Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot  (Posjeta: 14434 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« : 22 Siječanj, 2011, 01:07:47 »
Pre svega potrebno je odspojiti sve kablove koji vezu masinu sa ramom. Kod motora koji nazad imaju disk kocnicu, pre svega je potrebno skinuti auspuh, zadnji tocak i celjust, da kociono crevo ne bi pravilo problem prilikom odvajanja bloka od rama. Za skutere koji nazad imaju dobos kocioni sistem, potrebno je otkaciti sajlu.



Ulje ne morate ispustati iz rezervoara, vec samo uljnu pumpu komplet skinite sa bloka i odlozite je negde sa strane da ne smeta:



Masina se kasnije sasvim lako odvaja od bloka, ali ipak preporucujem da to odrade 2 osobe tako sto ce jedna drzati ram dok druga izvlaci veliki sraf koji veze ram i masinu. Za skidanje amortizera potrebna je gedora 13, za veliki nosac 16 ili 17 nisam siguran:





Cilindar se sasvim jednostavno skida. Samo odvrnete 4 srafa (gedora 10) i polako ga svucite prema gore:





Na red dolazi skidanje magneta.. Najjednostavniji nacin jeste radapcigerom za magnet. Za Peugeot se koristi radapciger sa korakom navoja 24x1mm:







Kad se magnet skine imate pristup srafovima koji vezu mali i veliki blok (gedora 8).
Na radilicu vratite maticu tako sto cete je zavrnuti da bude u ravni sa navojem iz razloga da ne ostetite navoj prilikom izbijanja radilice. Kada ste zavrnuli maticu gumenim cekicem izbijte radilicu. Moze se odraditi i preko nekog drveta sa obicnim cekicem, ali svakako treba izbegavati da se udara direkt metal na metal. U ovom slucaju bolje nemojte slediti onu izreku "ako ne ide uzmi veci cekic :D".

Kada izvadite radilicu prazni blokovi izgledaju ovako:






Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #1 : 22 Siječanj, 2011, 01:08:15 »
Zatim ono sto je obavezno prilikom otvaranja blokova jeste da se odmah resi odnosno donekle popravi taj lose resen usis koji je velika mana kod Peugeota, zbog cega motor ima veoma los odaziv na gas i zbog cega je ogranicen performansama prilikom postavljanja veceg karburaotora. Koliko ce se prosiriti usis zavisi od toga koliko velik karburator zelite da postavite.. Samo treba voditi racuna da se gornji most ne stanji previse, jer prilikom velikih obrtaja i vibracija koje se tada javljaju lako moze da se desi da most pukne. Zato je sigurnije ostaviti pregradu na sredini usisa, ali je samo lepo naostriti i stanjiti da sto manje pravi smetnju prilikom prolaza smese.







Evo jos nekih veoma dobrih radova:


Sad na red dolazi i to upitno poliranje unutrasnjosti kartera.. Neki kazu treba to raditi, neki su protiv tog postupka. Sebi licno sam odradio tako da sam unutrasnjost doveo do sjaja, ali ne preteranog. Znaci nesto izmedju fabrickog stanja i visokog sjaja...












Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #2 : 22 Siječanj, 2011, 01:09:03 »
Kako to sve izgleda kada se postavi cilindar:




Na gore navedenim slikama je Euro 1 tip bloka. On se koristio do 2003 godine, ali moze se naci i na skuterima 2004. godiste jer su ih ugradjivali dok nisu nestale zalihe. Razlika je samo u malom bloku, a specifican je po tome sto se u njemu koristi zupcanik koji se nalazi unutar bloka i koji pokrece mehanicku uljnu pumpu.

Na sledecim slikama je prikazan Euro 2 blok. Kao sto se vidi na malom bloku je otvor od napred i radilica je potpuno drugacija. Za Euro 2 blok ne postoje Racing radilice niti bilo kakva druga zamenska, ali serijska je veoma kvalitetna i ima veoma debele polutke, tako da samo ugradjivanjem neke kvalitetnije klipnjace sa velikim iglicastim lezajem u donjoj pesnici, verujem da bi izdrzala neki dobar Midrace setup bez problema.







