Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova  (Posjeta: 143796 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #60 : 20 Siječanj, 2013, 11:19:53 »
...varenjem se ugriju i lageri koji se rašire....ali ok,već smo raspravljali to jednom....ja se držim one metode laganog udaranja po impeleru.....i grijanja blokova fenom... :icon_thumright:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #61 : 20 Siječanj, 2013, 11:32:40 »
Ako ne ide milom, ide zagrijavanjem bloka oko olagera. Sve ostalo je fush

Offline Josip

  • moderator
  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1342
  • Spol: Muški
  • nikad ništa ne dovršim... ali radim na tome
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Seget D.
  • Moj Skuter: aerox nrg zip srr sp
  • Moja Kaciga: OGK FF3
  • MojSetup: dr evo, MF racing, due, s6r, mhr replica, mhr, team1
  • MojSpuh: c21,nardo,pro replica,tea
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #62 : 20 Siječanj, 2013, 12:24:54 »
evo zamijenio , ma djecja igra za mene , prvo bi htio reci da serviserima vise ni na pranje nebih dao skuter..
nakon varenja navojne sipke na osovinu i par minuta izbijanja sa velikim cekicem, uspio izbiti van.. sve puno hrdje, lezaji imaju par mm aksijalnog lufta, u sredini isto plesu... ali kad sam skinuo osovinu, izaslo je ogromna kolicina silikona kojim su u servisu premazali semering i osovinu vodene...

ukratko, da nije toliko zapeklo, cijeli proces bi trajao sa skidanjem struje i napravljenim poslom te vracanje svega max pola sata... mislio sam da ce biti puno teze...

ista situacija kod mene prije par dana, donio mali susjed makinu na reparaciju vodene, i sve puno silikona
zagrijao blok izvukao osovinu i lezajeve sa tzv. "patent" kljestima uz lagano cimanje ali sam dusu ispustio dok sam izvukao onaj smrdljivi semering
sve dok nismo lagano zavidali nekakvu osovinu slicnu onoj od prednjeg kotaca i tek tada je poceo lagano izlazit oslanjajuci se na impeler
cak je i srad rekao da se nikad nije susreo sa tako zeznutim primjerom  :dontknow:

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #63 : 20 Siječanj, 2013, 12:28:14 »
...uzmeš najtanji šarafciger koji imaš i nabiješ ga između sineringa i bloka te simering saviješ unutra....i onda ga uhvatiš špicangama i klimaš ga dok ga vučeš van..izađe bez greška...malo popraviš šmirglom ogrebotine od šarafcigera ako ih ima i toeto... :icon_thumright:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #64 : 20 Siječanj, 2013, 12:34:46 »
zagrijavao sam ja dobro blok i nije islo jer je sve uhvatila hrdja... na kraju kad se pomaklo 1mm, tj kad je odpustilo, mogao sam laganim tuckanjem izvuci van...
sad mi samo recite jel normalno laganim tuckanjem i ubaciti novu pumpu unutra...
semering je bio poravnat sa blokom, onim uzim dijelom, i tako sam ga preko plasticnog markera lagano vratio, i onda stavio lezaj prvi u blok i laganim tuckanjem ugurao sve dok nisam osjetio na propeleru da je dotakao navoj onda bih malo zategao, pa malo tuknuo na osovinu pa opet zategao dok se lezaj nije poravnao ili usao 1mm unutar svoje rupe i zategao rukom onako srednje i to je to


edit : Kamba, i ja sam sarafcigerom savio malo prema unutra semering i izvukao ga, ali je dosta lagano izasao van  :icon_scratch:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #65 : 20 Siječanj, 2013, 13:12:01 »
...normalno je da simering ide lagano van kad ga tako saviješ....i meni je tako bilo.... :icon_thumright:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #66 : 20 Siječanj, 2013, 13:13:19 »
super.. ipak nije bilo ostecenja pa je uz malo tuckanje usao unutra.. nego jel pravilan nacin laganim tuckanjem upresati osovinu vodene, post iznad tvog sam objasnio nacin  :icon_thumright:
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #67 : 20 Siječanj, 2013, 13:14:20 »
...da,naravno...neće baš svaki put ući unutra rukom..... :icon_thumright:

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #68 : 20 Siječanj, 2013, 13:18:26 »
sad mi samo recite jel normalno laganim tuckanjem i ubaciti novu pumpu unutra...

Prvo ocistis najbolje sto mozes blok, i ako ne ide drugacije, lagano tuckaj, nema druge. Al lagano. Bolje 100 puta lagano nego jednom jako

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Re: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #69 : 20 Siječanj, 2013, 13:20:33 »
Ako ne ide milom, ide zagrijavanjem bloka oko olagera. Sve ostalo je fush

je kad si ti jednom il 2x mijenjao pumpu koja nije zahrđala
budem te idući put kad vidiš pumpu kao hrpu hrđe koja se nit ne okreće pozvao da mi pokažeš kako bi ti to ugrijao okolo da ide kliještima il čim već..

...varenjem se ugriju i lageri koji se rašire....ali ok,već smo raspravljali to jednom....ja se držim one metode laganog udaranja po impeleru.....i grijanja blokova fenom... :icon_thumright:
da ugrije se i ležaj ali aluminij se jače širi i raširi se dosta dok se čelik širi minimalno.
ja nisam za nikakvo udaranje po impeleru jer je preslab dio..

