Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Tlak u gumama  (Posjeta: 19488 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #20 : 05 Travanj, 2011, 19:36:47 »
isss alfa.. ja dok sam imao R-a bio sam sretan ak mi tlak ne padne ispod 2 radi ventila..
Al nikad nisam straznju preko 2,5.. suvozac ili ne...
valjda sam se tak naucil..
jedino ak bi isel na autocestu onda bi pocastio gume sa dodatnim pritiskom ;D

manji tlak - veci grip, jer je veca kontaktna povrsina. Al ako dodje do pregrijavanja gume, badava ti povrsina prijanjanja kad guma vise ne drzi.

Za brzu voznji se obicno malo ispusti zraka (jer ce se zagrijavanjem on dic), ali za "normanlu" voznju, najbolje se drzat preporuke proizvodjaca



Inace, vec 0,2 bara ispod pozeljnog bitno povecava potrosnju gume. Pola bara manje joj vijek skracuje za pola

Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #21 : 05 Travanj, 2011, 19:40:58 »
ja sam svakih 7tkm mjenjao stražnju tak da... a to je za R1 ohoho-- ma svasta... od pumpanja gume se radi cijela filozofija ;D
taj sam

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #22 : 05 Travanj, 2011, 19:45:04 »
ja sam svakih 7tkm mjenjao stražnju

Onda si se vozio ko baba ili si imao pretvrde (smjesu) gume.  ;D Koje gume si koristio?
Meni na zecu zadnja sport guma traje do 6000km, a sport touring gume sam tek stavio, ali ocekujem oko 10000km

Offline Ekysha

  • Tržnica : (+7)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 436
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #23 : 05 Travanj, 2011, 20:01:49 »
od pumpanja gume se radi cijela filozofija ;D

Tako ti je kad volis svoj motor i onda zelis da je sve savrseno  :happy6:

Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #24 : 05 Travanj, 2011, 20:39:13 »
Onda si se vozio ko baba ili si imao pretvrde (smjesu) gume.  ;D Koje gume si koristio?
Meni na zecu zadnja sport guma traje do 6000km, a sport touring gume sam tek stavio, ali ocekujem oko 10000km
ja sam imao tada su bile briđston bt015 i da bila je tvrđa smjesa... to su mi rekli s obzirom da sam puno putovao da su mi naidealnije gume.. malo im duze treba da se zagriju al dulje traju...
taj sam

Offline crasho

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 112
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: piaggio NRG 50
  • Moja Kaciga: hx (NZI)
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #25 : 18 Svibanj, 2011, 18:52:04 »
znam da je bilo u 100 tema pa se unaprijed ispričavam, imam nove gume na nrg poweru,
naprijed  120/70-13", MC 16
nazad 140/60-13", MC 29 sporty

imam 90+ kg i ponekad imam suvozača... koji bi bio optimalni tlakovi za navedene gume i opterećenje?
po mom mišljenju P 2.0, Z 2.2 ili je to previše?

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #26 : 18 Svibanj, 2011, 19:11:13 »
znam da je bilo u 100 tema pa se unaprijed ispričavam, imam nove gume na nrg poweru,
naprijed  120/70-13", MC 16
nazad 140/60-13", MC 29 sporty

imam 90+ kg i ponekad imam suvozača... koji bi bio optimalni tlakovi za navedene gume i opterećenje?
po mom mišljenju P 2.0, Z 2.2 ili je to previše?

Prednju 1,4 ak si sam, a 1,6 u dvoje. Zadnju 1,8 sam, 2 u dvoje

Offline Adler

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kastela
  • Moj Skuter: fly150, fz6s
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #27 : 18 Svibanj, 2011, 19:31:43 »
Oko pumpanja guma i treba biti filozofija a jednog dana svaki bajker toga postane svjestan. Ekipa morate biti svjesni da su gume te koje vas drze za povrsinu tla. Optimalan tlak u gumama smanjuje potrosnju goriva, same gume se manje trose a bolje drze, onda ubrzanje i kocenje a da ne spominjemo ciklistiku. Ima vas koji ste uzimali gume kod matka iz motoboxa a vjerovatno ste i popricali sa covjekom. On kao bajker smatra da kod guma najvaznija stvar je tlak u gumama kojeg treba ako se redovito vozi minimalno jednom mjesecno provjeriti a ako se motor ne vozi 15 dana da se obavezno gume napumpaju jer najvise tlaka izgube dok stoje. Mislim to je opce poznato da sve gume koje se ne voze u 15tak dana izgube vise tlaka nego da se 3-6mjeseci nisu pumpale a svakodnevno se voze. Pozeljno bi bilo da su uređaji sa kojima pumpate gume redovito servisirani i bazdareni jer sam se uvjerija da kada prednju gumu od motora na jednoj benzinskoj napumpam na 2.3 bara i dođete kod Matka sta ima 100% ispravan i servisiran uređaj da kod njega prikaze 1.8bara u gumi sta znaci da mi je onaj na benzinskoj ukrao 0.5 bara a to nije mala stvar. Ja sam odlucija strogo pazit na gume jer mi nije isto kad sa jednim setom guma pređem 11k a sa drugim 20k. Prije 2 dana sam kod Matka uzea set Michelin Pilot Road 3 jer kaze da su gume kao sport touring strava ali i kostaju tako da se drzim njegove preporuke oko tlaka jer motor, ja, cura. Uglavnom Fazer mi je sada na 2.5 i 2.9 a napumpa mi je i Fly-ja samo sam ga zaboravija pitat na koliko a svoj pistolj za pumpanje cu prilagodit njegovom.

