Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera  (Posjeta: 24205 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kos7

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 611
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ZG, Hrašće
  • Moj Skuter: Aprilia shiver 750
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #80 : 17 Siječanj, 2017, 17:01:52 »
evo da i ja onda svoje misljenje iznesem... znaci.... osobno mislim da dimenzije guma koje su nanasim skuterim/motorim su određene od strane ljudi koji nisu tutleki bas i znaju zakaj su to odlucili staviti an određeno prometalo/prkedalo itd. kaj se tice trenja to je zrakoplovac napisal vec i to tak je, to tak stoji pokusi su to dokazali. ugl. ja se vodim po tome koja mi je dimenzija na dvokotacu kad bum mjenjal gume nebum razmisljal o tome koje bum dimenziju uzel, vec koju gumu, (tu mislim na proizvođača i model istog)

@karlo- kad si vec isel uspoređivat siru i uzu gaznu povrsin, mislim da bi bolji primjer toga bil kroser i SM.

opet nije to samo na krosera nabit sire gume za cestu jer bi onda trebalo i ovjes podesiti za njih kaj ne vjerujem da rade svi kvart rejseri

Offline steeef

  • Tržnica : (+36)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 11425
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: kc
  • Moja Kaciga: spec 1R
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #81 : 17 Siječanj, 2017, 17:30:44 »
na skuterima su ograniceni sa dimenzijama felgi pa tak i sa gumama zbog bloka..da je straga vilica ko na motoru,vec bi stvar bila drugacija..jasno je i da nemres stavit siru gumu od predvidjene za odredjenu sirinu felge jer vise nebi imala istu geometriju..
a opet na skuter koi i sam po sebi nema neku snagu,veca . Teza felga sa sirom i tezom gume znace jos manje snage  :icon_biggrin:
in memoriam freddie mercury (5. rujna 1946. -  24. studenog 1991.)

Offline KarloDelPontiac

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 116
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: X9200 EVO
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #82 : 17 Siječanj, 2017, 18:55:18 »
@ karlo, vjerojatno si me krivo shvatil..nisam ja tebe prozival,općenito sam pisal..

da, sy, krivo sam shvatil... :)


Inače ovo je forum,može se pisat i onima koji ti se ne obračaju,jer ponavljam ovo je forum,nije birtija s odvojenim ekipama(mada ponekad i je  ;D),kom to ne paše nije na forumu,može i meni neko kontru bacit meni to ne smeta,bilo bi i bolje da ima više ljudi sa stavom i mudima,a ja nisam nikoga vrijeđao,takve stvari ne rješavam preko tipkovnice,a i kad vrijeđam puno grđe zvuči  ;D

I nisam ismijavao,to je bila reakcija,kaj na umu to na drumu,majkemi da je to Štef napisao 6 facepalma bi mu roknuo  ;D tak da nhf
Ok, možda sam i ja pretjerano reagirao... bumo si popili pivicu kod Zvonkeca, kad bude prilike....  :occasion14:

Inače, zakaj sam upotrijebio lokomotivu kao primjer? Jer si ja tako lakše "vizualiziram" u glavi, kada odem u krajnost. To je teoretiziranje u mojoj glavi.
Npr. variomat,remen i polutke kvačila.... netko mi postavi pitanje da li bi dobio veću brzinu kada bi stavio veće polutke kvačila ( pod uvjetom da bi i remen mogao ići do kraja u svakom slučaju). Tada si predočim u glavi kako bi to izgledalo da su polutke kvačila duplo većeg promjera i vidim da bi se, uz istu brzinu remena polutke kvačila okretale puno sporije, znači dobio bi se moment,ali izgubila brzina okretanja kotača. Znači, odgovor na to pitanje bi bio NE. To sam naveo samo kao objašnjenje zašto sam naveo lokmotivu za primjer... koja možda, priznam, i nije najbolji primjer.... :)


@karlo- kad si vec isel uspoređivat siru i uzu gaznu povrsin, mislim da bi bolji primjer toga bil kroser i SM.


u pravu si, kroser i SM su dobar primjer.... 

kada sam to pisao, bio sam više vođen ponašanjem guma na autu, ali steeef je u pravu, na motoru/skuteru tu ima još toga što utječe na tu percepciju...
kočnice te samo usporavaju....

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #83 : 17 Siječanj, 2017, 19:31:50 »
neznam, ja samo znam da moj apn sa 18" točkovima ide po zavojima bolje od skutera sa 130 gumom. Na skuteru dok su nove gume i dok se ljepe za asfalt jebeno je, al nakon jedne sezone lako ga natjerat na granicu di ono samo kaj te guzica ne prestigne tok kod apna taj osječaj nikad nisam dobio. Jednsotavno uski i veliki kotači idu jebeno u zavoj, po meni bolje od malog a širokog
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Offline stipe

  • Tržnica : (+6)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1997
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zadar
  • Moj Skuter: Piaggio Beverly 250
  • Moja Kaciga: Nolan N85
  • MojSpuh: 4road
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #84 : 18 Siječanj, 2017, 07:13:12 »
a gle, imao sam nakitanog libertyja, i isto tako mogu reci da mi je puno bolje isao u zavoj nego runner ili nrg...

Offline zvonkec92

  • GY6 doctor <3 ---> Forumski strugar &
  • moderator
  • Tržnica : (+26)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 6720
  • Spol: Muški
  • B( . )( . )BIES MAKE ME SMILE
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • zvonkec_92
  • Mjesto: ZG
  • Moj Skuter: Aprilia Rally
  • Moja Kaciga: Vemar, IXS
  • MojSetup: imam ih više
  • MojSpuh: sporcki auspuh imam
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #85 : 18 Siječanj, 2017, 17:37:49 »
ima tu neke logike manji a siri kotac nikako nemoze bit bolji od velikog a uskog.
Ako se nešto sfuša pa drži i traje ko tvorničko ili bolje onda se takvo fušanje zove tuning.  :kinez:

"Neke se stvari mogu kupit novcem, sve ostalo se nađe u šteku"

Online robyakarider

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 2826
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Poreč
  • Moj Skuter: Aerox
  • Moja Kaciga: Shark
  • MojSetup: Malossi MHR, Dellorto 21, MVT DD19
  • MojSpuh: Yasuni C16
Odg: promjer kotača vs. širina gume i stabilnost skutera
« Odgovori #86 : 18 Siječanj, 2017, 19:23:36 »
pa dovoljno je viditi na cemu motori voze
inace prije na moto gp-u je bio izbor izmedu 17 i 16.5" guma, zavisi kako im pase na kojoj stazi, logicno veca guma bolje drzanje ali veca inercija
btw sira guma je dobra do neke granice, jer ako je presiroka ima slabiji pritisak na povrsinu (ako masa vozila ostaje ista), to opet nije dobro