...da,naravno...neće baš svaki put ući unutra rukom..... :icon_thumright:

nije uopće normalno da ide rukom unutra, jer bi ležaji provrtili u bloku, mora ić sa malom tolerancijom..

super.. ipak nije bilo ostecenja pa je uz malo tuckanje usao unutra.. nego jel pravilan nacin laganim tuckanjem upresati osovinu vodene, post iznad tvog sam objasnio nacin  :icon_thumright:

 :icon_thumright: :icon_thumright:

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #70 : 20 Siječanj, 2013, 13:22:13 »
danas sastavljam ostatak svega, nisam imao volje sinoc.. pa cu upaliti i vidjeti jel sve ok, nadam se da ce drzati normalno jer je sve po PS-u uradjeno...
od tolike price sam stvarno mislio da je to problem zamijeniti, ali evo vidim da ako ne zeza izlazak osovine da je to par minuta posla.. :icon_thumright:

da lagano sam i tuckao , jer ne zelim stvoriti aksijalni luft na lezajima, a i da osjetim kad navoj dotakne propeler vodene
e ivane bas to , kad je sve zahrdjalo, nemoguce je grijanjem samo izvuci..
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #71 : 20 Siječanj, 2013, 13:25:03 »
Ja sam dvaput miienjao semering u 40000km. Oba puta je samo lagano slinio pa lageri i blok nisu vidjeli antifriza, a i postoji onaj kanal koji bas za to sluzi. Oba puta blok i lageri ko novi

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #72 : 20 Siječanj, 2013, 13:27:06 »
...Ivane kak ne kužiš...ako ugriješ blok industrijskim fenom onda osovina s ležajevima ide večinom rukom unutra...još ako osovina bude ohlađena,onda pogotovo.... :icon_thumright:

....udaraš po mesinganom dijelu impelera,ne po plastici.... ::)

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #73 : 20 Siječanj, 2013, 13:29:41 »
pa o tome ti govorim.. nisi vidio u kakvom to stanju sve zna bit..
jednom sam skidao pumpu sa big bore mašine koja nije paljena 5 godina.. sve komplet puppa, remenica i sve oko nje  je bila jedna neprepoznatljiva hrpa hrđe.. jedva sam i zavario M8 šipku i izvukao na taj način pumpu van.. već sam mislio da će mi se nešto odlomit i da će blok morat ić popola dole.. ali uspio sam nekako i ok je do danas.. a rms pumpa!

...Ivane kak ne kužiš...ako ugriješ blok industrijskim fenom onda osovina s ležajevima ide večinom rukom unutra...još ako osovina bude ohlađena,onda pogotovo.... :icon_thumright:

....udaraš po mesinganom dijelu impelera,ne po plastici.... ::)

nema veze i mesing je slab.. pogotovo navoj impelera je minijatura. jednom buš sjebao navoj pa ćeš se sjetiti mojih riječi..
a na ugrijan blok da, pumpa ide rukom unutra ali kad se ohladi ne smije plesat ni ić van..

Offline Drnda

  • WANTED
  • moderator
  • Tržnica : (+8)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 14427
  • Spol: Muški
  • 095 911 3440
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Opuzen
  • Moj Skuter: Sr 70 R, KTM 625 SMC
  • Moja Kaciga: Held,Nolan
  • MojSetup: Polini sport, polini hi speed
  • MojSpuh: Mhr replica
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #74 : 20 Siječanj, 2013, 13:30:44 »
kod mene je bio slucaj da je onaj kanalic bio pun hrdje sa osovine i lezaja.. ako nadjem gdje sam je bacio slikati cu ti da vidis..cim se pomaklo 1mm mogao si klijestima izvuci. samo je trebalo pokrenuti sa mjesta
Uvijek vozi samo onolko koliko ti uvlačenje fuzera dopušta

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #75 : 20 Siječanj, 2013, 13:32:53 »
...Ivane ja sam metalac pa otprilike znam koliko koji materijal može podnijeti....ne udaram ja onako kako ti misliš...zbilja nije potrebno jako udarat ako ugriješ blok fenom,vjeruj mi... :icon_thumright:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #76 : 20 Siječanj, 2013, 13:40:38 »
ima i sistem izrade malog radapcigera tak da se šipka ne mora variti nego se pričvrsti vijkom gore..



Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Re: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #77 : 20 Siječanj, 2013, 14:07:50 »
Trebalo bi kad neko rastavlja blokove izradit alat za stavljanje semeringa koji ima distancer pa stavit mjere na forum. Ili iskopirat pjadjov ako neko ima pristup tom alatu. Onda ne treba razmisljat i mjerit koliko duboko zabit semering

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: Re: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #78 : 20 Siječanj, 2013, 14:14:47 »
Trebalo bi kad neko rastavlja blokove izradit alat za stavljanje semeringa koji ima distancer pa stavit mjere na forum. Ili iskopirat pjadjov ako neko ima pristup tom alatu. Onda ne treba razmisljat i mjerit koliko duboko zabit semering

...ma jok Alfa...točno se vidi mjesto do kojeg se stavlja simering..ne treba ništ razmišljat....vidi se zub do kojeg dolazi ležaj....simering se nabije samo da malo pređe taj rub i toeto.... :icon_thumright:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Izmjena vodene pumpe na Piaggiu bez rastavljanja blokova
« Odgovori #79 : 20 Siječanj, 2013, 14:17:24 »
ma to je manje bitno, može ić od vanjskog ruba 1 mm do impelera da ga ne dira pa sa unutarnje strane sve do lagera, sasvim svejedno.. osovina je identična.. nebude curilo zbog toga nit bude mu vijek trajanja smanjen..