Offline crasho

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 112
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: piaggio NRG 50
  • Moja Kaciga: hx (NZI)
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #28 : 18 Svibanj, 2011, 19:43:29 »
hvala na odgovorima, nije mi jasno zašto mi je vulkanizer tj. neki njegov pomoćnik napumpao na 2.0 obje :S

Offline Adler

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 91
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Kastela
  • Moj Skuter: fly150, fz6s
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #29 : 18 Svibanj, 2011, 19:57:47 »
hvala na odgovorima, nije mi jasno zašto mi je vulkanizer tj. neki njegov pomoćnik napumpao na 2.0 obje :S

Zato sta nezna a ja sam vec sit takvih. Tako su i meni prodali gumu od 400kn za fly-a koja mi je nakon cca godinu dana i oko 30% istrosenosti ispucala između sara. Zasto? Zato sta su mi prodali i montirali bridgestone gumu koja je jako kvalitetna ali predviđena za prednju na moga fly-a za zadnju. I sta onda reci kad odes u firmu koja je jedna od najjacih u hrvatskoj a oni ti prodaju i ugrade gumu nosivosti 90kg zada a sama tezina skutera u papirima je 117kg.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #30 : 18 Svibanj, 2011, 20:52:30 »
Prije 2 dana sam kod Matka uzea set Michelin Pilot Road 3

Ja ih vozim vec 4000km na Z750 i zadovoljan sam. Isto 2.5F 2.9R. Provjera tlaka na hladno (barem 3 sata od zadnje voznje)
Kupio sam ih u SLO i platio 224€ (bez montaze). Qualifier i Pilot Power sam trosio (zadnju gumu) za nekih 6000km, a ova je za sad potrosena samo 1,5mm. Izgleda da ce trajat 12-13 tisuca km, mozda i vise. A prednja je jos nevjerojatnija - drzi odlicno, a potrosio sam je samo 0,3mm.
I najljepse od svega - pravilno se trose i zadrzavaju oblik, a mekse gume sam vise trosio po sredini gaznog sloja



A o Matku sve najbolje  :icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 18 Svibanj, 2011, 20:54:34 3alfa3 »

Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #31 : 18 Svibanj, 2011, 20:54:17 »

 a mekse gume sam vise trosio po sredini gaznog sloja
a jbg.. treba se koji put maknut sa autoputa :P
taj sam

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15000
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #32 : 18 Svibanj, 2011, 20:55:44 »
a jbg.. treba se koji put maknut sa autoputa :P

U zadnjih 12000km sam imao tocno 40km autoputa  ;D

Potrosim gume po gradu (kreni stani), a ne na vecim djirevima. Zapravo, kad odem na veci djir, jace trosim rubove nego sredinu  ;D
« Zadnja izmjena: 18 Svibanj, 2011, 20:59:51 3alfa3 »

Offline Luka 0101

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3304
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: na stolcu
  • Moj Skuter: nema ga... gone.. wushhh.... just like that
  • Moja Kaciga: prisutna
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #33 : 18 Svibanj, 2011, 20:57:39 »
U zadnjih 12000km sam imao tocno 40km autoputa  ;D

Potrosim gume po gadu (kreni stani), a ne na vecim djirevima. Zapravo, kad odem na veci djir, jace trosim rubove nego sredinu  ;D
ma znam, ja se zajebavam... evo meni uletio jedan z500 (znam, kanta... al to mi je jeben motor) pa sljedeci put kad ces ic neki đir napravit do šangaja i nazat... zovi ;D
taj sam

Offline marracc

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 951
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Malaguti F12
  • Moja Kaciga: Scorpion EXO
  • MojSetup: TP remen i vario, Malossi FLY
  • MojSpuh: Gianelli NRX
Odg: Tlak u gumama
« Odgovori #34 : 19 Svibanj, 2011, 19:05:04 »
ako kome treba, iz manuala, za malagutije tlakovi, a mislim da bi i za ostale skutere moglo, s istim dimenzijama guma:
                                   straznje             prednje
F10          2,55 bara    100/80 - 10”    100/80 - 10” 2 bara
F12            1,9 bara    130/70 - 12”    120/70 - 12” 1,8 bara
F15            1,9 bara    130/70 - 12”    120/70 - 12” 1,8 bara
CENTRO     2,2 bara         3,00/14”          2,75/14” 2 bara
CROSSER   1,9 bara    130/90 - 10”    110/90 - 12” 1,8 bara
YESTERDAY 1,9 bara   100/90 - 10”    110/90 - 10” 1,8 bara