Tehnički kutak > Styling skutera

ELOKSIRANJE ALUMINIJA

(1/8) > >>

gozz:
Evo, budući da sam se interesirao za navedeni postupak, nabasao sam na internetu na stranice i opis što i kako to napraviti "u garaži".

Nisam sam to isprobao, ali mislim da bi mogao uskoro, pa da vidimo kakvi su rezultati...

Za one koji ne znaju o čemu pričam, radi se da se obični komad aluminija (siv, ružan) na primjer pedala bicikla,
pretvori u ovo:



Postupak je navodno vrlo jednostavan i relativno jeftin, a opisuje se u textu:
Instructions for Anodizing Aluminum at home

http://homepages.udayton.edu/~jacobsnj/anodize.htm

http://coloured.net/designresources/anodize.html

http://astro.neutral.org/anodise5.shtml

http://www.focuser.com/atm/anodize/anodize.html

Pa ako nekog zanima...

Disclaimer:

ovo je c/p text, i nisam odgovoran za ništ'!!!

pitaNS:
iijaaaaaaoooooo što to mene mrzi sad da čitam....

aj ako je neko pročitao ili zna o čemu se radi da ukratko pojasni i kaže par reči!

speed:

--- Citat: pitaNS - 31 Siječanj, 2008, 17:11:37 ---iijaaaaaaoooooo što to mene mrzi sad da čitam....

aj ako je neko pročitao ili zna o čemu se radi da ukratko pojasni i kaže par reči!

--- Kraj citata ---

ko ce prevest tekst na hrvatski ili ukratko opisat postupak :icon_scratch:

gozz:
Pa u principu, vrlo u grubo,  treba nabaviti:


Akumulatorsku kiselinu (sulfitnu kiselinu, imaju je valjda sve bolje opremljene servis kuće...)

Pa ju razrijediti s destiliranom vodom u omjeru oko 30% voda, 70% kiselina,

Pa uzeti aluminijsku foliju onu koju mama koristi u kuhiji, i aluminijsku žicu...

I imati punjač akumulatora koji može davati 12V i kojih 15ak ampera...

Pa  uzeti kadu, posudu, recimo od plastike, i u nju napuniti smjesu kiseline i vode koju smo pripremili, i to na sobnoj temperaturi toliko da možemo potpuno uroniti predmet koji eloksiramo...

Pa uzeti alu foliju, turnuti je u posudu i alu žicom ju spojit s negativnim priključkom punjača,

Aluminijski predmet koji želimo eloksirati moramo dobro očistiti i odmastiti čarlijem itd itd...

Pa onda njega spojimo na plus elektrodu punjača i turimo u otopinu, i on će se početi pjeniti te nakon cca 10-15min će biti prekriven električnim oksidom, iliti eloksiran. e sad ga isperemo uHLADNOJ vodi, te uzmemo boju u koju ga želimo ofarbati, recimo crvenu, (naj bolje boja za tkaninu) i u vodi ju razrijedimo i kuhamo zajedno s eloksiranim alminijem da on kemijski preuzme boju... Zatim ga isperemo, i

VOILA!!!

Ovo je ugrubo, za detalje treba prevesti čitav text.... a za to sad nema vremena...

Naravno, to radimo na otvorenom, ventiliranom, u garži, sa zaštitnim naočalama, bla bla...


Pa 

speed:

--- Citat: gozz - 31 Siječanj, 2008, 17:38:39 ---Pa u principu, vrlo u grubo,  treba nabaviti:


Akumulatorsku kiselinu (sulfitnu kiselinu, imaju je valjda sve bolje opremljene servis kuće...)

Pa ju razrijediti s destiliranom vodom u omjeru oko 30% voda, 70% kiselina,

Pa uzeti aluminijsku foliju onu koju mama koristi u kuhiji, i aluminijsku žicu...

I imati punjač akumulatora koji može davati 12V i kojih 15ak ampera...

Pa  uzeti kadu, posudu, recimo od plastike, i u nju napuniti smjesu kiseline i vode koju smo pripremili, i to na sobnoj temperaturi toliko da možemo potpuno uroniti predmet koji eloksiramo...

Pa uzeti alu foliju, turnuti je u posudu i alu žicom ju spojit s negativnim priključkom punjača,

Aluminijski predmet koji želimo eloksirati moramo dobro očistiti i odmastiti čarlijem itd itd...

Pa onda njega spojimo na plus elektrodu punjača i turimo u otopinu, i on će se početi pjeniti te nakon cca 10-15min će biti prekriven električnim oksidom, iliti eloksiran. e sad ga isperemo uHLADNOJ vodi, te uzmemo boju u koju ga želimo ofarbati, recimo crvenu, (naj bolje boja za tkaninu) i u vodi ju razrijedimo i kuhamo zajedno s eloksiranim alminijem da on kemijski preuzme boju... Zatim ga isperemo, i

VOILA!!!

Ovo je ugrubo, za detalje treba prevesti čitav text.... a za to sad nema vremena...

Naravno, to radimo na otvorenom, ventiliranom, u garži, sa zaštitnim naočalama, bla bla...


Pa 

--- Kraj citata ---

oces ti to probat pa nam javit :icon_thumright:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju