Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Novi akumulator - problem  (Posjeta: 4271 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline To3cutter

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 185
  • Speed is just a question of money...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Beverly 125
Novi akumulator - problem
« : 22 Prosinac, 2007, 17:48:29 »
Kupio sam novi aku za Beverly, covjek mi nalio kiselinu i rekao da su to suho punjeni akumulatori i da ih netreba puniti. Spojio aku na instrument i pokazao ja 12.60 volti. Probao sam upaliti Bev ali sam brzo potrosio aku, odnosno opet nemam struje. Uzo kleme i sa autom upalio odmah bez problema. Nakon 10 minuta rada, ugasim ja Bev i probam ga ponovno upaliti ali banana, akumulator prazan? Jel to normalno? Jel se NOVI akumulator ipak mora puniti na punjac ili ne?

Offline master_o_fight

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1578
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ri
  • Moj Skuter: s2
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #1 : 22 Prosinac, 2007, 18:09:29 »
meni je nedavno mijenjan akumulator na skutu i samo je stari izvađen i stavljen novi i to je to :icon_thumright:
vozi idiote vozi !!!!!

Offline Jandro

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nista
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #2 : 22 Prosinac, 2007, 18:25:48 »
Kupio sam novi aku za Beverly, covjek mi nalio kiselinu i rekao da su to suho punjeni akumulatori i da ih netreba puniti. Spojio aku na instrument i pokazao ja 12.60 volti. Probao sam upaliti Bev ali sam brzo potrosio aku, odnosno opet nemam struje. Uzo kleme i sa autom upalio odmah bez problema. Nakon 10 minuta rada, ugasim ja Bev i probam ga ponovno upaliti ali banana, akumulator prazan? Jel to normalno? Jel se NOVI akumulator ipak mora puniti na punjac ili ne?

ja sam isto takav kupio i nalio kiselinu i ostavio ja njega preko noći nek se on ljepo napuni!
i evo, dobre dvije godine je izdurao i tek sad se je ispraznio
..::4T Powaa::..

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #3 : 22 Prosinac, 2007, 18:27:04 »
Probaj ga sokirati... kratko spoji + i -...

Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3152
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #4 : 22 Prosinac, 2007, 19:00:39 »
Novi  akumulator za motore treba napunit kad ga kupiš :icon_thumright:

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #5 : 22 Prosinac, 2007, 19:35:00 »
Novi  akumulator za motore treba napunit kad ga kupiš :icon_thumright:

hm... kupio boschov silver suhi akumulator za automobil i bez problema palio iz prve...  :icon_thumright:

Mokre akumulatore je potrebno napuniti zbog toga sto kiselina dolazi odvojeno...  :icon_thumright:
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline black-rox

  • Tržnica : (+7)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3152
  • Spol: Muški
  • Black-Team Live your own rules
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • www.black-scooters.com
  • Mjesto: Grobnik
  • Moj Skuter: Black-Team garage
  • Moja Kaciga: Shark,Oneal
  • MojSetup: E da je samo kit =)
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #6 : 22 Prosinac, 2007, 19:42:57 »
Novi  akumulator za motore treba napunit kad ga kupiš :icon_thumright:

hm... kupio boschov silver suhi akumulator za automobil i bez problema palio iz prve...  :icon_thumright:

Mokre akumulatore je potrebno napuniti zbog toga sto kiselina dolazi odvojeno...  :icon_thumright:
Za auto su i mokri akumulatori s kiselinom već puni samo ga kupiš staviš i pali vozi :icon_thumright:
A za motor kad ga kupiš kiselinu dobiješ posebno tako da ju treba stavit i napunit akumulator jedino ako ti oni to ne naprave prije prodaje :icon_thumright:

Offline stark1

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2863
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Gilera runner 50 sp
  • MojSetup: *
  • MojSpuh: *
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #7 : 22 Prosinac, 2007, 19:47:24 »
kupovo sam i ja isto tako i stavio ga je  jedno 5min na ispravljac i evo radi jos

Offline Mr J

  • Mudrost je vrijednija od brzine.
  • MS počasni član
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6214
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: HD V-Rod
  • Moja Kaciga: Schuberth R1
  • MojSetup: Uvijek spreman!
  • MojSpuh: Protočan :)
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #8 : 23 Prosinac, 2007, 21:33:28 »
i To3cutter, sto si napravio?!
Žena ti kaže "Idi k vragu!". Ti odeš, a ona te i tamo dočeka!

Offline To3cutter

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 185
  • Speed is just a question of money...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Beverly 125
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #9 : 24 Prosinac, 2007, 07:17:33 »
i To3cutter, sto si napravio?!

Ostavio sam prazan aku u skutu. Moram ga izvaditi da ga napunim. Nije mi se dalo jucer bilo -4 c cijeli dan. Brrr.. A u garazi nema struje ni grijanja.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #10 : 24 Prosinac, 2007, 13:41:49 »
...Spojio aku na instrument i pokazao ja 12.60 volti...

