Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: test 10 auspuha -pdf  (Posjeta: 110824 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Nix666

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1431
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP50
  • MojSetup: Red Sponge, dizna 64, Polini high speed, 5.25g utezi
  • MojSpuh: Gianelli Rekord
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #100 : 06 Listopad, 2010, 09:43:30 »
ali ne kužim jednu stvar....neki pljuju po zx, neki kažu da je najbolji za serijalu...trebalo bi to jednom rasčistiti  :dontknow:

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #101 : 06 Listopad, 2010, 20:58:53 »
zx je za serijalu mila majka a pljuju po njemu zato sto je isfuran

Offline Nix666

  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1431
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera Runner SP50
  • MojSetup: Red Sponge, dizna 64, Polini high speed, 5.25g utezi
  • MojSpuh: Gianelli Rekord
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #102 : 06 Listopad, 2010, 21:16:39 »
ali isto tako mislim da ima boljih i da ga ne treba dizat u nebesa...ne znam...moje mišljenje samo

Offline roxyy

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 429
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: konavle
  • Moj Skuter: sr50r,corrado g60
  • Moja Kaciga: .......
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #103 : 17 Listopad, 2010, 14:48:01 »
kako da je zx 5.8 konja a yasuni r 5.7...to je sigrurno nešto faljeno u mjerenju
« Zadnja izmjena: 17 Listopad, 2010, 14:49:59 roxyy »

Offline roxyy

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 429
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: konavle
  • Moj Skuter: sr50r,corrado g60
  • Moja Kaciga: .......
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #104 : 17 Listopad, 2010, 20:53:58 »
kako zx daje više konja od yasunia...dali itko zna

Offline luna500rr

  • Tržnica : (+9)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5526
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zmijavci
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #105 : 17 Listopad, 2010, 21:20:48 »
kako zx daje više konja od yasunia...dali itko zna

Ako si ikada cuo za rjec lobi, ja platim tebi ili te samo zivciram da ti to reces kako bi meni i tebi bilo bolje, vjerojatno su mjerenja provodjena uz nekog velikog lovera leo vincea...

Offline roxyy

  • Tržnica : (+4)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 429
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: konavle
  • Moj Skuter: sr50r,corrado g60
  • Moja Kaciga: .......
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #106 : 17 Listopad, 2010, 21:31:35 »
Ako si ikada cuo za rjec lobi, ja platim tebi ili te samo zivciram da ti to reces kako bi meni i tebi bilo bolje, vjerojatno su mjerenja provodjena uz nekog velikog lovera leo vincea...

okok

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #107 : 08 Siječanj, 2011, 11:30:54 »
Athena Racing

Samo ime govori da se radi o proizvodu marke Athena, koji dobro znamo proizvodi pregršt delova za mopede i skutere.. U njihovom proizvodnom programu nalaze se dva auspuha za skutere i to Sport i Racing, u šturoj izvedbi za Piaggio i Minarelli agregate... Tragajući po netu slabo smo pronašli informacija kako bi došli do saznanja o kakvoj se izvedbi radi, na kojim obrtajima su rezonantni, krivo poređenje sa modelima i Stage6 ili Yasuni palete vrlo brzo može da dovede do zablude.. Na site-u proizvođača stoji ni manje ni više nego da je Sport auspuh predviđen za srednji spektar obrtaja i gradsku odnosno sportsku vožnju a da je Racing, auspuh projektovan za trke i agresivniju vožnju..

Na moju sreću u ruke mi je stigao jedan Racing primerak, Minarelli tip, pa sam hteo da podelim sa vama što više zapažanja i mera i pored toga što nije vreme za vožnju i testiranje... Hvala Zoksi-ju na ovom gestu i primerku koji je poslao...






Odmah ćemo zapaziti varove sa primesama mesinga odnosno mekog metala, koji ne bi smeo da puca na vibracijama visokih frekvencija, naime radi se o talasnoj dužini koja na 10k+ obrtaja dovodi u spregu zatvorene krugove i manje varove do pucanja, upravo zbog toga proizvođači rade konusne ili prelaze sa cilindra na granu i sa auspuha na prigušivač..