Takodje one radilice koje su se ranije ugradjivale, sto imaju narandzastu klipnjacu su veoma kvalitetne i puno su izdrzljivije od novijih sa tamnijom klipnjacom. MHR Replicu kit (12ks) drzi bez problema.






Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #3 : 22 Siječanj, 2011, 01:09:31 »
Na red dolazi ubacivanje lezajeva u blokove. Postoju mogucnost prvo ugradnje lezajeva na radilicu, pa kasnije komplet sve da se stavi u blokove. Ja sam koristio prvi redosled.
Ovaj posao se moze odraditi na vise nacina, licno najvise koristim tehniku vruce-hladno.
Lezajeve i radilicu dobro natopite uljem, zamotajte u kesu i stavite u zamrzivac preko noci. Blokove dobro ugrejte fenom za visoke temperature i nakon par minuta grejanja hladne lezajeve rukom samo stavite u blokove.







Nakon par minuta kada lezajevi poprime temperaturu blokova hladnu radilicu brzo stavite u lezajeve. Ukoliko ne udje odmah do kraja gumenim cekicem je dokucajte do kraja.
Sebi sam naravio radapciger bas u svrhu uvlacenja radilice u lezajeve:













Radilicu je potrebno centrirati tako da prilikom obrtanja ne pravi nikakav otpor i da moze sasvim slobodno i lako da se okrece. Sto bi se reklo kao prednji tocak.
Kada je radilica na mestu potrebno je ugraditi semeringe. Najlakse ih je rukom namestiti koliko je moguce dobro i kasnije sa profilom cevi kao sto je precnik semeringa lepo ga dokucati do kraja. Treba voditi racuna da ivice profila ne budu ostre da ne ostete semering prilikom nabijanja. Semering do variomata treba da bude u ravni sa blokom, dok se onaj drugi na strani magneta nabija u dubinu izmedju 0.8mm i 1mm od ivice, ni slucajno dublje!




Nakon montaze pozeljno je ostaviti motor na leru da radi do pola sata da sve lepo legne na svoje mesto i to je to. Duza razrada nije potrebna i nakon toga mozete sasvim normalno da vozite vas skuter.
« Zadnja izmjena: 22 Siječanj, 2011, 13:42:02 radomir.g »

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #4 : 22 Siječanj, 2011, 01:22:34 »
Dimenzije lezajeva i semeringa..

Euro 1:
Lezajevi radilice: 20x52x12mm (SKF BB1-3055 B)
Iglicasti lezaj: 12x15x15mm
Semerinzi:
Kod paljenja 15.6-25-6.7mm, kod variomata 20-30-7mm

Euro 2:
U malom bloku FAG 6204, u velikom 20x52x12mm
Iglicasti lezaj: 12x15x15mm
Semerinzi:
Kod variomata 20-30-7mm, prema paljenju 15.6-25.5-6.7(7mm).
« Zadnja izmjena: 08 Studeni, 2011, 13:12:31 radomir.g »

Offline wonderkid

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3756
  • Spol: Ženski
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moja Kaciga: !
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #5 : 22 Siječanj, 2011, 03:46:56 »
bravo majstore :icon_thumright:

Offline Deny

  • Tržnica : (+4)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1789
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #6 : 22 Siječanj, 2011, 04:46:24 »
odlicno prikazano  :icon_thumright:
ride it your way !

da imam pare odma bi ga uz'o !