To je dokaz da je kapacitet akumulatora bio 100% i znaci da je bio pun. Kod olovnih akumulatora (kakvi idu u aute i motore), mjerenjem napona se relativno precizno moze odrediti napunjenost (kapacitet).
Na primjer, 100% kapaciteta ima kad imas 12,65V, 50% kod 12,24V, a 25% kod 12,06V. Idealno bi bilo da je olovni aku uvijek pun do vrha, a neka kriticna voltaza (donji prag) koju kad dostigne i kad je punjenje vrlo pozeljno je oko 12,2V.
Ako se aku preprazni (ispod 11V), onda je on jako ostecen i najcesce spreman za smece jer se vise neda napuniti kako treba. U najboljem slucaju, davat ce struju dosta manje snage i kapacitet ce mu biti manji.


Dakle, ako si izmjerio 12,6V, onda znaci da je aku bio pun do vrha. Mozda aku jednostavno nije dovoljno jak (koji mu je nazivni kapacitet)?
« Zadnja izmjena: 24 Prosinac, 2007, 13:45:20 3alfa3 »

Offline To3cutter

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 185
  • Speed is just a question of money...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Beverly 125
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #11 : 24 Prosinac, 2007, 16:26:06 »
...Spojio aku na instrument i pokazao ja 12.60 volti...

To je dokaz da je kapacitet akumulatora bio 100% i znaci da je bio pun. Kod olovnih akumulatora (kakvi idu u aute i motore), mjerenjem napona se relativno precizno moze odrediti napunjenost (kapacitet).
Na primjer, 100% kapaciteta ima kad imas 12,65V, 50% kod 12,24V, a 25% kod 12,06V. Idealno bi bilo da je olovni aku uvijek pun do vrha, a neka kriticna voltaza (donji prag) koju kad dostigne i kad je punjenje vrlo pozeljno je oko 12,2V.
Ako se aku preprazni (ispod 11V), onda je on jako ostecen i najcesce spreman za smece jer se vise neda napuniti kako treba. U najboljem slucaju, davat ce struju dosta manje snage i kapacitet ce mu biti manji.


Dakle, ako si izmjerio 12,6V, onda znaci da je aku bio pun do vrha. Mozda aku jednostavno nije dovoljno jak (koji mu je nazivni kapacitet)?

Zanimljivo, ovaj odgovor jos nisam cuo. Aku je 9Ah kakav treba i biti prema dokumentima.

Offline 3alfa3

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 15001
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #12 : 24 Prosinac, 2007, 17:04:13 »
Zanimljivo, ovaj odgovor jos nisam cuo. Aku je 9Ah kakav treba i biti prema dokumentima.

Eh da, sitnica koju sam zaboravio napisat....

Da bi prema naponu znao koliko je % akumulator napunjen, aku mora biti u stanju mirovanja 6-10 sati i na temperaturi od 20C. Sada po zimi je to prilicno tesko, ali barem okvirno mozes znati da li je aku pun ili ne (odstupanja zbog temperature ipak nisu (pre)velika).

9Ah je OK i moram priznat das mi nije jasno zasto nije htio zavrtit anlaser. Pretpostavljam da je anlaser ispravan.?

Offline Jandro

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nista
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #13 : 24 Prosinac, 2007, 17:47:09 »
meni je puni akumulator (12 aH) znao pokazivati i preko 13V , dok je bio 12,3 (tak nekak) već je bio dosta slab
..::4T Powaa::..

Offline To3cutter

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 185
  • Speed is just a question of money...
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Beverly 125
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #14 : 24 Prosinac, 2007, 17:48:15 »
Dao sam ga lokalnom mehanicaru da mi ga napuni, on je nalio kiselinu koja nije bila u setu sa akumulatorom (jer je aku dosao bez nje) i mislim da nije proslo 4-6 sati od koristenja. Sad cu ga napuniti punjacem i probati ponovno. Inace na kleme i akumulator od auta upalio je iz prve.

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #15 : 24 Prosinac, 2007, 18:03:13 »
onda je definitivno problem u njemu, tko zna kakvu je kiselinu taj smućkao.. odi kod njega nek to složi..

Offline Jandro

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Bjelovar
  • Moj Skuter: Nista
Odg: Novi akumulator - problem
« Odgovori #16 : 24 Prosinac, 2007, 18:31:31 »
Dao sam ga lokalnom mehanicaru da mi ga napuni, on je nalio kiselinu koja nije bila u setu sa akumulatorom (jer je aku dosao bez nje) i mislim da nije proslo 4-6 sati od koristenja. Sad cu ga napuniti punjacem i probati ponovno. Inace na kleme i akumulator od auta upalio je iz prve.

imo sam ti i ja takav akumulator! napunio ga i drži par sati i gotov onda!
zamjenio ga s drugim i evo još uvijek drži nakod dvije god

da ti nije aku u kur*u?
..::4T Powaa::..