Primetićemo i da je svaki difuzor kao i protivkonus odrađen veoma skladno te auspuh kao celina deluje kao idealni ekspanzioni sud, koji bi trebao ponuditi široki powerband i kvalitetnu rezonancu..




Na prvi pogled kevlar na prigušivaču deluje krnje odsečen, i končići ne ulivaju neki kvalitetni rad, prigušivač je povezan klasično čeličnom šelnom, bez gumenog ili nekog drugog izolatora...




Izduvna grana je kratka i kao što vidimo u trećem luku već počinje da se širi.. Proizvođač je uradio klasične minarelli krivine, nisam siguran da li zaobilazi centralni stender, Carrera modeli od Yasuni prozvođača koji su sa čistokrvnim race epitetima, nemaju ove nagle krivine, i kod njihovog montiranja je obavezno skinuti centralni stender motora...





Evo i varova sa zadnje strane, najkulturnija izvedba sastava svih delova je odrađena na unutrašnjem rubu auspuha, ovde se vidi i da je glavni nosač isto povaren mesingom zbog vibracija.. Imali smo prilike susresti se sa ovim načinom rada kod Reverse Duo modela...

« Zadnja izmjena: 30 Studeni, 2011, 09:29:07 mmario73 »

Offline mmario73

  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #108 : 08 Siječanj, 2011, 11:31:49 »
Vratićemo se na izduvnu granu, ugledaćemo ležište u koje ulazi prirubnica sa nastavkom.. nama na prvi pogled deluje preveliko, prečnik cevi na prvom luku premali ? o čemu se zapravo radi...




I prirubnica sa nastavkom deluje preveliko, klasični cilindri se moraju doraditi ..  koliko ?




Tačno 3mm jer je ulaz prirubnice 28mm a izlaz sa cilindra 25 u nekim slučajevima 24mm.. da li je zaista potrebno toliko otvoriti cilindar ? Ako pogledamo nastavak koji ulazi u granu uočićemo da postoje ipak neke razlike između prirubnice i debljine prolaza na prvom kolenu i ovde treba obratiti pažnju koliko otvoriti a da se kasnije ne stvara vrtlog i gušenje, jer nam se prečnik vraća na manju meru...






Dakle imamo prirubnicu 28-28,5mm i ulazni prečnik prvog kolena 26-26,5mm, ove mere sam dobio posle blage optimizacije ivice posečene cevi, jer proizvođač u racing varijanti na to nije obratio pažnju...










Dakle imamo potvrđeni prelaz sa 28mm na 26mm, suženje u prečniku 2mm i to moramo ostaviti da čađ popuni, jer je cev u prvom luku nemoguće proširiti na 28mm, kada ima spoljnu meru 28mm, jedino rešenje bi bilo uraditi prsten ili čauru na strugu koji popunjava nastavak prirubnice na prelaznu meru .. tj 26-26,5mm




U daljem smo rasklopili prigušivač, ovde vidimo da se on na cevčicu auspuha navlači tesno, i da sastav prekriva ova silikonska guma... U ovoj izvedbi nema opruge kao na konkuretnim modelima, niti vezice koja će silikonsku gumu pritegnuti.. Jednostavno prigušivač tesno nailazi na cevčicu u dužini od cca 15mm.. a nosač je čelična šelna za sve..




Matice sa krunicama i rebraste platne su za pohvalu, u mnogo puta se pokazalo da se ovi šrafovi odvrću i gube od vibracija..




Ovde vidimo da je telo prigušivača u stvari od aluminijuma i da je samo kevlar slojem prelepljeno, što uopšte nije loše jer je ovde aluminijum preko potreban kao čvršći materijal od samog kevlara da bi nosio celo telo sa sve cevčicom zajedno.. U konkuretskim modelima recimo Yasuni C16 ovde kevlar ume da se odlepi na sastavu a mehanički ne daje toliku čvrstinu, imali smo primer kod RS2 Technigas-a gde posle izvesnog broja dotezanja kevlar počinje da popušta gasove i da se sliva ulje na sastavima...




Prigušivač je izveden sa tvrdom staklenom vunom koja je vlaknasta a ne presovana... Ovakve vune nalazimo u kompletima epoksidnih smola za lepljenje plastika... Moje mišljenje je da su trajnije i da manje prigušivanje decibela imaju od presovane sitne staklene vune koja se u konkurentskim modelima isporučuje u dve polovine...




Nailazimo odmah na cevčicu, meni je na prvi pogled nedostajala čelična žica, koja već znamo služi da smiri prvi nalet temperature i spasi prvi sloj vune od ugljenisanja i natapanja uljem.... Na njoj ima ukupno 22 rupice prečnika 4,5mm u 6 redova.. Meni ovo deluje kao bučan auspuh...




Priključak je rešen preko tvrdog i debelog klingerit zaptivača




I na kraju sledi merenje... koje iznosi tačno 2020 grama, zaključićemo da je ovo auspuh veoma lagan, i da je od Yasuni C16 modela lakši za celih 1020 grama, a da je od Roost sprint modela za visoki stepen trke teži za svega 200 grama...






I na kraju sledi dokument sa merama, ja sam ustanovio da je rađen od lima debljine 1mm pa su spoljne mere prečnika ekvivalentne unutrašnjim merama +2..




Na osnovu ovih mera uslediće i kalkulacija srednjeg rezonantnog obrtaja za nekolicinu tipova cilindara...

Ajmo prvo da odradimo odeđivanje rezonantne dužine, mada toga već ima na slici

Dužine su sledeće
1. 15mm - razlika koju unosi nastavak jer je nešto duži od ulazne cevi 42-27
2. 27mm - ulazna cev auspuha u koju ulazi prirubnica sa nastavkom
3. 42mm - srednja dužina prvog luka
4. 112mm - srednja dužina drugog luka
5. 161mm - srednja dužina prvog difuzora u luku
6. 82mm - srednja dužina drugog difuzora
7. 112mm - srednja dužina trećeg difuzora
8. 41mm - dužina ravnog dela
9. 101,5mm -polovina zbira prvog i drugog protivkonusa 143+60=203/2 = 101,5

dakle imamo rezonantnu dužinu koja iznosi 15+27+42+112+161+82+112+41+101.5= 693,5mm
na ovu meru dodajemo dužinu izduvnog kanala u cilindru koja u Hebo slučaju iznosi 28mm

pa je kalkulativno Lr= 721,5mm ili 72,1cm

sada preostaje da uvrstimo uglove primarnih prelivnih i izduvnog kanala kao i temperaturu izduvnih gasova... Uvrstićemo srednju temperaturu gasova od 400C

Hebo MR 183.1/129.1 (Zoksi tuned) centralna rezonanca na 10302 o/min


Stage6 Sport PRO 182/116 stock centralna rezonanca na 9833 o/min


Stage6 Racing 186.6/124 AC stock centralna rezonanca na 10249 o/min



pod uslovom da je dužina izduvnog kanala u svim cilindrima jednaka, i temperatura izduvnih gasova u sva tri slučaja jednaka...

Zaključićemo da je ovo Auspuh u rangu Stage6 PRO ili Yasuni C16 kategorije, koliko je širok power band i koliko je jaka rezonanca, neophodno je utvrditi na valjcima za merenje KS-a ili na putu parametrijskom metodom, akceleracije i krajnje brzine....

Ako uzmemo u obzir da su detalji ostavljeni na milost i nemilost shvatanju da race auspusi ne moraju biti finiširani do kraja, zaključićemo da je ovo auspuh pionir u racing klasi, i da svojom cenom i izradom verovatno opravdava ponuđeno.. Preostaje da se dopišemo na proleće kakav je u vožnji.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #109 : 08 Siječanj, 2011, 11:59:49 »
Nailazimo odmah na cevčicu, meni je na prvi pogled nedostajala čelična žica, koja već znamo služi da smiri prvi nalet temperature i spasi prvi sloj vune od ugljenisanja i natapanja uljem.... Na njoj ima ukupno 22 rupice prečnika 4,5mm u 6 redova.. Meni ovo deluje kao bučan auspuh...

