Tehnički kutak > Tuning skutera

Ležajevi i sve o njima by Lageros

<< < (75/75)

challenbeen:
Ili ne znaš montirati ležaj, ili siluješ previše radilicu pa ode ležaj ... Jbg denise  desi se i najboljem... (A i uvik se desi da od 10.000 ležaja jedan bude tvornicki neispravan)

lageros-zg:

--- Citat: Vragolasti Denis - 27 Prosinac, 2021, 02:17:40 ---Jeli jos netko osim mene primjetio pad kvalitete sa Koyo markom veze lagera radilice. Jedostavno lageri pocnu jako brzo sumiti kao da se radi o zracno hladenom skuteru.

--- Kraj citata ---

Već sam negdje pisao o tome da su ležajevi općenito najprecizniji i najsavršeniji dijelovi nekog radnog stroja gdje dozvoljavaju samo minimalna odstupanja odnosno tolerancije i sve preko toga utječe na njihov rad ili bolje rečeno na dugotrajnost u radu.
Gotovo svaki dio se može testirati i na taj način utvrditi zbog čega je došlo do greške u radu, ali činjenica je da je puno lakše pogriješiti nego li da je neki takav ležaj/proizvođač loš. Da, naravno, uvijek je moguća greška u proizvodnji, ali ako se uzmu u obzir svi forumski portali svijeta (koje pokušavam i sam pratiti), vrlo lako se može doći do zaključka da valja sve i ne valja ništa. To mislim apsolutno na sve dijelove (s obzirom da smo kao firma već 30 godina na tržištu i osobno pratim sve aspekte raznih dijelova koje prodajemo).

S druge pak strane, da, isto tako je činjenica da globalizam donosi i nedostatke pa tako i u kvaliteti dijelova, a to se moće vidjeti koliko se novih vozila povlači na opozive jer nepto nije u redu sa nekim dijelovima, a govorimo o original dijelovima prve ugradnje u tvornici, što bi trebalo biti kao najbolje, ali nije to baš uvijek tako. Samo treba pogledati malo oko sebe i pročitati što se piše i govori, kako nema više dovoljno materijala i ruda za izradu dijelova pa samim time zbog svega toga dolazi do slabljenja izrade komponenti, a u konačnici i kašnjenja u proizvodnji vozila.
Kada se to sve uzme u obzir, dakle ne samo jedan dio u moru mnogih povezanih međusobno, činjenica je da tim međusobnim dodirnim točkama ili međusobnim djelovanjem dolazi i do problema u radu, odnosno dugoročnosti rada tih dijelova.

I naravno, na kraju cijele balade, nedostaje i stručnih osoba, majstora, inženjera, trgovaca (to uglavnom najviše mislim na naše područje), jer za sve treba znanje i naravno praksa, ali i poštenje, jer svi smo mi uvijek u pravu, a u stvarnosti se pokazuje da se mulja na veliko (što se vrlo lako može vidjeti koliko tko kome od nas vjeruje u ono što kažamo), no isto tako se zna da to opet nije svatko takav, da ima i onih koji su u redu i znaju svoj posao koji rade i da im se može vjerovati, ali takav netko će i priznati svoju grešku ili će reći da ne zna itd....

Dakle, u ovom slučaju je moguće sve, ali uvijek treba uzeti u obzir sve varijable u jednadžbi i onda donijeti konačno riješenje i zaključak,
a danas su ti ležajevi poprilično povoljni cijenom, da se slanje istih u Japan/Njemačku na testiranje (zbog troškova) uopće ne isplati, a da na kraju kažu da je problem bio u nečem drugom.

E da, zaboravio sam spomenuti i korištenje proizvoda, jer sjećam se još prije problema sa ležajevima na nabrijanim skuterima i još onima koji voze trke.
To nije normalno korištenje tih proizvoda i oni se u takvom korištenju nakon utrka mijenjaju, ne ostaju dalje za korištenje ili ako netko nabrije skuter koji se vrti i više od deklariranog za takav proizvod pa i samim time dovodi u problem idugotrajnost rada određenih komponenti.

Osobno i dalje najviše preporučam japanske ležajeve KOYO i NTN (kada su Made in Japan) i Koyo je trenutno najpovoljniji cijenom, a s druge strane NTN je skuplji i samim time se i slabije prodaje, ali jednako tako zbog te razlike u cijeni ne znači da je "zlatni" i da će raditi bolje od konkurencije, a sve zbog svih gore spomenutih razloga.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju