace slazem se, vrag je nabit semering u tu rupu  :sad3:
Kad napravim još jedno 10000km i kad bude vrijeme da se otvaraju blokovi zbog lagera


Uglavnom KOK je unutra,i on je teško išel,i njega sam štemal i falilo je još 1mm da uđe do kraja(po onom kaj je Ljubo napisal - 25mm od početka semeringa do kraja rupe od lagera) tak da ga nisam htio još tuć jer bi i njega sj#bo,sahranil sam već 3 semeringa u tj. dana  :toothy11:
Danas sam napravil 40km i nisam vidil da kaplje,barem za sad,deklo nisam skidal da vidim jer slinavo oko zupčanika.

Evo i alata kaj mi je Zvonkec napravil da se lagano i bez varenja izvuče zapečena osovina vodene,ovim malim šarafom na cijevi se stegne osovina kroz rupu,a velikim šarafom se špana i izvlači van
http://img834.imageshack.us/img834/3734/pevw.jpg

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #124 : 07 Rujan, 2013, 23:31:14 »
zadnji put kad sam stvljal taj coreteco semering vodene trebalo mi je 20 sekundi da ga stisnem unutra..namastil ga i prvo sa 13 gedorom nabil do pola a dalje sa 12 do kraja.
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline mbojan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 77
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rilera Runner 50 SP
  • Moja Kaciga: Uvex ps 430
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #125 : 04 Rujan, 2015, 14:35:49 »
ja sam si od komada cijevi napravio alat koji sjedne u semering točno u milimetar i laganim lupkanjem sjeda u utor bez oštećenja..

ovo je od 3alfe3 a moj isto tak izgleda.. ova špica zalijepljena na cijev je kuka za vađenje starog semeringa.


Jel može objašnjenje za ovaj alat? Unutrašnji fi cijevi mora biti taman da ide preko osovine (8mm mialim)?? Koliki je fi ovog izglodanog dijela? Ne mislim u mm nego opisno. Ako sam dobro shvatio, osovina pumpe udje u cijev, a onda ovaj stanjeni dio pritišće tj. gura semering dodirujući samo onaj njegov unutarnji prsten oko kojeg su opruge. Znaci poanta je ne dirati vanjsku stijenu koja nalijeze u dosjed na bloku tj. čašicu? Jesam li ja to dobro shvatio? :) I sta mislite, jel bi pomogla sapunica da semering lakše udje? Kao što vodoinstalateri lagano deterdžentom za sudje mažu gumene brtve kod spajanja plasticnih cijevi. Jednom kad se osuši, nema više mrdanja...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk


Offline Tomi_ZG

  • Tržnica : (+3)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8072
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Gilera Runner 50 SP
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #126 : 04 Rujan, 2015, 15:02:13 »
zadnji put kad sam stvljal taj coreteco semering vodene trebalo mi je 20 sekundi da ga stisnem unutra..namastil ga i prvo sa 13 gedorom nabil do pola a dalje sa 12 do kraja.
Meni s novim alatom kaj sam si napravio treba doslovno 5 sekundi  ;D
Kaj je najbolje od svega tak je napravljen da obuhvati semering da maznam i macolom nemrem ga zdrobit ko s gedorom npr.

Offline mbojan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 77
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rilera Runner 50 SP
  • Moja Kaciga: Uvex ps 430
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #127 : 04 Rujan, 2015, 15:37:14 »
zadnji put kad sam stvljal taj coreteco semering vodene trebalo mi je 20 sekundi da ga stisnem unutra..namastil ga i prvo sa 13 gedorom nabil do pola a dalje sa 12 do kraja.
Meni s novim alatom kaj sam si napravio treba doslovno 5 sekundi  ;D
Kaj je najbolje od svega tak je napravljen da obuhvati semering da maznam i macolom nemrem ga zdrobit ko s gedorom npr.
Daj molim te opisi kako alat funkcionira i kako si ga izradio ako već nemaš njegove mjere. Ako možeš izmjeriti,  jos bolje. Moram to hitno zamijeniti, a ne zelim ništa otvarati dok god nemam sve potrebno!

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk


Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #128 : 04 Rujan, 2015, 16:04:45 »
ja sam si od komada cijevi napravio alat koji sjedne u semering točno u milimetar i laganim lupkanjem sjeda u utor bez oštećenja..

ovo je od 3alfe3 a moj isto tak izgleda.. ova špica zalijepljena na cijev je kuka za vađenje starog semeringa.


Jel može objašnjenje za ovaj alat? Unutrašnji fi cijevi mora biti taman da ide preko osovine (8mm mialim)?? Koliki je fi ovog izglodanog dijela? Ne mislim u mm nego opisno. Ako sam dobro shvatio, osovina pumpe udje u cijev, a onda ovaj stanjeni dio pritišće tj. gura semering dodirujući samo onaj njegov unutarnji prsten oko kojeg su opruge. Znaci poanta je ne dirati vanjsku stijenu koja nalijeze u dosjed na bloku tj. čašicu? Jesam li ja to dobro shvatio? :) I sta mislite, jel bi pomogla sapunica da semering lakše udje? Kao što vodoinstalateri lagano deterdžentom za sudje mažu gumene brtve kod spajanja plasticnih cijevi. Jednom kad se osuši, nema više mrdanja...

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk


Ne sjecam se vise mjera, a ovo vise nemam tako da ne mogu izmjerit.
Radio sam ne po mjerama nego po semeringu. Cijev je savrseno ulazila u semering, a malo sam ju izbrusio jer je stjenka cijevi bila predebela

Offline JogFromYamaha

  • moderator
  • Tržnica : (+10)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 16878
  • Spol: Muški
  • how you ride not what you ride
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Varazdin
  • Moj Skuter: XEvo 400
  • Moja Kaciga: schuberth sr1
  • MojSpuh: original inox
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #129 : 04 Rujan, 2015, 20:45:19 »
ma daj anabelasu da ti mjenja
bruno je vrhunski istreniran u tome
« Zadnja izmjena: 05 Rujan, 2015, 08:49:33 JogFromYamaha »

Offline Grale

  • moderator
  • Tržnica : (+59)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 8978
  • Spol: Muški
  • ja sam Brale
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kc
  • Moj Skuter: Didrek
  • Moja Kaciga: Suomy Trek
  • MojSpuh: Zx
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #130 : 04 Rujan, 2015, 23:52:51 »
Naravno kad ima pravi alat ;D
Sestra je sestra, al' Yasuni je Yasuni!  :headbang:

Offline mbojan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 77
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rilera Runner 50 SP
  • Moja Kaciga: Uvex ps 430
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #131 : 06 Rujan, 2015, 15:54:24 »
Evo, čisto za arhivu:

Zaključak: Izmjena semeringa bez rastavljanja blokova nije nikakav fuš nego procedura iz piaggiovog manuala. Držite se manuala i nema nikakvih problema.

Par detalja koje zanimaju svakog tko nije nikad radio, a do sad nisu dokumentirani na forumu:

- KOK semering koji sam mijenjao,  držao je 25000 km, ja zadovoljan
- semering se gura u dosjed improviziranim alatom i to doslovno s dva prsta. Nema se tu što nabijati. Blok se poželjno zagrije brenerom ili fenom, semering se namasti tanko izvana, a obilno iznutra. Dva prsta,  nemas što ostetiti!
- lageri se vade na prethodno zagrijanom bloku, običnim kliještima, lagano. Naravno, u par koraka. Treba postepeno odvrtati impeler kako bi se oslobodila osovina. 3 koraka su dovoljna. To ne pise u manualu, zato ističem.
-  semering na tako zagrijanom bloku ide van bilo kakvom kukicom, povlačenjem s dva prsta, nista jače od toga
- najveći problem u cijeloj priči je skinuti lagere s osovine. Skine se zeger na strani impelera, a dolje ide uz udaranje. Logiku udaranja vidjeti sami, pazeći da ne ostetite navoj za impeler. Sve drugo smijete strgati
- drugi najveći problem je staviti novi lager. Poželjno smrznuti i lagano nauljiti osovinu. Lager lagano zgrijati u pećnici na 80-100. Ne pretjerivati. Uz to isto ide teško. Naći cjevčicu unutarnjeg promjera osovine, tako da lupkate po unutrašnjem prstenu lagera.
- ležaj poželjno da ima C3 oznaku. Širi se kod zagrijavanja.
- orginalni ležaj je Z tipa, što znači da je zatvoren metalom. Možete kupiti i takav, ali mislim da nije potrebno
- dosjed u bloku ima dva lica promjera, jedan za semering, jedan za lagere. Dubina za semering je oko 16. Sam semering je 11 mm dubine. Znaci imate 5mm fore. Kod mene je bio poravnan s početkom dosjeda za semering, znaci 5mm od impelera. To znači 21,7 mm od ulaza vodene pumpe. Vi ga slobodno gurnite još cca 2-3 mm tako da kanal za višak tekućine kod pucanja dotrajalog semeringa bude otkriven. Ostat će još 2-3 mm do impelera, tako da nema straha.
- isto kao i kod skidanja pumpe, kod postavljanja natrag treba zagrijati blok. Novi lager ulazi guranjem palcem. Naravno opet u 3 koraka, kombiniranjem zavrtanja impelera i potiskivanjem osovine. Ako me ide palcem, ići će laganim tuckanjem malog čekića preko drvene letvice.
- alat koji sam ja izmislio za postavljanje semeringa je od plasticnog markera.



- kad zavrsite s poslom, ulijete antifriz i krenete odzracivati sistem, sjetite se najbliže rodbine majstoru koji je odzracivao prije vas i zategnuo maticu tako da je kod pokušaja odvrtanja pukla, a pol pipca ostalo u glavi. Sad tek imam posla zbog semeringa od 15 kn. Jel zna netko kako da to riješim?

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: 06 Rujan, 2015, 16:18:39 mbojan »

Offline anabellas

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2783
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Derbi rambla 300i
  • Moja Kaciga: HJC FG 17
  • MojSetup: Sve serijala
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #132 : 06 Rujan, 2015, 16:25:47 »
Skini glavu i prodi borerom da izade .
Btw grale taman je onaj nabijac vodene ;)
Mjenjam Speedfight za kuku od golfa.

ŠIFRA OGLASA: kuku meni kuku tebi!

Offline Booster 1

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 250
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Split
  • Moj Skuter: Mbk Booster
  • Moja Kaciga: Givi BKCR
  • MojSetup: Italkit 50
  • MojSpuh: na dane
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #133 : 06 Rujan, 2015, 20:08:54 »
vidija bi te ja kako bi jednostavno islo skidanje tvornicke vodene nakon 29 iljada to je zapeklo da ni grijanje ni varenje niti ista nije pomoglo dok nisam rastavija blokove a corecto semering sam jedva jedvice nabija posli 10 min grijanja fenom to za pipac u glavi imas obrnuto svrdlo za izvuc ili busi al ja san od zivaca polomija oni pipac na glavi sta ide pod 90° ima li njega zasebno uzeti ili triba druga glava

Poslano sa mog VOYAGER2 DG310 koristeći Tapatalk


Offline Corector

  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 10853
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #134 : 06 Rujan, 2015, 20:35:52 »
vidija bi te ja kako bi jednostavno islo skidanje tvornicke vodene nakon 29 iljada to je zapeklo da ni grijanje ni varenje niti ista nije pomoglo dok nisam rastavija blokove a corecto semering sam jedva jedvice nabija posli 10 min grijanja fenom to za pipac u glavi imas obrnuto svrdlo za izvuc ili busi al ja san od zivaca polomija oni pipac na glavi sta ide pod 90° ima li njega zasebno uzeti ili triba druga glava

Poslano sa mog VOYAGER2 DG310 koristeći Tapatalk



Istina, meni je prva bila takva
>Od kolijevke do groba, najljepse je vjecno tripersko doba!<

Offline mbojan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 77
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Rilera Runner 50 SP
  • Moja Kaciga: Uvex ps 430
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #135 : 07 Rujan, 2015, 10:04:45 »
polomija oni pipac na glavi sta ide pod 90° ima li njega zasebno uzeti ili triba druga glava

Poslano sa mog VOYAGER2 DG310 koristeći Tapatalk

Ja sam imao sličan problem kad mi je pukao pipac dovoda ulja u fergazer. Uzeo saraf s navojem m4 ili m5, ne sjećam se vise. Tankim borerom ga uzduzno probušio. Odrezao ga na mjeru duljine pipca. Na završnom dijelu ostavio navoj, a dio na koji ide crijevo zagladio. Možda to kod tebe nema potrebe jer je gumeno crijevo, za dovod ulja je plasticno i kruto pa sam maksimalno stanjio saraf. U dijelu koji je ostao viriti iz fergazera sam malo proširio rupu i urezao novi navoj m4 ili m5. To baš nije ispalo 100% uspješno jer je taj mekani materijal dosta loše ponašao. Ali nebitno, dovoljno je bilo da pridrzava tu cjevčicu koju sam improvizirao. Onda sam fino dvokomponentnim epoksi ljepilom (žuti UHU, drzi do 200 stupnjeva) namazao lagano navoj, zasarafio koliko je išlo i onda fino zalio ljepilom oko spoja. Nakon toga zapekao u pećnici na temperaturu koja ti piše na uputama za konkretno ljepilo. Danas drži ko mutavo i sigurno je čvršće od originalne cjevčice.

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #136 : 08 Rujan, 2015, 10:59:02 »
vidija bi te ja kako bi jednostavno islo skidanje tvornicke vodene nakon 29 iljada to je zapeklo da ni grijanje ni varenje niti ista nije pomoglo dok nisam rastavija blokove a corecto semering sam jedva jedvice nabija posli 10 min grijanja fenom to za pipac u glavi imas obrnuto svrdlo za izvuc ili busi al ja san od zivaca polomija oni pipac na glavi sta ide pod 90° ima li njega zasebno uzeti ili triba druga glava

Poslano sa mog VOYAGER2 DG310 koristeći Tapatalk

problem je u tome što većina u sustav hlađenja sipa vodu a ne antifriz po uputama..
i onda se čude kak je sa 28000km sve zapeklo
da je bio antifriz u sustavu nebi toliko zapeklo i grijanjem fenom ili slično bez problema ide sve van
ja sam se napatio na jednom dragsteru 125cc, iz 1998. nikad skidano ništa, imao oko 25000km, sve hrđavo.
skinuo sve oko pumpe, našpricavao sa wd40 nekoliko puta i jedva, ali jedva izašlo van. lageri su doslovce u dijelovima izlazili, raspadali se, a semering je bio istrunuo.
tak da sve ovisi i kak je mašina ne/održavana..