Offline logos

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 233
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ljubuski
  • Moj Skuter: peugeot trekker
  • Moja Kaciga: netreba
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: serijala
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #7 : 22 Siječanj, 2011, 08:42:28 »
dobro odrađeno i objasnjeno

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #8 : 22 Siječanj, 2011, 09:09:03 »
odličan tutorial.. al ja sam imao prerađeni gus, polini big valve usis (sličan ovom tvom) i maknuo sam pregradu, i proširio sa strane... odziv na gas je bio bolji neg sad na piaggiu :icon_thumright:

Offline Ivan_drifter

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3372
  • Spol: Muški
  • nevozi brze nego tvoj anđeo čuvar može da leti
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: sesvete
  • Moj Skuter: pežola sf2
  • Moja Kaciga: takachi
  • MojSetup: tajne malih majstora
  • MojSpuh: leo zx, polini for race2
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #9 : 22 Siječanj, 2011, 11:00:14 »
ljepo....bas sam i ja stavio temu prije koji dan istina s manje slika jer nisam htio mob unistit uljem ...i nisam montiro jer nema se para trenutno a nevozim se pa sam ga rastepo!!....ljepo i uredno...svaka cast..

Offline Dado2087

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 50
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #10 : 10 Veljača, 2011, 22:32:21 »
bas fino poslikano ;)

Offline logos

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 233
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ljubuski
  • Moj Skuter: peugeot trekker
  • Moja Kaciga: netreba
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: serijala
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #11 : 16 Veljača, 2011, 18:31:17 »
imam 1 problem meni ovaj radinik u skf u kaze da skf neproizvodi takve semeringe (15.6-25-6.7) nego samo 15-25 on mi je samo to gleda i dao mi semering taj
ja rekodobro valjda on zna sta mu firma radi a sta neradi i sad imam problem meni se semering vrti za radilicom pa me zanima kako to rijesit

Offline danc00

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3028
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Krapinske T.
  • Moj Skuter: ZX-6R
  • Moja Kaciga: Airoh Pit-OneX
  • MojSetup: XD
  • MojSpuh: Akrapović
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #12 : 16 Veljača, 2011, 20:59:23 »
Svaka čast majstore, milina za čitat! :headbang:  Aj sad tak za minarelli mašinu :notworthy: :notworthy:
2006.-2012.Yamaha Aerox 46, by danc00
2012.-2013 Gilera Runner VXR
2013- Kawasaki 636

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #13 : 16 Veljača, 2011, 22:27:20 »
imam 1 problem meni ovaj radinik u skf u kaze da skf neproizvodi takve semeringe (15.6-25-6.7) nego samo 15-25 on mi je samo to gleda i dao mi semering taj
ja rekodobro valjda on zna sta mu firma radi a sta neradi i sad imam problem meni se semering vrti za radilicom pa me zanima kako to rijesit

Nisu semerinzi SKF.. Corteco Viton su semerinzi ovi sto sam ih ja koristio. Naravno imas i one jeftinije NGK, KOK itd...
Stavi novi semering ako je stari provrtio. Moguce da taj sto si stavio ni nije odgovarajuce dimenzije odnosno da je malo manji, jer kad ga stavis u leziste nema sanse da se moze okretati sa radilicom ako je dobre dimenzije.

Offline logos

  • Tržnica : (+2)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 233
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: ljubuski
  • Moj Skuter: peugeot trekker
  • Moja Kaciga: netreba
  • MojSetup: seriala
  • MojSpuh: serijala
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #14 : 17 Veljača, 2011, 17:18:27 »
a u kojoj trgovini tih semeringa ima kupit te sto so ti stavljao negdi u blizini zadra sibenika  knina

Offline mitarlowrider

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
  • ako vozim na zadnjem tocku ne znaci da sam budala
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Yamaha Aerox,Peugeot TKR Brcko one wheel
  • Mjesto: Brcko
  • Moj Skuter: peugeot trk
  • Moja Kaciga: road star
  • MojSetup: polini 70ccm
  • MojSpuh: leo vince TT
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #15 : 24 Ožujak, 2011, 22:18:14 »
ne postoji nikakva mogucnost da se usis prosiri bez skidanja blokova,ili???i ako se skinu blokovi mora li se radilica i sve poskidati,ili moze nesto i ostati :D nesto mislim da je komplikovano da se blokovi i sve to rastavi,jer do sada nisam to nikada radio,a trebao bi prosiriti usis ako stvara toliki problem na peugeotu :sad1: eksra si sve odradio svaka cast  :icon_thumright:
ako vozim na zadnjem tocku ne znaci da sam budala nego da sam majstor. ;)

