Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Gdje smjestiti ventilator?  (Posjeta: 3904 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Gdje smjestiti ventilator?
« : 08 Ožujak, 2008, 13:20:11 »
Planiram ubaciti ventilator i nadam se poboljsati hladjenje. Ventilator je velicine 10x10cm otprilike, uglavnom pokriva oko 1/3 povrsine kilera. Nemam sliku ventilatora jer cu ga nabaviti uskoro, mislim da se vrti na 5000rpm nisam siguran, uglavnom stvara jak propuh ;D

Bez problema se moze smjestiti iza kilera, tako da sam mislio ubaciti na oznaceno mjesto iza kilera. E sad, da li je bolje ispred ili iza kilera.
Ima li netko kakav savjet :dontknow:




I jos jedan problem imam. Nabavio sam drugi trokut vilice i sve pase osim donjeg lezaja koji ima oko 5mm manji promjer, nisam mjerio. Da li se isplati riskirati da stavim neku kosuljicu preko da dobijem debljinu donjeg dijela gdje lezaj dosjeda?
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 13:36:23 SlowRider »

Offline vpucko

  • Tržnica : (+1)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2927
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Belisce
  • Moja Kaciga: Nolan N84
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #1 : 08 Ožujak, 2008, 13:22:44 »
stavi ispred kilera tako da uvlaci zrak izvana i upuhuje ga u killer zajedno sa ovim zrakom izvana!
i ako mozes nemoj ga priljepit uz killer nego na plastiku ak mozes, onda ce ti vecu povrsinu killera hladit!

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #2 : 08 Ožujak, 2008, 13:23:22 »
prvo pitanje je apsurdno, ko da ga je postavio netko tko nema veze s tehnikom..
naravno da će ventilator vući zrak izvana, od naprijed prema nazad i na taj način pojačati protok u već uspostavljenom smjeru prirodnog strujanja zraka kod vožnje..
suprotan smjer bi potpuno onemogućio hlađenje tekućine..
sa unutarnje strane ga stavi iza kilera..
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 13:25:17 ivanm »

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #3 : 08 Ožujak, 2008, 13:33:00 »
prvo pitanje je apsurdno, ko da ga je postavio netko tko nema veze s tehnikom..
naravno da će ventilator vući zrak izvana, od naprijed prema nazad i na taj način pojačati protok u već uspostavljenom smjeru prirodnog strujanja zraka kod vožnje..
suprotan smjer bi potpuno onemogućio hlađenje tekućine..
sa unutarnje strane ga stavi iza kilera..

Igor je kriv :laughing7: napisao sam ono sto nisam trebao napisati....vodio sam paralelan razgovor sa njim i pisao temu...
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 13:37:08 SlowRider »

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #4 : 08 Ožujak, 2008, 13:35:39 »
prvo i osnovno, od kud ti ideja da ga stavis sa prednje strane?! zaklanja hladnjak i onemogucuje njegovo hladjenje prisilnim optokom zraka...

druga stvar, stavi ga tako da puse u hladnjak, nece se nista sudarati i smetati, jer ako se zrak ubrzava onda je hladniji...
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #5 : 08 Ožujak, 2008, 13:38:42 »
Ja sam mislio staviti iza kilera i da uvlaci zrak izvana. A ove druge teorije me zanimju  :binkybaby:
I namjerno sam mislio staviti u donji kut gdje je voda najhladnija u kileru jer je tu i crijevo koje vodi ohladjenu vodu.

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #6 : 08 Ožujak, 2008, 13:56:17 »
Ja sam mislio staviti iza kilera i da uvlaci zrak izvana. A ove druge teorije me zanimju  :binkybaby:
I namjerno sam mislio staviti u donji kut gdje je voda najhladnija u kileru jer je tu i crijevo koje vodi ohladjenu vodu.

daj malo razmisli, da uvlaci zrak izvana... ako ti motor stoji i radi onda bi se pregrijao!!!

ventilator mora puhati u killer kako bi ga ohladio...

Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #7 : 08 Ožujak, 2008, 14:00:49 »
Ja sam mislio staviti iza kilera i da uvlaci zrak izvana. A ove druge teorije me zanimju  :binkybaby:
I namjerno sam mislio staviti u donji kut gdje je voda najhladnija u kileru jer je tu i crijevo koje vodi ohladjenu vodu.

daj malo razmisli, da uvlaci zrak izvana... ako ti motor stoji i radi onda bi se pregrijao!!!

ventilator mora puhati u killer kako bi ga ohladio...



Hmm, ali u procesora na racunalu isto izvlaci zrak kroz rebra pasivnog hladnjaka :icon_scratch:, ako bi ovaj uvlacio vanjski zrak kroz kiler, strujanje bi snizavalo temperaturu, zar ne? U automobila je ventilator iza i isto uvlaci zrak kroz masku pa kiler.

A kuda puse zrak u SP180? Kladim se da isto izvlaci zrak kroz kiler.
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 14:41:10 SlowRider »

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #8 : 08 Ožujak, 2008, 14:43:28 »
molim te...
na cpu hladnjacima takodjer ventilator puse u hladnjak... to sto ti osjetis je odbijanje zraka...
koliko sam ja informiran svugdje gdje ima hladnjak + ventilator, ventilator puse u hladnjak (prisilno usmjeravajuci zrak u hladnjak te ga na taj nacin hladi)...

Upali ventilator, on ima svoj smjer vrtnje, te ovisno o krilcima i smjeru vrtnje stvara struju zraka ispred ili iza sebe... stavi ruku ispred usmjerenog zraka i iza te ces osjetiti ogromnu razliku i u toplini i snazi udara zraka...

ventilatori koji izvlace zrak su drugaciji...


Logika bi bila da se pri kretanju vozila rashladna tekucina dovoljno hladi sa prisilnim optokom zraka kojeg usmjeravaju usisnici ili maska hladnjaka prilikom kretanja vozila... ventilator je tu da hladi rashladnu tekucinu (hladnjak) takodjer prisilnim optokom zraka (jer ventilator usmjeruje zrak na hladnjak) kada vozilo stoji, jer tada nema strujanja zraka kroz usisnike i masku...



uostalom tebi na tom skuteru ne treba ventilator...  :laughing7: :laughing7: :laughing7:
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 14:45:44 Mr J »
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #9 : 08 Ožujak, 2008, 14:48:12 »
OK a u kojem smjeru puse ventilator u tvog sp180 ???

Offline gozz

  • admin MS
  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 725
  • Spol: Muški
  • Ultimate "fix-it" tool
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • /
  • Mjesto: Zg
  • Moj Skuter: bio, više ne.
  • MojSetup: a u Bila
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #10 : 08 Ožujak, 2008, 14:57:27 »
Ja sam mislio staviti iza kilera i da uvlaci zrak izvana. A ove druge teorije me zanimju  :binkybaby:
I namjerno sam mislio staviti u donji kut gdje je voda najhladnija u kileru jer je tu i crijevo koje vodi ohladjenu vodu.

daj malo razmisli, da uvlaci zrak izvana... ako ti motor stoji i radi onda bi se pregrijao!!!

ventilator mora puhati u killer kako bi ga ohladio...



Ne uvaženi kolega.

Ventilator mora uvlačiti zrak preko kilera da s njega skida temperaturu. Tako je napravljeno na svim automobilima, na svim izmjenjivačia topline itd, jer je najefikasnije.

Offline Ivan

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 57
  • Spol: Muški
  • M696
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Oto?ac
  • Moj Skuter: Gilera Runner 180SP
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #11 : 08 Ožujak, 2008, 15:03:11 »
Ja jos nisam vidio da mi ventilator uopce radi, ali najlogicnije mi je da zrak ulazi sprijeda, prolazi kroz kiler i sa straznje strane se nalazi ventilator. Kada motor stoji (kao sto je vec napisano) smjer strujanja zraka ostaje isti - znaci da ventilator vuce zrak s prednje strane kilera kroz onaj radijator i puse prema iza (na runneru znaci da su oni poklopci ventilacije ispuh). valjda  :icon_scratch:
Bolje izgubiti sekundu u životu, nego život u sekundi...

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #12 : 08 Ožujak, 2008, 15:15:11 »
da u pravu ste za ovo kada je ventilator iza hladnjaka da vuce zrak...

moja greska... ne znam di mi pamet  :laughing7:

kod cpu-a ventilator puse u hladnjak!

kod automobila ako je sa prednje strane ventilator onda isto tako puse u hladnjak...

jbg... grijesim u zadnje vrijeme sve cesce  :dontknow:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #13 : 08 Ožujak, 2008, 16:37:00 »
Dobro i ja sam se zeznuo na pocetku jer sam zamislio ono sto ne bih trebao napisati a jesam vec...
Sad si planiram sloziti led termometar pa cemo vidjeti kako stvar funkcionira. Taj ventilator bi ja palio kada se vozim u kolonama i do nekih 30km/h, jer mi je kiler pri ruci pa osjetim kada mogu rostilj ili  :duckie: nabaciti preko...


Jer vidio sam kod jednog decka sto je stavio od kompjutera ventilator i jos nije pricvrstio kako spada i veli da mu vise ne prelazi polovicu po kazaljci, dok je prije isla preko.
« Zadnja izmjena: 08 Ožujak, 2008, 16:41:43 SlowRider »

Offline igor.sb

  • igoriiinaaa
  • moderator
  • Tržnica : (+16)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: Ja sam geek!!
  • Spol: Muški
  • Aj si nemoj zamislit... Nisi? OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: JEDE gorivo
  • MojSetup: VRAG U MOTORU
  • MojSpuh: golly k....
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #14 : 08 Ožujak, 2008, 17:59:38 »
Igor je kriv :laughing7: napisao sam ono sto nisam trebao napisati....vodio sam paralelan razgovor sa njim i pisao temu...

:sign10:

evo isprike sto je slow napisao glupost  :toothy11:
It is time for the Beast... the MUSTANG...... Coming soon on your screens ...

Offline SlowRider

  • MS počasni član
  • Tržnica : (+33)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 7664
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
Odg: Gdje smjestiti ventilator?
« Odgovori #15 : 15 Ožujak, 2008, 13:45:43 »
Danas sam izmjerio potrosnju, i iznosi 5.55L eurosupera 95 na 100km.
Malo je previse, i primjetio sam da se grana auspuha vise ne grije kao prije kada je trosio 4.3L po mjerenju. Boja na grani duze traje, nema onog pucketanja kada se hladi :icon_scratch: Bice da ga benzin malo vise hladi nego sto bi trebao.
Od tada sam cistio karb, malo postelao, smanjio dodatnu rupu na airboxu....