I meni.
Povrsina tih rupa je bitno manja od auspuha tipa Yasuni kod kojih su te rupe puno vece i zato kroz njih veca kolicina buke moze zavrsiti u prigusujecem materijalu (vuni). To je razlog zasto je kod takvih izvedbi upotreba celicne vune obavezna jer bi bez nje kamena ili staklena vuna bila diretkno izlozena prevelikoj temperaturi.

Ovo je Yasunijev prigushivac koji je vrlo ucinkovit po pitanju smanjivanja buke:








Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #110 : 11 Siječanj, 2011, 09:22:32 »
odličan test...  :notworthy:
yasuni ima stvarno nadmoćan top, al treba paziti kad se stežu matice, hoće se uvinuti lim :icon_biggrin: matice obavezno trebaju biti samoosiguravajuće... ja sam stavio inox sa kapicama ali sam ih malo morao deformirati da budu osig. sad sam na nardu napravio replicu toga al po slici vidim da bi trebalo još rezat ovaj kanal u topu jer je yasunijev stvarno ko sir  :icon_biggrin:

Offline kos3

  • Tržnica : (+5)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški
  • Inženjer eleteh.
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG, Hrašće
  • Moj Skuter: runner 50sp
  • Moja Kaciga: nitro
  • MojSetup: mhr replica
  • MojSpuh: Yasuni r
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #111 : 11 Siječanj, 2011, 16:36:39 »
odličan test...  :notworthy:
yasuni ima stvarno nadmoćan top, al treba paziti kad se stežu matice, hoće se uvinuti lim :icon_biggrin: matice obavezno trebaju biti samoosiguravajuće... ja sam stavio inox sa kapicama ali sam ih malo morao deformirati da budu osig. sad sam na nardu napravio replicu toga al po slici vidim da bi trebalo još rezat ovaj kanal u topu jer je yasunijev stvarno ko sir  :icon_biggrin:

znaci ja nemam brige sa spuljom dobro si ju zriktal :D

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #112 : 11 Siječanj, 2011, 16:38:40 »
je, sve je tip top..

Offline Aleks

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Rijeka
  • Moj Skuter: CPI Aragon
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #113 : 11 Siječanj, 2011, 18:51:01 »
Tolike su rupe u yasuni topu? :o :o :o

Na zx-u su rupe slicno kao i kod ove athene. Mogu svaku rupu izbusit na veci FI ili cak spajat 2 po 2 rupe (naravno pazit da i dalje bude mehanicki cvrsto)? Vjerujem da bi to poboljsalo upijanje buke.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #114 : 11 Siječanj, 2011, 18:54:01 »
može.. razreži ih fleksom..

Offline DyNo Aprilia SR

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 102
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Aprilia SR 50
Odg: test 10 auspuha -pdf
« Odgovori #115 : 14 Siječanj, 2012, 20:00:01 »
Evo malo sam iz dosade švrljo po netu i naišao na ove auspuhe..dali iko zna išta o njima?
 
ixil twin
http://www.bikescooterparts.com/en/ixil/5566-uitlaat-ixil-aprilia-twin-sr2000-chroom-carbon-sz2822c2.html







ninja twinner




Offline noky007

  • Tržnica : (0)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 346
  • Spol: Muški
  • Piaggio Beverly 250ie, x10 500 EXECUTIVE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Baza podataka o rezonantnim auspusima
« Odgovori #116 : 13 Siječanj, 2013, 22:54:31 »
Naletio sam na zanimljiv link, koji sigurno može puno značit nekom početniku za lakši odabir auspuha.

http://49ccscoot.proboards.com/index.cgi?board=exhausted&action=print&thread=1391
« Zadnja izmjena: 13 Siječanj, 2013, 23:19:07 pajo »