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #16 : 24 Ožujak, 2011, 22:36:45 »
Mora se sve rastaviti, jer glodalo kad pocne nositi aluminijum to leti na sve strane i nema sanse zastititi da ne udje u karter ako se sve ne rastavi.
Za rastavljanje od alata ti treba radapciger za magnet 24x1mm, gedora 8 za srafove sto drze sastavljene blokove i cekic naravno :D
Kasnije obavezno nove lezajeve i semeringe, nema smisla vracati nazad stare lezajeve po kojima si udarao dok si rastavljao blokove...

Offline mitarlowrider

  • Tržnica : (0)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 89
  • Spol: Muški
  • ako vozim na zadnjem tocku ne znaci da sam budala
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
    • Yamaha Aerox,Peugeot TKR Brcko one wheel
  • Mjesto: Brcko
  • Moj Skuter: peugeot trk
  • Moja Kaciga: road star
  • MojSetup: polini 70ccm
  • MojSpuh: leo vince TT
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #17 : 24 Ožujak, 2011, 22:56:56 »
jbg. to mi je previse posla,a da sad mijenjam lezajeve i sve to(a nije dzaba) samo da bi prosirio mozda ako nekad budem radilicu mijenjao tada ce se to uraditi,sad nesto izgubi volju za tim,a bas sam se bio zagrijao :D,a trebam staviti veci karb,imam polini 70cm a sad mi je standardni karb(hocu li dobiti sa vecim nesto,ne ocekujem nesto previse ali odprilike jer vidim da si strucan za pezo),i dobija li se sa tim sirenjem bas puno,mozda mi to povrati zelju   :)
ako vozim na zadnjem tocku ne znaci da sam budala nego da sam majstor. ;)

Offline Ivan_drifter

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Banned!
  • Postova: 3372
  • Spol: Muški
  • nevozi brze nego tvoj anđeo čuvar može da leti
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: sesvete
  • Moj Skuter: pežola sf2
  • Moja Kaciga: takachi
  • MojSetup: tajne malih majstora
  • MojSpuh: leo zx, polini for race2
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #18 : 24 Ožujak, 2011, 23:22:15 »
jbg. to mi je previse posla,a da sad mijenjam lezajeve i sve to(a nije dzaba) samo da bi prosirio mozda ako nekad budem radilicu mijenjao tada ce se to uraditi,sad nesto izgubi volju za tim,a bas sam se bio zagrijao :D,a trebam staviti veci karb,imam polini 70cm a sad mi je standardni karb(hocu li dobiti sa vecim nesto,ne ocekujem nesto previse ali odprilike jer vidim da si strucan za pezo),i dobija li se sa tim sirenjem bas puno,mozda mi to povrati zelju   :)
s karbom nes nis dobit nego dobro postelan motor i zdrav zivot motora!!!  i mallo na odazivu kao  zivnosti isto ko i micanjem pregrade na bloku!!!a sirenje bloka nema potreba ako vozis na 12 karbu:(

Offline radomir.g

  • Tržnica : (0)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 1791
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: Peugeot Vivacity
  • MojSetup: Malossi MHR Replica LC 70cc
  • MojSpuh: Yasuni R
Odg: Zamena radilice i prerada usisa u bloku - Peugeot
« Odgovori #19 : 24 Ožujak, 2011, 23:26:00 »
17,5 i 19mm karburator jos radi ok na nepraradjenom bloku.. Za vece karburatore je obavezno prosirivanje.
Ovako na manjem karburatoru se oseti samo puno bolje odaziv na gas i veci obrtni moment..