Tehnički kutak > Napravi sam

Ugradnja radilice, ležajeva i semeringa

(1/14) > >>

3alfa3:
(isprobano na Piaggiu 50, ali vrijedi i za druge):

Metoda 1:
1. dobro ocistiti dosjede lagera u blokovima
2. fenom za visoke temperature zagrijati blokove do nekih 80-110 stupnjeva C
3. brzo staviti lagere u dosjed i po potrebi cekicem lupiti po (iskljucivo) VANJSKIM rubovima lagera da sjednu do kraja
4. namazati prije dobro ocisceni rub velikog bloka tankim slojem diht mase
5. fenom ne pretjerano zagrijati lager (ako ima teflonski kavez onda bolje ne grijati) u velikom bloku
6. staviti radilicu u taj lager i po potrebi gumenim cekicem laganim udarcima ugurat je do kraja
7. sto prije (da se radilica ne ugrije) staviti na radilicu mali blok i stegnuti serafe
8. Pazljivo odstraniti visak diht mase sa unutarnjih strana blokova (oko usisa, dijela di ide cilindar...)
9. Staviti semeringe tako da udju do kraja, ali ne jako nabijati kako nebi bili jako naslonjeni na lager(e)
10. Okrenuti par puta radilicu rukom da se vidi da je sve dobro sjelo


Metoda 2:
1. dobro ocistiti dosjede lagera u blokovima
2. radilicu drzati u frizeru
3. lagere zagrijati u ulju do nekih 100+ stupnjeva C
4. Staviti lagere na radilicu
5. staviti tanak sloj diht mase na veliki blok
6. zagrijati dosjed lagera u malom bloku i staviti radilicu s lagerom u njega
7. zagrijati dosjed lagera u velikom bloku i mali blok s radilicom staviti u veliki blok
8. stegnuti serafe
9. Pazljivo odstraniti visak diht mase sa unutarnjih strana blokova (oko usisa, dijela di ide cilindar...)
10. Staviti semeringe tako da udju do kraja, ali ne jako nabijati kako nebi bili jako naslonjeni na lager(e)
11. Okrenuti par puta radilicu rukom da se vidi da je sve dobro sjelo




Savjeti:
1. puno je lakse kad se radi sa jos nekim nego sam jer treba neke stvari pridrzavati, dodavati...
2. za lupkanje po lageru da udje u blok koristi neki prsten promjera vanjskog ruba lagera (moze i stari lager) pa gumenim cekicem po njemu
3. za ugradnju semeringa koristi cijev koja ima promjer semeringa pazeci da nije preostra i da time osteti semering

Chupsy:
alfa nemoj se ljutit znam da sam svakom loncu poklopac ali nakon stotine ugrađenih radilica imao bi promjenu u metodi 1.

ja bi odmah prije početka posla stavio i ležajeve i radilicu u zamrzivač na -30
zatim bi grijao blokove, i ubacivao ležajeve

e sad, kad ubaciš ležaj u blok koji sjeda kao u putar zbog velike razlike u temp. temperatura bloka prelazi na ležaja čak i preko kuglica na unutarnji dio te samim time nema potrebe za grijanjem ležaja, to se sve desi minutu do dvije nakon ubacivanja ležaja u blok i onda u takav zagrijani ležaj, radilica iz zamrzivača sjeda stvarno bez frke, samo naravno ne zaboravitit dihtmasu, jar kad se sklope blokovi temperature se izjednače i ona je problem

ivanm:
čim se radilica i ležaji jače smrznu, lakše se uprešaju.. i doista nije potrebno grijati ležaj... ostavi se neko vrijeme da se sam ugrije, po ljeti to čak i manje traje jer se metalni predmeti brzo griju..

3alfa3:

--- Citat: Chupsy - 29 Prosinac, 2009, 14:05:55 ---alfa nemoj se ljutit znam da sam svakom loncu poklopac ali nakon stotine ugrađenih radilica imao bi promjenu u metodi 1.
--- Kraj citata ---

Dapace...



--- Citat: Chupsy - 29 Prosinac, 2009, 14:05:55 ---ja bi odmah prije početka posla stavio i ležajeve i radilicu u zamrzivač na -30
--- Kraj citata ---

Ne steti, ali totalno nepotrebno. Razlika u temperaturi izmedju zagrijanog (100C) bloka i lezajeva na sobnoj temperaturi je i vise nego dovoljna za bezbolnu ugradnju.
Ono sto mislim da vrije prodiskutirati je koju metodu primijeniti. Nekako sam vise sklon metodi 2. koja je manje "stresna"

runner_sp180:
jedno pitanje. zasto se blok grije? istina je da se pri zagrijavanju siri, ali u ovom slucaju se ne siri rupa, nego materijal i ja mislim da se time smanji rupa... samo kazem, nemora znacit da je tocno, ali teoretski bi trebalo biti

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju