Sve za skuter!! MS Trgovina - Akcija

Autor Tema: može li se varit gus?  (Posjeta: 14048 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #20 : 13 Prosinac, 2010, 15:59:45 »
Gotovo svaki gus cilindar se može varit i sa CO2 aparatom, pa sad zavisi šta imaš
.da ako je neka legura....čisti gus nikako .... :nono:
...al sumnjam da je cilindar čisti gus.... :sad3:

Offline Matej28

  • OPREZ na tržnici
  • Tržnica : (-3)
  • maxi forumaš
  • *
  • Postova: 1109
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: VX 250
  • MojSetup: ZARIBAN
  • MojSpuh: Serijalović
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #21 : 13 Prosinac, 2010, 16:12:57 »
moze se...stavio sam ja onaj link...al potrebno je zagrijavat i sve. i potreban jako snazan co2 aparat...

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #22 : 13 Prosinac, 2010, 16:18:08 »
lol pa nije sirovo željezo, sve su to legure.... da se varit elektroaparatom, elektrodama za gus..

Možemo reći da se željezo danas u pravilu koristi u sljedećim oblicima:

Sirovo željezo sadrži 4 - 5 posto ugljika kao i različite količine i postotke sumpora, fosfora i silicija. Sirovo željezo predstavlja među-kariku u proizvodnji lijevanog željeza i čelika.

Lijevano željezo sadrži 2,06 – 6,67 posto ugljika i druge materijale za legiranje kao što su silicij i mangan. U zavisnosti od brzine hlađenja ugljik je u lijevanom željezu prisutan kao karbid ili u elementarnom obliku kao grafit. S obzirom na vanjski izgled u prvom slučaju govorimo o lijevanom željezu bijele boje a u drugom slučaju lijevanom željezu sive boje. Lijevano je željezo vrlo tvrdo i krto i ono ne dozvoljava na sebi nikakvo kasnije oblikovanje.

Čelik u sebi sadrži od oko 0,06 – 2,06 posto ugljika. Za razliku od lijevanog željeza čelik je moguće plastično oblikovati. Mehaničke osobine i granice čelika mogu vrlo snažno varirati a to prije svega zavisi od primjene odgovarajućih kombinacija termičke obrade na samom čeliku kao i od plastičnog oblikovanja čelika. Osim toga treba naglasiti da promjenom količine postotnog udjela ugljika u sadržaju čelika moguće je formirati široki krug različitih kategorija odnosno vrsta čelika. Tako možemo reći da građevni ili konstrukcijski čelik sadrži do 0,8 posto dok alatni čelik sadrži iznad 0,8 posto ugljika.

Offline Crazy Kuree

  • Tržnica : (+2)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3127
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Orašje
  • Moj Skuter: Neos LC
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #23 : 13 Prosinac, 2010, 17:44:45 »
moze se...stavio sam ja onaj link...al potrebno je zagrijavat i sve. i potreban jako snazan co2 aparat...

Vario sam due+, malossi sport i seriski minarelli, aparat je jak, al nije trebalo ništa grijat, za par sec. sve gotovo, a var drži jako dobro i fino izgleda :D due+ na 3 mjesta puko po nekoliko centimetara, meni osobno nije nijedan puko al takve sam dobio
Lebdim u međuprostoru između četvrte i pete dimenzije

Offline danc00

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3028
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Krapinske T.
  • Moj Skuter: ZX-6R
  • Moja Kaciga: Airoh Pit-OneX
  • MojSetup: XD
  • MojSpuh: Akrapović
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #24 : 13 Prosinac, 2010, 19:47:08 »
lol pa nije sirovo željezo, sve su to legure.... da se varit elektroaparatom, elektrodama za gus..

Možemo reći da se željezo danas u pravilu koristi u sljedećim oblicima:

Sirovo željezo sadrži 4 - 5 posto ugljika kao i različite količine i postotke sumpora, fosfora i silicija. Sirovo željezo predstavlja među-kariku u proizvodnji lijevanog željeza i čelika.

Lijevano željezo sadrži 2,06 – 6,67 posto ugljika i druge materijale za legiranje kao što su silicij i mangan. U zavisnosti od brzine hlađenja ugljik je u lijevanom željezu prisutan kao karbid ili u elementarnom obliku kao grafit. S obzirom na vanjski izgled u prvom slučaju govorimo o lijevanom željezu bijele boje a u drugom slučaju lijevanom željezu sive boje. Lijevano je željezo vrlo tvrdo i krto i ono ne dozvoljava na sebi nikakvo kasnije oblikovanje.

Čelik u sebi sadrži od oko 0,06 – 2,06 posto ugljika. Za razliku od lijevanog željeza čelik je moguće plastično oblikovati. Mehaničke osobine i granice čelika mogu vrlo snažno varirati a to prije svega zavisi od primjene odgovarajućih kombinacija termičke obrade na samom čeliku kao i od plastičnog oblikovanja čelika. Osim toga treba naglasiti da promjenom količine postotnog udjela ugljika u sadržaju čelika moguće je formirati široki krug različitih kategorija odnosno vrsta čelika. Tako možemo reći da građevni ili konstrukcijski čelik sadrži do 0,8 posto dok alatni čelik sadrži iznad 0,8 posto ugljika.

Sirovo željezo ko produkt je neupotrebljivo, i ono je produkt prvog stupnja rafinirane željezne rudače dobivene iz zemljine kore ili kaj ti ja znam od kud se dobavlja sve! A čelik se dobiva iz "bijelog sirovog željeza" i sadrži maksimalno 1.7% ugljika :icon_thumright:
Prema postotku ugljika se dijele na "tvrde" i "meke" ! A ovo kaj si ti nabrojil su prema namjeni za kaj se koriste(konstrukcijski,alatni i specijalni). Termičkih obrada ima dosta i bez njih čelik bi imal skoro pa nikakva svojstva, a za plastično oblikovanje "čelika" nisam čul :icon_scratch: :icon_thumright:  malo sam nadopunil kad smo već kod toga  :icon_thumright:


Da se vratim na temu, "sivi lijev " se da variti i običnim aparatom sa odgovarajučom elektrodom ali postoji mogučnost da ti pukne cilindar oko vara, jer je jako krut i ak ga ti dugo variš i brzo ohladiš a pogotovo sad kad su niske temp može ti puknut oko vara.... Zato vele da je bolja metoda sa plamenikom, jer ona ugrije veću površinu i onda se gus sporije hladi i manja je mogučnost pucanja.... ak ti je sila probaj varit s tim kaj ti je pri ruci samo polako... i kratki i brzi potezi:icon_thumright:
« Zadnja izmjena: 13 Prosinac, 2010, 19:52:01 danc00 »
2006.-2012.Yamaha Aerox 46, by danc00
2012.-2013 Gilera Runner VXR
2013- Kawasaki 636

Offline ljuc

  • Tržnica : (+4)
  • forumski skejter
  • **
  • Postova: 211
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Karlovac
  • Moj Skuter: Yamaha Tzr 50 Rossi
  • Moja Kaciga: Vemar
  • MojSetup: Top performance 75 , tnt 19(uskoro dell 21)
  • MojSpuh: U izradi :)
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #25 : 13 Prosinac, 2010, 23:14:42 »
ja sma čuo da se gusani cilindar moze zaljepiti s tekućim metalom , moj sujed je na traktor metnuo i drzi odlicno

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #26 : 14 Prosinac, 2010, 16:07:26 »
ja sma čuo da se gusani cilindar moze zaljepiti s tekućim metalom , moj sujed je na traktor metnuo i drzi odlicno
..susjed ti mulja.....mož zalijepit nešto što bi smio zalijepit i žvakom....ali nešto što treba držat pritisak.. :nono: :nono:

Offline ivanm

  • Tržnica : (+14)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 17243
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #27 : 14 Prosinac, 2010, 16:22:29 »
moze epoksidom za metal. A plamenikom nemozes gus varit. Topi se i pjeni. Elektro postupkom samo.

Offline Kamba

  • moderator
  • Tržnica : (+27)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 4588
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Valpovo
  • Moj Skuter: Derbi Gp1 250
  • Moja Kaciga: glavu čuva
  • MojSpuh: Shacal
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #28 : 14 Prosinac, 2010, 16:25:30 »
A plamenikom nemozes gus varit. Topi se i pjeni. Elektro postupkom samo.
..mi smo plamenikom samo grijali na neku određenu temperaturu,jer se puno lakše vari vrel ako je deblji komad...recimo 300 stupnjeva i onda varenje,ali naravno samo gus elektroda...

Offline CoK

  • moderator
  • Tržnica : (+5)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 5259
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Moj Skuter: ...forum je prešel
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #29 : 14 Prosinac, 2010, 17:07:46 »
joj kad se sjetim one teme gdje smo se svadali...

u pravilu bi se trebalo zagrijat prije varenja

nema nikakvog pritiska u dijelu za vodu u cilindru, drzao bi tekuci metal
Kolicina gluposti na ovom forumu je nemjerljiva, postedite me i bannajte zauvjek!

Offline danc00

  • Tržnica : (+19)
  • maxi forumaš
  • *****
  • Postova: 3028
  • Spol: Muški
  • YearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYearsYears
  • Mjesto: Krapinske T.
  • Moj Skuter: ZX-6R
  • Moja Kaciga: Airoh Pit-OneX
  • MojSetup: XD
  • MojSpuh: Akrapović
Odg: može li se varit gus?
« Odgovori #30 : 14 Prosinac, 2010, 19:34:18 »
..mi smo plamenikom samo grijali na neku određenu temperaturu,jer se puno lakše vari vrel ako je deblji komad...recimo 300 stupnjeva i onda varenje,ali naravno samo gus elektroda...

Da, na to sam mislil, krivo sam se izrazil... :icon_thumright: plamenikom ni nemreš varit :)
2006.-2012.Yamaha Aerox 46, by danc00
2012.-2013 Gilera Runner VXR
2013- Kawasaki 636