Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama  (Posjeta: 15819 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« : 14 Prosinac, 2010, 10:41:39 »
Svaki skuter ima amortizere u prednjim viljuškama kao i na poluzi gibanja zadnjeg točka..Amortizeri  služe da ublaže udarce rupa i neravnine na putu i učine nam vožnju udobnijom...

U stara vremena su se na prve motocikle stavljale samo opruge na istezanje ili sabijanje pod imenom opružni amortizeri..  sa njima se u paketu osim ublaživača udaraca i rupa pojavio i povratni efekat odskakivanja, zbog čega je izmišljen mehanički amortizer, koji je radio na principu trenja dve površine povezane oprugama i šrafovima sa podešavanjem, sve do 1920 godine, kada je pronađen hidraulični amortizer.

Hidraulični amortizer radi na principu dve posude sa uljem u kojima je različiti pritisak, a klip sa malim kanalnim otvorima ne može naglim pokretima izvršiti pomeraj jer je potrebna sila da bi se ulje prepumpalo iz jedne posude u drugu. Hidraulični amortizeri se i danas koriste, najčešće u kombinaciji sa oprugama kao odlično rešenje i kombinacija, gde je funkcija ublaživanja dovedena u spregu time što opruga stvara kontra silu a ulje i klip samog hidrauličnog sistema mekoću i inertnost pa se efekat odskakivanja poništio..

Amortizer ili prednja viljuška u klasičnom smislu konstrukcija opruge i klipno regulisanog uljnog ublaživača i zove se opružno-hidraulični amortizer.   




Kada primetimo da nam se na površini prednje viljuške hvata prljavština, vreme je da razmislimo o tome zbog čega se zapravo ta prljavština hvata i lepi, a da pritom nismo išli po blatu zbog čega bi nam viljuške inače bile prljave..  Ustanovićemo da li je površina štapa prednje viljuške masna-nauljena te se na nju lepi prašina i viljuška ostavlja trag do koga se sabija... 

Ovo je prvi znak da nam semering ili zaptivni gumeni element na tom mestu propušta ulje. Kasniji stadijumi su kada se već vide naslage ulja na štapu prilikom sabijanja i tu je neophodno problem rešavati što pre. Pre ili kasnije u tim viljuškama ponestaće ulja i one više neće obavljati svoju funkciju amortizacije i upijanja vibracija, dakle u funkciji ostaje samo opruga.

Koje su posledice na koje moramo računati kada u viljuškama ponestane ulja..

1. ako je ulja ponestalo identično u oba štapa, primetićemo da su prednje viljuške mekše, da dublje propadaju i kasnije da poskakuju (efekat federa)..

2. ako je ulja ponestalo u jednoj prednjoj viljuški pojaviće se nestabilnost u vožnji i kočenju, ponajviše će se osetiti prilikom skretanja, volan postaje gibljiv i oseća gibanje opruge (efekat federa), i povratni efekat poskakivanja u jednu stranu.

3. ako ulja već odavno nema u viljuškama i hidraulični sistem dolazi u stanje blokade, naslutićemu škripu pri sabijanju i pomeraj koji je stepenast i dobija funkciju mehaničkog amortizera koji vrlo brzo propada zauvek.



Ovde ću opisati način na koji sam izmenjao semeringe na prednjim viljuškama Aprilia SR-50, to naravno ne znači da je na svim ostalim motorima i skuterima isto ali sličnosti verovatno postoje..

Pre svega je potrebno je skinuti prednji točak i izvaditi štapove viljuški iz T račve




Nakon toga je potrebno otpustiti vijke smeštene u dnu prednjih viljuški, u mom slučaju su imbus šrafovi sa bakarnim podloškama






Nakon toga spremimo posudu u koju može najmanje 3dl ulja da isteče, okrenimo štapove otvorom u posudu te laganim pritiskom možemo ispumpati svo ulje, prvo iz jedne kasnije iz druge viljuške... obratimo pažnju koliko je ulja isteklo, možemo i obeležiti markerom na posudi nivo do koga je ulja iz prve viljuške isteklo...




Nakon toga sledi skidanje osigurača semeringa...




Pošto u kanalu dosta čvrsto stoji potrebno je pripremiti neki alat, ovde sam se poslužio odvrtačem koji sam naoštrio i blago zakrivio u luku.. Osigurač ima nešto prostora da se pomeri prema semeringu, te je malo jačim pokretom prema dole moguće ubaciti alat u kanal... obavezno zaštitite ivicu amortizera nekom trakom....




jednim pokretom osigurač izlazi iz kanala i moguće ga je izvaditi








nakon toga potrebno je izvaditi semering iz viljuške.. ovde sam se poslužio alatom za vađenje ležaja, kod mene je unutrašnja mera fi=30mm..






i kontra teg u svrsi čekića




Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #1 : 14 Prosinac, 2010, 10:42:08 »
Uporedićemo dimenzije i izgled starih i novih semeringa.. U mom slučaju je originalni Marzocchi sa duplim žlebom na mestu koji naleže na štap, izuzetno kvalitetni namenski semering, ali 15 godina je učinilo svoje i dasnom štapu se ocrtavala tanka naslaga ulja i lepila prašina... Novi Piantk semerinzi iz Athena pakovanja su klasični sa jednim žlebom..








sledi lagano vraćanje novog semerina na mesto, ja sam se poslužio sa štek nastavkom odgovarajuće dimenzije i naravno čekićem, pa polako




semering je potrebno dokucati do mere da u žleb može da se vrati čelilni osigurač, vrlo je bitno obratiti pažnju da semering ne stoji krivo.. u mom slučaju je sa donje strane graničnik pa semering ne ide niže, ali i da nije obratio sam pažnju da laganim kuckanjem poziciju dovedem do donje ivice ruba kanala




sledi opet zaštitna traka i ubacivanje osigurača




klasičnim odvrtačem i laganim pritiskom po obimu čelični osigurač ulazi na mesto






nakon toga dolazi stopa štapa i štitnik prašine








štap ubacujemo u viljušku




šrafom pritežemo štap u viljuški, i postavljamo prašobran u kanal iznad semeringa




Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #2 : 14 Prosinac, 2010, 10:42:27 »
Preostaje da sipamo ulje, prema tehničkom uputstvu.. Za SR pišu da je potrebno ulje držati na min 103ml zapremini..






međutim šta ukoliko sipamo više ulja.. konkretno ja sam probao da naspem 120 ili 130ml, i dobio sam graničnik koji zaustavlja sabijanje viljuške na 40mm hoda.. u tom slučaju se pritisak u velikoj posudi viljuške ubrusi o unutrašnje zidove semeringa i postoji verovatnoća da će na tom mestu pre izbiti ulje... kasnije sam vratio ulje natrag i ustanovio da najbolje radi ukoliko naspem 100ml..




i testirao obe viljuške sa svojom težinom, evo koliki je hod...




međutim pojavio se ovde i jedan problem, jedna viljuška mi je brža a druga sporija, što u vožnji nikako neće biti dobro...

evo i zašto..

Kada sam ispustio ulje, primetio sam da u jednoj nema dovoljne količine, verovatno je ulje ranije ispustila, i to će biti baš ta koja je na semeringu ostavljala trag.. kada sam ulje vraćao morao sam u drugu da dodam ulja, koje verovatno nije bilo iste gustine..

evo koja se ulja koriste za prednje viljuške




dakle SAE 20W, međutim ukoliko koristimo ređe ulje prednje viljuške će nam biti mekše, pa je moguće spremiti količinu SAE 15W ili SAE 10W ulja koje se može dobiti mešanjem prikazanim na primerima razmere koliko procentualno mešati SAE 5W sa SAE 20W uljem, klasično jednostavno i praktično, kupite 1L SAE 20W i 1L SAE 5W ulja i imate dovoljnu količinu da isprobate sve kombinacije sa količinama po 100ml+100ml za obe viljuške...
Ja sam verovatno sipao SAE 5W ulje koje je nešto ređe od fabričkog.. tako sam dobio viljušku sa originalnim uljem presporu a sa pomešanim prebrzu... Pošto to nikako ne odgovara, ispustio sam svo ulje iz obe viljuške, sve izmešao i ponovo nasuo po 100+100ml. Kasnije sam ponovo proverio punom snagom i hod i brzina i viljuški su identični..

Preostaje da testiram u vožnji način na koji se ponašaju, ukoliko ne budem bio zadovoljan menjaću karakteristike na sebi najviše odgovarajuće.. poznato je da je za udobnu gradsku vožnju bolje imati mekše i udobnije amortizere, dok je za veće brzine i trke potrebno imati nešto tvrđe i agresivnije amortizere, opet to zavisi od raspodele težine samog motora i težine vozača...

Na vama je da odlučite koje ulje želite da vozite..

Offline marracc

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 951
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Malaguti F12
  • Moja Kaciga: Scorpion EXO
  • MojSetup: TP remen i vario, Malossi FLY
  • MojSpuh: Gianelli NRX
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #3 : 18 Siječanj, 2011, 22:45:59 »
Pozdrav,
mjenjao sam ulje i semeringe na vilicama,slično ovak kak ti opisuješ, imam jedan problemčič, kada napunim ulje u vilice i idem zašarafit,nemogu stegnut vijak do kraja jer se štap u vilici najvjerojatnije okreće, pa se i šeraf okreće, tak da ga nemogu stegnut. Da li si ti imo takvih problema? Kak si to rješio?

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #4 : 19 Siječanj, 2011, 13:15:40 »
ja nisam imao tih problema, primetio sam da je čepić na kraju štapa malo konusan pa se on verovatno pritegne u dno čizme, sad koliko je potrebno pritezati ja sam pritegao rukom, bez nekog određenog moment stepena, kod mene se nije okrenulo...

Offline vjeko86

  • Tržnica : (+1)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 952
  • Aj si zamisli da sam brži...jesi?OK!
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: sb
  • Moj Skuter: na klocnama
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #5 : 19 Siječanj, 2011, 16:05:21 »
što nisi odmah novo ulje sipao u viljuške kad si već cijele rastavljao,
trebao si ove bakrene brtve ugrijati da omekane,jer vratiti ih kao takve je kritično da neće dobro brtviti
btw. kvalitetne slike
MADE IN ITALY

Offline mmario73

  • moderator mini
  • Tržnica : (0)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 529
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Čoka
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #6 : 19 Siječanj, 2011, 22:50:45 »
svakako želim testirati koja je tvrdoća u vožnji, pa ću najverovatnije na proleće menjati ulje na odgovarajuće viskoznosti... nisam primetio da slini, dobra fora je za bakarne brtve..

Offline marracc

  • Tržnica : (+3)
  • forumski skuteraš
  • ****
  • Postova: 951
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: Malaguti F12
  • Moja Kaciga: Scorpion EXO
  • MojSetup: TP remen i vario, Malossi FLY
  • MojSpuh: Gianelli NRX
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #7 : 20 Siječanj, 2011, 18:08:31 »
a kaj misliš malo diht mase namazat na maticu i šaraf? Pitanje dal bi izdržala pritisak?

Offline cupavi

  • Tržnica : (+2)
  • forumski biciklist
  • ***
  • Postova: 287
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Zagreb
  • Moj Skuter: SR-mat black
  • Moja Kaciga: IXS
  • MojSpuh: Yasuni
Odg: Kako izmeniti semeringe u prednjim vilama
« Odgovori #8 : 17 Listopad, 2012, 17:00:46 »
Pozdrav!
Uglavnom izmjenio semeringe,ocistio sve nalio 1deci ulja u svaki stap i idem isprobat i kad se oslonim i na jedan i na drugi mogu ih sabit skroz do kraja? E sad jel problem u premalo ulja, ulje je 10w, ili su opruge otisle? :icon_scratch: